конспект уроку містить поетапний план уроку з різними видами мовленнєвої діяльності також роздатковий матеріал.
План-конспект уроку з англійської мови у 4 класі
Тема: Готуємось до свята
Вчитель англійської мови
Катюха Тетяна Русланівна
План-конспект уроку з англійської мови у 4 класі .
Тема : Готуємось до свята
Мета:
практична: узагальнити лексичні знання з теми « Свята та традиції», відпрацювати вживання ЛО у різних видах мовленнєвої діяльності;
освітня: вчити використовувати набуті знання в різних навчальних ситуаціях ;
розвиваюча: розвивати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні;
виховна: виховувати емоційно-ціннісне ставлення до того , що оточує;
Обладнання: роздатковий матеріал, відео, зошити , підручники,презентація, наочність.
Тип уроку: узагальнення та систематизації
Хід уроку
T: Hell dear boys and girls! How are you today? Today we have a lot of guests. Let’s sing
“Hello song “( звучить пісня, учні співають пісню)
2.Фонетична хвилинка
T: Before start our lesson let’ train our tongues with the sound ( учні повторюють за вчителем)
This that thirsty girls
Game : From the list of words you have to choose the words with sound or
Words: birthday, weather, clothes, zoo, teacher, trousers, thirsty, toothpaste
Task 1 Прочитай речення та напиши правда( True ) чи неправда( False)
1. The pet shop sells animals. true
Основна частина
4.Повторення ЛО
T: Look at the board .Today our lesson is unusual because we will celebrate……….
P: Birthday?
T: Do you want to know whose birthday it is? But it’s not a boy or girl (учитель вішає фото із зображенням маленького монстра)
T: His name is Hairy Henry. Can we go to the birthday right now?
P: No? We can’t because we don’t have a present ( малюнок подарунка)
T: Where can we buy the present?
P: At the shop
T: Let’s go shopping!! ( на дошці картинки магазинів учні мають поєднати малюнки та назви але всі слова переплутались)
T: Oh, no! All the words are mixed. Only you can help .
Робота в групах
T: Let’s put all the words to the right shop.
Group 1 : newspapers, magazines, copybooks, books
Group 2 : bread, cakes, buns, rolls
Group 3: meat, chicken, sausages
Group 4 : toothpaste , shampoo, medicines
Учні працюють у групі та заповнюють магазини товарами
T: What other shops do you know? What can we buy three?
P: Florist’s - flowers; Greengrocer’s -fruit and vegetables’; shoe shop- shoes
Speaking
T: Now we can go shopping and buy presents for Hairy Henry We have a shop where you can buy different things. How does it called?
P: Supermarket
T: Yes. Here we have a seller and you can choose what you want.
Listening and watching
T: But do you want to know what other presents Hairy Henry got?
While –Listening
T: You have to watch the video and do exercises 1.
The key :
Post-watching activity
T: You have to choose the correct variant. Do exercises 2
Read the sentence. Choose the correct answer. |
||
a. |
Hairy Henry lives in _______________. |
a cave a house a tree |
b. |
Loony Lou and Gorgonzola don’t know what to _______________ for Hairy Henry’s birthday. |
buy do eat |
c. |
They decide to go shopping in _______________. |
Paris New York London |
d. |
Hairy Henry’s _______________ helps them find presents. |
Brother friend cousin |
e. |
They buy lots of presents and a big _______________. |
flower cake bag |
f. |
Everybody was so _______________ about the birthday party. |
excited sad worried |
Wtriting
T:What else can we do for our new friend ?
P: A postcard
T: Each of you can write a postcard for Hairy Henry
Dear Hairy Henry
Happy Birthday!
I wish you …… (a lot of friends, a new bike, good marks, to be happy, new camera, a big cake etc.)
Your friend
Name
Reading
T: Now let’s read your postcards( учні читають свої привітання )
5. Рефлексія , підведення підсумків
T: So today you work very good and I have got some presents for you . How do you think what is it?
T: Yes these are sweets (учитель роздає цукерки)
T: let’s sing happy birthday song (учні співають пісню)
6. Домашнє завдання
Створити власну листівку до свята з привітаннями.