Конспект уроку-практикуму з української мови «Пунктуаційна норма. Розділові знаки в реченнях із прямою мовою та діалогом. Підготовка до НМТ» 11 клас.

Про матеріал

Конспект уроку-практикуму з української мови «Пунктуаційна норма. Розділові знаки в реченнях із прямою мовою та діалогом. Підготовка до НМТ» 11 клас.

Перегляд файлу

ТЕМА: Пунктуаційна норма. Розділові знаки в реченнях із прямою мовою та діалогом. Підготовка до НМТ.

МЕТА УРОКУ:

  • Формування предметних компетентностей:
    • Систематизувати знання про структуру речень із прямою мовою.
    • Сформувати сталу навичку диференціації трьох типів розриву прямої мови словами автора.
    • Навчитися безпомилково трансформувати пряму мову в непряму без порушення граматичних норм.
  • Формування ключових компетентностей:
    • Інформаційно-цифрова: уміння читати та кодувати графічні схеми речень.
    • Уміння вчитися впродовж життя: навички самоконтролю за допомогою чек-листів та алгоритмів.
  • Виховна мета: Виховувати мовну стійкість, культуру дискусії та повагу до висловленої думки співрозмовника.

Тип уроку: урок систематизації та поглиблення знань (урок-практикум).

Обладнання: підручники, ПК, проектор, роздатковий матеріал, схеми.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності. Ознайомлення  учнів з темою, метою і завданнями уроку.

1. Експрес-двобій (Так/Ні)

Учитель зачитує твердження, учні сигналізують картками (зелена — так, червона — ні) або в чаті (+/-).

  1. Чи завжди пряма мова береться в лапки? (Ні, у діалозі лапки не ставляться).
  2. Чи може крапка стояти всередині лапок, перед закриттям? (Ні, крапка завжди виноситься за лапки).
  3. Чи ставиться тире після слів автора, якщо вони стоять перед прямою мовою? (Ні, ставиться двокрапка).
  4. Якщо слова автора розривають одне речення, то після них ставиться крапка й тире? (Ні, кома й тире).

2. Проблемне питання.

Погляньте на два речення. Чому в схожих ситуаціях вжито різні знаки й літери?

  • «Мужність, — писав поет, — здобувається в боротьбі».
  • «Мужність не дається задарма, — писав поет. — Вона здобувається в боротьбі».

 ІІІ. ТЕОРЕТИЧНИЙ МАТРИЦЯ-БЛОК

Для успішного складання НМТ учень має чітко розрізняти 3 типи розриву прямої мови.

                           [ СЛОВА АВТОРА ВСЕРЕДИНІ ПРЯМОЇ МОВІ ]

                                             |

         +-----------------------------------+-----------------------------------+

         |                                   |                                   |

[ Тип 1: Одне речення ]           [ Тип 2: Два речення ]             [ Тип 3: Два дієслова мовлення ]

    «П, — а, — п».                     «П, — а. — П».                      «П, — а: — П».

Деталізація схем та маркерів

docx
Додано
5 червня
Переглядів
71
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку