Конспект уроку із української літератури для 5-го класу на тему "Прислів'я та приказки". Презентації. Тести

Про матеріал

У цифровому ресурсі дібрано матеріал із теорії літератури, який ознайомить учнів із поняттями «загадка», «прислів'я», «приказка», класифікацією, жанровими різновидами загадок, тематикою прислів'їв виражальними засобами мови прислів'їв і приказок, цікавими прикладами цих творів; ілюстрації, тестові завдання та кросворд для перевірки знань учнів; завдання творчого характеру, роботу з художніми засобами, які допоможуть підвищити ефективність уроку української літератури, сформувати в дітей інтерес до навчання, любов до української народної творчості.

Цифровий ресурс може бути використаний у практичній роботі вчителів української мови та літератури в 5 класі як ілюстративний матеріал до теми «Із народної мудрості».

Перегляд файлу

Тема. Прислів'я та приказки. Їхня краса й мудрість. Народне уявлення про довколишній світ. Види прислівїв і приказок

Мета: закріпити знання учнів про прислів'я і приказки, проаналізувати фольклорні твори, визначати їх види; розвивати творчу уяву, логічне мислення, виразне читання, вміння грамотно висловлюватись; виховувати любов до рідного слова, української культури; прищеплювати повагу до спостережливості й гострого розуму своїх предків (слайд 2).

Тип уроку: практичне застосування знань, умінь та навичок.

Обладнання: підручник, збірки українських прислів’їв та приказок, проектор, презентація.

Епіграф:                                 

                                                    Народ скаже, як зав’яже (слайд 3).

                                                                         Народна мудрість

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Зачитати прислів'я і приказки, які побутують у вашій родині.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок

Бесіда.

  1. Дайте визначення, що таке прислів’я?

Прислів’я – це короткий стійкий народний вислів з повчальним змістом, що має завершену думку. (слайд 4)

  1. А що таке приказка?

Приказка – це влучний вислів, який не виражає закінченої думки і е має повчального змісту. (слайд 5)

  1. Чим відрізняється прислів’я від приказки?

Приказка дає характеристику предмету чи особі, а прислів’я такої характеристики не дає. Прислів’я має повчальний зміст, складається із двох частин, узагальнює народний досвід, слова в ньому вживаються у прямому та переносному значенні.   (слайд 6 і 7)

  1. Наведіть приклади прислів’їв (Людей питай, а свій розум май)ю
  2. Наведіть приклади приказок (Сорока на хвості принесла. Косо, криво, аби живо).

ІV. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Тема нашого уроку «Прислів'я та приказки. Їхня краса й мудрість. Народне уявлення про довколишній світ. Види прислівїв і приказок».

Що слово – то наука. Це про народну мудрість. Що може бути краще за фольклор, який був, є і буде найкращим порадником?

Сьогодні ми продовжуватимо говорити про неоціненні коштовності українського народу – прислів’я і приказки. Це звід правил, яким людина може керуватися у повсякденному житті. Вони не констатують якийсь факт, скоріше рекомендують, застерігають, схвалюють і засуджують.

В прислів’ях не має готового вирішення якоїсь проблеми, а тільки порада, і поштовх до роздумів. Прислів’я і приказки цінні не лише через те, що в них ховається авторитет наших предків, а й тому що вони зачіпають практично кожну ділянку життя пересічної людини, її побуту, принципів її існування.

Тут можна знайти допомогу у вирішенні практично будь-якого життєвого питання, будь -то значення розуму в нашому житті, правда і неправда, любов, праця, добро і зло, розум і неуцтво, здоров’я, родина, гроші і т. д.

Поради, що є у прислів’ях та приказках підійдуть усім. І старим, і молодим і ще зовсім юним,таким, як ви. Тож давайте будемо вивчати нашу народну творчість. Пишаймося такими фольклорними надбаннями, які має наша українська культура.

V. Опрацювання навчального матеріалу

Слово вчителя

Пригадаймо, що більшість прислівїв та приказок були створені до ХVІІ століття (слайд 8). Першим збірником українських прислів’їв і  приказок вважається книга М. Номиса “Українські приказки, прислів’я і таке інше” (1864) (слайд 9). Збиранням  та виданням українських прислівїв також займалися Іван Франко та Володимир Даль (слайд 10). Зусиллями М. Номиса, І. Франка, В. Даля до нас дійшло близько 15000 унікальних перлин усної народної мудрості (слайд 11).

 На сьогодні дослідником, який зібрав  й упорядкував найбільшу кількість цих коротких народних висловів є І. Франко. Він записав 31 091 прислівя і приказку (слайд 12).

Прислівя і приказки належать до малих жанрів усної народної творчості. У них життєво втілені мудрість, образність, правдивість. Поширюються в народі від покоління до покоління (слайд 13).

  1.  Гра  «Розпізнай».

1.Яку приказку кажуть, коли хтось перебільшує у своїй розповіді? (Робить із мухи слона (слайд 3). 

  1. Яким прислів’ям попереджають людей про те, що слово неможливо повернути назад? (Слово  –  не горобець, вилетить – не спіймаєш (слайд 4).
  2. Часто цю приказку кажуть про людей дуже схожих за характером  та звичками. А ще так можна сказати про подружню пару. (Яке їхало, таке здибало (слайд 5).
  3. Так кажуть про того, хто хоче зробити одночасно декілька справ. (На двох стільцях не всидиш (слайд 6).
  4. Яку приказку кажуть тоді, коли згадали про людину, а вона , ніби почувши, прийшла? (Про вовка промовка).
  5. Яким прислів’ям оцінюють вашу працю, якщо ви швидко й добре відремонтуєте стілець, телефон, телевізор чи будь-які інші речі? (Діло майстра величає).
  6. Коли ви тривалий час не були дома і нарешті повернулися, яке прислів’я ви скажете? (Всюди добре, а дома найліпше).
  7. Яке прислів’я ви згадаєте, якщо довго не могли виконати якесь завдання, а разом з товаришем зробили це швидко? (Одна голова добре, а дві – краще).
  8. Яким прислів’ям ви помирите друзів, що посперечалися? (Згода будує, а розбрат – руйнує).
  9.  Яке прислів’я допоможе вам відшукати дорогу в незнайомому місті? (Язик до Києва доведе).
  10.  Яку приказку ви згадаєте, коли побачите, що хтось ледарює? (Робить, як мокре горить).
  11.  Якщо з вами трапиться біда і вам на допомогу прийдуть друзі, яке прислів’я згадаєте? (Друзі пізнаються в біді).
  12.  Коли вам пообіцяв товариш допомогти і не дотримався слова, яку приказку ви йому скажете? (Будь господарем своєму слову).
  13.  Якщо мама попросила вас щось зробити, а ви не вмієте і кажете про це, то яку приказку почуєте у відповідь? (В невмілого руки не болять).

2. Вікторина «Оголошення з прислів’їв».

Назвіть прислів’я за змістом оголошення.

  1. Збираємося біля вхідних дверей школи. Не запізнюватися, бо чекати одного не будемо. (Семеро одного не ждуть (слайд 7).
  2. Пропоную свою дружбу  для того, щоб полегшити життя. (Будеш з книгою дружити – буде в світі легше жити (слайд 8).
  3. Подарую коня, але  одне прохання: в зуби не заглядати. (Дарованому коневі в зуби не заглядають (слайд 9).
  4. Завжди буду поруч з вами, ходитиму по слідах, робитиму все, що й ви, буду в усьому вас наслідувати. (Куди голка, туди й нитка (слайд 10).
  5. Потоваришуй зі мною – станеш таким, як я. (З ким поведешся, від того наберешся).
  6. Лікую від усіх страхів. І повірте: ходитимете не лише до лісу. (Вовків боятися, то в ліс не ходити).
  7. Хоча я одна, але весну принесу вчасно і для всіх без винятку. (Одна ластівка весни не несе).
  8. Пропоную книги, журнали, газети, а також знання й пташині крила. (Знання людині, що крила пташині).
  9. Навчаю ковальству. Всіх працьовитих, моторних, швидких та вправних вчитиму в першу чергу. (Куй залізо, поки гаряче).

3. Дешифратор.

Відновіть зашифровані прислів’я та приказки.

  1. Оба анп, оба пав про. (Або пан, або пропав (слайд 11).
  2. Ків вижи, ікв чисьу. (Вік живи, вік учись (слайд 12).
  3. Єад і з кур ен пусвикає (Дає і з рук не випускає (слайд 13).
  4. Увім утизя, муій і дативід (Умів узяти, умій і віддати (слайд 13).
  5. З векоїли хрима лийма щод (З великої хмари малий дощ (слайд 14).
  6. Не рів вамсло, а вір малід (Не вір словам, а вір ділам (слайд 14).
  7. Дурвіне ноказ ен сапиний (Дурневі закон не писаний (слайд 15).
  8. Між рьомат редевами блузакав (Між трьома деревами заблукав (слайд 15).

4. Асоціації.

За малюнками скласти прислів’я чи приказку.

  1. Кінь, підкова, жаба. (Коня кують, а жаба ногу підставляє (слайд 16).
  2. Горіхи, зуби. (Ці горіхи не на наші зуби (слайд 17).
  3. Здивований хлопчик, баран, ворота. (Дивиться, як баран на нові ворота (слайд 18).
  4. Вовк, ліс, їжа. (Скільки вовка не годуй, все одно в ліс дивиться (слайд 19).
  5. Цифра 2, чоботи. (Два чоботи пара (слайд 20).
  6. Книга, світ. (Книга вчить, як на світі жить (слайд 21).
  7. Земля, хліб. (На чорній землі білий хліб родить (слайд 22).
  8. Казка, перо. (Ні в казці розказати, ні пером описати (слайд 23).
  9. Шабля, голова, серце. (Шабля ранить голову, а слово – серце (слайд 24).
  10.  Камінь, вода. (Під лежачий камінь вода не тече (слайд 25). 
  1. «Хто найбільше?» (слайд 26).

Пригадайте  і запишіть прислів’я:

 Про книгу (слайд 27).

Книга – твій друг, без неї, як без рук.

Книга вчить, як на світі жить.

В домі без книги, як без вікон темно.

Нема розумного сусіда – з  книгою поговори.

Книгу читають не очима, а розумом.

Книга для розуму – що теплий дощ для зерна.

Одна книга тисячі людей навчає.

 Книгу читати – все знати.

Де розумом не дійду, то в книжці знайду.

З глибин моря дістають перлини, а з глибин книг знання.

Про Батьківщину, рідний край (слайд 29).

Рідна земля і в жмені мила.

Бережи Батьківщину як зіницю ока.

Кожному мила своя сторона.

Жити Батьківщині служити.

Батьківщина – мати, умій за неї постояти.

Добре тому, хто в своєму дому.

За рідним краєм і в небі сумно.

Кожен край має свій звичай.

На чужій стороні й весна не красна.

Свій край, як рай, а чужа країна, як домовина.

Про мову (слайд 30).

Гостре словечко коле сердечко. 
Добрим словом мур проб'єш, а лихим і в двері не ввійдеш. 

За грубе слово не сердься, а на ласкаве не здавайся. 
І від солодких слів буває гірко. 
Кого не б'є слово, тому й палиця не поможе. 
Коня керують уздами, а чоловіка   словами. 

Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається. 
Рідна мова   не полова: її за вітром не розвієш. 
Від солодких слів кислиці не посолодшають. 
Від меча рана загоїться, а від лихого слова    ніколи. 

Фізкультхвилинка

Чи знаєш ти? (міні-презентація).

  1.     Відновіть прислів’я та приказки (слайд 31).
  1. Книгу прочитав  – …             а) та немає вороття.
  2. Щоб правду знати…              б) кочергою не дістанеш.
  3. Горе тому жить…                  в) не на наші зуби.
  4. Хоч і довго вчився…             г) на крилах політав.
  5. Є каяття…                               ґ) та дурнем лишився.
  6. Така робота – …                     д) хто життям не дорожить.
  7. Ці горіхи…                              е) ні в тин, ні в ворота.
  8. Пожалів вовк кобилу…          є) треба книгу читати.
  9. Задер носа, що…                     ж) залишив кістки та гриву.

Відповідь: 1- г, 2- є, 3- д, 4- ґ, 5- а, 6- е, 7- в, 8- ж, 9- б.

  1. Числовий  диктант (слайд 32).

З поданих висловів виписати в одну колонку числа, під якими записані  прислів’я, а в іншу – числа, під якими записані приказки.

  1. Спатимеш – не  побачиш, як сходить сонце.
  2. На дерево дивись, як родить, а на людину – як робить.
  3. Стук-грюк, аби з рук.
  4. Лінивому все ніколи.
  5. Зробив діло – гуляй сміло.
  6. Обоє рябоє.
  7. Як дбаєш, так і маєш.
  8. Косо, криво, аби живо.
  9. Не мудруй багато, а працюй завзято.
  10.  А йому щодня неділя.
  11.  Чужа душа темний ліс.
  12.  І за холодну воду не береться.

Відповідь: прислів’я під номерами: 1, 2, 5, 7, 9;

Приказки під номерами: 3, 4, 6, 8, 10, 11, 12.

  1. Вибірковий диктант (слайд 33).

Прослухати текст, знайти і виписати прислів’я та приказки.

З ким поведешся, від того й наберешся

Сергійко й Данилко товаришували з першого класу. Разом часто готували уроки, тоді казали, що одна голова добре, а дві – краще. Разом гралися, разом ходили у секцію з баскетболу. Про Сергійка й Данилка усі  казали, що вони друзі не розлий вода.

У п’ятому класі дружба хлопців стала ще міцнішою після того, як Данилко заступився за Сергійка перед задерикуватим старшокласником. Та ось із Сергійком щось трапилося. Він став уникати Данилка, казав, що дуже зайнятий, не виходив гуляти у двір із дітьми. І вчитися почав гірше, і нечемно поводитися з учителями та однокласниками. Данилка це дивувало і непокоїло. Він часто чув, як казали вдома, що чужа душа – темний ліс. Та одного разу він випадково побачив Сергійка за рогом школи у компанії того самого розбишакуватого старшокласника, та ще й із цигаркою в руках. «Так он воно що!  подумав Данилко.Недарма ж говорять, що з ким поведешся, від того й наберешся». І вирішив, що неодмінно серйозно поговорить із Сергійком і порадить йому уникати таких «друзів».

Одного дня Данилко звернувся до свого друга:

 – Ех, ти… А ще казав, що друзі пізнаються в біді. А тепер тікаєш від мене до того грубого і невихованого парубка.

  • Ти не розумієш, я хочу бути таким, як він, нікого не боятися і взагалі…
  • Ні, Сергію, це ти нічого не розумієш. Той хлопчисько вчить тебе тільки нехорошим речам: ти перестав вчитися, не ходиш на баскетбол, а це ж твоя улюблена спортивна гра. І стаєш таким же грубим і невихованим, як твій новий приятель. Та й шкідливих звичок нахапався від нього. Недарма  в народі кажуть, що погане товариство й доброго чоловіка зіпсує.
  • А ти знаєш, Данило, у мене й справді приятелів тьма, а друга нема. Такого як ти, напевно, й не буде. Вибач мені, що я так вчинив, уникав тебе, ховався.
  • Є каяття, та немає вороття. – сказав Данилко. – Але це не про нашу  дружбу. Давай забудемо і навіть не будемо ніколи згадувати про цей неприємний випадок.
  • Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже. Дякую тобі, друже, за правду і за те, що не відвернувся від мене.
  1. «Творча лабораторія» (слайд 34).

Скласти сенкан на тему «Прислів’я» і «Приказка».

Прислів’я

Крилате, влучне.

Навчає, допомагає, розказує.

Дає настанови на життя.

Досвід.

Приказка

Дотепна, народна.

Характеризує, творить, надихає.

Дає оцінку людським вчинкам.

Знання.

VІ. Узагальнення уроку, закріплення  вивченого  матеріалу

Тестове опитування

  1. Мала  форма народної творчості, короткий вислів, що несе узагальнену думку, висновок, має повчання – це…

А загадка

Б прислів’я *

В приказка

Г легенда.

  1. Стійкий вислів, який дає образну оцінку певного явища і має незакінчену думку – це…

А загадка

Б прислів’я

В приказка *

Г легенда.

  1. До особливостей прислів’їв не належить:

А узагальнення народного досвіду

Б використання в прямому і переносному значенні

В відсутність повчального змісту *

Г стислість думки.

  1.  До особливостей приказок  не належить:

А відсутність повчального змісту

Б незакінчена думка

В  дві частини *

Г часто це лише половина прислів’я.

  1. До якого жанру належить вислів «Життя прожити – не поле перейти»?

А загадка

Б прислів’я *

В приказка

Г міф.

  1. До якого жанру належить вислів «Ні сіло ні впало»?

А прислів’я

Б загадка

В приказка *

Г легенда.

  1. Більшість прислів’їв і приказок були створені до:

А ХVІ століття

Б ХVІІ століття *

В ХVІІІ століття

Г ХІХ століття.

  1. Першим збірником українських прислів’їв і приказок вважається книга:

А Матвія  Номиса *

Б Івана Франка

В Михайла Драгоманова

Г Володимира Даля.

  1. До якої тематичної групи належить прислів’я « І від солодких слів буває гірко»?

А про дружбу

Б про розум

В про мову *

Г про щастя.

  1.  Хто з українських митців упорядкував найбільшу кількість прислів’їв і приказок?

А  Тарас Шевченко

Б Іван Франко *

В Леся Українка

Г Леонід Глібов.

  1.  До якої тематичної групи належить прислів’я «Кіт з хати – мишам воля»?

А про тварин *

Б про дружбу

В про працю

Г про явища природи.

  1.  До якої тематичної групи належить прислів’я «Додому і кінь жвавіше біжить»?

А про мову

Б про Батьківщину *

В про хліборобський календар

Г про боротьбу за кращу долю.

VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія

Робота з епіграфом уроку

  • Як ви розумієте вислів «Народ скаже, як зав’яже»?
  • Чи згодні ви з цим прислів’ям? Свою думку обґрунтуйте.
  • А якої мудрості із прислів’їв та приказок навчилися ви?
  • Які вислови народної творчості вам найбільше запам’яталися і сподобалися? Чому?

VІІІ. Мотивація оцінювання

ІХ. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання (слайд 35)

Обов’язкове:

  1. Вивчити напам’ять 15-20 прислів’їв та приказок.
  2. Підручник с. 148, завдання 5 (виконати письмово).

За бажанням:

  1. Написати твір-мініатюру за прислів’ям «Поспішиш – людей насмішиш».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаних джерел:

Література:

  1. Українська література: підруч. для 5 класу загальноосвіт. навч. закладів/ Л. Т. Коваленко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2013. – 288 с.; іл.
  2. Де живе жар-птиця?: Зб.: Для мол. і серед. шк. віку/ Записав І. І. Гурин; Упоряд. М. К. Дмитренка. – К.: Веселка. 1991. – 206 с.
  3. Кривобокова А. І. Усі уроки  української літератури. 5 клас/ А. І. Кривобокова, М. Г. Шленьова. – Х.: Вид. група «Основа», 2013. – 400 с. – (Серія «Усі уроки»).
  4. Українська література 5 клас: розробки уроків/ укладання Р. Орищин, Л. Залюбовської. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2013. – 224 с.
  5. Мицик В. Каша – мати наша // Я вивчаю українську. – 2011 - № 8 – С. 2-5.
  6. http://starylev.com.ua/pryslivya-ukrayinski

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.9
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 8
Оцінки та відгуки
  1. Куришева Ірина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Тетяна Шевчук
    Щиро дякую за змістовний і цікавий матеріал
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Боярко Валентина Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Дуванова Ганна
    Дякую Вам, Ольго Володимирівно!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Молодецька Антоніна Максимівна
    Урок цікавий. Дякую! А де знайти презентацію до нього?
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Баранюк Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Пукіш Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Мінка Катя
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 5 відгуків
docx
Додано
1 лютого 2018
Переглядів
51371
Оцінка розробки
5.0 (8 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку