Математика
3 клас
Урок-ярмарка
Табличне множення і ділення
Тема. Таблиця множення. Розв’язування задач на 2 і 3 дії.
Мета. Закріпити знання прийому складання таблиць множення , опрацювати задачі, які містять збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць чи в кілька одиниць чи в кілька разів; розвивати мислення , увагу, пам’ять; прищеплювати учням бажання вивчати традиції українського народу та запроваджувати їх у життя.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань .
Обладнання. Картки, мультимедійна дошка, предметні малюнки.
Хід уроку
I.Організація учнів до уроку
Сьогодні у нас незвичайний урок
На ярмарку впевнено зробимо крок
Тож швиденько часу не гаймо
Урок математики починаємо.
Вправа « Мікрофон»
Що очікуєте від сьогоднішнього уроку?
1. Хвилинка каліграфії.
Яку цифру писатимемо, дізнаєтесь розв»язавши задачу. На ярмарку баба Палажка продавала гарного індика, маса якого на 2 ногах 8 кг. Яка маса індика на одній нозі?
Письмо цифри 8
Які випадки множення числа 8 ви вже знаєте?
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми закріпимо знання прийому складання таблиць множення, складемо і запам”ятаємо таблицю множення числа 8, будемо розв’язувати задачі, які містять збільшення та зменшення числа на кілька одиниць чи в кілька разів.
2. Мотивація навчальної діяльності школярів.
- Наш урок буде незвичайним. Уявимо, що ми з вами на ярмарку! А що таке ярмарок? ( читання з мультимедійної дошки, ярмарок – торг, який влаштовується регулярно в певну пору року і в певному місці для продажу й купівлі товару.)
На ярмарку нашім, веселім, багатім є чим дивуватись і є що придбати.
Наші люди йдуть на ярмарок, їм потрібні гроші. Гроші – металеві та паперові знаки, що є мірою вартості при купівлі й продажу.
А ваші гроші – це дізнаєтесь, відгадавши загадку.
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш
І не завжди на терезах
Ти ціну їм підбереш. ( Знання)
Мерщій – бо на ярмарку всі поспішайте, купуйте, милуйтесь, знання здобувайте.
3.Усний рахунок.
А) Перша лавка на ярмарку нам пропонує кавуни. Нам потрібно два продавці( учні). Хто швидше продасть свої кавуни , тобто хто швидше обчислить ланцюжок.
∙ 4 7
5 16 : 4 - 4 ∙ -
14 = 21
∙ 6
- 4
5 6 : + 9 : 5 ∙
9 = 27
б) У другій лавці продаються яблука по 7 грн. за кг
Василь купив 10 кг яблук, Олег на 5 кг менше. Скільки купив Олег?
Якою дією дізналися?
Складіть, щоб розв”язати дією ділення
Висновок. Щоб дізнатися на скільки менше, слід виконати дію віднімання.
Юрко купив 3 кг яблук, а Петро у 6 разів більше. Скільки кг купив Петро?
Якою дією знайшли?
Складіть задачу, щоб розв”язати дією додавання.
Висновок. Щоб збільшити число на кілька одиниць – додаємо, щоб збільшити у кілька разів – множимо
Скільки грн. заплатили за 2,6,4,8,3,9,5,7 кг?
4. Математичний диктант
- У третій лавці продається цибуля гірка аж солодка. Гарні ліки від застуди, 8 грн. за віночок. Записати, скільки коштують 2,3,4,5,6,7 віночків.
16, 24, 32, 40, 48, 56
- Що закономірно для цього ряду чисел?
III. Сприйняття й первинне усвідомлення учнями нового матеріалу.
1.Робота з підручником № 319 Складання таблиці множення
8*8
8*9
Скільки коштуватимуть 8 віночків?
9 віночків?
Запам”ятати випадки 8*8 і 8*9
2. Обчислити з коментуванням.
- Користуючись таблицею множення, обчислити значення виразів № 320 з коментуванням біля дошки.
Бублики купуйте, продавця шануйте, дірку від бублика дам за п»ятак. А як обчислете можу і так.
На картках записані завдання, які прикріплені до бубликів. Учень «купує» картку з завданням і виконує його з коментуванням на дошці.
8*8+36=100 8*7-28=28
8*9+28=100 12+8*5=52
3. Самостійна робота по картках у парах
Фізхвилинка
Йшли на ярмарку малі
Нахилились до землі
Потім встали, руки в боки,
І зробили 3 підскоки
Потім розминали плечі
Руки вгору опустили
І за парти тихо сіли
IV. Узагальнення й систематизація знань.
1. Розв”язування задачі № 323
- А зараз підходимо до лавки „ Кормові продукти”
А) Читання умови задачі
Б) Аналіз
- Скільки сіна дають коневі на добу?
- А кормових буряків?
- Що сказано про овес?
- Про що запитується у задачі?
- Чи можемо зразу дати відповідь на запитання?
- Чому?
- Чи можемо визначити, скільки дають вівса на добу? ( ні)
- Чому?
- А чи можемо визначити, скільки дають кормових буряків?( так)
- Якою дією? – Чому?
В) Складання плану розв”язування задачі.
Г) Розв”язування задачі диференційовано: 1 група самостійно, 2 група з допомогою учителя.
1) 16:2=8(кг) – кормових буряків
2) 8:4 = 2 ( кг) – вівса
3) 16+8+2=26 9 (кг) – разом
Відповідь: коневі на добу дають 26 кг кормів.
2. Скласти задачу за скороченим записом.
А зараз підходимо до лавки „Риба”
Скласти за скороченим записом умову задачі і розв”язати її
Ок. – 40 кг
Й.- ? у 5 разів менше
1)40:5=8 ( кг) – продали йоржів ?
2) 40+8=48 (кг)
Відповідь: разом продали 48 кг
3. Скласти обернену задачу.
- Сильніші учні – самостійно, слабші під керівництвом учителя.
Ок. – ? у 5 разів менше
Й.- 8 кг
Записати виразом
8+8*5 = 48 кг
Відповідь: разом продали 48 кг
4. Визначити сторону квадрата.
Територія, де відбувається ярмарка, поділена на місця у формі квадрата.
Що таке квадрат? – Що таке периметр? – Чи можна, знаючи периметр, визначити сторону квадрата?
Периметр квадрата ( місце для торгівлі) 16 м
Яка довжина квадрата?
16:4=4 м
V. Підведення підсумків уроків.
Жодна ярмарка не обходиться без жартів.
Продав господар м’ясо на ярмарку і «купив кота в мішку»
Поясніть як ви розумієте цей фразеологізм. ( Щось таке купив, що не роздивився)
Якою закономірністю відрізняються таблиці множення одноцифрових чисел першого десятка?
VI. Повідомлення домашнього завдання.
Повторіть таблицю множення числа 8 .
№ 324 задача для сильніших
№ 325 розставити правильно відповіді для слабших.