Конспект уроку: ОСНОВНІ ПРАВА,СВОБОДИ Й ОБОВ’ЯЗКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

Про матеріал
Конспект уроку ознайомити учнів з поняттям «права людини»,їх класифікацією та основними етапами розвитку,формувати особисту позицію щодо громадянської активності особи;формувати вміння працювати з нормативними актами та використовувати їх для розв’язання життєвих ситуацій;виховувати повагу до прав людини,розуміння необхідності їх дотримуватися.
Перегляд файлу

Тема:  ОСНОВНІ ПРАВА,СВОБОДИ Й ОБОВ’ЯЗКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

Мета:ознайомити учнів з поняттям «права людини»,їх класифікацією та основними етапами розвитку,формувати особисту позицію щодо громадянської активності особи;формувати вміння працювати з нормативними актами та використовувати їх для розв’язання життєвих ситуацій;виховувати повагу до прав людини,розуміння необхідності їх дотримуватися.

Обладнання:Конституція України,комп’ютер,підручник:О.Д. Наровлянський. Основи правознавства.9 клас, Декларація прав людини і громадянина, відеозапис демонстрації,подій «Революції Гідності»,роздавальний матеріал.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Основні поняття:права людини,дискримінація,свобода,декларація.

Епіграф: Свобода полягає в праві робити все, що не шкодить іншому…

 

                                                   Хід уроку

I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

Повідомлення теми та завдань уроку.

II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бліцопитування

1.Що таке громадянство?

2.Як в Україні вирішено питання подвійного громадянства?

3.Хто та в яких випадках набуває громадянства України?

4.Чи можлива втрата українського громадянства?

5.Порівняйте значення понять: «людина», «громадянин», «особа».

6.Порівняйте правовий статус громадян та осіб,які проживають в Україні,але не мають громадянства України.

Учитель  повідомляє  тему  і мету уроку.

III  Вивчення нового матеріалу

 Поняття прав та свобод людини та історія їх розвитку

Робота з текстом « Декларації прав людини і громадянина» ,прийнятої    26 серпня   1789 року  у Франції.

Учитель пропонує прочитати текст документу і відповісти на запитання:

1.Чому права людини названі в документі природними і невід’ємними? У

якій статті Декларації говориться про це?(Стаття 1)

(Природні права людини-це права ,які має людина тільки тому,що вона наро-

дилася людиною).

2.Які права людини у документі названі природними і невід’ємними?

(Стаття 2).(…свобода,власність,безпека та опір гнобленню).

3.Якими є обов’язки держави  щодо прав людини?(Стаття 2)

(Метою кожного державного союзу є забезпечення природних і невід’ємних

прав людини).

4.Що автори Декларації вклали у поняття «свобода»? (Стаття 4)

(Свобода полягає в праві робити все ,що не шкодить іншому…).

5.Що визначає межі свободи?(Стаття 4)

(Зразком для цієї Декларації послугувала Декларація незалежності США 1776р.)

Робота в парах: учитель пропонує учням порівняти витяги з цих документів.

Розповідь учителя.

Права і свободи людини припинили бути об’єктом тільки внутрішньої компе-

тенції держави,а стали метою діяльності усього міжнародного співтовари-

ства, тому виникла необхідність у створенні універсальних міжнародно-пра-

вових стандартів. Основні права відбиті в низці найважливіших міжнародно-

правових актів, що встановили  загальнолюдські стандарти прав і свобод особистості. Основні права людини- це права, які містяться в конституції дер-

жави і міжнародно-правових документах з прав людини,зокрема в Біллі про

права людини, у Європейській конвенції про захист прав людини й основних

свобод 1950 р., Європейській  соціальній Хартії 1961 р. тощо.

Вправа «Уявна країна»

Учасники об’єднуються у чотири групи, їм пропонуються наступні умови:

          Уявіть, що ви відкрили нову країну, де ще ніхто не жив і в якій немає ні

  прав,ні законів. Ви будете першими мешканцями. Вам нічого   не відомо про те, який соціальний статус ви будете мати у цій країні. Кожен із вас  може запропонувати не менше п’яти прав  людини в цій країні. Після цього у групах ви обговорюєте ваші пропозиції і обираєте не більше 10 найважливіших,на вашу думку,прав людини. Вибрані пропозиції  записуєте  на дошці.

Після  виконання групових завдань учасникам пропонується порівняти  обрані ними права зі статтями Конституції  України.

Робота в групах

(Учні розподіляються на 6 груп. Кожна з груп розглядає певне питання,користуючись текстом Конституції України,а саме Розділом 2. Учитель демонструє таблицю на дошці та пропонує записати її в зошити.)

          Права та обов’язки

         Статті  Конституції

Особисті

 

Політичні

 

Економічні

 

Соціальні

 

Екологічні

 

Культурні

 

 

  • 1-ша група розглядає особисті права.
  • 2-га група розглядає політичні права.
  • 3-тя група розглядає економічні права.
  • 4-та група розглядає соціальні права.
  • 5-та група розглядає екологічні права.
  • 6-та група розглядає культурні права.

 

(Кожна група заносять у відповідну графу таблиці номери статей другого розділу Конституції  України)

Розповідь учителя

Народившись,людина набуває за законом здатність мати права (правоздатність). Повна дієздатність настає з 18 років,після чого людина своїми діями може набувати і здійснювати громадянські права,створювати для себе громадянські обов’язки(дієздатність);реалізовувати і виконувати їх і нести відповідальність за порушення прав (деліктоздатність).

Акцентуючи увагу на ст.29,32,57,58,59,60,61,62,63,64,у яких розкрито механізм захисту прав,вчитель пропонує перейти до розгляду останнього питання плану уроку.

Конституція України надає права і забезпечує механізм їхнього захисту(29,32,57,58,59,60,61,62,63,64),а держава їх гарантує (22,25,30,31,32,33,34,46,53,102,116,121),забезпечує(24,42,43,45,47,52,53),бере на себе зобов’язання(27,51,55,56,57).

Перегляд відеоролику  про події Революції Гідності. Учитель пропонує учням відповісти на запитання:

 Які права людини були порушені під час революції гідності?

У випадку порушення ваших прав в Україні ви можете звертатися до:

  • правоохоронних органів;
  • інших правоохоронних організацій;
  • органів самоврядування;
  • народних депутатів України;
  • громадських та благодійних організацій.

IV. Закріплення здобутих знань

 

Завдання

Установити відповідність.

1Політичні права

А Кожен має право на підприємницьку діяльність,яка не заборонена законом

2 Особисті права

Б Кожен має право на освіту

3Соціальні права

В Кожен має право на достатній життєвий рівень

4Культурні права

Г Кожен має право на безпечне для життя навколишнє середовище

5Екологічні права

Д Кожен має право на свободу та особисту недоторканість

6Економічні права

Е Громадяни мають право проводити мирні демонстрації,мітинги

 

Правильні відповіді:1Е, 2Д, 3В, 4Б, 5Г, 6А.

( Самоперевірка та обговорення результатів )

 

            V. Підсумки  уроку. Оцінювання

Учитель. Кожна  людина у суспільстві має не тільки права,але й обов’язки.

Конституція  України закріплює ряд обов’язків. При цьому Основний  Закон

застерігає, що незнання законів громадянами не звільняє їх від відповідаль-

ності. Дотримання і забезпечення прав людини є найважливішим завданням

сучасної демократичної держави.

      VI. Рефлексія

Метод «Мікрофон»

На уроці я:

  • повторив…
  • узагальнив…
  • зрозумів…
  • навчився…
  • найбільший мій успіх – це…
  • наступного уроку я хочу…

 

VII. Домашнє  завдання

1.Опрацювати § 11( Наровлянський  О.Д. Основи  правознавства. Підручник

    для 9  класу. К. :  Грамота, 2017).

2. Підготувати  відповіді на запитання  і  завдання до параграфа.

3. Творче  завдання: скласти  кросворд , використовуючи  нові терміни.

Див. Дод.1

 

docx
Додано
18 березня
Переглядів
59
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку