Клас: 6
Тема: Пікнік
Мета: навчальна: ознайомити учнів з новою лексикою за темою «Харчування» та активізувати її в усному мовленні; удосконалювати навички читання, усного діалогічного мовлення,вживаючи нову лексику та структури питальних речень; формувати в учнів навички розуміння мови як засобу спілкування;
розвивальна: розвивати соціокультурну компетенцію учнів, комунікативні навички, використовуючи інтерактивні методи навчання; розвивати логічне мислення, уяву,творчі здібності , вміння працювати в парах та групах ;
виховна: прищеплювати інтерес до культури та традицій англомовних країн; виховувати культуру спілкування, активність та самостійність.
Обладнання: мультимедійні засоби (комп’ютер, проектор), електронна презентація з теми уроку, роздатковий матеріал (картки і таблиці для роботи у парах та групах), іграшки та сувеніри, малюнки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Greating . Привітання.
Т: Good morning, pupils!
Р: Good morning, teacher!
T: I’m glad to see you!
P: We are glad to see you, too!
T: Sit down, please!
P: Thank you very much!
Т:How do you do, my dears? Are you in a good mood? Are you ready for the lesson? We have got an interesting and unusual lesson today. It will be a competition to see who is the wisest, the most attentive and the most active. The winner will be given a tasty present. Do you want to take part in this competition? So, go ahead!
During our lesson, you can get marks for the different tasks, for example, strawberry it’s… point, apple – it’s…points, …….
2. Warming up. Введення в іншомовну атмосферу.
T: At the screen you can see a picture. What is it?
P: It’s fish.
T: You’re right!.......And now there are highlighter letters, so can you read this word?
P: It’s FOOD.
T: And this one?
P: It’s PICNIC.
1.Fish 2. Onion 3. Orange 4.Dessert
5.Potato 6. Ice-cream 7.Cheese 8. Nut 9. Fruit 10.Chicken
3. Aim. Повідомлення теми та мети уроку
T: Today we’ll have a very interesting topic: “ Food. Picnic”. We’ll:
1) tell the recipe;
2) read the text ;
3) do grammar exercises;
4) repeat the words and expressions on the topic “Food”
These pictures will help us. Let’s start to work.
II. Основна частина уроку
1) Oral practice. Тренування учнів в усному мовленні.
Актуалізація знань і умінь. Conversation. Бесіда
T:Do you like a picnic?
P:Yes, I do/ No, I don’t.
With whom do you go there?
P: I go with my family…sisters…brothers… grandparents…
T:What do you do on the picnic?
P:My family do barbeque.
P: walk in the forest or near the river.
P: play football and badminton.
2)Формування навичок вживання лексики.
T: Look at the screen! There is a question What is your favourite food? and What don’t you like? You must answer and then ask to your friend. At the end of your answer you must say:
I like…..Yummy!
Or I don’t like…. Yuk!
3)Presenting Vocabulary and Practice. Введення нових лексичних одиниць:
T: Open your vocabulary, because here will be appear new words, you must repeat after me and write down them.
sweet
salt
bitter
sour
crisp
4) Закріплення нових слів.
T: You can see a paper in front of you, you must fill a table with these words which we have learnt last lessons. Please, divide them into five groups.
торт, пиріг, шоколад, огірки, сіль, риба,часник, цибуля, перець, лайм, лимон, яблуко,вафлі, чіпси, крекери.
5) Physical warm-up. Фізкультхвилинка . Look, Listen and Repeat.
BOIL, CUT, ADD, MIX, FRY.
6) . Writing. Письмо.
T: Now, I think, you are ready to do exercise. Your task is to read and complete the sentences. Use the words: sweet, sour, salty, bitter.
1. If you add a to your tea, it makes it taste ____________.
2. Jane added some to the dish to make it ___________.
3. This tastes too ____________. You have put too much sugar in it.
4. This is too ___________! I can’t eat it.
7) Reading. Читання.
T: Read the text “A Day with Grandpa” again and complete the sentences with the correct item (ex.3 pg.66-67) (Діти читають текст і виконують завдання впр.5 ст.68, у зошитах)
a) one o’clock b) twelve o’clock
a) a stream b) a river
3. Justin and his grandpa had lunch outside.
a) in the well-built shed b) outside
4. They cooked their meals on a fire.
a) a fire b) a gas stove
8) Групова робота
Учням пропонується скласти рецепт тих блюд, які можна скуштувати на пікніку.( Салат, шашлик, сендвіч, плов, м’ятний лимонад) на партах картки із словами, які необхідно скласти у пари.
Після того, як будуть складені рецепти, учні вивішують їх на дошці, утворюючи стіл на пікнік.
III. Заключна частина уроку
ЯБЛОКИ в обертке
Home work. Домашнє завдання впр.6, с. 68
Talk about picnic you once had with your parents or grandparents. What food did you eat?
Summing-up . Підсумок
T: People cannot live without food. But remember to buy and eat healthy food. Eat a lot of fruit and vegetables. Drink milk and juice! They’ve got a lot of vitamins. And you will be healthy.
What do people usually eat for breakfast?
What do people usually eat for dinner?
What do people like to eat for dessert?
What do people have for supper?
What are your favourite dishes?
What are your favourite dishes for picnic?
I think you have worked hard today at the lesson. You have got the following marks…
Saying goodbye.
T: Stand up, children! The lesson is over. Goodbye!