Конспект уроку на тему :" Життя і творчість Леоніда Глібова. Істотні ознаки байки. Л. Глібов «Зозуля й Півень». Інсценізація байки."

Про матеріал


Мета: - формування предметних компетентностей :

розширювати знання учнів про особливості жанру байки; продовжити ознайомлення школярів із життям і творчістю Л. І. Глібова; навчати визначати головну думку байки; розвивати образність мовлення, виразність читання ...
Перегляд файлу

Тема. Життя і творчість Леоніда Глібова. Істотні ознаки байки. Л. Глібов «Зозуля й Півень». Інсценізація байки.

Мета:

         - формування предметних компетентностей :

розширювати знання учнів про особливості жанру байки; продовжити ознайомлення школярів із життям і творчістю Л. І. Глібова; навчати визначати головну думку байки; розвивати образність мовлення, виразність читання, артистичні здібності учнів через інсценування сюжету байки; виховувати почуття справедливості і переконання, що тільки щирість і відвертість — запорука душевного спілкування;

          - формування ключових  компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, працювати швидко і зосереджено, дотримувати режиму навчальної діяльності, визначати головне, самостійно робити висновки;

комунікативної: удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування, уміння налагоджувати взаємодію під час роботи в парі;

інформаційної: розвивати вміння здобувати необхідну інформацію, користуватися додатковими джерелами.

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Хід уроку

І. Вступна частина.

1. Організаційний момент.

2. Вправи на розвиток техніки читання.

1) Вправи для розвитку чіткості вимови.

Літаки злітають: у-у-у.

Машини їдуть: ж-ж-ж.

Конячки поскакали: цок-цок-цок.

Поруч повзе змія: ш-ш-ш.

Муха б'ється в скло: з-з-з.

2) Артикуляційна розминка.

Зів-зів-зів – двоє вірних …(друзів).

Ець-ець-ець – сірий …(горобець).

Ля-ля-ля – сиза, хвостата … (зозуля).

Ень-ень-ень – голосистий …(півень).

3. Повторення вивченого матеріалу. Перевірка домашнього завдання.

1) Гра «Скажи швидко»:

- Невеликий, найчастіше віршований твір повчального характеру …(байка).

- Повчальний висновок байки…(мораль).

- Ім'я першого байкаря …( Езоп).

- Назва байки Езопа? («Двоє приятелів і ведмідь»).

- Мораль цієї байки? (Друзі пізнаються в біді).

2) Конкурс на кращий переказ байки.

ІІ. Основна частина.

1.  Етап дотекстової діяльності та підготовки учнів до сприймання змісту тексту.

1) Інтерактивна гра «Мікрофон».

- Що ми знаємо про байку?

- Чим відрізняється байка від інших жанрів?

- Яка будова байки?

- Для чого пишуть байки?

2) Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми будемо розширювати знання про жанр байки, про творчість і життя українського байкаря Леоніда Івановича Глібова, навчимося виразно читати байку, давати характеристику героям, а також визначати головну думку, а ще зробимо інсценізацію байки.

3) Повідомлення біографії байкаря.

- Ось портрет відомого байкаря. У творчому доробку Л.Глібова більше ста влучних байок. Недарма І. Франко назвав його «найкращим українським байкарем».

- Діти підготували невеличкі повідомлення про життя і творчість Л.І.Глібова.

 

- Народився Л. І. Глібов 5 березня 1827 року у селі Веселий Поділ на Полтавщині. Батьки його не цуралися народних звичаїв. Маленького Леоніда рідні звали Льолик. Він був веселим і жвавим хлопчиком, дуже любив рослини і квіти. Вдома охоче доглядав за квітами. Його прозвали жартома «квітчастий король».

 

- До школи Льолик спочатку не ходив, а вчився вдома. Учителькою була мати Орина Гаврилівна, культурна, освічена жінка.

 

- У 13 років Леоніда відвезли до Полтави у гімназію. Він швидко подружився з учнями. Але, уперше відірвавшись від дому, хлопець так занудьгував, що йому снилася рідна оселя. Ця туга вилилась у вірш, над яким він старанно вивів назву «Сон». Це був перший вірш Глібова.

 

- Леонід Іванович дуже любив дітей. Декілька років працював учителем географії та історії. Але важка хвороба змусила припинити викладацьку діяльність. На 66-му році життя від астми і хвороби серця Л. Глібов помер. Весь Чернігів проводжав його в останній путь. Труну несли на руках.

 

- Відомий український байкар залишив після себе значний творчий, доробок (байки, вірші, казки, загадки, акровірші).

4) Вправа « Запитання до автора».

- Про що б ви запитали Леоніда Глібова, якби мали можливість з ним зустрітися?

2. Етап первинного сприймання змісту тексту учнями.

1) Щоб дізнатися назву байки, яку будемо вивчати, а потім інсценізувати,відгадайте загадки.

На зріст маленька,

Пташка сіренька.

 І у лісі в холодку

Все кує: «Ку-ку! Ку-ку!». (Зозуля)

 

Будить будильник нас кожного ранку,

Він кукурікає гучно на ґанку.

Всі прокидаються, сонце встає –

На кожнім подвір’ї будильник цей є. (Півень)

- То про кого ми будемо читати на сьогоднішньому уроці?

2) Слухання байки. ( Можна  аудіо)

3. Етап перевірки первинного сприймання змісту твору.

1) Перевірка емоційного сприймання змісту.

- Чи сподобалася вам байка?

- Що вразило?

2) Словникова робота.

Потакати                             безрадісне

Мерщій                                погоджуватися

Далебі                                  поклянусь

Знічев’я                               справді

Безталанне                           без причини

Забожусь                              швидко

- Доберіть синоніми до слів.

Довіку — завжди, вічно.

Пурхнув — перелетів.

- Поясніть значення слів.

Годить — догоджає, задовольняє.

Кралечко — красуня, краля.

Недоленька — нещасливе, тяжке життя.

3) Фізкультхвилинка.

Вправа для очей.

- Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно лічити до 5. Повторити 4-5 разів.

- Міцно замружити очі. Полічити до 3, розплющити очі та подивитися вдалечінь. Полічити до 5. Повторити 4-5 разів.

4. Етап поглибленого смислового й структурного аналізу тексту.

1) Самостійне читання твору мовчки.

2) Поглиблене усвідомлення фактичної інформації.

Гра «Хвости».

Учитель починає читати речення, а учні знаходять його продовження.

3) Смисловий аналіз тексту

А) Відповіді на запитання до тексту з елементами вибіркового читання.

— За що хвалили одне одного Півень і Зозуля?

— Як Зозуля вихваляла спів Півня? З чим порівнювала його спів? Прочитайте.

— Що їй відповів Півень? Якими словами звертався до Зозулі? Прочитайте.

— Хто почув цю розмову? Що сказав Горобець, почувши ці розмови?

— Де у байці міститься повчання? Які слова з цього повчання стали прислів’ям? Як ви його розумієте?

— Як ви вважаєте, ці слова стосуються птахів? Чи автор мав на увазі когось іншого?

— Які риси характеру засуджує автор у цій байці?

Б) Характеристика персонажів.

В) Робота в парах. Інсценізація байки.

ІІІ. Заключна частина.

1) Етап рефлексивного аналізу змісту прочитаного.

- Який жанр тексу ви читали?

- Чого вона вас навчила?

2) Оцінювання .

3) Інструктаж з виконання домашнього завдання.

 Читати виразно байку.

- І закінчимо наш  урок такими словами :

Здається, байка просто бреше,

Насправді ж ясну правду чеше.

Нікого в світі не мине.

Читайте , згадуйте мене.(Л.Глібов)

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Мазур Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
20 лютого 2018
Переглядів
3437
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку