Конспект уроку музичного мистецтва у 5 класі "Грає ансамбль".

Про матеріал

До вашої уваги запропоновано розгорнутий конспект до уроку музичного мистецтва у п'ятому класі на тему "Грає ансамбль" за підручником Л.Г.Кондратової.

Перегляд файлу

 Музичне мистецтво Л.Г.Кондратова  5 клас

Тема. Грає ансамбль.

Мета. Ознайомити учнів з поняттям ансамбль, інструментальна ансамблева музика, з різновидами

 інструментальних ансамблів. Ознайомитися з творчістю В. Барвінського.

Розвивати вміння учнів давати характеристику музичному образу твору інструментального ансамблю,

розрізняти на слух звучання музичних інструментів та різновиди квартетів.

Виховувати інтерес до інструментальної ансамблевої музики українських композиторів, народних       норвезьких пісень.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет В. Барвінського.

Основні поняття для засвоєння: інструментальний ансамбль, різновиди ансамблів, склад інструментальних  ансамблів

Твори, що вивчаються на уроці:

• В. Барвінський. Квартет.

• Український гопак у виконанні квартету народних інструментів.

• Норвезька народна пісня «Чарівний смичок» — виконання.

 

Хід уроку

  1. Вхід під музику українського народного гопака. Організаційний момент.  Мотивація до навчання.

Паузи, тривалості пауз. Розучування норвезької народної пісні Чарівний смичок. Слухання музики. Чарівна скрипка (українська народна казка)

Музичне привітання

Хай сопілки дзвінко грають, а скрипочки помагають.

Заспіваємо пісень  «Добрий день ! Добрий день!»

 

2. Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування — сольна, дуетна інструментальна музика, жанри етюд, інструментальний концерт, творчість композиторів Ф. Шопена та Н. Паганіні.

3. Бесіда про особливості ансамблевої інструментальної музики.

Якось зібралися для виступу четверо музикантів, і кожен мав музичний інструмент, на якому можна було виконувати соло. Довго сперечалась вони, хто буде солістом, а потім вирішили грати всі разом і назвали свій ансамбль квартетом.

 

Демонстрація ілюстрацій духових інструментів: флейти, гобоя, кларнета, фагота.

Розпізнавання за зображенням музичних духових інструментів. '

Отже, ансамбль із чотирьох виконавців-інструменталістів може бути різним за складом. Існують два типи квартетів: однорідний, який складають інструменти однієї групи (струнний, духовий), та мішаний, до складу якого входять інструменти різних груп.

У професійній класичній музиці найпоширенішим є струнний квартет. Розрізняють також духовий квартет (флейта, гобой, кларнет, фагот), фортепіанний квартет (скрипка, альт, віолончель, фортепіано) та струнно-духовий (флейта або гобой, скрипка, альт, віолончель).

Музичний словничок.

Квартет — це ансамбль із чотирьох музикантів або вокалістів,  а також музичний твір для чотирьох виконавців.

 

4. Музичне сприймання.

 В. Барвінський. Квартет; український гопак у виконанні квартету народних інструментів.

5. Аналіз музичного твору.

— Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати?

— Визначте головні засоби виразності музики В. Барвінського.

— Як взаємодіяли в музиці інструменти? Чи був якийсь інструмент «головним»?

— Яку картину ви уявляєте під час виконання квартету? Якими кольорами її можна передати?

— Чи вразила вас музика? Який настрій вона вам навіяла?

6. Музичне сприймання.

Український гопак. Квартет народних інструментів.

Цей музичний твір — квартет, його виконують на народних українських інструментах.

Гру яких інструментів ви почули? Розкажіть про засоби виразності твору.

 

 7. Виконання творчого завдання. Розгляньте малюнки  та спробуйте встановити відповідність між зображеннями музичних інструментів та типами інструментальних квартетів.(Для виконання завдання необхідні пари карток:

— із зображеннями музичних інструментів: кларнет, фагот, гобой, . флейта, альт, скрипка, віолончель;

— із написами:а) струнний квартет; б) духовий квартет; в) фортепіанний квартет;г) струнно-духовий квартет.)

8. Поспівка.

Результат пошуку зображень за запитом "поспівки на уроках музики"

9. Виконання пісні.

Норвезька народна пісня «Чарівний смичок*.

http://school.home-task.com/images/image025_90.jpg

Паузи, тривалості пауз. Розучування норвезької народної пісні Чарівний смичок. Слухання музики. Чарівна скрипка (українська народна казка)

 

Чарівний смичок

Прийшов на село Музикант-старичок Приніс диво-скрипку Й чарівний смичок.

Ударив по струнах, Дарма, що без нот ,- Співає, танцює, Сміється народ,

Проходив багач І почув скрипача,

І заздрість збудилась В душі багача

- Продай ,- мовив , -скрипку! За цей товар

Я дам, не вагаючись, Хліба амбар!

-Ні! Скрипка моя Не на продаж, о ні!

Вона ж не самому Потрібна мені, Під звуки її,

Хоч і граю без нот, Танцює, співає Увесь наш народ!

 

- Виконання пісні під фонограму.

- Розучування другого та третього куплетів.

 - Конкурс на найкраще виконання пісні.

 

 

10. Виконання творчого завдання.

Пригадайте рухи сучасних танців. Прислухайтеся до ритму пісні.

Уявіть себе артистом. Спробуйте одночасно співати й виконувати ритмічні танцювальні рухи. - -  -  Конкурс на найкращий імпровізований танок.

11. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

• Що таке інструментальний квартет?

• Розкажіть, які інструменти утворюють класичний струнний квартет.

• Пригадайте, які інструменти є у фортепіанному та змішаному квартеті.

• Музика якого квартету звучала на уроці? Розкажіть про неї.

 

12. Домашнє завдання.

Послухайте музику, яка звучить у вас вдома. Знайдіть чи пригадайте байку російського поета Івана Крилова «Квартет». Про який різновид квартету в ній ідеться? Складіть свій квартет із ударних інструментів.

 Виготовте книжечку-підказку про різновиди квартетів.

Заспівайте пісню своїм друзям як справжні артисти.

Для допитливих — виконання музичного проекту.

Проект «Квартети»

Мета: знаходити та вибирати необхідну інформацію для оформлення

книжечки.

Очікуваний результат: дитяча книжка.

 

План створення:

Пригадайте, які інструменти входять до складу квартетів. Чи хочете

створити книжечку під назвою «Квартети»?

1. Знайдіть необхідну інформацію в підручнику або музичній енциклопедії

про музичні інструменти, які входять до складу квартету.

2. Намалюйте або знайдіть малюнок із зображенням цих інструментів.

3. Оформіть книжечку та розташуйте у правильному порядку різні

види квартетів: струнний, фортепіанний, духови   й.

4. Влаштуйте конкурс на найкращу книжечку.

У кого вийде найгарніша?

13.

Результат пошуку зображень за запитом "музичне прощання на уроці музики"

Вихід із класу під музику українського народного танцю гопак

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Савченко Тетяна Терентіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Єрмак Марина Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
29 березня 2018
Переглядів
4588
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку