План-конспект уроку на тему:
«Екологічні групи рослин
(за відношенням до світла, води, температури). Життєві форми рослин.»
Тема уроку. |
Екологічні групи рослин (за відношенням до світла, води, температури). Життєві форми рослин. |
Навчально-виховна мета: |
Cформувати уявлення про життєві форми рослин та їх екологічні групи як результат впливу екологічних факторів неживої природи на організм рослин, поглибити знання про їх ознаки. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища; виховувати спостережливість. |
Розвиваюча мета: |
Розвивати вміння і навички учнів порівнювати, узагальнювати та робити висновки, розвивати біологічну мову, мислення, вміння працювати з підручником. |
Тип уроку: |
Комбінований урок. |
Методи навчання: |
1. Інформаційно- рецептивний: а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником. б) наочний: ілюстрація. Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом. 2. Репродуктивний. Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань. |
Література: |
Біологія: 6 кл.: Підруч: для загальноосвіт. навч. закл. / І. Ю. Костіков. – К.: Грамота, 2014. – 296с.: іл. |
Обладнання: |
Ілюстрації і текст в підручнику. |
Основні поняття і терміни: |
Життєва форма рослин, екологічні групи рослин, світлолюбні рослини, тіньовитривалі, тіньолюбні, вологолюбні, посухостійкі. |
Структура уроку
I Організаційний етап………………………….1 хв
II Актуалізація опорних знань………………....4 хв
III Мотивація навчальної діяльності…………....2 хв
IV Вивчення нового матеріалу……………........22 хв
V Узагальнення та систематизація знань…........12 хв
VI Підведення підсумків уроку……………........2 хв
VII Повідомлення домашнього завдання…..........2 хв
Хід уроку:
І Організаційна частина
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класної кімнати та учнів до уроку. Перевірка присутніх.
Епіграф до уроку:
В природі немає нічого недоцільного.
Мішель де Монтень
ІІ Актуалізація опорних знань
Запитання для бесіди:
Завдання на картках:
І варіант II варіант
Групи рослин Представники Групи рослин Представники
А зернові 1 черешня А зернові 1 чорниці
В бобові 2 суниці В бобові 2 перець
В овочеві 3 жито В овочеві 3 соя
Г плодові 4 конюшина Г плодові 4 ячмінь
Д ягідні 5 баклажан Д ягідні 5 слива
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
ІV Пояснення нового матеріалу
План
1. Життєві форми рослин.
2. Екологічні групи рослин по відношенню до світла
3. Екологічні групи рослин по відношенню до вологи
4. Екологічні групи рослин по відношенню до температури.
1. Життєві форми рослин.
Розповідь вчителя з елементами бесіди
Життєва форма — це зовнішній вигляд рослини, що відображає її пристосованість до умов середовища. У природі життєві форми виникають історично у процесі пристосування рослин до чинників середовища існування.
Заповнення схеми
ДЕРЕВНІ ТРАВ`ЯНИСТІ
(багаторічні та однорічні трави)
(дерева та чагарники)
НАПІВДЕРЕВНІ
(напівчагарники та напівчагарнички)
Робота в групах
Завдання для груп:
— Як особливості будови життєвих форм пов’язані з пристосуванням рослин до середовища існування?
І група —деревні рослини;
ІІ група — напівдеревні рослини;
ІІІ група — трав`янисті рослини.
Учні формулюють висновок:
Отже, одні рослини пристосувалися до довговічного життя тим, що мають міцне стебло, як дерева, чагарники, і на період низьких температур скидають листя, інші дерева мають вічнозелену хвою, яка пристосована до низьких температур. Трав’янисті рослини не мають високих і міцних пагонів, як у дерев, але легко позбуваються їх на зиму, продовжуючи життя завдяки насінню або підземній частині пагона.
Додатковий матеріал
Класифікація життєвих форм рослин (за Раункієром)
Серед спеціалістів-ботаніків популярна класифікація К. Раункієра за розміщенням бруньок чи верхівок пагонів протягом несприятливої пори року щодо поверхні ґрунту і снігового покриву. Ця ознака має глибокий біологічний зміст: захист твірних тканин рослин, призначених для продовження росту, забезпечує безперервне існування особини в умовах середовища, що різко змінюється.
• Фанерофіти (відкриті) — рослини, бруньки росту в яких розміщені вище за 30 см від поверхні землі. До них належать дерева і кущі.
• Хамефіти (приземисті) — рослини, бруньки відновлення яких розміщені біля поверхні ґрунту або не вище за 20–30 см від поверхні, взимку можуть перебувати під снігом. Це напівкущі та кущики.
• Гемікриптофіти (приховані) — рослини, бруньки відновлення яких розміщені на рівні поверхні ґрунту або в поверхневому його шарі, часто вкритому підстилкою. До них належать більшість багаторічних трав.
• Криптофіти (заховані) — рослини, бруньки відновлення яких заховані у ґрунті чи під водою. До цієї групи належать рослини, які мають видозмінені пагони — цибулю, бульбу чи кореневище.
• Терофіти — однорічні рослини, які не мають бруньок, розмножуються лише насінням.
2. Екологічні групи рослин по відношенню до світла
- Світлолюбні рослини ( ковила, пирій, тюльпан, сосна) оселяються на відкритих , добре освітлених місцях.
- Тіньолюбні ( ялина, квасениця звичайна, копитняк, плаун булаво видний) зростають на затінених ділянках.
- Тіньовитривалі( граб, липа, бузок) зростаючи в лісах, можуть переносити певне затінення.
VІ Узагальнення і систематизація знань
Запитання для обговорення:
1. Які фактори неживої природи мають першорядне значення для рослин? 2. Яку роль відіграє світло у життєдіяльності рослин? 3. Яку роль відіграє вода у житті рослин?
4. Які пристосування до існування в різних умовах зволоження мають рослини?
5. Чому під соснами у лісі інколи трапляються молоді ялинки, а під ялинками ніколи не буває молодих сосен?
Тестові завдання з одним правильним варіантом відповіді.
1) За вимогами до вологи серед рослин є:
А тіньовитривалі В посухостійкі
Б холодостійкі Г тіньолюбні
2) За вимогами до світла серед рослин є:
А тіньовитривалі В посухостійкі
Б вологолюбні Г теплолюбні
3) Тіньовитривала рослина:
А конвалія Б сосна В дуб Г підсніжник
4) Холодостійка рослина:
А ячмінь Б огірок В квасоля Г буряк
5) Теплолюбна рослина:
А овес Б ячмінь В пшениця Г кукурудза
6) Вологолюбна рослина:
А ряска Б елодея В сфагнум Г ковила
VІІ Підбиття підсумків уроку
Що найбільше сподобалося на уроці? Чи є бажання проводити дослідження далі?
VІІІ Повідомлення домашнього завдання
Прочитати § 45. Виконати завдання 1, 2 на с. 202.