В. Сухомлинський «Сива волосинка»

Про матеріал

Урок навчання грамоти в 1 класі. Робота з дитячою книжкою. Діти знайомляться з найпростішими структурними елементами дитячої книжки, що пробудить в школярів інтерес до читання. На уроці використовуються ресурси Інтернету, ребус, тестові запитання.

Перегляд файлу

Червоновершська ЗШ І-ІІІ ступенів

Компаніївської районної ради

Кіровоградської області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготували: Комісарук Л.М.

 

 

 

 

 

 

Урок навчання грамоти в 1 класі. Робота з дитячою книжкою.

Тема. В. Сухомлинський  «Сива волосинка»

Мета: ознайомити  з найпростішими структурними елементами дитячої книжки, пробуджувати в школярів інтерес  до дитячої книжки,  формувати  уміння сприймати текст на слух і давати елементарну характеристику дійовим особам, розвивати мовлення, мислення, допитливість і спостережливість, виховувати повагу до мами і бажання своїми вчинками не засмучувати її.

Обладнання: мультимедійний комплекс, розмальовки, книжкова виставка, іграшка «Серденько».

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

 Забезпечення емоційної готовності до уроку (побажання успіху один одному).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Послухайте, будь ласка, вірш Л. Голоти «Найрідніша»:

— Хто розкаже мені казку,

Хто щедріший всіх на ласку?

— Ти, матусю, наймиліша,

В цілім світі найрідніша!

— Хто нас ніжить і голубить,

Пестить, гладить, ніжно й любо

Пригортає до серденька?

— Ти, моя найкраща ненька!

  • Ким для вас є мама?

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  • Якого кольору буває волосся?
  • А якого кольору волосся у дідуся, бабусі?
  • Чи завжди було таким? Чому змінився колір?
  • Чи є в батьків учнів нашого класу сиве волосся?

Асоціативний кущ

  • Від чого сивіє волосся?

 

Сивина

                                             куріння у ранньому віці

                                     хвилювання

хвороба

 

              вік

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

-  Сьогодні ви  познайомитеся з Василем Сухомлинським та його оповіданням. Дізнаєтеся, як запобігти передчасному сивінню ваших батьків.

V. Робота над темою уроку

  1. Відгадування назви  оповідання
  •  Подивіться на слайд і спробуйте відгадати, як буде називатися оповідання, яке я вам прочитаю.

СИВА

ВОЛОКартинки по запросу картинка хлопчикаКА

  1. Короткі відомості про В. Сухомлинського

https://create.piktochart.com/output/27801134-new-piktochart

 

Робота з фотографіями  В. Сухомлинського.

  • Подивіться ось на це фото. Що ви можете сказати про цю людину?

(Добрі, уважні, лагідні очі, високе чоло, що свідчать про розум, відкриту душу. )

  •  Ким була ця людина за професією?

   «Я не можу жити без дітей. Двадцять років я прокидаюсь о другій, третій годині ночі й працюю, працюю, працюю до ранку. З нетерпінням очікую на ранок, коли задзвенить дитяче щебетання. Я ніколи не залишу дітей, тому що без них я просто не можу жити»

  1. Робота з виставкою книжок. Знайомство з найпростішими структурними елементами дитячої книжки.

Картинки по запросу картинки книжки сухомлинського         Картинки по запросу картинки книжки сухомлинського     Картинки по запросу картинки книжки сухомлинського 

 

Картинки по запросу картинки книжки сухомлинського         Картинки по запросу картинки книжки сухомлинського             Картинки по запросу картинки книжки сухомлинського

 

  • Із однією з цих книжок ми познайомимося сьогодні детальніше, прочитаємо з неї оповідання. Це збірка оповідань та казок В.Сухомлинського «Казки школи під голубим небом».
  1. Робота над оповіданням

А) Словникова робота

у косі                              здивовано

три                                  чотири

волосинки                      високе

мама                               дерево

посивіла                         гілка

  •   Прочитайте  ці слова і спробуйте відгадати, про що буде йти мова в оповіданні?

Б) Читання тексту «Сива волосинка» вчителем.

                                                   Сива волосинка 

      Маленький Михайлик побачив у косі матері три сиві волосинки.
- Мамо, у вашій косі три сиві волосинки, - сказав Михайлик. 
      Мама усміхнулась і нічого не сказала. Через кілька днів Михайлик побачив у материній косі чотири сиві волосинки.
- Мамо, - сказав Михайлик здивовано, - у вашій косі чотири сиві волосинки, а було три... Чого це посивіла ще одна волосинка?
- Від болю, - відповіла мати. - Коли болить серце, тоді й сивіє волосинка...
- А від чого ж у вас боліло серце?
- Пам'ятаєш, ти поліз на високе-високе дерево? Я глянула у вікно, побачила тебе на тоненькій гілці. Серце заболіло, й волосинка посивіла.
       Михайлик довго сидів задумливий, мовчазний. Потім підійшов до мами, обняв її і тихо спитав:
- Мамо, а коли я на товстій гілці сидітиму, волосинка не посивіє?

 

  В) Перевірка перших вражень

     -  Чи справдилося ваше передбачення?

  Тригери

     - Скільки сивих волосин було у маминій косі спочатку?( Одна, три, чотири).

    Г) Тест «Чи уважно ти слухав»

https://learningapps.org/view4539582

  • Чому посивіла мама? (Від болю, коли серце болить.)
  • Що спричинило біль у серці мами? (Необачна поведінка сина.)
  • Чи шкода було синові маму? Що ви запам'ятали, слухаючи текст? (Довго думав, обійняв маму, тихо спитав.)
  • А якщо хлопчик буде залізати лише на товсті гілки, чи хвилюватиметься мама?

   (Мама хвилюється, коли дитина наражає себе на небезпеку.)

VІ.  Рефлексія.

1. Відповіді на питання

- Хто із цих письменників В. Сухомлинський? Оберіть портрет із відповідною цифрою.

  1. 2. 

  3.  Картинки по запросу фото сухомлинського      4.   Картинки по запросу дмитро павличко

     - Чого вчить вас це оповідання?  (Не змушувати маму зайвий раз хвилюватися.)

-  Коли ваші мами не сивітимуть?  (Коли ми будемо в безпеці.)

      - Прокоментуйте малюнки.

Картинки по запросу фото небезпечна поведінка учнів   Картинки по запросу фото небезпечна поведінка учнів

 

 

Картинки по запросу фото небезпечна поведінка учнів                          

 

Картинки по запросу фото небезпечна поведінка учнів    gromadskii_transport_i_diti.jpg (102.28 Kb)

VІІ.  Підсумок уроку

1. Творче завдання «Моя мама»

- Виберіть малюнок і розфарбуйте мамі волосся  таким кольором,  яким забажаєте. А ввесь малюнок дофарбуєте вдома і подаруєте неньці. (Додаток)

  1. Гра «Комплімент»

Діти стають у коло й передають одне одному іграшку «Серденько», називаючи найтепліші, найласкавіші та найщиріші слова для своєї мами.

( Рідна, добра, ніжна, лагідна, талановита, спокійна, турботлива, гарна, вродлива, люба, щаслива, розумна, струнка, бадьора, спортивна, потрібна, мила).

 

 

   ДОДАТОК

Картинки по запросу розмальовки мами                 Картинки по запросу розмальовки мами         

 

            Картинки по запросу розмальовки мами                Картинки по запросу розмальовки мами

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Докучаєва Оксана Анатоліївна
    Дякую за змістовний урок.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
15 лютого 2018
Переглядів
5702
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку