Конспект уроку "Рослини. Різноманіття рослин"

Про матеріал

Вам у походи ходити

І мандрувать, любі діти,

Вмійте ж природу любити,

Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром

Квіти, дерева і трави...

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави.

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в гаї.

Все те красою буде

Нашого рідного краю.

Перегляд файлу

Природознавство

 

Тема. Рослини. Розмаїття рослин.

 

 

 

 

 

Мета: розвивати уявлення про різноманітність рослин; формувати вміння розпізнавати рослини найближчого оточення за кольором кори, розміщенням гі­лок, формою, розміром листків, спостерігати за рослинами; групувати рослини за вказаною ознакою; розкривати значення рослин для людини; розвивати спосте­режливість, увагу; виховувати бажання доглядати за рослинами та оберігати їх.

 

Обладнання: малюнки різних рослин, кліше (для технології «Метод "Прес"»), набірне полотно "Дерева", "Кущі", "Трав'янисті рослини"; "Мобільний телефон", мікрофон, підручник для 1 класу "Я і Україна. Віконечко".

 

Хід уроку

 

І. Організація учнів до уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети 

     уроку.

В чарівну країну

Вирушимо разом.

Перешкоди всі пройдем.

Хто не хоче працювати,

Із собою не візьмем.

 

- Чи здогадалися ви, що це за країна? Ні? Ось і перша перешкода. Подолати
її, тобто відгадати назву чарівної країни, вам допоможе "Мобільний телефон".
Пограємо у гру "Дешифрувальник".

 

1. Гра "Дешифрувальник".

- Літери у нашому мобільному телефоні розташовані під цифрами на кноп­ках. Кожній цифрі відповідає кілька літер. Щоб відгадати зашифроване слово,
треба вибрати тільки одну літеру. Отже, будьте уважними, номер: 7 6 7 5 3 6 3

Відповідь: РОСЛИНИ

-Молодці! Відгадали! Перешкоду подолали! Це країна Рослин.

 

2. Гра "Мікрофон".

Пограємо у вже знайому вам гру "Мікрофон".

Що би ви хотіли дізнатися про рослини? Свої запитання починайте слова­ми "Я хочу знати ..."

(Учні передають "мікрофон " один одному і формулюють запитання, вчи­тель записує їх на дошці під словом "Рослини ".)

Орієнтовні запитання учнів: Я хочу знати...

Які є рослини?

Де ростуть рослини?

Чому рослини належать до живої природи?

Як відрізнити одну рослину від іншої?

Як доглядати за рослинами? Чому їх так багато?

Чи можуть рослини зникнути?

- У вас виникло дуже багато запитань. Якщо ви будете уважними, кмітливи­ми, активними, старанними, то знайдете на них відповіді.

 

ІІІ. Робота над темою уроку

1. Дидактична гра "Впізнай рослину".

Мета: вчити учнів розпізнавати рослину за характерними ознаками.

Хід гри

- А зараз пограємо в гру. Я читатиму загадки. Вам треба відгадати їх і назва­ти.

 

Загадки

Стоїть дівка серед поля,

В чорні цятки біла льоля.

Довгі коси розпустила,

їх заплести їй не сила. (Береза)

 

За хатиною в садочку

у зеленому віночку,

У червоному намисті

Дівчинонька чепуриться.

І збігаються всі діти,

Щоб на неї поглядіти.

За намисто кожен – смик,

Та й укине на язик.

  (Калина)

Стебельце — шорстка драбинка,

У серединці - чорна вуглинка,

Пелюстки блискучі, як лак,

Це квітує червоний ... .

(Мак)

Били мене, рвали,

На шматки порвали,

У воді мочили,

По траві валяли,

Одну половину з кашею поїли,

Другу половину на плечі наділи. (Льон)

Заблукала в верболозі, Дні і ночі ронить сльози. (Верба)

На просторах поля золотого Сині зірочки тремтять. Мов шматочок неба голубого, Виграють, виблискують, горять. (Волошки)

 

Сонце луг поцілувало

Все довкола жовтим стало.

Дуже сонечко пригріло

Жовта фарба побіліла.

Літній вітерець повіяв

Білий килимок розвіяв. (Кульбаба)

 

На "я" починається, На "я" кінчається. У саду росте, На ній плоди є.

(Яблуня)

 

Стоїть при дорозі На одній нозі. Хто її зрушить, Плакати мусить.

(Кропива)

Перші квіти проростають

З цибулиночок малих,

Кожну весну зустрічають,

Розпізнайте, діти, їх.

Я той сніг колю "голками"

Зелененькими листками,

Білу квітку вивільняю

В ноги березню схиляю.

(Підсніжник)

Я на інших геть не схожий:

Кучерявий та пригожий.

Постелю під голе віття

Фіолетове суцвіття. (Ряст)

Що за квітка така? І від неї дрімота.

А сама не спить, Весняним цвітом всіх манить. (Сон-трава)

Зелененьку сукню має

її ніколи не знімає.

Один-єдиний раз на рік

її я прикрашаю.

(Ялинка)

Викупана в сонечку,

Стоїть собі донечка,

Бджоли сонячний медок

Дістають з її квіток. (Липа)

Живе один батько,

Тисячі синів має,

Усім шапки справляє,

А собі не має.

(Дуб і жолуді)

 

Подивіться, яке розмаїття рослин. Як їх багато з'явилося в нашому класі.
І що нам з ними робити? Тож давайте погрупуємо рослини. Але як? У які групи?
Думаю, що і цю перепону ми подолаємо.

Поміркуйте і скажіть, за якою ознакою їх можна згрупувати. (За формою ли­стя, за розміром листя, за кольором квітки, за місцем, де росте рослина тощо.)

 

2. Групування рослин.

- А я пропоную об'єднати рослини у такі групи... Краще ви самі відгадайте,

у які саме. Послухайте загадки.

В них багато є роботи, Хоч стоять вони весь час. Від дощу чи від спекоти Захистять, врятують нас. Не лягають спать ніколи, На ногах вони одвік. Не бояться плину рік, Ні завій, ні вітру реву, Хто ж вони такі?..

(Дерева)

(Учитель вивішує набірне полотно з написом "Дерева".) Яскраві пелюстки і запах пречудовий. І хочеться усім Побачити їх знову.

(Квіти)

Як пригріло сонце –

стрілки зеленясті підняла

Від ласкавого тепла.

Он її навколо скільки!

Двір і лан, і луг вкрива

Росяна густа... (трава).

-І квіти, і траву ще називають трав'янистими рослинами. (Учитель вивішує набірне полотно з написом "Квіти і трави".)

 

3. Технологія "Мозковий штурм".

Зараз я вам роздам малюнки, на яких зображено рослини. Ви уважно їх
розглянете. А тоді прикріпите на дошці у тому місці, до якої групи належить ця
рослина і ще раз назвете її. (Учні виконують завдання.)

Я бачу, що не всі учні прикріпили свої малюнки. Чому? (Тому що калина,
аґрус, малина, смородина - це кущі.)

(Учитель вивішує набірне полотно з написом "Кущі", а учні прикріплюють

свої малюнки.)

- Молодці! І цю перешкоду ми подолали.

- Отже, ми з вами вже знайшли відповіді на запитання: які є рослини і як
відрізнити одну рослину від іншої.

Фізкультхвилинка.

Ми - берізки і кленці. В нас тоненькі стовбурці. Ми в стрункі стаєм рядки, Виправляєм гілочки. Ледь зіп'ялись з корінців, Дістаємо промінців. Ми стискаєм їх вогонь В зелені своїх долонь. Хилять свіжі вітерці Вліво-вправо стовбурці. Ще й верхівки кожен ряд Нахиля вперед-назад.

4. Бесіда "Де ростуть рослини?"

- А тепер спробуємо відповісти на запитання "Де ростуть рослини?"

Загадка

Тут всі ростуть, як кажуть, душа в душу: Малина, абрикоси, виноград, Горіхи, сливи, яблуні та груші... А все це разом зветься ... (сад).

Тож де ростуть рослини? Які рослини ростуть у саду? А які рослини рос­туть у саду біля вашого будинку? А які б ви ще посадили? (Відповіді учнів.)

Скажіть, які рослини виросли влітку на полі? Як їх можна назвати одним сло­вом? (Зернові, овочеві). Чи можуть поряд із ними рости тюльпани, чорнобривці?
Чому? Де висаджують квіти? Які з них є у вашому квітнику? (Відповіді учнів.)

А де ще ростуть рослини? (У лісі, на городі, в теплиці, у кімнаті.)

-У воді ростуть? (Так.) Які рослини? (Ряска, латаття біле, водяна лілія,....)

5. Розповіді учнів. Догляд за рослинами.

- У нашому класі є квітникарі. Вони нам розкажуть, як потрібно доглядати
за рослинами.

- Коли треба поливати квіти і чи у всі пори року однаково? (Влітку щодня ввечері, взимку зранку і меншою кількістю води.)

- Коли доцільно їх пересаджувати?
(Навесні або після цвітіння.)

-Де у приміщенні краще ростуть квіти? (Біля вікна, на підвіконні.)

- Чому рослини не слід поливати, коли на них падають сонячні промені?
(Коли світить сонце, краплини води, що залишилися після поливу на стеблах
і листях рослин, збирають його промені, як маленькі збільшувальні скельця, і
рослина може при цьому дістати опіки.)

6. Міркування учнів на тему "Рослини - жива природа".

Поміркуйте і обґрунтуйте свої міркування, чому рослини належать до живої природи.

Свою відповідь починайте так: "Рослини належать до живої природи,
тому що вони ..." (П'ють воду, ростуть, гинуть (вмирають), дихають, розмножуються.)

Чи всі рослини гинуть самі? (їх також винищують люди: вирубують ліси,
зривають квіти тощо.)

Ви всі знаєте, що є такі рослини, яких щороку стає все менше і менше.
Що потрібно робити, щоб вони зовсім не зникли? Послухайте вірш

Вмійте природу любити

Вам у походи ходити

І мандрувать, любі діти,

Вмійте ж природу любити,

Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром

Квіти, дерева і трави...

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави.

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в гаї.

Все те красою буде

Нашого рідного краю.

- То що потрібно робити, щоб рослини не зникли? (Не рвати, не ламати
гілок, ... .)

7. Робота з картками.

Впізнати  рослини і що вони дають людям ви зможете, виконуючи завдання на картках.

- Розгляньте уважно малюнки. У верх­ньому рядку відшукайте рослини і поставте стрілочки до нижнього рядка, де зображено те, що ця рослина дає людям.

Правильні відповіді.

Соняшник   олія.

Колосок – хліб.

Дуб – стілець.

Цукровий буряк – цукор.

- Молодці! Всі добре впоралися з цим завданням. Чергова перешкода подолана.

4. Продовжити  речення.

- Перевіримо, чи знаєте ви, яку користь приносять рослини людям. Вам не­
обхідно продовжити подані речення.

Овочі і фрукти люди ... (їдять).

З льону виготовляють ... (тканину).

З деревини роблять ... (папір, меблі, іграшки).

- А ще рослини лікують нас. Вони також виробляють кисень, яким ми дихаємо,
очищують повітря. І не тільки це. Коли вчені порівняли воду, що стікає у водойми з
безлісого вигону та з вигону, зарослого деревами, виявилося, що лісова вода чиста,
приємна на смак, а з безлісого вигону - містить багато шкідливих бактерій.

V. Підсумок уроку

- Отже, ми отримали відповіді на всі ваші питання.

Чи цікавим був урок?

Що вам найбільше сподобалося?
-Чи справді країна Рослин чарівна?

У чому її чарівність? (У її різноманітності, багатстві, красі.)

 

doc
Додано
30 квітня 2018
Переглядів
2399
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку