Конспект уроку "Розв'язування задач" з теми «МАГНІТНІ ЯВИЩА», проведений у 9 класі
Мета: систематизувати, узагальнити знання про магнітні явища, за потреби провести корекцію знань, розвивати вміння аналізувати умову задачі, грамотно оформляти. Формувати науковий світогляд, збудувати інтерес до вивчення фізики.
Очікувані результати: учні повинні відтворювати в системі знання, отримані в ході вивчення теми «Магнітне поле», розуміти зв’язки між ними.
Формування ключових компетентностей:
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Прилади та матеріали до уроку: підручник, мультимедійне обладнання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Усне опитування:
Повідомлення на тему «Магнітореценція і людина»
Можливо, люди здатні відчувати магнітне поле.
Магніторецепція - здатність відчувати магнітне поле - характерна для багатьох тварин. У 1980 році відомий вчений і популяризатор науки Робін Бекер опублікував у журналі “Science” статтю, в якій доводилося, що і людина має магніторецепцію. Стаття викликала справжній фурор, і безліч вчених спробували повторити експерименти Бекера - але невдало. Результати цих експериментів не відтворювалися; наукова репутація Бекера серйозно постраждала, а дослідження магніторецепціі у людини зупинилося на довгі роки. Проте останнім часом в науковому співтоваристві знову прокинувся інтерес до цієї теми. І ось недавно були отримані дані, які побічно свідчать про існування магнітного почуття у людини.
Здоров’я магнітного поля людини.
XX століття характеризується
бурним розвитком техніки, створенням
великої кількості металевих машин,
виробів, конструкцій. Землю заполонили
металеві залізничні рейки, кабелі
телерадіокомунікацій, в повітрі повисли
чисельні кабелі різної напруги. Вся ця
величезна металева маса приводить до
неправильного розподілу магнітного поля
людини. Головними симптомами
синдрому є: загальна слабкість, підвищена стомлюваність, безсоння, головний біль, депресія, болі в суглобах і хребті, високий тиск, патології серця, гіпертонія і гіпотонія, порушення травлення тощо.
Ідеальними для людини можна вважати умови життя, де сила магнітного поля максимальна. В місті вона приблизно рівна 0,45 Гаусса. В квартирі типового залізобетонного будинку чи в офісі - 0,18 Гаусса. Ще гірше в закритих металевих об’ємах - автомобілі, ліфті, потязі, літаку, каюті судна - 0,01 Гаусса. Ось чому довготривалі поїздки так стомлюють. Виходячи з вище сказаного робимо висновки: щоб покращити стан здоров’я потрібно більше часу проводити біля річки, в лісі, на подвір’ї; в місцях з мінімальною кількістю кабелів, металоконструкцій…
На думку йогів, людина володіє електромагнітним полем, як і наша величезна планета Земля. Для того, щоб досягти гармонії людей з цим суперечливим і складним світом, необхідно, щоб електромагнітні поля людей і Землі були «узгоджені», для цього рекомендується спати головою на північ.
ІІІ. Розв'язування задач.
Задача 1.
У якому випадку напрямок ліній індукції магнітного поля прямого провідника зі струмом зазначено правильно?
Задача 2.
На рисунку зображена силова лінія магнітного поля, утвореного провідником зі струмом. Визначте напрямок струму.
Задача 3. (з відповіддю)
Магнітну стрілку розташували біля штабового магніту. Який полюс магніту є південним, а який – північним?
Задача 4
Перемалюйте у зошит і позначте:
Задача 5
Визначте напрямок дії сили Ампера. У якому випадку магнітне поле не діє на провідник зі струмом?
Вправа 10 на ст.51 (відповідь)
На рисунку зображено рамку, що повертається в магнітному полі постійного магніту. Визначте полюси джерела струму, до якого підключено рамку.
Задача 6
Укажіть правильний варіант графічного зображення магнітного поля котушки зі струмом
Задача 7
Укажіть напрямок електричного струму в котушці
Задача 8 Укажіть напрям індукційного струму, який виникає в замкненій дротяній котушці, якщо до неї наближати стрічковий магніт так, як зображено на рисунку.
Задача 9
Позначте полюси стрічкового магніту, якщо при наближенні його до замкненої дротяної котушки в ній виникає індукційний струм, напрямок якого вказано на рисунку
Задача 10
Визначте індукцію магнітного поля, якщо в ньому на провідник, по якому проходить струм силою 25 А, діє сила Ампера величиною 50 мН. Довжина активної частини провідника — 5 см. Провідник розташовано перпендикулярно до силових ліній магнітного поля.
ІV. Підбиття підсумків уроку
V. Домашнє завдання.
Задача 5. До дротяної котушки, яка підключена до джерела струму, підносять замкнене дротяне кільце. У якому напрямку у кільці протікатиме індукційний струм?
Задача 6. Поблизу котушки, по якій тече електричний струм, розташоване дротяне кільце. Як потрібно змінювати силу струму в котушці, щоб у кільці почав протікати індукційний струм, напрямок якого вказано на малюнку.
Задача 7. Укажіть напрямок електричного струму в котушці.
Задача 8. На вставлене у котушку A вертикальне осердя B надягнуто мідне кільце C. При підключенні котушки до джерела струму кільце підстрибує. Поясніть це явище.
Задача 9. Прямолінійний провідник завдовжки 0,6 м розташований в однорідному магнітному полі індукцією 1,2 мТл під кутом 30° до ліній магнітної індукції поля. Визначте силу Ампера, яка діє на провідник, якщо сила струму в ньому 5 А.
Задача 10. Сталевий стрижень завдовжки 40 см і масою 50 г лежить перпендикулярно до горизонтальних рейок. Уздовж рейок напрямлене однорідне магнітне поле індукцією 0,25 Тл. У стрижні пропускають електричний струм силою 2 А. З якою силою стрижень тисне на рейки?