Конспект уроку"І. Карпенко-Карий. Сто тисяч (скорочено) – класичний взірець українського театру корифеїв. Проблематика бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи"

Про матеріал

Конспект уроку "Сто тисяч" (скорочено) – класичний взірець українського театру корифеїв. Проблематика бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи, 8 клас


Перегляд файлу

Тема: Іван Карпенко-Карий. "Сто тисяч" (скорочено) – класичний взірець українського театру корифеїв. Проблематика бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи.

Мета: :продовжити знайомство учнів із твором І. Карпенка-Карого "Сто тисяч"; навчати осмислювати актуальність проблем трагікомедії для сучасного життя; навчати дітей аналізувати драматичний твір; формувати вміння робити власні висновки й узагальнення; розвивати логічне й образне мислення, спостережливість; виховувати зневажливе ставлення до жадібності, підступності, прищеплювати інтерес до творів драматурга.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, словник літературних термінів, мультимедійні засоби навчання та їх програмне забезпечення(власна розробка, учнівська презентація, уривок з відеофільму "Сто тисяч", дидактичний матеріал , портрет письменника, п'єса "Сто тисяч", тести, картки, індивідуальні завдання.

Формування компетентностей: продуктивної творчої праці, самоосвіти, саморозвитку, пізнавальної та  інформаційної компетентності.                                                                                                                               

Методи й прийоми: метод спостереження над художнім текстом, робота із словником, проблемне питання, "Робота в парах", "Незакінчене речення", метод ПРЕС, бесіда , робота з підручником, проблемно-пошукові, використання мультимедійної презентації, , самостійна та індивідуальна робота.                                                                     

Міжпредметні зв’язки: українська література, внутрішньо-предметні, кіномистецтво, світова література, інформаційно-комунікаційні технології. 

Технологія: інтерактивне навчання, випереджаюче навчання.

Перебіг уроку

                                                                                   Епіграф

                                                                      Сцена – мій кумир,

театр – священний храм для мене.

Іван Карпенко – Карий

Гроші рахувати - треба розум мати. 

Народна мудрість

І. Організаційний момент

Емоційне налаштування .

Притча "Час"(Слайд 1)

Уявіть, що кожного дня ви в банку отримуєте 86 400 доларів. І витратити ці гроші можна тільки цього дня, переносити покупки ні в якому разі не можна. Що ви будете робити? Звичайно, витрачати гроші! У кожного з вас є такий банк, і він називається ЧАС. Щоранку ви отримуєте 86 400 секунд. Пізно вночі ви підраховуєте підсумки, не дивлячись ні на що! Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує рік, запитайте про це студента, який не склав вступні іспити до інституту.

Якщо ви хочете дізнатися, скільки коштує місяць, запитайте про це жінку, котра чекає дитину.

Якщо ви хочете дізнатися, скільки коштує тиждень, запитайте про це редактора щотижневої газети.

Якщо ви хочете дізнатися, скільки коштує година, запитайте про це закоханих, які чекають на побачення.

  • Якщо ви хочете дізнатися, скільки коштує хвилина, запитайте про це

людину, яка запізнилась на потяг.

  • Якщо ви хочете дізнатися, скільки коштує секунда, запитайте про це

людину, яка дивом врятувалася від аварії.

  • Якщо ви хочете дізнатися, скільки коштує мілісекунда, запитайте про це спортсмена, який отримав срібну медаль на Олімпійських іграх замість золотої.

Кожного дня ви отримуєте 86 400 секунд, і кожного вечора вони зникають. Даремно чи ні – все залежить тільки від вас.

І мені хочеться, щоб 2 700 секунд, які ми проведемо разом, минули недаремно й торкнулися ваших сердець. Успіхів вам!

Мотивація навчальної діяльності

"Час – це гроші". Тож не гаємо його.

ІІ. Оголошення теми уроку, з'ясування мети (учні визначають).(Слайд 2)

Робота з епіграфом

ІІІ.  Перевірка домашнього завдання

1.Літературний диктант "Так-ні"

1. І Карпенко –Карий народився на Сумщині? (ні)

2. Майбутній драматург навчався у Бобринецькій повітовій школі? (так)

3. Коли йому виповнилося 14 років працює секретарем у суді? (ні)

4. Під наглядом поліції Іван Карпович перебував, коли жив у Бобринцях?(ні)

5. Він написав 18 п'єс. (так)

6. У свої творах Іван Карпович виявляє глибоке співчуття до простих людей. (так)

7.Писати Карпенко –Карий почав ще в університеті. (ні)

8. Перша назва п'єси "Сто тисяч" -  "Гроші"? (так)

9. Гроші - улюблена тема розмов Герасима Калитки?(так)

10. Роль Герасима Калитки виконував І. Карпенко-Карий? (так)

11. "Сто тисяч – це прозовий твір?(ні)

12.Ім'ям І. Карпенка-Карого названо Київський національний університет театру, кіно і телебачення.(так)

Самоперевірка (по 0,5 б.) (Слайд 3)

2. Презентація учнівських буклетів (*індивідуальне завдання)

3.Асоціативний ряд (робота біля дошки)(Слайд 4)

Із яким поняттям у вас асоціюється поняття "театр"?

Актор, сцена, роль, драматург, афіша, реклама.

ІV. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.

Але спочатку зберемо пазл.  (Слайд 5.)

1. Яке справжнє ім'я та прізвище І.Карпенка-Карого?

2. Як називався перший український театр?

3. Яку людину ми називаємо духовною?

4. Як було названо твір із початковою назвою "Гроші"?

Проблеме питання(Слайд 6)

Чи можемо ми стверджувати, що всі п'єси І. Карпенка-Карого є перлинами, взірцем для сучасного театрального мистецтва, актуальними і сьогодні?

"Сто тисяч" – це комедія чи трагікомедія?

"Хмара понять"(слайд 7)

Для того, щоб з'ясувати це, нам необхідно звернутися до теорії літератури(С.208-209)

- Які ви знаєте роди літератури?

-Що ми називаємо драматичним твором?

- Який твір є комедією?

- Що називаємо трагедією?

- Трагікомедія – це…("Незакінчене речення")

V. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу.

Уявімо, що ми в театрі

Виступ учнів з афішою, рекламою та програмкою (випереджаюче завдання).

До вашої уваги пропонується переглянути інсценізацію уривку та дати відповідь на питання:

-Про які вади говорить автор словами героїв?

Інсценізація уривку (С.200-201 підручника)(*індивідуальне завдання)

- Навіщо Калитці гроші?

Відеоролик

- Якби вам запропонували одним словом розповісти про п'єсу, то яке б ви дібрали? (Гроші)

- Як звали головного героя? (Калитка)

- А що означає це слово? (Робота із тлумачним словником)

Калитка – шкіряна сумка для грошей.

Валеохвилинка(гімнастика для очей)

Робота в парах (пояснити, дібрати цитати з тексту)

1 пара – тема твору

2 пара – ідея твору

3 пара – основна думка

4 пара - композиція

5. пара – проблематика: батьки і діти

6 пара – проблематика: прагнення збагатитися

7. пара – проблематика: бідність і багатство

8. пара – проблематика: добро і зло

9. пара – проблематика: духовність і бездуховність, дружба

9. пара – асоціації до " Калитка"

10. пара - У чому новизна п'єси для української драматургії того часу, актуальності проблем?

Тема

Зображення життя селянства в пореформенні часи ХІХ століття

"Трудно теперечки жить на світі.

Усі торгують, а покупателі тільки глазами купують…"

Ідея

Викриття й засудження жадібності, ненаситності, жорстокості, духовної обмеженості, згубного впливу до грошей

"Страшно тільки без грошей, а з грошима, сказано ж, і чорт не брат"(Калитка С.202)

" ви запродажню принесете мені, то я вам гроші дам"(Калитка С.202)

"ні світ ні зоря вже жреш"

"одріж собі скибку, подавись ти нею, а то однеси назад"(Калитка С.211)

"то роботи не бачиш, а тільки чуєш, як губами плямкають"(Калитка С.212)

"мені треба невістку з приданим, з грішми"

"така злість мене взяла, що мало не потяг віжками, а все гроші"(Сава С.214)

"-… щоб часом ради неділі не дав тобі по потилиці.

- Бий, бий, я не тікаю!(С.217)

" і одходить од грошей не хочеться, так би й держався за мішок"(Сава С.226)

Основна думка

Змусити людей соромитися своїх вад

"Буде здоров'я – будуть і гроші, а я навіки від них одрікаюсь, ніколи в світі не буду хотіти більше, ніж Бог дає."

Жанр

Комедія

 

Композиція

Експозиція

Місце дії, дійові особи, обставини, у яких живуть герої, їх стосунки та прагнення.

Зав'язка

Знайомство з Невідомим, бажання придбати фальшиві гроші

Розвиток дії

Гонитва за грошима

Кульмінація

Мішок з грошима, Калитка і Сава дістали не гроші, а папірці.

Розв'язка

Калитка вішається, його рятує Бонавентура.

Підбиття підсумків уроку

Проблемне питання(Слайд 8)

Чи можемо ми стверджувати, що всі п'єси І. Карпенка-Карого є перлинами, взірцем для сучасного театрального мистецтва, актуальними і сьогодні?

- Чи актуальною є тема грошей у наш час?

Метод ПРЕС

Я вважаю….

Тому що….

Отже,    

Оцінювання учнів (заповнення карток самооцінювання)

Робота з епіграфом(Слайд 9)

Домашнє завдання (Слайд 10)

повторити поняття з теорії літератури, виписати цитати про те, як впливають гроші на персонажів п'єси або скласти твір-мініатюру "Не в грошах щастя, а в…";* тема впливу грошей у світовій літературі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

Робота в парах

1 пара – тема твору

2 пара – ідея твору

3 пара – основна думка

4 пара - композиція

5. пара – проблематика: батьки і діти

6 пара – проблематика: прагнення збагатитися

7. пара – проблематика: бідність і багатство

8. пара – проблематика: добро і зло

9. пара – проблематика: духовність і бездуховність,дружба

10. пара – асоціації до " Калитка"

11. пара - У чому новизна п'єси для української драматургії того часу, актуальності проблем?

 

Робота із довідковою літературою

Що означає слово "калитка"?

 

Картка самооцінювання

Вид роботи

Максимальна к-сть балів

Набрана к-сть балів

Літературний диктант

6 б.

 

Індивідуальне завдання

2б.

 

 Відповідь на питання

1 – 2б.

 

Робота в парах

1б.

 

активна робота протягом уроку

1б.

 

Творчі завдання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Горяинова Ирина
    Яка чудова притча і як до речі Ви її пригадали, шановний колего!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
5 грудня 2018
Переглядів
12915
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку