Конспект уроку "Подорожі" (6 клас, А. Несвіт)

Про матеріал
Конспект відкритого уроку на тему "Подорожі" до підручника Алли Несвіт в 6 класі. Презентація до уроку.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Transport & means of travelling means of travelling

Номер слайду 2

Do you like travelling? Of course I do

Номер слайду 3

What is your favourite means of travelling? by train by bus by car by bike by plane by ship in balloon by taxi on foot

Номер слайду 4

Номер слайду 5

WHY do we travel?

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Give synonyms to the words: travelling luggage pleasant tourist to arrive

Номер слайду 8

Give synonyms to the words: travelling luggage pleasant tourist to arrive trip, journey suitcase, bag enjoyable traveller to come

Номер слайду 9

Give opposites to the words: fast dangerous the best cheap to catch a train to leave

Номер слайду 10

Give opposites to the words: fast dangerous the best cheap to catch a train to leave slow safe the worst expensive to miss a train to arrive,to come

Номер слайду 11

Find the odd word. Explain why: gate, boarding pass, flight, sleeping car carriage, luggage, compartment, railway station buss pass, return ticket, token, suitcase

Номер слайду 12

Finish the proverbs East or west - There is no place– He that travels far – Travel is the only thing you can buy

Номер слайду 13

Finish the proverbs East or west - There is no place – He that travels far – Travel is the only thing you can buy –home is best like home knows much that makes you richer

Номер слайду 14

Group 1. Readers

Номер слайду 15

Fill in the missing words (foreign, places, pleasant, popular, seagulls, waves) Travelling by sea is very_____. Large ships and small river boats can visit________ countries and different___________ of interest. It is very ______to feel the deck of the ship under the feet, to see the rise and fall of the _____, to feel the fresh sea wind blowing in the face and hear the cry of the _______.

Номер слайду 16

Group 2. Clever Tourists

Номер слайду 17

Read the letter and correct mistakes Dear Jane I do not travel much last year. But last month I go for a trip with my family. We went to the USA on plane. Have you ever was to the USA? It were great. But we should bought very expensive tickets. Best wishes Ann

Номер слайду 18

Dear Jane I did not travel much last year. But last month I went for a trip with my family. We went to the USA by plane. Have you ever been to the USA? It was great. But we should buy very expensive tickets. Best wishes Ann

Номер слайду 19

Group3. Journalists

Номер слайду 20

Relaxation

Номер слайду 21

Conference

Номер слайду 22

Travelling by plane

Номер слайду 23

Travelling by train

Номер слайду 24

Travelling by car

Номер слайду 25

Travelling on foot

Номер слайду 26

Номер слайду 27

Перегляд файлу

Конспект уроку  з англійської мови

в  6-А класі

на тему:

«ПОДОРОЖІ»

Цілі:

Практична: - формувати навички монологічного та діалогічного мовлення,

- активізувати вживання лексики з теми,

- формувати навички вживання граматичних структур типу Past Simple, Present Perfect

 

Навчальна: формувати предметні компетентності:

-комунікативно-мовленнєву-збагачення та активізація мовленнєвого запасу;удосконалення навичок діалогічного мовлення

-лінгвістичну- уміння опрацьовувати письмове повідомлення; уміння читати текст з вилученням основної інформації

-граматичну- здатність користуватися граматичними ресурсами мови;

-соціолінгвістичну- уміння використовувати вирази ввічливості, розуміння прислів’їв мови, яка вивчається

Розвивальна:

 - розвивати загально навчальні вміння: культуру мовлення, чіткість і точність думки, критичність мислення, здатність відчувати красу мови

- розвивати мовну здогадку, вміння логічно викладати свої думки

 -розвивати працювати в групах

Виховна:

- сприяти розвитку самостійного та логічного мислення; розвивати інтелектуальні здібності( увагу, пам'ять, мислення, уяву);

-виховувати активність в рішенні комунікативних завдань, самостійність у виконанні вправ та здібність до взаємодопомоги при роботі в групах

- формувати інтерес до  вивчення англійської мови, повагу до культури та традицій країни

Змістові лінії

Екологічна безпека та сталий розвиток  - учні обговорюють переваги екологічних видів транспорту

Громадянська відповідальність – учні демонструють розуміння цінності культурного розмаїття

Здоров’я та небезпека – учні розуміють життєво важливу потребу дотримання правил дорожнього руху

Підприємливість та фінансова грамотність  - порівнює вартість подорожі різними видами транспорту

 

 Тип уроку: Урок  перевірки  й  корекції  знань,  навичок,  умінь

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, робота в групах

Обладнання: підручник, , тематичні картинки, презентація

Очікувані результати

Учні повинні:

вживати вивчені лексичні одиниці в діалогічному та монологічному мовленні;

правильно вживати граматичні структури з дієсловами у Past Simple,Present Perfect, з модальним дієсловом should

знати прислів’я  рідної країни та країни, мову якої вивчають;

вміти розповідати про подорожі та переваги видів транспорту;

 

                                    План уроку:

 

І. Орієнтація, мотивація діяльності.
ІІ. Цілепокладання.
      1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

      2. Визначення очікуваних результатів.
ІІІ. Цілереалізація.

 1. Мовленнєва зарядка Мозковий штурм.

2.Перевірка знань фактичного матеріалу (усна фронтальна бесіда, усна індивідуальна розмова).

      3.Застосування знань у нестандартних умовах.(робота в групах)

      4.Фізкультпауза.

      5.Перевірка домашнього завдання. (представлення презентацій)

     ІV. Рефлексивно-оцінюючий.

       1. Підведення підсумків уроку.

       2. Рефлексія.

       3. Цінування, оцінювання.         

 

                                      Хід уроку

І. Орієнтація, мотивація діяльності.

T: Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson. I hope you are in a good mood today and you are ready for the lesson. I hope that our co-operation will be successful. I want to ask you to be attentive and active. Don’t be afraid, don’t be silent. Speak and express your opinion. OK, look at each other, please. Smile! Look at me. Smile! So, let’s start our communication.

 

ІІ. Цілепокладання.

  1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

T: So, what are we speaking about today?  (Pupils’ answers) Yes, we continue our work on the topic “Travelling and Transport.” What is your favourite means of travelling? (Мікрофон)

Аt this lesson try to do your best to show and improve your knowledge.

 -We shall review the material we have learned this month: the vocabulary on the topic "Travelling”, grammar structures with modal verb should, Past Simple, Present Perfect

-We'll listen to your projects.

  1. Визначення очікуваних результатів

-I hope that during our lesson you’ll be able to speak about advantages and disadvantages of some kinds of transport, share your trips’ impressions, make word maps, show your knowledge of English proverbs.

 

ІІІ. Цілереалізація.

 

1.Мовленнєва зарядка (Мозковий штурм. )

 

T:         I suggest the motto of our lesson

 

The world is a book, and those who do not travel, read only a page.

 

T: How do you understand it?  Why do people travel?   Think and tell your suggestions

(Pupils’ answers)

T: Look at the board. What suggestions have we forgotten?

 

http://festival.1september.ru/articles/618320/img1.gif

  1. Перевірка знань фактичного матеріалу (усна фронтальна бесіда, усна індивідуальна розмова).

 

T : Travelling can be different. There are a lot of words to describe it .

Give synonyms to the words:

  • travelling, luggage, pleasant, tourist, to arrive

Give opposites to the words:

  • fast, dangerous, the best, cheap, to catch a train, to leave

Find the odd word. Explain why:

  • gate, boarding pass, flight, sleeping car
  • carriage, luggage, compartment, railway station
  • buss pass, return ticket, token, suitcase

Finish the proverbs

  • East or west – (home is best)
  • There is no place – (like home)
  • He that travels far – (knows much)
  • Travel is the only thing you can buy ( that makes you richer)

   

    3.Застосування знань у нестандартних умовах. (Робота в групах)

 

T : Now it’s time for group work. You have 5 minutes.

Group 1. You   are Readers. You have to read the text and fill in the missing words.

 

(foreign, places, pleasant, popular, seagulls, waves)

Travelling by sea is very_____. Large ships and small river boats can visit________ countries and different___________ of interest. It is very ______to feel the deck of the ship under the feet, to see the rise and fall of the _____, to feel the fresh sea wind blowing in the face and hear the cry of the _______.

Group 2. You   are Smart Tourists. You have to read the letter and correct mistakes.

Dear Jane

I do not travel much last year.  But last mounth  I go for a trip with my family. We went to the USA on plane. Have you ever was to the USA? It were great. But we should  bought very expensive tickets.

Best wishes

Ann

 

Group 3. You are Journalists.  You have to interview one person in your group.

  • Where did you travel?
  • Who did you travel with?
  • What means of transport did you use?
  • How long did it take you to get there?
  • Did you like your trip or not?

 

  1. Фізкультпауза.

T: Thanks to our topic we’re at the forest now. Let’s close the eyes listen to birds singing.

 

    5.Перевірка домашнього завдання. (представлення презентацій)

 

T: At home you’ve prepared your presentations about advantages and disadvantages of  different means of travelling. Let’s listen to them.

(Pupils’ answers)

 

T: Now, students, if you have questions you can ask them to our travelers.

(Pupils ask and answer)

 

T: Before a trip we need to prepare. Let’s give some advice for travellers. Write down them on the sheets of paper. Come to the blackboard and stick cards with them, composing the word- map                                          Travel tips

  • Find information about traditions, sights
  • Check documents (passport, tickets)
  • Check the weather forecast
  • Make snacks
  • Take comfortable clothes, shoes
  • Don’t forget about smile  and good mood

 

ІV. Рефлексивно-оцінюючий.

 

1.Підведення підсумків уроку.

 

T: So, our lesson is going to the end. You have proved that you know the material rather well. Thanks for your work

 

2. Рефлексія.

       T: What did we do at our lesson today?    What did you like the most?  Finish the sentences about the lesson:

                          -The topic of the lesson was…

                          -It was interesting to get to know/to do…

                          -Now after the lesson I can…

 

      3. Цінування, оцінювання

      T:  It was very interesting to listen to your points of view. Your marks for the lesson are the following…

 

The lesson is over. Good-bye.

  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zip
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Несвіт А.М.)
Додано
17 лютого 2023
Переглядів
590
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку