Підготувала:
вчитель початкових класів Лозуватської філії ОКНЗ «Лозуватська ЗОШ
І-ІІІ ступенів імені Т.Г. Шевченка» Ертман Катерина Григорівна
Літературне читання Клас: 4
Тема: Л.Українка “Конвалія” (уривок)
Мета:предметні компетентності: розширити, поглибити знання учнів про дитячі роки поетеси, її творчість, викликати емоційне сприйняття поезії; розкрити вплив природи на настрій і почуття поетеси; розвивати образне мислення, уяву; прищеплювати бережливе ставлення до природи; викликати інтерес до творчості Л.Українки.
Ключові компетентності:
Уміння вчитися: формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати, виконувати навчальні творчі завдання, доводити правильність певного судження та власної думки;
Комунікативної: удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування,уміння налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;
Громадянської: виховувати дбайливе ставлення до природи, формувати екологічне мислення.
Обладнання: портрет Л.Українки, символічне дерево життя і творчості поетеси; аудіозапис пісні «Я люблю у лузі квіти», презентація;
Хід уроку
Добрий день, діти,подивіться мені в очі, погляньте один на одного,
на наших гостей. Усміхніться , для успіху нам необхідна психологічна налаштованість, і з цим промінчиком добра,що заіскрився на ваших обличчях ми і розпочнемо урок. - Щоб наші сподівання здійснилися, ми на уроці повинні проявити такі якості (бути: уважними, розумними, організованими, кмітливими)
Над квіткою гуде бджілка,
Сидить в житі перепілка,
На черешні горобець,
А хто зловить – молодець!
Ке – ке – ке – там де море глибоке
Пи – пи – пи – де широкі степи
На – на – на – там є наша Батьківщина
о – ко – ко – де іскриться сонечко
Ер – ер – ер – де віє ласкавий вітер
Ця – ця – ця – на горах столиця
На – на – на – там є наша Україна
IІІ. Мотивація навчальної діяльності Слайд 5
1. Гра “Знайди слово” — Виконавши дії, прочитай записані слова.
Перо – о + лин + кава – ва (перлинка) — Що ж таке перлинка?
Перлинка — дорогоцінний камінь, знайдений на дні моря.
Поле – ле + е + тич + наша - ша (поетична)
— Від якого слова утворилося слово поетична? (Поети, поезія)
— Поєднавши утворені слова, складіть словосполучення. (Поетична перлинка)
3. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”
— Як ви розумієте вислів “поетична перлинка”?
ІV Перевірка знань учнів Слайд 6
- На минулому уроці ми розпочали знайомство з творчістю великої української поетеси Л.Українки. Створили символічне дерево її життя і творчості.
- Давайте пригадаємо, що означає кожне число на листочку?
• 25 лютого 1871 р. – народилась у м. Новограді-Волинському Лариса Петрівна Косач, майбутня видатна українська поетеса Леся Українка.
4р - вміла читати;
5р - навчилася писати; складала музичні п’єси для фортепіано;
9р - написала свій перший вірш«Надія».
10 р - захворіла на туберкульоз кісток
13р - з’явився перший друкований вірш «Конвалія» у львівському журналі «Зоря». Вперше дівчина підписалася своїм псевдонімом – Леся Українка;
• 22 р. – було надруковано першу збірку поезій Лесі Українки під назвою «На крилах пісень».
• 1913 р. (їй було 42 роки) – у Грузії в м. Сурамі померла видатна українська поетеса Леся Українка.
Діти, подивіться на символічне дерево, життя і творчість поетеси. Поки ви ще не все знаєте про життя і творчість Лесі Українки, тому і листочків на дереві небагато. Ви будете зростати і поповнюватимете свої знання про творчість і життя поетеси разом з тим зростатиме кількість листочків на дереві.
V.Повідомлення теми, мети уроку Слайд 7-8
Сьогодні ми поринемо у чарівний світ поезії видатної української поетеси Лесі Українки. Ознайомимося з поетичною перлинкою її творчості. Одна із її перлинок є вірш назву якого ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Із зеленої сорочки,
Що зіткав весною гай,
Білі дивляться дзвіночки.
Як зовуть їх? Відгадай! ( конвалія)
Довідкове бюро Що ми вже знаємо про неї?
Конвалія травнева - трав*яниста багаторічна, лікувальна рослина. Листки широкі, темно-зелені, блискучі. Квітки дрібні, з сильним запахом, пахнуть лісом, весною. Після цвітіння з'являються плоди – дрібні червоні ягоди.
А пригадайте з природознавства чому ця квітка занесена до Червоної книги?
Причини скорочення чисельності та зменшення конвалії травневої: Слайд 9
1. Це розорювання земель, в результаті якої пошкоджується кореневище конвалії
2. Зміна кліматичних умов (конвалія є вологолюбним видом, тому на півдні свого поширення скорочується її чисельність);
3. Збір конвалій для застосування в лікарській і декоративній сфері;
4. Степові і лісові пожежі.
Слайд 10 Вчитель Це одна з найулюбленіших квіточок Л.Українки. — У львівському журналі “Зоря” був опублікований твір Лариси Косач — вірш “Конвалія”, підписаний “Волинь, 1884, 30 жовтня. Леся Українка”. – і в нас з*являється ще один листочок на дереві життя і творчості поетеси.
VІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Слухання вірша «Конвалія» (читання вчителем вголос) Слайд 11
— Які почуття викликав у вас вірш?
— Що ви уявляли, слухаючи його?
- Чи змінився у вас настрій?
2. Словникова робота Слайд 12
Читання колонок слів “луною” за вчителем
Крає віттям
зів’ялу пов’яло
панночка байдужою
захищалась музиченька
Пояснити вислови:
КРАЯТИ- різати що-небудь на шматки, на частини; розрізувати, розтинати.
серце крає - завдає муки, душевного болю.
віку вкоротила - тут; зірвала й погубила
VII Фізкультхвилинка Слайд 13
3.Мовчазне читання вірша Слайд 14
4. Робота в парах. Вправа“Я - тобі, ти – мені”. Підготовка до виразного читання вірша. Слайд 15-16
У якому темпі будете читати вірш?
— З якою інтонацією прочитаєте слова конвалії?
— Де зробите паузу?
5. Виразне читання вірша учнями Слайд 17
6.Аналіз змісту вірша Слайд 18
— Де росла конвалія?
— Як захищалася від негоди?
— Яка біда трапилася з квіткою?
— Куди понесли конвалію?
— Хто взяв її з собою?
— Який настрій був у панночки?
— Які почуття в цей час переживала конвалія?
— До кого вона зверталася зі словами прощання?
— Які слова вірша свідчать про бездушність панночки?
7. Визначення головної думки твору
— Яка головна думка вірша?
— Вірш «Конвалія» написаний у Колодяжному, оточеному лісами, на галявинах яких навесні розцвітали красиві і запашні конвалії. Вони стали найулюбленішими квітами письменниці, оспіваними у подальшій творчості як символ досконалості природи і прагнення досягнення гармонії в людському суспільстві. Дитяче бачення збереження природи і чистоти людських поглядів формували характер і самої поетеси, яка ніколи не дозволила б собі зневажливого ставлення до беззахисної квіточки.
VІІІ. Підсумок уроку Вправа «Незакінчене речення…» Слайд 19
- Що б ви сказали Лесі, якби її зустріли?
- Дорога Лесю!
- Нам дуже…
- Твої твори навчили нас…
ІХ. Домашнє завдання Слайд 20
Виразно читати вірш «Конвалія» , за бажанням – знайти легенди про конвалію; скласти казку про конвалію. Слайд 21