Харківська гімназія № 82
План – конспект уроку
навчання грамоти
за темою:
„ М. Коцюбинський. Про двох цапків.”
Розробила вчитель
початкових класів
Кобець Т. М.
Тема: М Коцюбинський. Про двох цапків.
Мета. 1. Ознайомлення з казкою М. Коцюбинського. Робота над текстом казки.
2. Розвиток навичок читання, розвиток мовлення учнів, уміння
переказувати прочитане, відповідати на запитання, розвиток творчих здібностей учнів.
3. Виховання взаєморозуміння, толерантності.
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
Учитель:
Наш урок читання
І цікавий, й незвичайний.
Ледарів у нас немає.
Умощуйтесь зручніше
І працюйте веселіше.
2. Оголошення теми та завдань уроку.
3. Мотивація.
- Діти, навіщо нам урок читання? Ми вже вміємо читати по складах.
- Я зрозуміла вашу думку і згодна з вами. Читання допомагає людині багато дізнатися та навчитися. Тому давайте побудуємо сходинки, за якими можна досягти найкращих успіхів у читанні. / на дошці у безпорядку розташовані слова: звук - склад – слово – речення – текст / Діти розташовують їх від найменшої мовної одиниці до найбільшої. Утворюються сходинки за якими ми будемо підніматися під час роботи.
3.Актуалізація вивченого матеріалу.
Перша сходинка - звуки
Вправи для очей та на артикуляцію.
- трубочка: на дудочку губи схожі, ми на ній пограти можем: ду..ду..ду.
- годинник: вперед потягнувся, вліво-вправо повернувся, мов годинник, вправно так тік-так, тік-так
- на губу варення сіло, треба нам язик підняти - з верхньої губи злизати.
- на варення злетілися бджоли дж..дж..дж...
- вітерець зашелестів ш..ш..ш..
- ось і дощик припустив кап.. кап.. кап
Вправи з розвитку техніки читання.
Букви. – Що таке букви? Прочитайте букви./ букви стерті до половини/
Склади – читання складових таблиць
Слова – читання стовпчиків слів
річка вузький чекати
кладка розумна стрілися
кізочка обережна притиснутися
стежка глибока розминулися
рів чорний битися
Дізнайся, яке слово. / переставлені склади /
цап /апц/ кабан/банка/ бик /кби/ баран/ранба/
коза /зако/ свиня/нясви/ корова /вароко/ вівця/цявів/
козеня /нязеко/ порося/сяропо/ теля /ляте/ ягня/няяг/
За дошкою 2 учні складають звукові схеми до слів : козеня теля ягня.
Речення. Прочитайте речення – Казка мудру дасть пораду, казка розуму навчить. / без голосних/ - робота в групах.
Ще одна сходинка – Текст.
4.Сьогодні будемо працювати над текстом казки М. Коцюбинського.
Розповідь сильного учня про письменника /попередня підготовка/
- А про кого ця казка?
Відгадаємо загадку:
З бородою, а не дід
з рогами, а не бик,
з пухом, а на птах.
- Так, це цап. Ми будемо читати казку М. Коцюбинського „ Про двох цапів”
5. Ознайомлення з текстом через магнітофонний запис та малюнкове зображення.
6. Аудіювання у вигляді гри „ Так – не так”
- До вузенької кладки підійшли два цапки
- Білий цапок вирішив пропустити чорного
- Цапки побилися через зелену травичку
- Кізочки зустрілися на вузенькій стежці біля гори
- Кізочки розминулися завдяки розуму та доброті.
7. Читання казки учнями Різновиди читання./ ланцюжком, луною, ти – я, зміна темпу/
8. Робота в парах. Читання 2 частин. Взаємо оцінювання відповідей учнями.
9. Складання діалогу. Подумайте, яка розмова відбулася між цапами або кізочками. Заслуховування відповідей дітей.
10. Бесіда за мораллю казки.
-Чому ж навчила нас ця казка?
До дошки викликаються 4 учні, які отримують слова: згода, незгода, руйнує, будує. По сигналу учителя треба стати так, щоб утворилося прислів’я „ Згода будує, а незгода руйнує”.
11. Підведення підсумків уроку та рефлексія.