Конспект уроку української мови в 2-му класі на тему"Казка. Опис явищ. Джанні Родарі «Дивний дощ» має на меті вчити учнів прогнозувати орієнтовний зміст тексту за заголовком та ілюстрацією, читати правильно та виразно вголос текст, розповідати, про що текст, відповідати на запитання за змістом прочитаного, розповідати про свої враження (почуття та емоції) від змісту прочитаної казки, фантазувати на основі прочитаного; розвивати аналітико-синтетичні уміння та навички, образну уяву, фантазію учнів, творчі здібності, зв'язне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до художнього слова, читацьку активність.
Тема. Казка. Опис явищ. Джанні Родарі «Дивний дощ».
Очікувані результати:
Взаємодіємо письмово
– записує окремі слова та словосполучення, дотримуючись опрацьованих правил щодо оформлення на письмі, а також слів, які пишуться так, як вимовляються.
Досліджуємо мовлення
– знаходить у висловленні і пояснює роль синонімів;
– знаходить у художніх текстах виражальні засоби мови і пояснює їхню роль.
Читаємо
– прогнозує орієнтовний зміст тексту за заголовком та ілюстраціями;
– читає правильно та виразно вголос різні тексти (вірші, народні і літературні казки, оповідання, графічні та інформаційні тексти) залежно від мети читання;
– ставить запитання за змістом тексту для уточнення свого розуміння;
– розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного;
– визначає тему і головну думку в тексті;
– розповідає про свої враження (почуття та емоції) від змісту прочитаного художнього тексту;
– фантазує на основі прочитаного: придумує іншу кінцівку літературного твору, змінює місце подій, додає нових персонажів.
Мета: вчитись прогнозувати орієнтовний зміст тексту за заголовком та ілюстрацією, читати правильно та виразно вголос текст, розповідати, про що текст, відповідати на запитання за змістом прочитаного, розповідати про свої враження (почуття та емоції) від змісту прочитаної казки, фантазувати на основі прочитаного;
розвивати аналітико-синтетичні уміння та навички, образну уяву, фантазію учнів, творчі здібності, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати любов до художнього слова, читацьку активність.
Обладнання: проектор, мультимедійна презентація, картки для групової роботи, LEGO шість цеглинок, підручник, зошит.
Хід уроку.
І. Організація класу. Активізація учнів до навчальної роботи.
Cлайд 1.
― Привітайтеся, діти, з нашими гостями.
Вітаю і я, всіх вас, мої любі,
Нехай наш урок сьогодні буде
як пісня – дзвінкий та веселий.
Cлайд 2.
― Сьогодні я вітаю найрозумніших, найдопитливіших, найдружніших, найталановитіших, найкращих на нашому уроці! Одним словом вас, любі діти!
ІІ. Вправи на розвиток артикуляційного та зорового апарату.
Cлайд 3.
2.1.Мовна розминка. Гра «Телефон» .
Дощик чисто вмиває наше місто.
Умиває він топольки,
і травичку, і квітки.
І барвисті парасольки
під дощем, немов грибки.
Cлайд 4.
2.2. Язичкова зарядка. Вправа на розчитування.
Читання складових ланцюжків.
А
О
У
И
І
Е
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.
Відомості про Джанні Родарі. Cлайд 5.
Cлайд 6-7.
― Але для початку переглянемо відео та пригадаємо цього письменника.
Cлайд 8-9.
― Сьогодні у нас з вами є чудова можливість познайомитись ще з одним чудовим твором цього письменника, який називається «Дивний дощ».
― Як думаєте, який дощ може бути дивним?
― Погляньте на ілюстрацію, чому ж він дивний?
Cлайд 10.
Кінезіологічні вправи.
― Налаштуємо на роботу наш мозок…
Cлайд 11-12.
Cлайд 13-15.
Читання луною, на видиху.
Слухаємо перший абзац тексту.
- Чому люди спочатку подумали, що з неба падає град?
- Як дізнався хлопчик про цукерковий дощ?
- Які цукерки падали з неба?
- Що зробили люди, коли дізналися, який дощ падає на вулиці?
- Яким був дощ?
- Що зробили школярі і бабусі?
- Які ти знаєш види цукерок?
- Чому для всіх жителів міста цей день був щасливий?
- Яка тема і головна думка цього тексту?
- Назви три «смачні» слова, які ти прочитав у тексті.
- Чи смакує тобі карамелька? Льодяник? Які цукерки ти б збирав, якби попав під такий дощ? Чому?
- Чого нас навчає казка?
Cлайд 16.
Хвилинка відпочинку
ІV. Узагальнення і систематизація набутих знань.
Cлайд 17.
4.1. Вибіркове читання (емоційне)
― Знайди у тексті опис дощу. Зачитай з радістю, з сумом, роздратовано, мрійливо.
Cлайд 18.
4.2. Гра «Диктор телебачення».
― Знайди і прочитай речення, яке тебе найбільше вразило. Чому?
― Прочитай його, як диктор телебачення.
Cлайд 19.
4.3. Гра «Гостре око»
м’ятний льодяник
цукеркова злива
різнобарвні цукерки
щасливий день
полунична карамелька
повні торби
Cлайд 20.
4.4. Коментоване письмо у робочому зошиті.
Cлайд 21.
4.5. Робота в групах.
― А тепер спробуємо наповнити кошики з іменником цукерками, на яких записані прикметники. Але прикметники підібрати треба доречні, які підходять для опису цього предмета. Та й ще дописати свої, спробуйте придумати.
― Що ви будете робити під дощем із цих предметів?
Обмін цукерок зі словами на справжні льодяники
4.6. Гра «Біном фантазії».
V. Підсумок уроку (рефлексія).
Cлайд 22.
5.1. Гра «Вихвалянка».
― Виберіть фразу, яку ви зможете сформулювати.
― Сьогодні на уроці я …, а ти?
― Найбільше сподобалось мені …, а тобі?
― Найцікавіше було …, а тобі?
5.2. Самооцінювання.
VІ. Домашнє завдання. Cлайд 23.