Конспект уроку містить матеріали для тренування учнів в різних мовленнєвих видах діяльності, що сприятиме індивідуальній, парній та груповій роботі .року на тему "I like my friend" для учнів 1 класу.
Учитель: Папочкіна Наталія Іванівна
Предмет: Англійська мова
Тема уроку: Мені подобається мій друг
Мета уроку:
Тип уроку: застосування знань і формування умінь
Обладнання: тематичні картки, мультимедійна дошка, магнітофон.
Особистісно-орієнтовані технології.
Пошуковий, репродуктивний методи.
Інтерактивні прийоми.
Хід уроку
I.Введення в іншомовну атмосферу.
1.Організаційний момент.
Привітання: T:Good morning. Glad to see you. How are you today?
Let’s sing our “Hello song”.
2.Фонетична зарядка.Т: Pay attention to the sounds [h]-hello, how;
[ei]-OK, great.
2.Учні співають пісню(аудіо запис).
-Hello! How are you?
I am fine.
I am great.
I am OK.
I am happy.
I am wonderful today.
3.Опис погоди. T:Look through the window.
What season is it now?
What colour is it?
Is it frosty? (snowy, windy sunny, cloudy)
Ps: I think. To my mind.
T: Do you like this weather or not?
Рs:As for me…I like this weather because I can—ski, skate, sledge ,make a snowman, play snowballs.
3. Оголошення теми уроку.T:Who can you play snowballs with? I can play with my friends.
So the topic of our lesson is “ I like my Friend”
II.Основна частина.
1. Фізкультпауза.-Teddy Bear, Teddy Bear,
Turn around.
Teddy Bear, Teddy Bear,
Touch the ground.
Teddy Bear, Teddy Bear,
Wink your eye.
Teddy Bear, Teddy Bear,
Reach the sky.
Teddy Bear, Teddy Bear,
Show your shoe.
Teddy Bear, that will do.
2. Лексична вправа. T: Well today we’ll speak about our friends. So let’s repeat lexical material (blue eyes, nose, small ears, mouth, blond hair, dark hair…)
3. Аудіювання. Т: Now I’d like to speak about my friend. Guess who is my friend.
(Teacher describes one of the pictures and children guess)
6. Усна бесіда за темою. Children describе Neznaika one by one.
4. Діалогічне мовлення. T: As far as I know you have got friends too.
(T—P1, P1—P2…) – scheme (ім’я, вік, зовнішність).
5. Mонологічне мовлення. (Pupils describes their friends –pictures).
6. Гра.(Teacher describes a pupil, children guess)
III. Заключна частина.
T: You were very active today (worked well today). I like your work. That’s why you get prizes.
1