Конспект уроку + презентація розроблено із застосуванням інтерактивних методів. Урок сплановано у вигляді марафону, використано місцевий матеріал: інформацію про досягнення параолімпійців. Направлений на формування здорового способу життя.
Урок № 15
Тема: Визначення валентності елементів за формулами бінарних сполук,складання формул бінарних сполук за валентністю елементів.
Цілі уроку
Освітні:узагальнити знання про валентність,закріпити вміння визначати валентності хімічних елементів за формулою сполук; сформувати вміння складати хімічні формули бінарних сполук за валентністю елементів.
Розвивальні:Розвивати логічне мислення, уміння аналізувати та вирішувати проблемні питання, сприяти мотивації пізнавального процесу.
Виховні:виховувати цілеспрямованість, прагнення до успішності.
Очікуваний результат: Засвоєння понять «валентності»,сформування навичок визначення валентності за формулами та складання формул бінарних сполук, сформованість уявлення про будову речовини.
Тип уроку: комбінований
Методи та прийоми:
Репродуктивний: « Лото»;
Інтерактивний : « Сонечко», « Плескання в долоні», «Вітрила», « Прес».
Основні терміни та поняття: валентність, бінарні сполуки, хімічні формули , індекси, алгоритм, атоми, молекули, хімічний елемент.
Обладнання: дидактичний матеріал, мультимедійна презентація вчителя, екран для демонстрування, зразки речовин
Хід уроку
І. Організаційний етап
Вправа на вироблення зворотного зв’язку «плескання в долоньки», учитель-учні. (Протягом уроку)
(Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування на робочий настрій)
Отже, сьогодні наш урок пройде у вигляді марафону , тільки він буде хімічний. Найактивніші і найстаранніші отримуватимуть смайлики і складатимуть їх у свої персональні файли . Хто виявить найбільшу наполегливість – матиме найкращий результат.
Як усі змагання наше також має свої правила ( слайд №2)
Нехай ці слова стануть девізом нашого уроку
ІІ. Основна частина
( запис на дошці)
Перша етап нашого марафону «Тренувальний табір»
Кожен учень отримує картку і закреслює поняття про яке йде мова , хто перший закреслить першу лінію - отримує смайлик, потім завершимо роботу і перевіримо вашу уважність, найуважніший також отримує смайлик.
( Використовуємо смайлики двох кольорів: тим учням, що були швидші та уважніші - кольору сонця, іншим зелені - кольору надії та розвитку.)
Валентність |
Складна речовина |
метали |
один |
озон |
Хімічна формула |
сталу |
карбон |
Валентність |
змінна |
Хімічний елемент |
кисень |
бінарні |
Проста речовина |
два |
Валентність |
Проста речовина |
метали |
два |
озон |
Хімічна формула |
Складна речовина |
карбон |
Хімічна формула |
змінна |
Хімічний елемент |
сталу |
бінарні |
Проста речовина |
один |
Валентність |
Складна речовина |
метали |
один |
озон |
Хімічна формула |
сталу |
Складна речовина |
бінарні |
змінна |
Хімічний елемент |
кисень |
бінарні |
Проста речовина |
два |
( хімічна формула)
Хімічна формула Валентність Проста речовина Складна речовина Бінарна сполука
О2, О3, Н2 О І,ІІ Кисень озон вода вода
О два, О- три Гідроген оксид ( правильно читати формули)
Вправа «Шахматна партія» Продовжуючи тему спорту, хочу розповісти проте , що наймолодший шахіст України живе в Харкові. (слайд№5)
Тихону Черняєву – п'ять років, впродовж одного року він виконав норми всіх 4 спортивних розрядів, став учасником Чемпіонату серед хлопчиків та дівчаток до 8 років і на сьогодні є наймолодшим шахістом-першорозрядником в Україні.
Тож і вам пропоную «шахматну партію»:
Встановіть послідовність кроків в алгоритмі , для визначення валентності в сполуках. На партах у вас є картки з даним завдання:
Час за пісочним годинником.
Алгоритм визначення валентності
Дії |
Порядок виконання |
Отримане число поділити на валентність другого елемента |
? |
Помножити її на індекс |
? |
Записати сталу валентність |
? |
Записати отриманий індекс |
? |
(Слайд №6) самоперевірка в кого правильно смайлик
Наступний етап « Хімічна естафета» Кожен має завдання з формулами, потрібно визначити валентність елементів в сполуках . ( Відведено час пісочний годинник)
Хімічна естафета
Na2 O |
Al 2 O 3 |
Si O 2 |
N H 3 |
C O 2 |
С О |
(Слайд №7) Відповідно до результату отримують смайлики.
Слайд № 8
Фізкультхвилинка
Учні хімію вивчали,
інтелект свій тренували,
як наставчас відпочинку
Встали всі на фізхвилинку.
Пропоную пофантазувати і повторити рухи спортсменів.
До нас в гості йдуть штангісти,
Вітаємо штангістів,
Вчимось плавати у плавців,
Стрибаємо краще стрибунів з жердиною
Тренуємось сходити на п’єдестал
Передаємо вітання тим хто на трибунах
відпочиваємо після змагань і сідаємо на місця
- Пропоную об’єднатись в групи, поверніться до парти, що за вами. Зверніть увагу на зразки речовин: знайдіть пластинку з міді, заліза , знайдіть відому всім школярам крейду і всім вам відому воду. Розгляньте. Всі ці речовини різні за зовнішнім виглядом і по різному проявляють себе в хімічних реакціях. Пропоную перевірити це. (учитель нагадує правила ТБ і демонструє реакції взаємодії крейди і води та крейди і кислоти)
Чим відрізняються реакції ? Чому ? Чи однакових якісний та кількісний склад речовин ?
Отже, речовини відрізняються якісним та кількісним складом, тобто будовою, а на хімії ми будову умовно записуємо у вигляді формули. Тому нам важливо навчитись правильно їх моделювати.
На прикладі всім вам відомої речовини води змоделюємо її формулу. До складу молекули входять атоми Оксигену та Гідрогену О Н. (Слайд № 9)
( Оксисен має валентність ІІ - утворює 2 зв’язки, Н – І , утворює один зв’язок, тому таких атомів у молекулі –два.) ( Слайд № 10) Як зображено на моделі молекули, кількість зв’язків повинна бути урівноваженою.
- Колективно змоделюємо формулу речовини натрій оксиду та спробуємо разом сформувати алгоритм складання формул за відомою валентністю.
NaО спочатку нам потрібно визначити скільки зв’язків будуть утворювати дані атоми, тобто записати валентність цих сполук. Це перший крок алгоритму. Урівноваженість зв’язків, буде визначати спільне кратне для обох значень валентностей. Тобто другий крок – знаходимо спільне кратне …Третій крок алгоритму - спільне кратне ділимо на валентність. Отримане число відповідає кількості атомів,тобто це і є наш індекс. Озвучте послідовно наші дії.
(Роздати пам’ятки)
Перевіряємо чи впорались ми із завданням. Ці пам’ятки вклейте в зошити і використовуючи в роботі запам’ятайте.
ІІ
І ІІ
NaО
Алгоритм
5.Закріплення вивченого
( колективне відпрацювання навичок)
ІІ ІІ І ІІ
моделювання формул MgO , КО, АlO ,СuО, СuО
Елементи |
O(ІІ) |
Сa (ІІ) |
|
Fe(ІІ) |
|
Fe(Ш) |
|
перевірка виконаного завдання, якшо виконали всі, отримання смайликів. (Слайд№12)
6.Рефлексія
Марафон, що сьогодні відбувся допоміг вам здобути нові знання. Про їх важливість постійно згадують , у нашому класі також заховались вислови мудрих людей. Чи помітили ви їх , якщо так , то зачитайте.
Знати необхідно не тому, щоб тільки знати, але для того, щоб навчитися робити.
Максим Горький
Що користі в тім, що ти багато чого знав, раз ти невмів застосовувати твої знання до твоїх потреб.
Франческо Петрарка
Недостатньо лише отримати знання; треба знайти їм застосування.
І. Гете
- А навіщо нам потрібні знання про спорт ?
- А чи змогли ми сьогодні отримати нові знання та навчитись їх застосовувати, чи виконали цілі що ставили на початку уроку ( Метод – прес) ( Слайд №13)
Сьогодні я дізнався…
Було цікаво…
Я зрозумів, що…
Мене здивувало…
Я набув…
Мені вдалося…
Мені захотілося…
ІІІ. Підсумок уроку
Порахуйте смайлики: в кого їх 6, 5,4…1. За кількістю вчитель виставляє оцінки та мотивує їх.
Вивчити параграф 14,
письмово виконати № 100,101 ( письмово).
Підготувати повідомлення хімія в спорті.
( слайд № 16)