Тема. Птахи (пернаті). Визначальні ознаки будови, біологічні особливості.
Мета:сформувати поняття про птахів як тварин,що опанувалиповітряний простір, про особливості їх будови й життєдіяльності, що еволюційно склались як наслідок пристосувань до зміни клімату; порівняти їх із плазунами та виокремити риси ускладнення; розвивати критичне мислення; сприяти формуванню екологічної культури та культури спілкування
Обладнання: таблиці«Плазуни», «Птахи», колекції пір’я птахів, малюнки із зображеннями птахів
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Вправа «Ланцюжок»: учні по черзі відповідають на питання з теми «Плазуни» та формулюють їх для наступного учня
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні вивчатимемо таких представників хордових, чий скелет легший за покриви тіла, в них нема зубів, їхні найближчі родичі серед тварин – динозаври, в більшості видів самці виглядають яскравіше за самок, у них є дві гортані, тільки їм властиве особливе подвійне дихання, багатьох із цих тварин людина одомашнила. Це тварини, що опанували повітряний простір
Хто ці тварини?
«Мозковий штурм»
Яким був клімат, доки панували ще предки цих тварин - рептилії? Як мали пристосуватись тварини, що жили в теплому сухому кліматі, до стрімкого похолодання, спричиненого зсуванням льодовика.
ІІІ. Формування нових знань і вмінь
Прочитайте на ст.-ст. 91-92 та знайдіть на зразках колекції відповідні види пір’я. Розгляньте будову контурного пера та порівняйте з описом у підручнику
Прочитайте в §23 на ст.90 , де живуть та чим харчуються ці тварини
Яким має бути тіло тварини, щоб вона легко могла здійнятись у повітря?
Обговорення й опрацювання схеми:
Прочитайте про особливості розмноження і розвитку птахів на ст. 92 підручника. Яка будова пташиного яйця? (мал. 23.6). Чим відрізняється будова яйця птахів і плазунів?
Обговорення за пунктами:
Покриви, дзьоб, відсутність зубів;
Порожнистий кістяк;
Відсутній сечовий міхур, кінцевий відділ кишечника без м’яза –замикача ;
Повітряні мішки;
Подвійне дихання;
Чотирикамерне серце, теплокровність (яке біологічне значення?)
Вивчити §23