Конспект уроку з української мови №36
Клас: 10
Дата: 09.11.
Тема: Складні випадки вживання м’якого знака, апострофа
Мета:
навчальна: поглибити знання учнів про вживання апострофа та м’якого знака; вдосконалювати правописні навички учнів, повторити та систематизувати знання учнів про вживання апострофа та м'якого знака;
розвиваюча: розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення, пам’ять, уміння робити висновки, узагальнювати;
виховна: виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю, прагнення до самовдосконалення, наполегливість.
Тип уроку: удосконалення знань і вмінь.
Обладнання: підручник, інтерактивна вправа, таблиці, онлайн-дошка Jamboard.
Форми й методи роботи: дослідження-відновлення, слово вчителя, літературне гроно, бліц-опитування, робота з підручником, складання таблиці.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
1.1. Привітання з учнями
1.2. Повідомлення теми й мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
У мріях і снах, і в книзі життя
Завжди будеш для нас
Ти на першій сторінці.
Люботин! Люботин!
Я-дочка. А я-син.
Всі ми діти твої – люботинці.
В.Пасічник
Слово вчителя: Сьогодні на уроці мови я хочу побачити те, що часом буває непомітним: сміливість – у скромних; комунікабельність – у мовчазних; рішучість – у невпевнених; жагу до навчання – у всіх. Адже країна Знань широко відчинила нам двері. Тож погляньте один на одного, посміхніться, побажайте один одному удачі і налаштуйтеся на роботу.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
3.1. Бліц-опитування
3.2. Дослідження-відновлення
Чому у слові «сільський» два м’яких знака, а у слові «уманський» – один?
Чому в давальному відмінку у слові «ляльці» пишемо м’який знак, а у слові «Тетянці» – ні?
Чому слова «тьмяний», «різьбяр» пишуться без апострофа?
IV. Засвоєння нового матеріалу
4.1. Робота з таблицями
Також ми повинні пам’ятати про слова винятки, а саме: бриньчати, різьбяр, тьмяний, женьшень, Маньчжурія.
М’який знак не пишемо:
Апостроф не пишемо:
V. Закріплення нового матеріалу
5.1. Літературне гроно
Складіть літературне ґроно до прізвища «Шевченко», акцентуючи увагу на рисах характеру, які найбільше притаманні автору цієї політичної сатири і співзвучні з літерами його прізвища, використовуючи орфограму «м’який знак»
https://jamboard.google.com/d/1VSw6Bt96QsHVrt82vnIulIjUsFlfnX7R8cQrrNNA5Is/edit?usp=sharing
5.2. Робота з підручником. (сторінка 77)
Вставте де потрібно апостроф та знак м’якшення
5.3. Складання таблиці
Заповніть таблицю, розподіливши подані слова відповідно до правил уживання апострофа.
Полум’яніти, медвяний, Амудар’я, різьбярство, між’ярусний, присвята, безвітряний, Лук’яненко, бурячиння, Соловйов, Валер’ян, серйозний, повітря, міжгір’я, порядок, довір’я, дит’ясла, різдвяний, забур’янений, вітряк, Лук’янівка, бязевий, суб’єктивний, підйомник, обм'яклий, фотозйомка, об’єктивний, сім’янин, переджнив’я, Д’Аламбер, возз’єднаний, Рив’єра, дюйм, кон’юнктура, прем’єра, Х’юстон, посвята, бюро, рутвяний, дистриб’ютор, сум’яття, під’яремний, О’Генрі, дебют, ф’ючерсний, підв'ялити, Лук’янович, Рюмін, порятунок, Святошин, Юр’єв, Рум’янцев, над’яр’я, Сирдар’я, Рязань, Женев’єва, ревю, бюрократ, Ф’єзоле, пюре, В’єтнам, ін’єкція, Фур’є, Звєрєв, ряса, зв’ялити, В’ячеслав, Святослав, Х’юстон, пюпітр, розв'ючувати, ад’ютант, б’єф, ар’єргард, гяур, бязь, зв'язок, кон’юнктивіт, кур’єр, кюре, Лур’є, Монтеск’є, бюлетень, миш’як, кювет, комюніке, П’ятницькій, мюзикл, кеш’ю, диз’юнкція, львів’яни, з’єднаний, фельд’єгер, Д’Артаньян, О’Хара, транс’європейський, Лук’янченко.
Апостроф пишемо |
Приклади |
Перед я, ю, є, ї після губних м, в, п, б, ф («мавпа Буф»), якщо перед ними немає іншого приголосного (крім р), який належав би до кореня |
|
Перед я, ю, є, ї після губних м, в, п, б, ф , якщо приголосний, що стоїть перед губним, належить до префікса |
|
Перед я, ю, є, ї після твердого р у кінці складу |
|
Перед я, ю, є, ї після префіксів, які закінчуються на приголосний |
|
Перед я, ю, є, ї у складних словах, у яких перша частина закінчується на приголосний |
|
Після к в імені Лук'ян і похідних від нього словах |
|
У словах іншомовного походження апостроф перед я, ю, є, ї ставиться після букв, що позначають звуки б, п, в, м, ф, р, г, к, х, ж,ч, ш, якщо після них чується звук [й] |
|
Скорочена частка Д та ірландська частка О пишуться з власними іменами через апостроф |
|
Іншомовні слова-винятки, у яких ставимо апостроф |
|
|
|
Апостроф не пишемо |
|
Перед я, ю, є після б, п, в, м, ф, що позначають тверді губні звуки, якщо перед ними стоїть інша, крім р, літера на позначення кореневого приголосного звука |
|
Перед я, ю, є після літери р, що позначає м'який приголосний на початку слова чи в середині складу |
|
У словах іншомовного походження, коли я, ю позначають пом'якшення попереднього приголосного перед а, у |
|
5. 4. Розподільний диктант
Слова з м’яким знаком та без нього потрібно записати у дві колонки.
Мідь, роль, менший, кінчик, сім, кров, буквар, Харків, тінь, кобзарський, неньчин, батько, Степанчук, тонший, друкар, Оксанчин, дівчиноньці, сільський, сьогоднішній, сопілці, кальці, бурульці, сестричці, бульйон, Болонья, Севілья, каньйон, дьоготь, Дьяконов, Дюма, сьомий, мадяр.
VI. Підсумок уроку
6.1. Рефлексія
- мені сподобалося…
- викликало труднощі…
- тепер я вмію…
6.2. Оцінювання й оголошення домашнього завдання
1) вправа 187
2) Додатково (на вибір): дібрати словниковий диктант (до 20 слів на одну
з орфограм) або скласти текст, використавши максимальну кількість слів
з апострофом та ь.
Слово вчителя. Дякую за увагу. Ви великі молодці.