Тема. Практичне заняття: «Князь Святослав та його походи»
Мета: дати об’єктивну оцінку діяльності Святослава, визначити його роль в історії Київської держави користуючись історичними документами та науковими роботами вчених-істориків; об’єктивно оцінювати діяльність князя виявляючи як позитивні так і негативні сторони діяльності. Розвивати творчі, хронологічні та просторові компетенції. Виховувати почуття патріотизму, справедливості, любові до своєї Батьківщини.
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: практичне заняття
Очікувані результати:
учні зможуть:
- визначати хронологічні межі князювання Святослава;
- характеризувати внутрішню та зовнішню політику князя Святослава;
- показувати на карті розширення території Київської держави за правління Святослава, напрямки походів князя;
- порівнювати діяльність Святослава з попередниками.
Хід уроку
І. ЕТАП ОРІЄНТАЦІЇ
Акровірші
І на Царград, і на Кавказ
Господар цей ходив не раз.
Орел. Та кляті вороги
Роздерли князя на шматки.
Овитий славою народу,
Ладний з ним в вогонь і в воду,
Епоха пишалася князем, мов сином.
Гадюкою вжалений в ногу загинув.
Загадка-складка
Літописи доносять людям:
«Хай місто матір’ю вам буде».
Своїм дружинникам й колегам
Так було сказано…
Інтерактивна вправа «Навчаємося разом»
Клас об'єднується в 3 групи за опорними словами: династія Києвичів, Віщий, вдалий похід на Візантію, 882–912 рр., древляни, похід 860 р. на Візантію, прибив щита на воротах Константинополя, династія Рюриковичів, грецький вогонь, перший християнин, підступно вбитий, жорстоко вбитий, улюблений кінь, Київська Русь, княгиня Ольга, череп і змія, «Се буде мати городам руським», великий шторм, Хоробрий, переодягнулися торговцями, 907, 911рр., 912-945 рр.
Група 1. «Князь Аскольд».
Група 2. «Князь Олег».
Група 3. «Князь Ігор».
«Коло ідей»
Вірш
Жона. Вдова. Княгиня. Мати…
Яку ти мужність осягла?!
Як високо змогла піднятись
І влади велич вознесла!
Тобі вдалось зміцнить державу,
Намітить християнству путь,
Творить земні славетні справи,
Цього не в праві ми забуть.
Питання: «Чи можна стверджувати, що політика Ольги посприяла зміцненню внутрішнього і зовнішнього становища Київської Русі?» ( учні висловлюють думки, і приходять до спільної думки,що політика Ольги відіграла важливу роль у підпорядкуванні племінних княжінь безпосередньо владі великих руських князів і включенні їх теренів до територіальних меж Руської держави. А у проведенні зовнішньої політики Ольга віддавала перевагу мирним засобам урегулювання конфліктів.
ІІ. ЕТАП ПРОЕКТУВАННЯ
Мотивація, повідомлення теми, мети й завдань уроку.
Шарада
- Розгадавши шараду, ми дізнаємося, про якого князя сьогодні буде йти мова.
Дні урочистості, відомі
У перший склад ми візьмемо.
Почесне визнання свідомо
До них ми потім додамо.
Закреслим букву скраю
І князя всі впізнаєм.
Слово вчителя
Сина Ольги та Ігоря — Святослава — багато істориків уважають одним із найбільш виразних і характерних особистостей серед давніх руських князів. Інші називають його войовничим ватажком, далекоглядним політиком, мудрим державним діячем, щирим полководцем.
Ким же він був насправді? Чому на його черепі печенізький князь викарбував такі слова: «Чужої землі шукаючи, свою втратив»?
ІІІ. ЕТАП ОРГАНІЗАЦІЇ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Робота з ілюстрацією
Розгляньте портрет князя Святослава і спробуйте визначити риси його характеру.
2. Розповідь вчителя
Розповідаю про першу зустріч з маленьким князем під час помсти Ольги.
3. Робота з підручником
Учні розглядають ілюстрацію та читають читають свідчення візантійського історика Лева Диякона.
- Доберіть слова з тексту, які б підтверджували достовірність зображення.
4. Робота з історичними документами
Учні читають документи на ст. 38-39.
- Про які риси вдачі руського князя свідчать дані джерела?
- Як автори джерел ставляться до Святослава? Чому саме так?
5. Перегляд відеофільму.
1-2 хв.
- Коли відбувся перший похід князя Святослава? Проти кого він був здійснений?
- Кого визволив князь від хозарської данини?
- Якими укріпленнями оволодів князь у Хозарії?
- Як русичі поверталися з хозарського походу?
- Які народи були підкорені в передгір’ї?
Учні розглядають карту на ст. 29.
- Які були наслідки походу на Хозарський каганат?
6. Перегляд відеофільму
2-3:20 хв.
- Які були причини Балканських походів?
- Яким було руське військо?
- Де відбулася вирішальна битва? Як вона закінчилася?
- Яке містечко обрав Святослав за столицю? Чому?
7. Розповідь вчителя
Як Святослав визволяв Київ від печенігів.
8. Перегляд відеофільму
3:21-6:06
- Чому Святослав змушений був підписати мирний договір з візантійським імператором?
- Як закінчилося життя князя?
Усе життя провів в походах,
На битву як на свято йшов.
Та на Дніпровських на порогах
Свою геройську смерть знайшов.
Хан з його черепа зробив
І золотом прикрасив чашу,
Якого князя хан розбив? –
Чекаю відповідь я вашу!
9. Перегляд відеофільму
6:06-до кінця
- Які наслідки діяльності князя Святослава?
10. Самостійна робота учнів
Учні працюють в парах
- Опрацювати уривки з літописних джерел на ст. 39.
- Визначте про які епізоди походів Святослава йдеться та розташуйте їх в хронологічній послідовності.
- Стисло сформулюйте, про що йдеться в кожному з них.
11. Осмислення, узагальнення і систематизація знань
Учні називають позитивні та негативні риси характеру князя.
IV. КОНТРОЛЬНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП
Рефлексія.
1. Що нового ми сьогодні дізнались?
2. Чи досягли ми очікуваної мети?
Домашнє завдання.
Підготуватися до узагальнюючого уроку, повторити матеріал про перших київських князів.