Конспект уроку для 7 класу
Тема: Масова частка елемента в складній речовині
Мета уроку:
навчальна: закріпити знання про хімічні формули й уміння обчислювати відносну молекулярну масу; навчити обчислювати масову частку елемента в складі складних речовин, використовувати поняття «масова частка» для розв'язання задач на визначення хімічних формул;
розвивальна: розвивати знання про частки з математики для обчислення масової частки елемента в складі речовини, логічне мислення, культуру хімічного мовлення;
виховна: виховувати вміння спілкуватися в колективі, висловлювати власні думки.
Тип уроку: комбінований
Форми роботи: фронтальне опитування, самостійна робота, евристична бесіда.
Обладнання: періодична система хімічних елементів.
Основні терміни і поняття: відносна молекулярна маса речовини, масова частка елемента в складній речовині.
Девіз уроку: „Щоб навчитися думати – треба думати” ( Ейнштейн).
ХІД УРОКУ
I. Організація класу (Створення психологічної атмосфери уроку; підготовка необхідного обладнання; включення учнів діловий ритм уроку.
Формулювання мети й завдань уроку, очікуванихрезультатів)
II. Мотивація уроку
Проблемне питання. Що хотів сказати Ейнштейн і чому його слова стали девізом нашого уроку?
ІІІ. Фронтальне опитування, перевірка домашнього завдання
Гра «П’ятий зайвий »
Суть гри: вибрати елемент або речовину, яка не схожа на інші та пояснити:
( Кожне завдання виконане правильно -0,5 балів)
Гра «Хрестики-нулики»
Виграшний шлях складають формули:
Варіант І: Валентність елемента,яких складає І
N2O |
P2O5 |
Na2O |
ВаО |
Li2O |
SO3 |
SiO2 |
BeO |
Cs2O |
Варіант ІІ: Валентність елемента,яких складає ІІ
Al2O3 |
СаО |
СrO3 |
FeO |
MgO |
NO2 |
TeO3 |
СО |
N2O3 |
( Якщо завдання виконане правильно -1 бал)
«Снігова куля» Клас поділяється на три групи по рядах. Кожен ряд одержує перфокарту. Кожен учень повинен заповнити клітинку й швидко передати іншому. Виграє той ряд, який першим правильно виконає завдання.
«Снігова куля» |
||
І |
ІІ |
ІІІ |
Знайти серед запропонованого ряду елементів метали:
Сu, Cl2, О2, Ne, Li, Mg
|
Знайти серед запропонованого ряду елементів неметали:
Сu,Cl2, О2,Li, І2,Mg
|
Знайти серед запропонованого ряду елементів метали:
Сa,Cl2, P, I2, Na,Al
|
Утворити складні сполуки металів з хлором |
Утворити складні сполуки неметалів з кальцієм |
Утворити складні сполуки металів з бромом |
Визначити валентність елементів у відповідних речовинах
|
Визначити валентність елементів у відповідних речовинах
|
Визначити валентність елементів у відповідних речовинах
|
Обчислити відносну молекулярну масу даних речовин
|
Обчислити відносну молекулярну масу даних речовин
|
Обчислити відносну молекулярну масу даних речовин
|
Обчислити кількість атомів, що містять дані речовини
|
Обчислити кількість атомів, що містять дані речовини
|
Обчислити кількість атомів, що містять дані речовини
|
(Кожна правильна відповідь 0,5 балів)
IV. Актуалізація опорних знань
• Чи можна стверджувати, що маси кожного атома в молекулі речовини однакові?
(Ні, тому що в усіх елементів різні атомні маси)
• Співвідношення мас атомів у складі молекули складної речовини постійне чи змінне?
(Постійне, тому що постійним є склад речовини)
• Як обчислити співвідношення мас атомів у молекулі?
Розгляньмо на прикладі бінарних сполук.
MgO
Ar(Mg) = 24; Ar(O) = 16
m(Mg): (O) = 24 :16 = 12: 8= 6 :4 = 3: 2
Отже, співвідношення мас атомів можна виразити невеликими додатними цілими числами.
СО2
Ar(С) = 12; Ar(O) = 16
m(С): (O) = 12: 16= 6 :8 = 3: 4
Це співвідношення постійне. Обчислимо співвідношення атомів у молекулі
KNO3.
Ar(К) = 39; Ar(N) = 14 ;Ar(O3) = 16
m(К): (N) : (O3) = 39: 14:48
Завдання біля дошки:
Обчисліть масові співвідношення у молекулах SO3, CaSO4.
( Кожне завдання виконане правильно -1 бал)
m(S): (O3) = 32:48
m(Ca): (S) : (O4) = 40: 32:64
Поміркуйте! А чи можна визначити склад речовини у відсотках?
(Якщо прийняти відносну молекулярну масу речовини за 100 %, то маса кожного елемента може бути виражена як масова частка цього елемента в складі молекули)
Наприклад:
SO4 32 * 100%
Mr (SO4) = 96 – це 100% Х= __________________=33,3% (S)
96
Ar (S) = 32 – це х %
Виражена у відсотках, ця величина є масовою часткою елемента в складі речовини (W).
V. Повідомлення теми, мети і завдань уроку та формування практичних знань і навичок
n * Ar (E)
W= __________________ 100%
Mr(сполуки)
де п — атомів елемента в молекулі; Ar — відносна атомна маса елементМr-— відносна молекулярна маса.
Задача 1. Обчислити масову частку Fe у його оксиді Fe2O3.
Розв’язання
Дано:
Fe2O3. w=nAr(Fe) / Mr(Fe2O3)
Mr(Fe2O3)=56 * 2 +16 *3 =112+48= 160
w(Fe) -? w(Fe) = 2*56 / 160 =112/160 =0,7 ~70%
Відповідь: w (Fe) =70 %.
Задача 2. Обчислити масові частки С та О2 у сполуці СO2.
Розв’язання
Дано: 2*16* 100%
СO2 Mr (CO2) = 44 – це 100% Х= __________________=72,7% (O).
Ar (O) = 16 – це х % 44
w(С) -?
w(О2) -?
1*12* 100%
Mr (CO2) = 44 – це 100% Х= __________________=27,3% (C)
44
Ar (C) = 12 – це х %
або
Ar (C) =100% - W (O) = 100%- 72,7%=27,3%
Відповідь. w (С) =27,3 %,w (О2) =72,7%.
VІ. Осмислення, узагальнення і систематизація нових знань.
Cамостійна робота з перевіркою і коригуванням результатів
1.Обчислити масові частки елементів у складі речовин СaO, P2O5, Al4C3, FeO.
( Кожне завдання виконане правильно -0,5балів)
Перевірка результатів та їх корекція.
Mr (CаO) = 56 г/моль W(Cа) = 71% W(О) = 29%
Mr (P2O5) =142 г/моль W(Р) = 44% W(О) =56%
Mr (Al4C3) = 144 г/моль W(Al) = 75% W(О) = 25%
Mr (FeO) =72 г/моль W(Fe) = 77% W(О) = 33%
Гра «Річка перетворень»
Суть гри: на картках записані формули речовин, які потрібно розмістити в порядку від найменшої до більшої масової частки Оксигену в сполуці, розміщуючи на картці відповідно до літер, які містяться на картці.
CO, CuO,Al2O3, FeO,ZnO, CaO, NO.
( Якщо завдання виконане правильно -3 бала)
Відповідь:ZnO,CuO, FeO,CaO, Al2O3,NO, CO.
VІІ. Підсумки уроку. Оцінювання
Підрахуйте кількість зароблених балів за письмові та усні завдання. Оцінюємо роботу учнів, виставляємо оцінки.
VIІІ. Домашнє завдання
а) програмний матеріал:
прочитати параграф, відповісти на запитання, виконати вправи.
б) для тих хто зацікавився:
Завдання. Обчислити масові співвідношення елементів і масові частки елементів у молекулах: MgCl2, NaBr, PH3.
Поміркуйте! Де в житті ми зустрічаємося з величиною «масова частка»?