План-конспект уроку навчання грамоти в 1 класі з використанням інтерактивних технологій. Завдання уроку спрямовані на залучення всіх учнів класу до спільної діяльності, розвиток навичок працювати в групах, формування позитивного ставлення до опонента, вміння висловлювати власну думку, розвиток навички толерантного спілкування, уміння аргументувати, знаходити альтернативне вирішення проблем.
Клас 1
Тема: Закріплення букви «Ц ц». Опрацювання казки «Родичі» .
Робота з дитячою книжкою.
Мета: закріпити вміння учнів читати слова з буквою Ц ц, артикуляцію звуків [ц][ц']; формувати вміння читати в особах; розвивати фонематичний слух, спостережливість, навички осмисленого читання твору, розвивати мовлення, мислення, увагу; виховувати шанобливе ставлення до праці акторів, інтересу до театру .
Обладнання: предметні малюнки із зображеннями Клоуна, цуценяти, маски для інсценізації казки «Родичі».
Перебіг уроку
І Організаційна частина
1.Продзвенів дзвінок. Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці
Що у нашім першім класі
Діти просто «Молодці!»
2.Психологічний настрій
- Любі діти, до нас в клас
Завітали люди щирі.
Привітаймо в добрий час
Гостей посмішкою, миром. Ми раді, що ви тут.
Розкажіть трохи про себе:
*Встаньте дітки, чиє ім’я складається з 2 (3,4) складів;
* Чиє ім’я розпочинається на голосний звук;
*Хто народився взимку ( влітку, навесні, восени)
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно!
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати букву «це». Прочитаємо цікаву казку, складатимемо власні загадки, вивчимо вірш.
ІІ Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1.Артикуляційна зарядка
Щоб почати нам читати,
Треба ротик розім’яти.
Де ж наш пустун-язичок?
Заховався за біленький тинок,
Ліг на бочок і мовчок,
А ми зараз його розбудемо.
- Як завжди розпочнемо урок з гімнастики, яка допоможе підготувати наші мовні органи до роботи впродовж уроку, щоб красиво вимовляти слова.
- Що просить сказати лікар, коли дивиться горло? – (А)
- Як цокає годинник? – (цок - цок)
- Дмухніть на кульбабку.
- Загасіть свічку.
- Поколіть кінчиком язика щічку.
- Почистіть зуби язиком.
- Злижіть смачне варення з губ.
- Уявіть, що ви маленькі слоненята і у вас виростає хоботок (губи витягуються вперед трубочкою)
- уявіть, що ви маленькі жабенята (губи розтягуються в сторони, як ротик жабки)
- Поцокайте, як коники.
2.Робота над чистомовками
- Швидко склад ти називай,
Риму йому добирай.
ець – ець – ець – сіренький горобець
иця – иця – иця – зимує в нас синиця
ці – ці – ці – риба плаває в ріці
це – це – це – світить тепле сонце
3.Робота над скоромовкою (Додаток 1)
У яких словах чуються звуки [ц][ц'].
4. Читання тексту «Циркова залізниця».
- Клоун Цаца просить без помилок прочитати текст.
5. У гості до Читайлика. Робота з дитячою книжкою
Учениця (презентує)
Книжечка Валентини Грибенко має назву «Розумне сонечко».
Це поетична збірочка для дітвори. Найбільше мені сподобалися віршики «Заєць-хвалько», «Грак», «Чому?»
Чому?
Тож хочу побажати всім, щоб частіше посміхалися і були привітними.
Учень (презентує)
Цю дитячу книжечку поетеси Валентини Грибенко я взяв у шкільній бібліотеці.
Її назва «Моя книжечка». Найбільше мені сподобались малюнки і
віршик «Голодний песик»
Злиться песик: «Гав-гав-гав…
Їсточки ніхто не дав.
Ну й просити я не стану,
А піду до ресторану!»
Я думаю, що мої однокласники доглядають за домашніми улюбленцями.
6.Фізкультхвилинка (інсценізація під музичний супровід)
КОЖУШОК
Йшов сніжок на торжок
Продавати кожушок.
Кіт купив того кожуха,
Загорнувсь по самі вуха.
Як забіг у нім до хати,
Хутро стало розтавати.
Сів Воркотик за мішком
Та й умився кожушком.
П. Воронько
ІІІ Робота за Букварем ст. 114-115
1.Підготовка до читання казки «Родичі» (с.114 Букваря)
- Клоун Цаца запрошує нас на незвичайну виставу казки, у якій ви самі візьмете участь. Але спочатку потрібно підготуватися до неї.
- Відгадайте, хто буде героями казки.
1)В полі хороше мені
Зеленіти навесні.
Чим же я – не молодець?
Маю диво – корінець,
Все про нього дбаю,
Цукор відкладаю. (Буряк)
2)Кажуть, щоб хвороб не знати,
Треба всім мене вживати.
Може, ви мене й з’їсте,
Тільки сльози проллєте. (Цибуля)
- Як ви вважаєте, чи є що-небудь спільне між цукеркою та названими раніше овочами?
2.Читання казки «Родичі» вчителем
1) – Послухайте казку. Кого в ній названо родичами?
(Учитель виразно читає казку, обговорює з дітьми її зміст.)
2) Словникова робота
А) бліц-картки
( буряк, цукерка, цибулина, сестриця, родичі, цукор, платтячко)
Б) значення висловів
- закопилила губи – надулася, розсердилася, заважничала;
- барвисте платтячко – забарвлене у різні кольори, різнокольорове;
- не цурайтесь свого роду – не зневажайте свій рід.
3. Читання казки учнями
- Прочитайте перше речення тексту.
- Про що запитав Буряк?
- Як він назвав цукерку? (Лагідно – сестрицею)
- На що поскаржився Буряк?» (Що цукерка непривітна)
- А що означає непривітна?
- Яким тоном потрібно читати слова Буряка?
- Прочитайте, що відповіла Цукерка.
- Як вона описала себе? А Буряка?
- Цукерка закопилила губу. Як сказати інакше? (Копилити губу – пишатися зазнаватися).
- Як треба читати слова Цукерки, коли вона говорить про себе? (Зверхньо, вихвалятися).
- А коли говорить про Буряка? (Зневажливо)
- Прочитайте, якими словами озвалася тітка Цибулина. Що вона пояснила Цукерці?
- Яким тоном треба читати слова цієї героїні? (Повчально).
- Чого навчає казка?
- Прочитайте останнє речення хором.
- Як ви розумієте зміст цього речення?
- Так, діти, як люди не повинні цуратись свого роду, своєї держави, народу, так само і овочі, які поєднані між собою.
4. Вибіркове читання
- Знайдіть слова з буквою «це» і прочитайте їх.
- Прочитайте речення, в кінці яких стоїть знак оклику.
5. Робота за малюнком
- Кого ви бачите на малюнку?
- Чи можете ви впізнати , хто де зображений?
6. Інсценування казки «Родичі»
- Клоун Цаца говорить, що вистава в театрі – не легка праця. Актори повинні багато репетирувати. У кожного актора є своя може й маленька, але дуже відповідальна роль. Вистава виходить цікавою тоді, коли старається кожен її учасник.
7 Гра «Читає Незнайко»
8 Проголосуємо ногами
Як ви вважаєте, Цукерка й Буряк – родичі?
ІV Підсумок уроку
— Якою буквою вони позначаються?
— Чого ви навчалися на уроці?
— Що вам сподобалося, а що викликало здивування?
— Клоун Цаца і Читайлик прощаються з вами. Вони сподіваються, що вам сподобалася вистава і запрошують вас у справжній цирк або театр.
Щиро дякую вам друзі.
Додаток 1 Скоромовки
1. Варвара варила, а Лариса солила.
2. У Варвари коса. Варвара – краса.
3. Кіт котив коток по току.
Коток потрапив на лапку коту.
4. Ми носили воду в ситі,
та дерева не политі.
Воду в ситі не носити,
саду ситом не полити.
5. Морозе, морозе, зміни сани на воза.
Підем зиму замикати – весну закликати.
6. Бурі бобри брід перебрели.
Забули бобри забрати торби.
7.Літали три, літали три,
Літали три сороки.
І сіли три, і сіли три
на липу, на високу.
8. У голубки-горлички
Туркотливе горлечко.
Горличка туркоче,
Горличка воркоче.
9. Дві гави зранку
гасали по ганку.
Гави просили
у мами сніданку
10. Гава гаву запитала:
- Ти на ганок не літала?
- Не літала я на ганок
і прогавила сніданок.
11. Черепаха – чепуруха,
чепуруха – черепаха!
Начепила капелюха –
наче пава, черепаха!
12. Чисто-чисто у чайній,
у чайній у чарівній.
Черепаха чаювала.
Чаплю чаєм частувала.
13. Жовтий жук у житі жив,
жук із жабками дружив.
Жартувати жук умів –
жабок жук завжди дражнив.
14. Шишкар шишку з вершечка сосни
нишком на лиску струсив.
Ой смішний!
15. Цоки-цоки-цок копитця –
це цапок йде до криниці.
Працьовитим цапенятам
Принесе водиці тато.
16. Якось Яків сіяв мак.
Так-сяк, абияк.
Виріс ярий Яків мак,
Та щось коле, як їжак.
17. Хитру сороку спіймати морока,
А на сорок сорок – сорок морок.
18. Не турбуйте курку!
Клює курка крупку.
Крупка – дрібненька,
Курка – рябенька.
19. Ходить квочка коло кілочка.
Водить діток коло квіток.
20. Синиці-сестриці летять до криниці
набрати водиці.
21. Над шляхом Явдошка
шукала волошки.
Явдошко, волошки шукати облиш,
над шляхом ти знайдеш один лиш спориш .