Урок 26
Тема: Герої дитячих книжок.
Балет. П.Чайковський, балет «Спляча красуня» (фрагменти 3 дії). М/ф «Спляча красуня»
Мета:
Музичний матеріал: П.Чайковський, фрагменти з балету«Спляча красуня».
Обладнання: комп’ютер; фонохрестоматія, портрет П.Чайковського
Тип уроку: комбінований урок
Методи: репродуктивно-ілюстративний, інтонаційно-стильове осягнення музики, художня драматургія
Очікуваний результат: учні дають поняття термінам, пов’язаним з балетом; емоційно співають, уважно слухають музику і переглядають відеоматеріал
Учні заходять до класу під музику П.Чайковського («Марш» з балету «Лускунчик»)
1.Актуалізація опірних знань
Кожна людина ще в дитинстві зустрічається з казкою. Герої казок слугують прикладом у будь-яких вчинках. А інколи можна побачити героїв улюблених казок у музичному театрі.
За допомогою чого актори говорять з глядачами в балеті?
2.Мотивація навчання
Балет – музично-театральна вистава, побудована на хореографії.
В опері усі дії пояснюються за допомогою співу: актори співають соло, ансамблями, хором. У балеті замість голосу – мова танцю. Рухи тіла, міміка (емоційність на обличчі) пояснюють глядачам зміст балету. Як зрозуміти балет? Чи кожна людина здатна танцювати класичний танець? Чи є балети для дітей?
3. Етап засвоєння нових знань
Вступна бесіда.
Балет – музична казка, в якій всі персонажі танцюють. Що важливо у танці?
Артисти балету передають суть вистави за допомогою танцю. Танець повинен показати характер героя, зміст твору. Тому обов’язковою умовою є володіння танцівників і балерин танцем, а також вміння передавати емоції.
Щоб навчитись класичному танцю, потрібно мати силу волі, велике бажання і витривалість. У артистів балету є спеціальні костюми. Як вони називаються? Що таке декорації? Для чого вони призначені?
Сьогодні ми потрапляємо на балет П.І.Чайковського «Спляча красуня». Можливо, ви раніше читали казку або бачили мультфільм. Зміст:
Пролог
У палаці короля Флорестана XIV святкують хрестини доньки – принцеси Аврори. Під ніжні звуки арф і скрипок з'являється зі своєю свитою хрещена дівчинки – фея Бузку. Добрі феї – Ніжності, Жвавості, Щедрості, Сміливості і Безтурботності підносять новонародженій свої дари, наділяючи Аврору найпрекраснішими рисами характеру.
Церемонімейстер Каталабют повідомляє, що до палацу наближається зла і могутня фея Карабос. Її забули запросити, і вона, розгнівана, сама поспішає на свято. Розлючена Карабос передрікає юній Аврорі, що та засне навіки, вколовшись веретеном. Фея Бузку заспокоює батьків і обіцяє, що сили добра зруйнують злі чари. Вона змушує Карабос покинути палац.
Щоб уникнути нещастя, яке пророкувала зла чарівниця, король своїм наказом забороняє під страхом смертної кари користуватися спицями та веретенами в його королівстві.
Дія I
У королівському замку готується свято з приводу повноліття Аврори. Каталабют бачить селянок, які прийшли до палацу зі спицями, не дивлячись на заборону, що діє вже 16 років. Їх рятує від смертної кари тільки свято в честь дня народження принцеси.
З усіх кінців королівства до палацу з'їжджаються гості, серед яких і претенденти на руку прекрасної Аврори.
У розпалі свята з'являється незнайомка в чорному вбранні. Вона дарує дівчині веретено. Принцеса, вколовшись, непритомніє. В незнайомці всі впізнають торжествуючу фею Карабос: збулося її пророцтво.
З'являється фея Бузку – покровителька Аврори. Вона не може розвіяти злі чари Карабос, але в її силах послабити їх: Аврора не помре, а лише засне. Поверне її до життя поцілунок принца.
Помахом чарівної палички слідом за Авророю фея Бузку занурює в сон все королівство.
Дія II
Картина перша
Минуло сто років. У чарівному саду полює принц Дезіре зі своєю свитою. Перед юнаком з'являється фея Бузку, яка силою своїх чарів, «малює» в його уяві образ прекрасної Аврори. Принц впізнає ту, що часто приходила до нього в мріях. Дезіре благає допомогти йому розшукати дівчину.
Картина друга
Фея Бузку пливе з Принцом в чарівному човні до королівства Аврори, в якому вже 100 років панують зла фея Карабос зі своєю свитою. Вони перекривають шлях кожному, хто має намір проникнути в царство, що спить. Почувши звуки, які передвіщають появу феї Бузку, лиходійка і її свита намагаються заховати Аврору, але марно – принц бачить сплячу красуню. Підкорений її красою, він ніжно цілує дівчину – і злі чари зруйновано! Карабос зі свитою зникає. Аврора пробуджується, і разом з нею оживає королівство. Гаряче почуття першого кохання охоплює Аврору і Дезіре. Принц просить у Короля і Королеви руки їхньої дочки і ті дають своє благословення.
Епілог
У палаці святкують пишне весілля Аврори і Дезіре. Серед численних гостей – персонажі казок: принцеса Флоріна і Блакитний птах, Біла кішечка і Кіт у чоботях, Червона шапочка і Вовк. Молодят прийшли привітати феї діамантів, сапфірів, золота і срібла. Фея Бузку і її свита благословляють нареченого і наречену на довге і щасливе життя.
Ми можемо побачити фрагменти балету:
4.Сприймання музичного твору: П.І.Чайковський, вальс з балету «Спляча красуня» , варіації Аврори (на вибір)
https://www.youtube.com/watch?v=zg5lc1zPxgg
https://www.youtube.com/watch?v=1ImVsjnE86g
https://www.youtube.com/watch?v=1uzMZytJ5FY
-Чи все було зрозуміло у фрагментах без тексту й співу?
5. Етап вокально-хорової роботи
6. Підсумково-рефлексійний етап
З чого складається балет?
Що є найголовнішим у балеті?