Тема: Любов – основа родинного, подружнього і суспільного життя (ІІ)
Мета: продовжувати розкривати справжню суть любові між чоловіком і жінкою, з допомогою Святого Письма показати , що чоловік і жінка – дві рівноправні половинки єдиного цілого, покликані до взаємного дарування; виховувати почуття відповідальності, гідності, вміння не так брати як дарувати; розвивати пам'ять, логіку, творче мислення.
Хід уроку
І.Організаційні моменти.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Ми продовжуємо розглядати тему любові між чоловіком і жінкою.
Пригадаймо:
Сьогодні ми з’ясуємо з допомогою Святого Письма для кого і для чого створив Господь жінку і яка роль чоловіка в її житті (запис теми і мети уроку).
ІІІ. Читання Святого Письма Бут.2.15-25. Виразне читання учнями Біблії.
Знаєте, чому жінку створено з ребра? Не з голови – щоб не каверзувала над чоловіком! Не з ноги – щоб чоловік не принижував! А з ребра – бо ближче до серця, щоб зручно було пригорнути, бо рівноправна!
Продовжуємо читати Бут.3. 14 -20
Читання Еф.5.25 – 33
Чоловіки, любіть своїх дружин, як і Христос полюбив Церкву, і видав Себе за неї, щоб освятити, очистивши водяним купелем у слові, щоб поставити її Собі славною Церквою, щоб була свята й непорочна!
Чоловіки повинні любити дружин своїх так, як власні тіла, бо хто любить дружину свою, той любить самого себе… Ця таємниця є велика, а я говорю про Христа та про Церкву.
Читання І Петра 3.1-7.
Так само, дружини, коріться своїм чоловікам…
ІV. Праця в групах: скласти список обов’язків жінки (для хлопців) і чоловіка (для дівчат) для того, щоб в родині були затишок і мир (10хв.) Увага! Спочатку записати 10 пунктів. Після прочитання дітьми відповідей – знову завдання: вибрати з них 5 найголовніших, потім – 3. Наступне завдання: записати 10 рис характеру жінки/ чоловіка, які, на вашу думку, важливі у подружжі. Спочатку – 10 рис, після зачитаного – вибрати 5 рис, потім – 3 та - 1 рису.
Представлення відповідей від кожної групи.
Що вам допомагало робити саме такий перелік? Пропоную вам перелік причин незгоди між чоловіком і жінкою, визначений соціологами.
На запитання чого не люблять чоловік у жінці чоловіки дають таку відповідь:
А що не люблять жінки у чоловіках?
Послухайте приповідки з книги Ісуса Сираха:
Коли в жінки на язиці доброта і скромність, то й чоловік її інакший ніж звичайні люди.
Хто жінку здобуде, той щастя починає: помічницю – з ним споріднену, стовп для опертя.
Де нема огорожі, там майно грабують; де жінки немає – чоловік стогне, блукаючи (36.23-25).
Щасливий чоловік, що добру жінку має, - число його днів подвійне.
Чеснотлива жінка чоловіка звеселяє, він проживе літа свої в мирі.
Добра жінка – це добра частка, вона дається тим, що Господа страхаються.
Чи багатий він, чи вбогий – у нього серце зичливе, і обличчя в нього завжди веселе.
Турбота безстидної жінки – неслава, сором’язлива ж дочка й свого мужа стидається.
Жінка, що шанує свого чоловіка, - для всіх вона явище мудрості; а та, яка не шанує, - знана з безбожної гордості (26.2- 4,24.26).
Послухайте тепер приповідки Соломона.
Цнотлива жінка – вінець для чоловіка, а безсоромна – немов гниль у його кістках (12.4)
Хто ходить у своїй невинності правдиво, щасливі його діти після нього (20.7)
Блудниця – глибока яма, вузька криниця – чужинка. Неначе харцизяка, вона засідає і між людьми зрадників множить (23.27)
Жінку цнотливу – хто її знайде? Ціна її вища над перлини! Серце її мужа покладається на неї; йому не бракуватиме прибутку (31.11)
Краса - річ оманлива, врода марна; жінка що Господа боїться – така хвали достойна! (31.30)
V. Закріплення теми. У житті насправді набагато важче і передбачити до кінця якусь ситуацію важко. Зрозуміло одне: без терпеливості, взаємопрощення і любові не можливо бути щасливим в подружжі. Старенькі подруги, які відсвяткували діамантове весілля (60років разом) на запитання «Що є любов?» відповіли: «Що є любов? Це коли двоє зуміють усе своє життя прожити віддано і вірно.» Чимало читали ми про життєві історії. Послухайте:
Сільська красуня Анничка вийшла заміж за незрячого і глухонімого парубка і щаслива з ним у шлюбі вже 50 літ.
Відомий науковець і викладач, перебуваючи на засланні як член Гельсінської групи одружився з коханою дівчиною, яка приїхала до нього розділити недолю і поневіряння. Ця подружня пара разом вже більше тридцяти років. І досі вони виглядають молодими і закоханими. Можна навести безліч прикладів. Та сьогодні я хотіла б прочитати один лист матері до сина (журнал «Духовне життя», -2008).
Цей випадок трапився декілька років тому. Усі жили очікуванням Різдва: вибирали ялинки та подарунки. Лише я забутий на чужині: ані сім’ї, ані товариша. Навколо порожнеча та відсутність любові..І ось зі смутком та жалем я згадав про пакунок листів, котрі зумів зберегти , незважаючи на усі випробування нашого неспокійного теперішнього часу. Вийняв конверти із валізи і знайшов потрібного листа.
Це був лист моєї покійної матері, яка 27 років тому померла. Велике щастя, що я згадав про нього! Переповісти його неможливо, тому варто процитувати повністю.
«Дорога дитино моя, Миколко. Ти нарікаєш на власну самотність. Якби ти знав, як мені боляче і сумно від твоїх слів! Я б з радістю приїхала переконати тебе, що ти не самотній і не можеш бути одиноким. Але ти знаєш – я не можу залишити тата, він дуже хворіє і будь – якої миті йому може знадобитися догляд. А тобі необхідно готуватися до іспитів, закінчувати університет…Ось, почитай лишень, чому я ніколи не почуваюся самотньою.
Чи знаєш ти, що людина самотня тоді, коли нікого не любить? Любов – це ниточка, котра пов’язує нас із коханою людиною. Таким же способом ми компонуємо букет. Люди – це квіти і в букеті їм вже не одиноко. Тільки – но пуп’янок лусне, почне виточувати дивний аромат, садівник миттєво бере його у до букету.
Те ж відбувається з нами, людьми. Любляче серце завжди квітує, воно дарує свою любов безкорисно, як пуп’янок аромат. Тоді людина не самотня – серце її належить іншій людині: живе думками, клопотами, радощами і терпіннями іншого серця. Тоді й часу немає відчути власну самотність або роздумувати: одиноко мені чи ні? Любов спонукає людину забути своє власне «я»: щомиті жити ближніми, для ближніх. І це називається щастям.
Я вже бачу твої допитливі голубі очі і чую тихе заперечення, що це лише пів щастя, а цілковите щастя тоді, коли і тебе люблять. Але шепну тобі на вушко маленьку таємницю: хто любить по – справжньому, той не очікує винагороди.
Увесь час вираховувати і перепитувати: «Що мені дасть ота любов?» -неможливо. Чи взаємна ця любов? Можливо, я люблю більше а мене менше? Чи вартує безоглядно покладатись на оту любов? Запитання невірні і недоречні: в такому випадку любові або ще немає ( не народилася) або вже немає (померла). Оте обережне вимірювання і зважування перекриває живий струмінь любові, що б’є із серця. Навколо такої людини утворюється не просякнута і не зігріта його ж серця порожнеча, і оточуючі це відчувають. Від такої людини відвертаються – з нею порожньо, холодно, незатишно і очікувати тепла марно. Такий стан призводить до повного за черствіння… І ось людина сидить у цілковитій самотності, обділена, нещасна…
Ні, мій дорогенький, треба, щоб любов вільно била ключем із серця і не варто тривожитись взаємністю. Треба окрилювати всіх своєю любов’ю, треба любити оточуючих і тим самим спонукати до любові. Любити – це не півщастя, а якраз повнота щастя. Визнай цю істину і навколо тебе відбуватимуться дива. Звернися до джерела свого серця, випусти власну любов на волю, нехай її промені осіняють і зігрівають навколишніх. І незабаром відчуєш як до тебе звідусіль течуть потоки взаємної любові. Як це? Просто. Твоя безпосередня цілеспрямована доброта, твоя безперервна і безкорислива любов будуть невидимо народжувати в людях добро та любов.
Аж тоді відчуєш зворотній струмінь і приймеш «повноту щастя», якої вимагав і прагнув, як незаслужене блаженство, тоді твоє серце буде квітнути і радіти.
Миколко, дитино моя, подумай над цим.
І лишень відчуєш себе самотнім, пригадуй мої слова. Особливо тоді, коли мене вже на землі не буде. Будь спокійним та врівноваженим, бо Господь – наш садівник, а серця наші – квіти в Його саду.
Ми обоє ніжно пригортаємо тебе, тато і я.
Твоя мама»
Дякую тобі, мамо. Вдячний тобі за любов та втіху. Знай, я завжди дочитую твого листа зі сльозами на очах.
Лишень я дочитав, заграли дзвони на Різдвяну всенічну.
О, незаслужене земне блаженство!
І.Ілін
Любов – це Божий дар і приходить вона до щирого і покірного серця. Попросімо ж її в молитві (спонтанна молитва )
VІ. Домашнє завдання: напишіть твір – роздум на тему «Любов у нашому житті».