Даний конспект уроку допоможе в цікавій ігровій формі познайомити дітей з новою літерою У конспекті дібранго творчі завдання, що сприяють розвитку дивергентного мислення. Використано матеріали підручника "Буквар" Вашуленка.
Тема. Звуки [з], [з'], позначення їх буквою «зе». Дзвінке вимовляння цих звуків у кінці слів і складів. Фразеологізми. Опрацювання тексту «Весела зима». Скоромовки. Б.с.72-73
Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук, читати склади, слова з буквою «зе»; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-складовий аналіз слів; закріпити вміння учнів виділяти у словах звук; збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати уяву, навички виразного читання, інтонування окличних речень, увагу, мислення, спостережливість;
виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.
Обладнання: Зайчик, мультимедійна презентація, костюм зайчика, малюнок букви «Зе», алфавіт
Тип уроку. Ознайомлення з новим матеріалом
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Психологічна підготовка до уроку
Сонечко в віконце заглядає,
Кличе на урок вже нас.
Та й дзвіночок теж лунає
Працювати вже нам час.
Бажаю у роботі вам успіхів, уваги,
Ну, і звичайно, творчої наснаги.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Надворі морозом дихає зима.
Та, мабуть, змерзла вже й сама!
Бо закрутила білі
У танці заметілі.
Прохає завірюха
Позичити кожуха.
І тільки дітвора
Кричить зимі: — Ура!
— Покажіть, як правильно потрібно дихати взимку
Ти чай духмяний полюбляєш пити?
Спочатку його треба остудити.
А потім із чашки «відпити».
— А щоб було ще смачніше давайте уявимо, що на губках у нас вареннячко
Ми варення скуштували,
Потім губи облизали.
Щоб завжди здорові зуби мати,
Після їжі слід їх полоскати.
Язик стрибнув, неначе зайчик,
І заховався за парканчик.
ІІІ. Стимулювання та мотивація навчальної діяльності
1. Ігрова ситуація
Вбігає зайчик.
Малює
2. Вправа «Очікування»
— Ой, так це твоя літера. Діти, зайчик нам приніс нову літеру, про таємниці якої ми довідаємось на уроці. Будемо працювати над творчими завданнями. Я очікую від вас плідної праці. Сподіваюсь, що ви будете активними, повправляєтесь у читанні складів, слів, речень з вивченими буквами. Опрацюємо новий текст про пору року, яку ви відшукаєте в чистомовці.
— А я вже побіжу і друзям – зайцям про цю пригоду розкажу. А вам свого товариша лишу.
3. Римованi рядки
— А ми для початку трошки поримуємо. СЛАЙД 2
Ма-ма-ма – завітала вже …(зима).
Оз-оз-оз – защипав всіх нас…(мороз).
Ки-ки-ки – вже скував він всі … (річки).
Хи-хи-хи – відлетіли вже …(птахи).
4. Гра «Знаю – називаю»
— Веселі помічниці Зими разом із Зайченям хочуть перевірити, як ви запам’ятали уже вивчені літери
СЛАЙД 3
5. Гра «Розморозь слова»
— Чаклунка Зима заморозила слова, спробуйте їх прочитати, тоді вони і розморозяться.
СЛАЙД 4
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Виділення найчастіше вживаного звука
— Яке бажання ви хотіли б, щоб виконала Зима?
— А ось про що мріяла Зіна. Слухаючи вірш, виділіть звук, що на вашу думку вживається найчастіше. СЛАЙД 5
Бачила Зіна, як зірка упала,
Зразу бажання вона загадала:
«Взимку на землю хай випаде сніг,
Зайчику схованка буде від всіх».
— Поміркуйте, яке слово з вірша заховалось у цій звуковій моделі, воно містить звук [з’] СЛАЙД 6
— А яке інше зимове слово могло б заховатися під звуковою схемою
2. Артикуляція звука. Віднесення його до приголосних, дзвінких
— Який це звук? Доведіть свою думку
3. Гра «Хто більше?»
(Добирання слів зі звуками [з], [з’] у різних позиціях)
— Доберіть слова із звуками [з], [з’], скажіть , де він розмістився
V. Музична фізкультхвилинка «Гра у сніжки» СЛАЙД 7
— Зима приносить дітям різні розваги. А які полюбляєте ви?
— Давайте пограємо у сніжки.
VІ. Ознайомлення з буквою з («зе»)
1. Показ букви «зе» (великої і малої). Аналіз будови, порівняння між собою, з іншими буквами. Визначення місця літери «зе» в алфавіті СЛАЙД 8
2. Вірш
Всі звірі знають букву «зе»:
І зубр, і зебра не минають,
І та змія, що в ліс повзе,
І зайчик з нею справу має.
А схожа «зе» на цифру три.
Поглянь: неначе дві сестри!
3. Утворення та читання складів СЛАЙД 9, 10
— Утворіть та прочитайте склади, які принесли вам зірочки, адже вони теж починаються або закінчуються літерою «зе»
4 Читання слів, слів – паліндромів, багатозначні слова СЛАЙД 11, 12
VІІ. Фізкультхвилинка для очей СЛАЙД 13
VІІІ. Робота над текстом «Весела зима»
1. Знайомство з текстом. Читання тексту вчителем
— Ви називали багато зимових розваг. Прослухайте текст і скажіть, про які зимові розваги у ньому йдеться.
— А хто залив ковзанку?
— А хто катався на санках?
2. Словникова робота
Ковзанка – місце для катання на ковзанах
Навколо – кругом
Повезло – пощастило
Замурував – покрив
Килим
Прикрасив
Візерунками
Морозна
3. Голосне хорове читання тексту учнями
— Зараз читатимемо текст разом. Читаючи, поміркуйте, яке питання ви могли б поставити до тексту.
4. Вибіркове читання
— Знайдіть відповідь словами тексту.
5. Робота над виразністю
— Знайдіть в тексті окличні речення.
— З якою інтонацією їх треба читати?
6. Читання в парах по реченню
— Перечитаємо цей текст ще раз, але тепер дотримуючись усіх інтонацій. Будьте уважними.
7. Заучування напам’ять скоромовки СЛАЙД 16
— Зима завжди ходить у парі з морозом. Ото щоб він нас не заморозив цієї зими, давайте вивчимо про нього скоромовку.
Мороз Мороза водив за носа.
8. Робота над фразеологізмами СЛАЙД 17, 18, 19
— А що означає вислів «Водити за носа» ( обманювати, дурити)
— А ще коли взимку будуть сильні морози, то мама вам буде казати «Не показуй носа на вулицю». Як ви гадаєте, що вона матиме на увазі? (не з’являтися)
— Ви сьогодні гарно попрацювати, але хочу вам сказати, не задирайте носа. А що ж цей вислів означає? (не зазнаватися, не загордитися надміру)
ІХ. Підсумок уроку
— З якою буквою ви познайомилися?
— Які таємниці цієї літери ми розкрили?
1. Гра « Діалог» СЛАЙД 20
— Хочу вас спитати я
Чи є на букву «зе» ім’я? ( Зіна, Захар, Зоя, Земфіра.)
— Ще питання вам моє:
На букву «зе» тварини є? (Зубр, зебра, змія, зайчик, зозуля, зяблик.)
— А професії теж є? (Зоолог, звіролов, завуч, знахар, зоотехнік.)
— Ну, а може, щось смачне? (Зефір)
Буква «Зе» весела дуже,
Подружися з нею друже.
За роботу на уроці
Всім вам дякую сьогодні.
Відпочити уже час,
Бо перерва вже у нас.
1