КОНСПЕКТ УРОКУ З ЕЛЕМЕНТАМИ 5D
на тему:
«Екологічна свідомість та сталий розвиток»
«Магія живого світу: пробудження екологічної свідомості»
Підготувала вчитель біології Ганнівського ліцею
Катеринюк Ірина Пилипівна
2025р
https://youtube.com/clip/Ugkxp9dWmG9P4MhuCxyI9ItKlrZvKCQ4WUlr?si=J5jML2qWDpAi9m15 (1 сл)
5D-урок на тему «Екологічна свідомість та сталий
розвиток». «Магія живого світу: пробудження екологічної
свідомості».
Мета: (2 сл)
Очікувані результати навчання:
Учні зможуть:
Обладнання:
Хід уроку:
«Людство, як жива речовина, нерозривно
пов’язане з матеріально-енергетичними
процесами, що визначаються геологічною
оболонкою Землі, з її біосферою. Воно не може
бути фізично від неї незалежним на жодну
хвилину».
Академік В. Вернадський.
https://youtube.com/shorts/mT3jqmBvfIc?si=aq28Yeg2c9lkOD0y (4 сл)
Мотивація навчальної діяльності: перегляд відеоролика (5 сл)
https://www.youtube.com/watch?v=-JAULBwjTRg&t=2s обговорення актуальності екологічної тематики для сучасного світу та кожного учня зокрема.
Вічні, як світ, питання: з чого починається людина? З чого починається життя? Може, з маминої пісні? Чи з листка вирощеної тобою рослини? На ці питання намагалося відповісти не одне покоління учених, філософів, поетів. А може, людина стала людиною тому, що побачила мерехтіння зірок, глибину блакитного неба, відображення сонця в ранковій зорі, рожевий розлив заходу?
Перед людиною відкрилася радість життя, коли вона почула шепіт трав, спів птахів, урочисту тишу ночі.
І справді, відволікшись від турбот, від тривог, занурившись у світ природи, людина розслабляється. Усе це і є сприятливий вплив природи, довкілля на людину.
А як людина ставиться до природи? Усім знайомий вислів: «Людина – цар природи». І як же ставиться цей цар до свого царства? (6 сл)
Спробуймо розібратися в екологічних проблемах навколишнього середовища, у їхній глобальності, у причинах.
Екологічні проблеми в Україні та світі (забруднення повітря, парниковий ефект, забруднення води, ґрунтів, вирубка лісів, зміна клімату).
https://www.youtube.com/watch?v=0Kw5wN_kTL0 (3:14 хв)
https://youtu.be/ZiAMx7c_QRM?si=zkOpfRHBohC5FXqM (2:14)
https://youtu.be/mzU_r_xqpCY?si=jHkzhtBz2TypzPEH (1:59) (8 сл)
https://youtu.be/urJZkYxTeLY?si=ORMhiidv7BjyTgTF (2:37)
Приклади сталого розвитку (відновлювані джерела енергії, органічне землеробство, екологічний транспорт). (10 сл)
Головними джерелами забруднення навколишнього середовища в Україні (за мирного часу) є металургійні, хімічні, нафтопереробні підприємства, підприємства електроенергетики, транспорт і безпосередня людська діяльність (сміття).
Навколишнє середовище складається з … (літосфери, атмосфери, гідросфери)
Шляхи забруднення гідросфери:
- у результаті скидання до річок промислових, с/г, побутових стічних вод;
- забруднення водою з ТЕС, АЕС;
- забруднення через ґрунт;
- в результаті аерозольних викидів промисловості й транспорту;
- забруднення водного простору нафтопродуктами.
Що таке середовище життя людини?
Пригадаймо раніше вивчений матеріал. Навколишнє середовище — уся жива та нежива природа, що оточує людину. Це: ґрунт, повітря, водойми, рослини, тварини, мікроорганізми. Це також природне середовище, у якому відбуваються різноманітні явища: бурі, грози, дощі, землетруси, виверження вулканів.
Прагнучи задовольнити свої життєві потреби, людина створила навколо себе штучне середовище. Це: житло, транспорт, знаряддя праці, засоби зв’язку, промислові й енергетичні об’єкти.
Людину оточують інші люди. Вони спілкуються, між ними встановлюються певні стосунки. Це соціальне середовище людини.
Таким є навколишнє середовище. Воно впливає на здоров’я, безпеку та добробут людини, однак і людина постійно змінює середовище свого життя.
Взаємозв’язок між потребами людини й обмеженістю ресурсів.
Будь-які зміни в навколишньому середовищі, природні чи штучні, можуть негативно вплинути на якість життя людини та її потреби. Природні катастрофи й стихійні лиха (землетруси, повені, пожежі, виверження вулканів, бурі та ін.) завдають величезних збитків економіці, щороку забирають багато людських життів. Однак найбільша небезпека для нашої планети — це обмеженість ресурсів унаслідок господарської діяльності людини. За останні 100 років забруднення навколишнього природного середовища дуже прогресує.
Обмеженість ресурсів чистого повітря. Найпотужнішими джерелами забруднення повітря є вихлопні гази автомобілів, промислові викиди заводів і фабрик, спалювання побутового сміття. Деякі шкідливі речовини затримуються в атмосфері протягом років. Вони подразнюють очі, вражають шкіру, утруднюють дихання, спричиняють алергії. Людина стає сприйнятливішою до грипу й інших респіраторних захворювань.
Величезною проблемою сьогодення є нестача чистої питної води. Нині колосальні об’єми промислових і каналізаційних стоків потрапляють у річки, озера та підземні води — основні джерела питної води. Унаслідок цього отруюється риба, розмножуються хвороботворні бактерії, вода стає непридатною для пиття. Через забруднену воду в організм людини можуть потрапити збудники тяжких інфекційних захворювань.
Промислові відходи, хімічні добрива та засоби боротьби зі шкідниками сільськогосподарських рослин забруднюють родючий ґрунт. Через нього забруднюються і продукти харчування людини.
Шумове забруднення довкілля — це гуркіт і гул промислових підприємств, автомобілів, літаків і залізничних потягів. Вони не тільки заважають людині, а й завдають великої шкоди її здоров’ю.
Унаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції в 1986 р. відбувся потужний викид в атмосферу радіоактивного пилу та пари. Вони поширилися на великі відстані, спричинили радіоактивне забруднення повітря, ґрунту та води. Потрапляючи в організм людини з повітрям, водою і їжею, радіоактивні речовини порушують його захисні механізми. Людина стає вразливою до багатьох хвороб.
3.Робота в групах. (12 сл)
Об’єднайтесь у чотири фракції та використовуючи раніше отримані знання й інформацію підручника, підготуйте короткі повідомлення.
Група 1 – проблема чистої води;
Група 2 – вплив діяльності людини на водні ресурси;
Група 3 – очищення і доочищення питної води
Група 4 – небезпека використання неякісної води.
Обговорення роботи груп.
4. Фізкультхвилинка. (13 сл)
5. Закріплення матеріалу. Інтерактивні вправи. (14 сл)
Флеш-карти «Види забруднення довкілля»
https://wordwall.net/uk/resource/84374822
Вікторина «Забруднення довкілля» https://wordwall.net/uk/resource/86238752
Сортування за групами «Види забруднення»
https://wordwall.net/uk/resource/54807925
Анаграми «Забруднення довкілля»
https://wordwall.net/uk/resource/52293945
Відповідники «Забруднення гідросфери» (15 сл)
https://wordwall.net/uk/resource/53502765
Сортування за групами «Сортування сміття»
https://wordwall.net/uk/resource/71621973
Дехто думає, що захист природи – це винятково державна проблема і розв’язувати її мають державні діячі, а не прості громадяни, тим паче учні. Але це не так. Захист природи вимагає формування екологічної свідомості й культури кожного з нас. Як діти вашого віку можуть сприяти захисту навколишнього середовища? (Опитування «Мій екологічний слід» Робота з padlet - дошкою за покликанням). (16 сл)
https://padlet.com/katerinuk19/padlet-ana6dpzxnezsv0zo
Робота з текстовими матеріалами:
(17 сл)
https://diyecobox.com/uk/plastics-devastating-environmental-impact/
Припустімо, що ви маєте роботу, можете піклуватися про свою сім’ю та забезпечити належну освіту своїм дітям. Оскільки у вас є свобода волі, ви щодня приймаєте рішення, які відповідають встановленим правовим рамкам, але залишають вам велику свободу. Наприклад, ви можете, але не обов’язково, дотримуватися вказівок щодо екологічного менеджменту. Тим часом реалізація Цілей сталого розвитку залежить не лише від урядів, а й від щоденних рішень громадян. Зокрема, вони можуть захистити навколишнє середовище шляхом:
використання енергоефективних лампочок і приладів, вимикання непотрібного світла;
сортування відходів ;
економія води на кухні та у ванній кімнаті;
обмеження споживання м’яса на користь рослинної їжі;
вибір багаторазової тари;
обмеження непотрібних покупок.
Проте на екології роль окремої людини не закінчується. В рамках ідеї сталого розвитку освічені та обдаровані люди допомагатимуть іншим, ділячись своїми знаннями та навичками. Вирішення місцевих проблем, волонтерство та розвиток інноваційного бізнесу – це виклики, які визначають добробут громади та її майбутнє.
7. Підбиття підсумків
Використані джерела:
https://diyecobox.com/uk/plastics-devastating-environmental-impact/
https://youtube.com/shorts/mT3jqmBvfIc?si=aq28Yeg2c9lkOD0y
https://youtube.com/clip/Ugkxp9dWmG9P4MhuCxyI9ItKlrZvKCQ4WUlr?si=J5jML2qWDpAi9m15
https://www.youtube.com/watch?v=0Kw5wN_kTL0
https://youtu.be/ZiAMx7c_QRM?si=zkOpfRHBohC5FXqM
https://youtu.be/mzU_r_xqpCY?si=jHkzhtBz2TypzPEH
https://youtu.be/urJZkYxTeLY?si=ORMhiidv7BjyTgTF
https://youtu.be/Jc4NY-Wojug?si=RCcZlTRH3eHmrtVn
https://wordwall.net/uk/resource/84374822
https://wordwall.net/uk/resource/86238752
https://wordwall.net/uk/resource/54807925
https://wordwall.net/uk/resource/52293945