Конспект уроку із зарубіжної літератури "Таємниця усмішки Мони Лізи (на матеріалі оповідання Рея Бредбері"Усмішка ")

Про матеріал
Розробка уроку відноситься до теми, присвяченої тривозі за руйнування духовних цінностей та вірі в їх відродження
Перегляд файлу

 

Тема. Таємниця усмішки Мони Лізи (на матеріалі оповідання Р. Бредбері «Усмішка»)

Мета: визначити роль мистецтва в історії людства; навчити учнів аналізувати твір, опираючись на текст; довести , що мистецтво, краса здатні змінити душу людини, зупинити жорстокість; пробудити почуття духовності і гуманності; виховувати любов та повагу до прекрасного.

Обладнання: портрет Р. Бредбері; аудіозапис мелодій Поля Моріа; репродукція

картини Леонардо да Вінчі «Джоконда», підручники Епіграф: 

                                                                                  Світ спав, осяяний місяцем.                                                                            А на його долоні лежала Усмішка.

                                                                                                          Рей Бредбері

                                                      

                                                         ХІД УРОКУ

    Вступне слово вчителя (звучить мелодія у виконанні ансамблю Поля Моріа). До нас на урок завітав письменник Рей Бредбері зі своїми героями. Подивіться на його щиру посмішку, відкриті очі, що з вірою, надією і любов’ю дивляться на вас… У нас сьогодні мова піде про красу: що таке краса, хто її створив і як врятувати красу у тій катастрофічній ситуації, про яку йдеться в новелі, і яку ми з вами спостерігаємо  у нашому сьогоденні. Але  для початку пропоную вам розгадати цей кросворд (слайд). 

image

 

Запитання:

1)  Як Рей Бредбері здобував освіту? (самотужки)

2)  Що вважає найвищою цінністю в житті? (сім’я)

3)Де мріяв побувати Рей Бредбері? (космос)

4)  Який навчальний заклад,за словами Бредбері, закінчив? (бібліотека)

5)  Де бував частим гостем? (школа)

6)Що було його життям, його родиною? (книги) 

7)Як називаються художні твори, у яких автор прогнозує майбутнє?

(фантастика)

- Яке ключове слово утворилось? (Усмішка)

        Усмішки бувають різні: ласкаві, саркастичні, щирі, загадкові… Тема нашого уроку «Таємниця усмішки Мони Лізи». Неповторна усмішка Джоконди стала справжньою таємницею, яку художник залишив всім наступним поколінням. Спробуємо її розгадати…А ще в нас є такі проблемні питання:

 

1.   Чому слово усмішка в оповіданні пишеться з великої літери?

2.   Краса врятує світ чи світ врятує красу?

І. Питання до класу

1.   Що таке краса? (Учні заздалегідь мали продумати відповіді). 

2.   Чи може краса вплинути на поведінку людини?

3.   Де можна побачити красу? (Навколо нас, у природі, в музеї.)

(Демонструються слайди) 

Вчитель. Хто ж створив цю красу? (Людина)  

ІІ. Гронування до слова «краса». Отже, діти, можемо тепер узагальнити ваші уявлення про красу і скласти гронування  до слова «краса»: 

 

image

 

Учень. А я приніс Біблію.

Вчитель. Чому ти приніс Біблію? 

Учень. Бо Біблія – це наша правда, а правду повинні знати всі. І ще у Біблії написано, що красу, яка нас оточує – ріки, озера, небо, сонце, квіти, дерева, і все інше, створив Бог. Бог також створив людину за своїм образом і подобою і доручив їй користуватися цією красою.

Вчитель. А чи вміло і дбайливо людина користується всім тим, що їй доручив Бог?

(Учні розповідають про засмічення берегів річок, лісів, лук, про гори сміття, отруєння хімічними відходами наших водоймищ.) (Демонструються слайди). ІІІ. Бесіда за питаннями:

1.                       Що таке цивілізація? (Сукупність суспільного розвитку й матеріальної культури.)

2.                       Що таке мистецтво? (Відображення людиною світу в художніх образах, естетичне освоєння світу в процесі художньої творчості).

3.                       Що таке культура? (Сукупність матеріальних, духовних цінностей, створених людством протягом його історії)

4.                       Який зв'язок між цивілізацією і культурою?

Висновок: не завжди людська діяльність і природа знаходяться у гармонії.

ІV. Підготовка до сприйняття навчальної теми.

Мотивація навчальної діяльності.   

Діти, скажіть, як співвідносяться слова «краса», «цивілізація», «мистецтво» з новелою американського письменника-фантаста Р. Бредбері «Усмішка»?

Завдання до класу

-                     Визначте узагальнений зміст оповідання Р. Бредбері "Усмішка". Як він пов'язаний із життям людства?

З допомогою вчителя учні відповідають, що в оповіданні Р. Бредбері розповідається про те, яквосени 2061 року жителі величезного міста, що вижили після атомних вибухів, святкують у надто дивний спосіб: ламають і знищують усе, що дивом уціліло після катастрофи.

         У цих святкових подіях бере участь (швидше за все як спостерігач) хлопчик Том. Том стає в чергу людей, які збираються поганити картину Леонардо да Вінчі «Джоконда». 

-                     Що він знає про картину? (Картину написано дуже давно; жінка, зображена на полотні, посміхається).

Робота в групах

а) завдання І групі: проаналізувати діалог між Томом і Грігсбі, визначити

ставлення Грігсбі до суспільства;

б) завдання ІІ групі: аналіз діалогу, учасниками якого є люди, які стоять у

черзі, Том та Грігсбі.

Бесіда, спрямована на первісне сприйняття тексту 1. Де відбувається основна дія?

2.   Чому люди прийшли на майдан?

3.   Хто головний герой твору?

4.   Що ви запам’ятали з розмови персонажів?

5.   Що призвело до акту вандалізму, знищення картини?

Учень. Надмірно затехнізоване суспільство. «Місто – купи руїн, шляхи від бомбардувань, наче пилка вгору-вниз, поля почали світитися від радіації».

Повідомлення І групи.

Учень. Грісбі втратив надію на краще, він не вірить, що прийде Людина, яка все поставить на свої місця. Він надає перевагу розвагам і втіхам…

Повідомлення ІІ групи (прочитавши уривок, учні роблять висновок).

Висновок. Люди з черги надіються, що знайдеться людина, душа якої мріє про красу і добро… Цією людиною стає хлопчик Том. Не почувши відповіді від Грісбі на своє питання, Том знайшов її, коли зупинився і завмер перед картиною…

Робота з репродукцією картини.

Учитель. Є шедеври мистецтва, над якими не владний час. До таких шедеврів належить неперевершена картина Леонардо да Вінчі «Джоконда» — втілення ідеалу жіночої краси.(Слайд) 

Живучи в різних віках, у різних кутках земної кулі, маючи різні погляди й уподобання, Леонардо да Вінчі та Рей Бредбері мають схожість: їхня увага завжди була прикута до життя людини та людства, вони пильно вдивлялися в душу особистості, шукаючи там відповіді на пекучі питання доби. Окрім того, попри всі відстані їх ще поєднала "Джоконда" – видатний  шедевр епохи Відродження. Написана приблизно в 1503 - 1505 рр. великим Леонардо да Вінчі, вона надихнула через п'ять століть Рея Бредбері на створення оповідання "Усмішка", він немовби "оживив" її у майбутньому, створивши власний шедевр, тільки вже не живописний, а літературний.

         В жодної картини світу не було стільки підробок, і жодна картина не піддавалася таким випробуванням: її заливали фарбою, прагнули порвати на шматки, замалювати куточки губ, щоб назавжди знищити таємницю, що зберігається в усмішці Джоконди. Таємницю, яку марно намагаються розгадати мистецтвознавці всіх поколінь.

Але, щоб більше зрозуміти цю картину, краще, мабуть, подивитися цей сюжет (демонструється фрагмент телепередачі про «Мону Лізу»).

 

Учитель зачитує уривок з оповідання, учні розглядають репродукцію картини (звучить мелодія у виконанні ансамблю під керівництвом Поля Моріа).

Жінка усміхалася Тому з картини лагідно й загадково, а він, відповідаючи на її погляд, чув калатання власного серця, немов йому у вухах звучала якась музика.

-   Вона гарна, - повторив він.

-   Чи плюнув у картину Том, як інші люди?

-   Чому з усього натовпу лише  цей хлопчик не зміг плюнути в «Мону Лізу»? ( бо він мав чутливе серце до прекрасного; вона запала йому в душу й утримала від жорстокості.)

Почувся  різкий звук роздертого полотна. Натовп ревів на все горло, і руки роздирали портрет. Том відчув, як його просто жбурнули через розбиту раму. Закривавлений, в пошматованому одязі, він дивився, як чоловіки трощили раму, ударами ніг розривали цупкі частини полотна , дерли їх на дрібне шмаття.

Лише Том стояв осторонь від розбурханого натовпу. Він поглянув на свою руку. Вона міцно притискала до грудей клаптик полотна, ховаючи його. 

-   Що Том зробив із клаптиком відірваного полотна?

…Том підніс її до очей. Він повагався, глибоко вдихнув повітря, а потім очікувально розтис пальці й розгладив шматочок помальованого полотна.

Все довкола спало під місячним сяйвом.

А на долоні в нього лежала Усмішка.

Він дивився на неї в білому світлі, яке падало з опівнічного неба. І тихо повторював про себе, знову і знову: «Усмішка, люба Усмішка». 

-   Чому слово «усмішка» написано з великої літери? (Усмішка постає у творі  як символ любові, краси, безпеки, яка обов'язково дасть паростки добра. Це - символ вічності мистецтва, духовної краси і водночас це – символ  морального перетворення, морального зростання людини. Добро і краса перемогли в ній. Людина знову стала людиною під впливом мистецтва.)

-   Що означає усмішка на долоні дитини?(Надія на те, що майбутнє відбудеться).

-   Чому хлопчикові дісталась саме посмішка Джоконди? (Це найбільша загадка у картині Леонардо да Вінчі, вона не підлягала знищенню, вона мала бути врятована, щоб дати надію людству на відродження).

Вчитель. Отже, невипадково саме до рук Тома потрапляє шматочок картини, на якому зображена усмішка  Мони Лізи, а маленький хлопчик Том врятував її, яка запала йому в душу й утримала від жорстокості. Окрім цієї суто конкретної теми, тут мова йде про майбутнє людства, занепад цивілізації, загибель краси, ідеалів.)

 

Підсумок уроку.

-   У чому суть філософського змісту новели?

(Усмішка врятувала душу і серце Тома, бо він врятував красу, шматок полотна з усмішкою).

Вчитель.  «Усмішка” – великий неспокій за майбутнє людства, віра в красу шедеврів, створених руками людини, що знаходять стежку до дитячого серця.  Вернемось до проблемного питання: краса врятує світ чи світ врятує красу?  (Краса врятує світ тільки у тому випадку, якщо з'явиться "тямуща  людина", яка буде бачити, розуміти і відчувати красу і вилікує від зла, жорстокості).

 Фея на ім'я Краса —

Вона осяяна любов'ю і добром,

Розквітчана весняними піснями. Лікує всіх, кого спіткало зло.

Щодня вона летить до нас,

Тремтлива, ніжна, щира, як дитина.

Зустрінь її, знайди для неї час

І не помітиш, як мине година, Коли вона яскрава, як зоря, Почне свою розмову тиху, милу. Хай раптом ти відчуєш крила І зрозумієш: доля то твоя — Красі служити все своє життя.

 

        Вчитель. Напевно, це колись зрозумів і Л. да Вінчі, що його доля – служити красі. Світ природи прекрасний і загадковий, як усмішка Джоконди.

Так,у чому, на вашу думку, полягає таємниця усмішки Мони Лізи?

Учениця. Опираючись на те, що людина і природа – єдине ціле, усмішка Мони Лізи ніби попереджає і застерігає людство: 

- Людино, зупинись… Світ прекрасний і створений Творцем для тебе, і ти відповідаєш за нього перед майбутніми поколіннями і перед Богом… 

Заключне слово вчителя. Минають століття, а таємничу посмішку Джоконди людство не може розгадати. Невловимий вираз обличчя Мони Лізи постійно змінюється. Здається мені, що він залежить від нашого погляду, настрою:  вона видається то старшою і втомленою, то веселою і молодою, то холодною і неприступною, то замріяною чи замисленою. Ось яка сила загадкової посмішки Джоконди, що дарує нам вона її уже п’ять століть.

Таємниця Усмішки може відкритися тільки тому, хто здатен оцінити красу світу і врятувати її. Саме тому Усмішка потрапляє до рук Тома. Краса врятує світ, якщо світ врятує і зможе захистити красу.

         Бредбері вірить у духовне відродження людини. А якщо в серці хоча б однієї людини переможе добро, світ ще не загинув, людство ще може врятуватися. В оповіданні висловлюється мрія про "людину, в якої душа горнеться до красивого" і яка поверне світові гармонію. Можливо, цією "людиною з душею" стане Том. Те, що він дитина, теж вселяє надію: майбутнє не таке безвихідне, бо, можливо, знайдуться ще такі, як він, і зможуть зберегти майбутнє, зробити його прекрасним. 

Домашнє завдання.  Написати міні-твір «Майбутнє – за людиною з душею»

 

pdf
Додано
11 квітня
Переглядів
116
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку