Урок географії на тему "Транснаціональні корпорації світу". Учні отримують випереджальні завдання - готують презентації до заданої теми. План презентації та їх кількість визначає вчитель на свій розсуд, опираючись на кількість дітей у класі та регламент часу.
ТРАНСНАЦІОНАЛЬНІ КОРПОРАЦІЇ (ТНК) ТА ЇХ ВПЛИВ НА ФУНКЦІОНУВАННЯ МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІКИ
Урок географії в 9 класі
|
|
ТРАНСНАЦІОНАЛЬНІ КОРПОРАЦІЇ (ТНК) ТА ЇХ ВПЛИВ НА ФУНКЦІОНУВАННЯ МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІКИ.
Мета:
Знаннєвий компонент: розширити знання про світове господарство, міжнародний поділ та інтеграцію праці, закономірності розвитку світового господарства і його структуру; зрозуміти роль міжнародних організацій у світовій економіці; розкрити сутність тенденцій розвитку світового господарства; багаторівневість світового господарства; пояснити вплив глобалізації на темпи розвитку світового господарства.
Діяльнісний компонент: розвивати уміння аналізувати динаміку розвитку світового господарства, глобальне світосприйняття учнів;
Ціннісний компонент: виховувати географічне, економічне та логічне мислення, оцінювати вплив глобалізації на діяльність населення.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручники, атласи, політична карта світу, мультимедійна дошка, проектор.
Опорні та базові поняття: світове господарство, економічна інтеграція, інтернаціоналізація, глобалізація, транснаціональні корпорації.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
(прийом «Подумай, поділися, розкажи всім» - спочатку учні думають над відповіддю самостійно (прийом «7 секунд»), потім діляться думками з напарником, після чого обговорюють в класі під керівництвом вчителя)
- Чим обумовлене встановлення стійких міжнаціональних зв’язків у сучасному світі?
- Що таке економічна інтеграція? Наведіть приклади регіональних інтеграційних об’єднань країн.
- Чим глобалізація відрізняється від економічної інтеграції?
- Назвіть основні тенденції розвитку світового господарства в умовах глобалізації.
- Поясність, чим обумовлений розподіл країн на «центр», «периферію» та «напівпериферію».
ІII. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Майже кожного дня ми купуємо товари, необхідні у повсякденному використанні. Давайте подумаємо, які марки (бренди) трапляються найчастіше? Минулого разу ви отримали завдання скласти список брендів, які саме ви використовуєте вдома. Кожен з нас користується послугами транспорту (особистий чи міський), харчується, лікується, одягається і тд… Список можна продовжити. Отже, які марки ви використовуєте? (Учні називають марки холодильників, телевізорів, смартфонів, харчової продукції, хімічної, автомобілів і тд). Нашим завданням сьогодні буде дізнатися, які ТНК є на світовому ринку, яка їхня суть та наслідки діяльності для світового господарства та економіки України.
Повідомлення теми, цілей і завдань уроку.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
(під час розповіді на мультимедійній дошці презентація з прикладами світових ТНК - додається)
1. Транснаціональні корпорації та їх особливості
Транснаціональні корпорації — великі міжнародні компанії, що мають виробничі потужності в двох чи більше країнах і проводять єдину економічну політику та загальну стратегію. Центром ТНК є материнська компанія, яка розміщена в країні базування і здійснює централізоване планування, управління та контроль за діяльністю своїх закордонних підрозділів — дочірніх підприємств і філій.
Головною метою ТНК є отримання максимального прибутку за рахунок дешевших ресурсів виробництва (робочої сили й сировини), зменшення витрат на транспортування, доступу до ринків збуту продукції.
2. Роль ТНК у світовому господарстві
Нині ТНК контролюють більше 57 % світового промислового виробництва, 68 % міжнародної торгівлі.
Провідну роль у світовому господарстві відіграють ТНК, які розташовані в США, Китаї, Японії, Німеччині, Франції, Великій Британії, Південній Кореї, Швейцарії, Нідерландах, Канаді.
Головну роль у діяльності найбільших ТНК світу відіграють нафтопереробка, електроніка, виробництво продуктів харчування і автомобілебудування.
Найбільші транснаціональні корпорації за обсягами діяльності: Wal-Mart Stores (США, роздрібна торгівля), Royal Dutch Shell (Велика Британія/ Нідерланди, видобуток і переробка нафти та газу), Sinopec (Китай, нафтохімічна промисловість), China Nacional Petroleum (Китай, видобуток і переробка нафти та газу), Exxon Mobil (США, видобуток і переробка нафти та газу), ВР (Велика Британія, видобуток і переробка нафти та газу), State Grid (Китай, електроенергетика), Volkswagen (Німеччина, автомобілебудування), Toyota Motor (Японія, автомобілебудування).
Серед приймаючих країн найбільша кількість ТНК розташована в Китаї, Індії, нових індустріальних країнах Азії та Латинської Америки.
3. Наслідки діяльності ТНК
Завдання 1. (прийом «Тихий самоаналіз - учні думають, пишуть, але не діляться своїми думками з іншими»). Визначте позитивні та негативні наслідки діяльності ТНК для світового господарства та національних економік.
(по завершенню роботи (2 хв) використання прийому «Дві голови разом» - цчні обмінюються думками в парах)
Позитивні:
- сприяння розвитку науково-технічного прогресу;
- залучення приймаючих країн до світогосподарських відносин;
- створення нових видів продукції та робочих місць;
- стимулювання розвитку світового господарства.
Негативні: монополізація виробництва, тиск на політичну владу, порушення екологічного законодавства.
4. ТНК в світі та Україні (учні на минулому уроці отримали випереджальне завдання і підготували проекти-презентації)
Виступи учнів з повідомленнми про діяльність ТНК в Україні.
В Україні ведуть діяльність близько 30 транснаціональних корпорацій, які мають понад 7 тис. представництв та філій. Більшість іноземних ТНК спеціалізуються на харчовій промисловості та торгівлі.
Найбільші іноземні ТНК в Україні: McDonald’s Corporation (США, харчова промисловість), Nestle S.A. (Швейцарія, харчова промисловість), British American Tobacco (Велика Британія, тютюнова промисловість), British Petroleum (Велика Британія, нафтогазова промисловість), Procter&Gamble (США, хімічна промисловість), Shell (Велика Британія, Нідерланди, нафтопереробна промисловість), Coca-Cola (США, харчова промисловість).
Найбільші українські ТНК: корпорація «УкрАВТО» (автомобілебудування та сервісне обслуговування), корпорація «ROSHEN» (кондитерська промисловість), корпорація «Граніт» (будівельна промисловість), група «Приват» (фінансовий сектор, металургія).
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ (після кожного виступу використання прийому «Модель 6 W» - учні задають короткі послідовні запитання до виступаючих «Чому?...» - це стимулює учнів до синтезу отриманої інформації, вміння робити проміжні висновки на очевидних фактах)
На закріплення матеріалу учитель пропонує учням скласти сенкан (білий вірш з 5 рядків про ту корпорацію, продукти якої використовують найчастіше)
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Тестові завдання
з теми «ТРАНСНАЦІОНАЛЬНІ КОРПОРАЦІЇ (ТНК) ТА ЇХ ВПЛИВ НА ФУНКЦІОНУВАННЯ МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІКИ»
1. Найбільші ТНК у світі сформувалися в :
* А) паливно-енергетичному комплексі
Б) аерокосмічній промисловості
В) сільському господарстві
Г) електротехнічному машинобудуванні
2. Компанія Walmart є лідером у галузі:
А) електроніки
* Б) роздрібної торгівлі
В) нафтохімічній промисловості
Г) автомобілебудуванні
3. Відома ТНК, яка входить у ТОП-10 зі сфери страхування життя:
* А) Metlife
Б) ОРАНТА
В) Grave
Г) ТАС
4. Ключовою ТНК у світовій харчовій промисловості є:
А) Unilever
Б) Danone
* В) Nestle
Г) Allianz
5. За даними журналу Forbes (2017 р) серед технокомпаній найбільш поважною є:
*А) Microsoft
Б) Google
В) Apple
Г)Alphabet
6. Серед приймаючих країн найбільша кількість ТНК розташована в:
А) США
Б) Бельгії
В) Україна
*Г) Китаї