Підсумковий урок з теми «Множення і ділення багатоцифрових чисел на одноцифрове число».

Про матеріал

У матеріалі розміщені цікаві завдання для уроку математики із використанням групової форми роботи.

Перегляд файлу

Відкритий урок з математиики, 4 клас, 2019 р.

Тема. Підсумковий урок з теми «Множення і ділення багатоцифрових

            чисел  на одноцифрове  число».

Мета. Формувати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі.

            Розвивати логічне мислення, просторову уяву, увагу, пам'ять,

            розумову   активність, самостійність, пізнавальний інтерес, потребу  

            в самоосвіті,   ініціативу, творчість, обґрунтованість суджень.

            Виховувати такі людські якості як: сумлінність, здатність до

            переборення  труднощів, працелюбність.

Тип уроку. Урок-ділова гра .

Хід уроку

І. Організація класу. (Слайд 1)

1. Привітання.

     Встаньте, діти, всі рівненько

     Посміхніться веселенько.

     Поверніться до гостей, привітайтесь:

     «Добрий день!»

 

2. «Якщо хочеш…»

А  тепер ви.

-  Якщо ви хочете бути добрими і розумними, погладьте себе по   голівці.

-  Якщо ви хочете бути працелюбними, підніміть руки вгору.

-  Якщо ви хочете допомагати одне одному, візьміть товариша за руку.

-  Якщо ви хочете бути веселими і здоровими, поплещіть 3 рази  у долоні.

 

ІІ. Постановка цілі.

-  Сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Ми проведемо ділову гру, у 

якій спробуємо себе в ролі бізнесменів.  Працювати будемо у групах.

Тому давайте пригадаємо правила роботи в групах і  будемо  їх дитримуватись. (Слайд 2)

     - Правило піднятої руки.

     - Працювати командою.

     - Уважно слухати вчителя і  всіх дітей.

     

Але  сьогодні ми будемо називати свої групи   фірмами.  Ви заздалегідь розподілилися у різні фірми : (Слайд 3)

                   дитяче кафе

                   туристичне агентство

               салон краси

               розважальний центр

 

А я буду банкіром і за кожне виконане завдання буду виплачувати вам гроші на розвиток вашого бізнесу. У фірмі обов’язково має бути директор. Згодом він і буде розподіляти обов’язки своїх працівників. Виберіть директора.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Ми провели конкурс на кращу назву ваших фірм. (Слайд 4)

 І зараз ви зможете  дізнатися  назву своєї фірми .  Для цього  треба розставити числа, на яких зашифровані букви,  в порядку зростання.

           

                         дитяче кафе  «Смаколики»

2 480

1 101

744

200 000

10 555

77 777

1 063

11 246

505 000

к

а

с

к

о

и

м

л

и

 

               туристичне агентство  «Мандрівник»

2 480

1 101

744

200 000

10 555

77 777

1 063

11 246

505 000

36

р

д

а

и

і

н

н

в

к

м

 

                        салон краси  «Перлинка»

2 480

1 101

744

200 000

10 555

77 777

1 063

11 246

л

р

п

а

и

к

е

н

 

                       розважальний центр «Капітошка»

2 480

1 101

744

200 000

10 555

77 777

1 063

11 246

505 000

і

п

к

к

т

ш

а

о

а

 

Директори фірм презентують назви. (Слайд 5)

Отож , з назвами визначились, і за виконане завдання отримуєте гроші.

 

ІV. Актуалізація опорних знань.

    1.Усний рахунок. Оренда офісу.

(На дошці малюнок  чотириповерхового будинку.)

    -Щоб  фірмі  було зручно працювати треба десь розміститися. Для цього  потрібен офіс . (Слайд 6)

Проведемо усний рахунок і кожна  фірма  за правильну відповідь отримає гроші. Хто заробить найбільше, займе для офісу 1 поверх, хто – найменше –  4 поверх.

          

  1. На яке число потрібно розділити 510, щоб отримати 1? (Слайди

                                                                                  7 -  18)

       2. Що треба зробити, щоб помножити число на 100? 

       3. Число 800 збільшити на 2 000 і поділити на 2.

       4. Число 6 помножити на 300 і зменшити у 10 разів.

       5. Число 10 000 зменшити на  5 001.

       6. Знайти  площу прямокутника , довжина якого 8 см, а ширина – 4 см.

       7.Літак пролетів за 3 год 1500 км. З якою швидкістю він летів? 

       8. Лижник був у дорозі 4 год, рухаючись зі швидкістю 11 км/год. Яку  

            відстань  він подолав?

       9. Павук бачить метелика на відстані 2 дм. Скільки це сантиметрів ?

      10. Знайдіть частку чисел 420 і 6

      11.Зменшити число 300 в 5 разів

      12. Знайти 1/10 від числа 8700

 

Бонусні запитання:

  •          Якщо півень стоїть на одній нозі, то його вага становить 8 кг. Скільки важитиме півень, якщо стане на  одну ногу?
  •          Один кінь ніс п’ять кілограмів вівса, а другий - п’ять кілограмів пуху. У кого вантаж був важчий?
  •          Якщо із-за огорожі видно 8 пар котячих   ніг, то скільки котів у дворі?

Підсумок. Банкір визначає де розміститься кожна фірма  і прикріплює вивіски фірм.

 

 V.  Робота над темою уроку.

  1. Робота над задачею

Для того, аби фірма могла гарно працювати, потрібно скласти план роботи . (Слайд 19)

 І тому пропоную вам наступне завдання – скласти план розв’язання задачі. У кожної фірми своя задача. Складіть план і запишіть у зошити. Директор слідкує, аби всі його працівники виконали завдання.

    За правильний план отримаєте гроші для бізнесу.

          салон краси  «Перлинка»

                  Задача

3 дельфінам на 4 доби потрібно 120 кг риби. Скільки кілограмів  риби потрібно 1 дельфіну на 5  днів ?

 

 

 

дитяче кафе  «Смаколики»   

                    Задача

За 5  коробок  печива  заплатили 120 грн. Скільки гривень треба заплатити

за  9 коробок  цукерок, якщо коробка  цукерок на 3 грн дорожча, ніж

коробка печива ?

    розважальний центр «Капітошка»

                                    Задача

Одна друкарка надрукує 80 сторінок за 4 дні, а друга – за 5 днів. За

скільки  днів надрукують  друкарки 108  сторінок , якщо працюватимуть

разом?

     туристичне агентство  « Мандрівник»

                                       Задача

Із двох міст назустріч один одному виїхали автобус і автомобіль.

Швидкість автобуса 70 км / год, а швидкість автомобіля – на 15 км / год

більша. Через 2 години вони зустрінуться. Яка відстань між містами ?

Презентація планів. (Слайди 20 - 23 )

Зараз директори  фірм виберуть доповідачів , які ознайомлять  нас зі своїми планами. На екрані є їхні задачі, якщо хтось помітить помилку, маєте право протестувати.

 

  1. Фізкультхвилинка (Слайд 24)

Кожна людина за законом має право на відпочинок. На будь – якій роботі для цього є обідня перерва. І ми теж зараз відпочинемо. Але замість обіду ми потанцюємо.

 

  1. Робота з виразами.

План є. Але для успішної роботи фірми потрібні фінанси – гроші.

 (Слайд 25)

 А їх треба правильно і швидко рахувати. І зараз ми перевіримо, чи можна вам довіряти гроші. Пропоную обчислити вираз. Нам екрані є вираз. (Слайд 26)

Запишіть його у зошит. А тепер кожна фірма відправить  представника для розв’язання однієї  дії  на дошці з коментуванням. За правильно розв’язану дію – гроші для розвитку бізнесу.

( 1 253 – 459 ) . 24 + 56 360 : 8 =

 

  1. Робота за підручником.

План є, гроші для розвитку є. Але в реальному житті між різними фірмами відбувається конкуренція – боротьба за клієнтів. (Слайд 27)

 Для того аби заохотити більше клієнтів, треба за певний час виконати якомога більше завдань за № 735. (Слайд 28)

 За кожну правильну відповідь – гроші.

 

  1. Робота з іменованими числами

Коли фірма має багато клієнтів, вона заробляє багато грошей, а отже, може сплачувати велику зарплату своїм співробітникам. (Слайд 29)

А зарплату можна платити і  гривнями , і  доларами, і євро. Отже, треба вміти перетворювати і виконувати дії з різними іменованими числами.

Для цього пропоную вам ще одне завдання. Обчислити вирази  (Слайд 30)

6 ц 15 кг Х 8 =                     13 м 8 см : 3 см =  

  1. рн. 60 к. : 5 =                 1 год – 7 хв= 

 

  1. Логічна задача.

Якщо працівники працюють дуже добре, вони зможуть отримати премію. (Слайд 31)

І я вам , як премію, пропоную логічну задачу. Яка команда швидше виконає, отримає додаткові гроші для бізнесу. (Слайд 32)

 

                                  Задача

 На столі лежать 4 цілих яблука, 10 половинок яблук і 8 четвертинок  яблук.

Скільки всього яблук лежить на столі?

 

  1. Вправа «Кубик Блума»

В реальному житті між різними фірмами відбувається не лише конкуренція. Дуже часто директори фірм співпрацюють між собою, щоб поділитись досвідом, або чогось навчитись. (Слайд 33)

Зараз я запрошую  директорів. І ми їх відправимо в інші фірми для обміну досвідом. У мене є чарівний розумний кубик, (Слайд 34)

 На гранях якого написані запитання, або завдання. Кожен директор по черзі вибере ту грань, яка йому подобається. А тоді отримає картку із запитанням для фірми – конкурента. Працювати будемо за годинниковою стрілкою.

  •          Чому -  іноді при письмовому  діленні  у відповідь треба ставити 0?
  •          Назви – які три величини використовуються при розв’язанні задач на рух ?
  •          Поясни – чим відрізняється периметр і площа ?
  •          Придумай – приклад на ділення з відповіддю 0 .

 

VІ. Підсумок уроку.

А я пропоную поділитись своїми емоціями, які ви отримали від уроку, за допомогою смайликів. (Слайд 35)

Кожна фірма протягом уроку заробила певну кількість грошей. Їх можна порахувати і визначити переможця. Але пропоную не робити цього. Адже не важливо, в кого скільки грошей. Головне, що ми чогось навчилися, нам було цікаво. Головне, щоб ви були  хорошими людьми і тоді   можна досягти мети і стати успішною людиною .

 

Гра « Клас». 

  А зараз давайте пограємо гру. Ставимо руку вперед і по черзі загинаємо пальчики за завданнями :

  •          Кому сподобався урок,
  •          Хто отримав щось корисне для себе,
  •          Кому було приємно працювати в команді,
  •          Хто хоче в майбутньому  організувати свій  бізнес.

Подивіться, у вас вийшов кулачок, який показує, що ми всі такі  класні . Я  вам дякую  за роботу.  Ви – супер – молодці, майбутні бізнесмени.

 (Слайд 36)

 

Резерв часу

Зробити рекламу свого закладу для присутніх гостей:

Дати якомога ширшу характеристику числам

56 078               і                    304 009

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
6 березня 2025
Переглядів
285
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку