Конспект уроку "Подвоєння букв на позначення подовжених м’яких приголосних та збігу однакових приголосних звуків"

Про матеріал
Тема уроку: Подвоєння букв на позначення подовжених м’яких приголосних та збігу однакових приголосних звуків Мета уроку: Навчальна: ознайомити учнів із правилами подвоєння букв для позначення подовжених м'яких приголосних та збігу однакових приголосних. формувати навички правильного написання слів із подвоєними приголосними. Розвивальна: розвивати мовлення, увагу та спостережливість учнів. Виховна: виховувати уважність і пошану учнів до традицій українського народу , а саме до народних свят України. Очікувані результати: Учні зможуть: • пояснювати правила подвоєння букв; • правильно писати слова із подвоєними приголосними; • розрізняти подовжені звуки та збіг однакових приголосних.
Перегляд файлу

Тема уроку: Подвоєння букв на позначення подовжених м’яких приголосних та збігу однакових приголосних звуків

 

Мета уроку:

Навчальна: ознайомити учнів із правилами подвоєння букв для позначення подовжених м'яких приголосних та збігу однакових приголосних. Формувати навички правильного написання слів із подвоєними приголосними.

Розвивальна: Розвивати мовлення, увагу та спостережливість учнів.

Виховна: Виховувати уважність і пошану учнів до традицій українського народу , а саме  до народних свят України.

Очікувані результати:
Учні зможуть:

  • пояснювати правила подвоєння букв;
  • правильно писати слова із подвоєними приголосними;
  • розрізняти подовжені звуки та збіг однакових приголосних.

 

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок з елементами повторення.

 

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

II. Установчо-мотиваційний етап.

1. Психологічна настанова щодо вивчення теми «Подвоєння букв на позначення подовжених м'яких приголосних та збігу однакових приголосних звуків».

2. Уведення учнів у понятійно-термінологічне поле: учитель акцентує увагу п'ятикласників на визначеннях таких понять, як подвоєння приголосних, подовження м'яких приголосних, збіг однакових приголосних й пропонує учням самостійно дати визначення цим термінам, скориставшись набутими знаннями в початкових класах.

III. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

IV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників

1.Робота над текстом (навчальне читання вголос) (ГР-2)

Прочитати вголос текст.

Паска

Великдень (Великий день), або Паска, є найурочистіше церковне свято. «Паска»-  слово єврейське і означає «визволення», «рятунок». Свято це вставлене у пам'ять воскресіння розп'ятого на хресті Ісуса Христа. Паска відзначається після першого весняного новолуння у неділю, яку називають Світлою.

У пасхальну суботу пізно ввечері народ збирався біля церкви. Існувало , повір'я: хто засипав у цю святкову ніч, той просипав своє щастя. Опівночі почина­лося богослужіння. Потім виносили плащаницю — полотнище із зображенням тіла Христа в труні, і відбувався хресний хід навколо церкви. На світанку всі приносили для освячення пасхальний хліб, крашанки, сало, ковбаси і поспішали додому, де відбувалося урочисте родинне розговіння .

                                                                                                          (3 календаря)

Дати відповіді на запитання до тексту:

1) Що відображає заголовок — тему чи основну думку висловлювання?

2) Що таке плащаниця?

3) Що нового ви дізналися про святкування Великодня?

Виписати з тексту слова з подвоєнням приголосних.

2.Фізкультхвилинка

Щоб ніколи не хворіти,

Треба вправи вам робити.

Із-за парт швиденько встали,

Спинки гарно розрівняли,

На носочки піднялись

І до сонця потяглись.

Руки разом опустили

І швидесенько присіли.

Потім встали, руки в боки,

Всі красиво робим кроки

 Назад - вперед прогнулись добре.

Не будем мати ми хвороби.

V. Вивчення нового матеріалу.

1.Пояснення вчителя.

  1. Правило подвоєння букв:
    • Подвоєння приголосних відбувається внаслідок подовження м'яких звуків у деяких словах (щастя – щасливий, життя – життєвий).
    • Подвоєні приголосні зустрічаються у словах іншомовного походження (панно, брутто).
  2. Збіг однакових приголосних:
    • Виникає на межі морфем (беззахисний, піддати).

VI. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення орфографічних умінь з теми

1.Лексико-орфографічна робота

1.1. Записати слова під диктовку. Пояснити за допомогою правил умови подвоєння приголосних. (ГР 3).

Наддніпрянщина, піддашшя, безсистемністю, заполоччю, напруженість, юннати, юністю, дерев'яний, орлиний, вощаний, окаянний, рахманний, спросоння, виллємо.

2.1.Пояснити значення виділених слів за словником. (ГЗ 4).

(Вощаний — просочений воском, зроблений з воску; заполоч — кольорові бавовняні нитки для вишивання; рахманний — смирний, тихий, спокійної вдачі).

3.1. Увести виділені слова у речення з прямою мовою.

4.1. Прочитати уривок з твору усної народної творчості. Вставити пропущені букви. Аргументувати свій вибір. З'ясувати, чому вони римуються. Записати фонетичною транскрипцією виділені слова. (ГЗ 4).

А дівчина та вродлива,

Кароока, чорнобрива...

Ще й волос..я, як колос..я,

Слово скаже, як зав..яже.

2. Творча робота (робота в парах).

Скласти речення за темою «Народні свята українців», використовуючи слова з подвоєними літерами. Ускладнити речення однорідними членами.

3.Створення асоціативного куща (запис слів із подвоєними літерами).

 Алла                                Емма

                                         Ілля

ІМЕНА

                                                   

Інна                  Елла             Ганна

     

                            піддашшя                                            життя

 

 

Іменники

 

 

 суцвіття           знання         проміння

 

VIІ. Рефлексія.

  1. Метод  «Мозковий штурм»

Подумати і дати відповіді на питання:

1. Унаслідок чого можливе подвоєння приголосних?

2. За якої умови відбувається подвоєння приголосних?

3. Правопис яких слів треба запам'ятати?

2. Метод «Одним реченням» (учні висловлюються, що нового дізналися).

VIІІ. Домашнє завдання

1. Вивчити правила вживання подвоєних приголосних у словах.

2. Скласти усну розповідь про святкування народних свят вашою родиною, використовуючи слова з подвоєнням приголосних.

docx
Додано
3 лютого 2025
Переглядів
1597
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку