План-конспект уроку
Новела І. Франка «Сойчине крило».
Зображення в ній жіночої долі в новітній інтерпретації. Гуманістичний пафос новели
10 клас
Учитель: Єфімова Л. В.
|
|
|
|
Тема. Новела І.Франка «Сойчине крило». Зображення в ній жіночої долі в новітній інтерпретації. Гуманістичний пафос новели.
Мета. Опрацювати зміст новели І. Франка. Розкрити світ почуттів і пристрастей, створених великим майстром, на основі прочитаного твору. Творчо осмислити основний морально-етичний пафос твору; розкрити образ Марії, його неоднозначність; розвивати зв’язне мовлення; навички роботи над змістом прозового твору; викликати інтерес до творчості поета, виховувати позитивні морально-психологічні якості.
Типуроку. Комбінований
Обладнання. Портрет І.Франка, сюжетний ланцюжок, проекти, сюїта №3 ре мажор ( Бах ), текст твору.
Хід уроку

І.Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
Вірш
Я так люблю твої листи,
Бо в них твого тепла частина,
Це – найдорожче , це безцінне,
Це вириває з самоти.
Я так люблю твої слова,
За ними теплота безмежна,
Гортаю тихо, обережно
Листи, і серце ожива…
Навіть коли життя безбарвне,
Сонце засмучене, негарне,
У тих листах живе мій рай.
Костянтин Хмара
Говорять, чужі листи читати не можна. А ми познайомимося з одним через сприйняття твору.
Ми розпочинаємо вивчення ще однієї сторінки творчості митця, яка допоможе кожному з нас замислитися над вічним. Проаналізуємо образи головних героїв, осмислимо морально-етичний пафос новели. Спробуємо дати відповідь на питання: що ж таке справжня любов.
Запишіть число і тему в зошити.
Епіграф нашого уроку:
Кохання – як вода – плавке та бистре,
рве, пестить, затягає й топить.
Леся Українка
ІІІ. Сприйняття учнями нового матеріалу.
Кохання… Про нього мріють, на нього чекають. Це одне з найсвітліших, найвеличніших людських почуттів, неповторне і вічне, як життя, всевладне, всемогутнє, прекрасне і таємне.
Сьогодні ми ще раз поринемо у цю таємницю…
2.Історія написання твору.
Твір «Сойчине крило» був вперше надрукований у збірці « На лоні природи». Твір має підзаголовок «Із записок відлюдька». За свідченням І. Франка, новела написана в грудні 1905 року. Це період, коли йшла російсько – японська війна. Про це дізнаємося з твору. Що стало причиною написання, сказати важко. Але це період у житті І. Франка складний: період розчарувань і втрат (звернути увагу на портрет).
3.Проблкмне питання.
Перед тим, як розпочнемо роботу над змістом твору, поставлю проблемне питання:
Чи може кохання повернути людину до життя? ( записане на дошці )
4.Бесіда за змістом прочитаного.
- Назвіть головного героя твору.
- Як Хома вирішив зустрічати Новий рік?
- Хто в цьому винен?
- Що отримав Хома напередодні Нового року?
- Що було в конверті?
- Хто така Марія?
Марія… Дивне ім’я: водночас означає і свята, і гірка. Це про героїню твору.Ми спробуємо зрозуміти вчинок і поведінку Мані, договоримо про неї наступного уроку.
- Якою постає перед нами Маня, коли зустрічається з Хомою?
Очікувана відповідь:
З Хомою(Массіно) – життєрадісна, зухвала, реготуха, нестримна, відверта, палка, щаслива.
Чому щаслива? Бо кохає і кохана.
( Записуємо у зошити )
Покидає Хому: горда, чиста, чесна і непорочна.
(звертаю увагу учнів на дошку на сюжетний ланцюжок )
Очікувані відповіді.
1. Генрись злодій – обманута, пізнає жорстокий світ злочинців, спроба повіситися.
2. Зигмунт злодій – ненавидить його, знущається, мріє залишитися самою.
3. Володимир Семенович інженер – нудиться з ним, програє її в карти.
4. Свєтлов купець – грубість його натури та неотесаність викликають огиду.
5. Сашка розбійник – короткий жахливий епізод.
6. Серебряков капітан – жонатий, дружину і Марію тримає у страсі, б’є обох;
тікає від нього, хоче утопитися, сідає у поїзд до військових, які їдуть на війну з Китаєм.
7. Микола Федорович офіцер – законний чоловік, тяжко поранений у бою, помирає на руках Марії.
( Записуємо у зошити )
З іншими чоловіками – пізнала найгіршу сторону життя, роздавлена, зневірена,брудна морально і фізично, збайдужіла.
IV. Домашнє завдання.
Записуємо фразу у зошити: « Не я покинула тебе, а ти не зумів утримати».
Охарактеризувати головного героя на основі сказаної Марією фрази.
III. - Чи варті чогось були Маріїні страждання?( Змусили головного героя змінити погляди на життя ).
5. Займи позицію.
Ще Святий Апостол Павло проповідував: «Любов долготерпит, милосердствует, любов не завидует, любов не превозносится, не гордится, не бесчинствует, не ищет свого, не раздражается, не мыслит зла, не радуется неправде, а сорадуется истине, все покрывает, всему верит, всего надеется, все переносит. Любов никогда не перестает…»
І.Франко зобразив історію фатального непереможного кохання до химерної, загадкової жінки, яка кидає закоханого в неї чоловіка і стає іграшкою в руках інших, а потім все-таки повертається до того, хто її любить. Досить незвичайним є образ героїні, яка, пройшовши через багато випробувань, заслуговує на щастя.
V. Презентація проектів.
VI. Підсумок уроку.
( Відповідь на поставлене проблемне питання ми зможемо дати наступного уроку, коли проаналізуємо образ головного героя )
Вірш
Нехай мені доля вготовила муки.
Не камінь на плечі, а цілий обвал.
Я буду до щастя простягувать руки,
Я буду молитись за свій ідеал.
Нехай моя доля горьовано плаче,
Карає і мучить нестерпним життям.
Я все-таки жінка, я щось-таки значу,
Я світ цей здивую красивим дитям.
Накотяться біди – повинна здолати,
Підкотиться туча- повинна змовчать.
Немеркнуче світло: я – жінка, я- мати,
Запалена Богом остання свіча.
І хто мене кине – покинутим буде,
Хто словом осудить – осудиться сам.
Земна і небесна – такою пребуду.
Такою дістанусь грядущим вікам.
Г.Чубач
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|