Конспект уроку "Складнопідрядні речення з обставинними підрядними частинами причини, мети, умови"

Про матеріал

Конспект уроку "Складнопідрядні речення з обставинними підрядними частинами причини, мети, умови"

з використанням методів і прийомів: бесіда, метод спостереження над текстом, робота з підручником, проблемне питання, робота в групі, робота в парах, словникова робота, використання ІКТ, QR-коди, Plickers, самостійна, індивідуальна та творча робота.

Перегляд файлу

 

Учитель: Панченко Т.М., учитель української мови та літератури КУ Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 26, м. Суми, Сумської області

 

Тема. Складнопідрядні речення з обставинними підрядними частинами причини, мети, умови

 

Мета:

ознайомити учнів з теоретичними відомостями про складнопідрядні речення з обставинними частинами причини, мети, умови; навчати знаходити в тексті такі речення, правильно ставити розділові знаки між частинами складнопідрядного речення зазначеного виду та обґрунтовувати їх; правильно інтонувати речення, конструювати та вводити їх у текст;

 

розвивати культуру усного й писемного мовлення, творчі здібності;

 

виховувати відповідальне ставлення до здоров’я як до цінності, повагу до людей з обмеженими фізичними можливостями, пропагувати здоровий спосіб життя.

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

 

Обладнання: підручник (Глазова О.П. Українська мова: підруч. для 9 класу загальноосвіт. навч.закладів / О.П. Глазова. – Харків: Вид-во «Ранок», 2017. – 240 с.: іл.), мультимедійні засоби навчання та їх програмне забезпечення, дидактичний матеріал, індивідуальні завдання, картки, відеоролик

Методи й прийоми: бесіда, метод спостереження над текстом, робота з підручником, проблемне питання, робота в групі, робота в парах, словникова робота, використання ІКТ, QR-коди, Plickers, самостійна, індивідуальна та творча робота.

 

Компетентності: спілкування державною мовою, математична, інформаційно-цифрова компетентності, уміння вчитися впродовж життя, соціальні та громадянські компетентності, екологічна грамотність і здорове життя

 

Наскрізні лінії: «Громадянська відповідальність» (НЛ - 2), «Здоров’я і безпека» (НЛ - 3), «Екологічна безпека і сталий розвиток» (НЛ - 1), «Підприємливість і фінансова грамотність» (НЛ - 4)

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

Емоційне налаштування (відеоряд щасливих людей, але з особливими потребами, серед них Нік Вуйчич).

- З якими поняттями асоціюються у вас ці зображення?

- Чи знаєте ви Ніка Вуйчича?

 

Перегляд відеофрагменту про Ніка Вуйчича, скласти допис на сайт(1-2 речення), використовуючи складні речення, висловивши своє ставлення до нього.

 

- Складіть речення із такими сполучниками, як  якщо,  тому що,  для того щоб   

 

- Що необхідно для щастя? (любов, здоров’я тощо)

ІІ. Підготовка до сприйняття матеріалу та актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

 

 «Хмаринка слів»

«Сполучники підрядності»

 

IV. Оголошення теми, мети, очікувані результати.

 Інструктаж щодо використання картки самооцінювання

 

Отже, метою нашого уроку є

 

V. Сприйняття й засвоєння нового навчального матеріалу.

як ми будемо працювати на уроці

Робота в групах (прийом «Навчаючи вчусь»)

 

Правила роботи в групах

 

І група – опрацювати п. 18, підготувати пояснення теоретичного матеріалу для товаришів. Додаткову інформацію ви можете отримати за QR кодом. C:\Users\Tanya\Desktop\код правильний.png

Заповнити таблицю

Складнопідрядне речення з підрядним умови

Підрядна частина вказує на

 

Підрядна частина відповідає на питання

 

Підрядна частина поєднується з головною за допомогою

 

Підрядна частина може стояти (схеми):

 

Приклади речень

 

 

 

 

 

ІІ група - опрацювати п. 122, С. 144, підготувати пояснення теоретичного матеріалу для товаришів. Додаткову інформацію ви можете отримати за QR кодом.

Складнопідрядне речення з підрядним мети

Підрядна частина вказує на

 

Підрядна частина відповідає на питання

 

Підрядна частина поєднується з головною за допомогою

 

Підрядна частина може стояти (схеми):

 

Приклади речень

 

 

ІІІ група - опрацювати п. 122, С. 147, підготувати пояснення теоретичного матеріалу для товаришів. Додаткову інформацію ви можете отримати за QR кодом.

Складнопідрядне речення з підрядним причини

Підрядна частина вказує на

 

Підрядна частина відповідає на питання

 

Підрядна частина поєднується з головною за допомогою

 

Підрядна частина може стояти (схеми):

 

Приклади речень

 

 

Презентація опрацьованого матеріалу, заповнення таблиць

«Лайфхак до ЗНО» (словникова робота)

 

Лайфхак — маленька хитрість чи корисна порада, яка спрощує процес чи економить час для досягнення мети.

 

СПР з підрядним умови

СПР з підрядним мети

СПР з підрядним причини

Підрядна частина вказує

 

 

 

Відповідає на питання

 

 

 

Поєднана сполучниками, сполучними словами

 

 

 

Місце відносно головної (схематично)

 

 

 

Приклади

 

 

 

 

 

VІ. Виконання практичних завдань.

Робота з текстом

Прочитайте. Який заголовок ви б дібрали? З’ясуйте тему. Доведіть, що це текст. У якому стилі написано, який тип мовлення. Визначте тип речень, з яких він складається. Зазначте порядковий номер речення у таблиці, розподіливши їх за поданими ознаками.

Просте речення

СПР з підрядним умови

СПР

з підрядним мети

СПР

з підрядним причини

СПР з іншими підрядними

 

 

 

 

 

 

1. Нік Вуйчич став першою дитиною з особливими потребами у звичайній австралійській школі, бо він народився з рідкісним захворюванням — без рук і без ніг.

2. Була лише одна стопа з двома пальцями.

 3. Але хлопчик довго й наполегливо працював, щоб навчитися ходити, плавати, працювати на комп’ютері й писати в зошиті.

4. Дев’ятнадцятирічним Нік вступив до університету, аби отримати вищу економічну освіту.

 5.  Якось його запросили виступити перед студентами.

6. Для виступу відвели сім хвилин.

 7. Якби Нік говорив довше, його б все одно ніхто не зупиняв.

 8. Слухачі піднімалися на сцену обійняти хлопця, бо хотіли подякувати  за силу волі, мужність.

 9. Вони не шкодували слів, щоб висловити своє захоплення.

10. Якщо хочеш змінити чиєсь життя, покажи шлях.

 11. Нік Вуйчич виступав у п’ятдесяти семи країнах, де його слухали  понад три мільйони людей.

12 Щоб переконати їх у незламності духу, він виступає близько 250 разів на рік.

13. Нік став професійним оратором, тому що хоче  бути корисним людям.

 

 

Робота в парах

Прочитайте головні частини складнопідрядних речень. Доберіть до кожної з них підрядні частини. Укажіть вид речення, поясніть розділові знаки.

1.  Параолімпійські ігри проводять щоб …

2.  Спортсмени докладають чималих зусиль для того щоб …

3.  Людина має бути сильною  аби …

4.  Для того щоб …  потрібно довго й наполегливо працювати.

 

 

 не скоритися долі й подолати тілесну недугу

 пройти відбіркові турніри

 люди з особливими потребами виявили силу духу й волю до перемоги

 потрапити до параолімпійської збірної команди.

 

Бесіда:

 Які почуття викликають у вас перемоги спортсменів-параолімпійців?

   Чи є серед ваших знайомих люди з обмеженими фізичними можливостями?

особливими потребами? Що ви можете зробити, щоб їх підтримати? Відповідь побудуйте у формі 2–3 складнопідрядних речень із підрядними мети.

 

Вправа 212, С. 126

Виконайте за варіантами І-варіант(1, 2 речення), ІІ-варіант (3, 5 речення), 4 речення (індивідуальна робота біля дошки) Як японське прислів’я стосується нас.

Перебудуйте прислів’я, замінивши дієприслівниковий зворот підрядною частиною умови, і запишіть. Складіть складнопідрядні речення мети та причини.

Зразок.  Не здолавши труднощів, ти не знатимеш радощів. — 

Якщо ти не здолав труднощів, то не знатимеш радощів.

1. Посіявши лінощі, пожнеш каяття (Польське). 2. Здобувши перемогу, не забувай про пильність (Французьке). 3. Рятуючись од туману, не лізь у вогонь (Англійське). 4. Не скуштувавши чужої каші, не оціниш смаку своєї (Японське). 5. Програвши в суперечці, доведи свою правоту на ділі (Італійське).

 

 

VІІ. Закріплення, систематизація та узагальнення.

 

 

VІІI. Контрольно-коригувальний етап

Використання програми Plickers

 

ІХ. Підбиття підсумків уроку

- Чи справдилися ваші очікування?

- Що нового ви дізналися?

 

Х. Рефлексія

«Колесо балансу»

- Що запам’яталося вам?

- Чи всі люди можуть бути щасливими?

- Яку стежку для свого щастя виберете ви?

 

Картка самооцінювання

 

ХІ. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.

 Опрацювати п. 18, 22, вивчити правила.

Виконати вправу 215 або 263, *скласти ментальну карту СПР

 

 

 

 

 

 

 

Картка самооцінювання

 

Прізвище та ім’я

 

Види робіт

Бали

К-сть балів

Робота в групі

3

 

Робота з епіграфом

1

 

Робота в парах

1

 

Правильні відповіді протягом уроку

1

 

Тести

2

 

Індивідуальні завдання

1

 

Був (ла) активним(активною)

1

 

Творчі завдання

2

 

 

Картка самооцінювання

Прізвище та ім’я

 

Види робіт

Бали

К-сть балів

Робота в групі

3

 

Робота з епіграфом

1

 

Робота в парах

1

 

Правильні відповіді протягом уроку

1

 

Тести

2

 

Індивідуальні завдання

1

 

Був (ла) активним(активною)

1

 

Творчі завдання

2

 

 

Картка самооцінювання

Прізвище та ім’я

 

Види робіт

Бали

К-сть балів

Робота в групі

3

 

Робота з епіграфом

1

 

Робота в парах

1

 

Правильні відповіді протягом уроку

1

 

Тести

2

 

Індивідуальні завдання

1

 

Був (ла) активним(активною)

1

 

Творчі завдання

2

 

 

 

 

 

І група – опрацювати п. 18, підготувати пояснення теоретичного матеріалу для товаришів. Додаткову інформацію ви можете отримати за QR кодом.

C:\Users\Tanya\Desktop\код правильний.png

Заповнити таблицю

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Складнопідрядне речення з підрядним умови

Підрядна частина вказує на

 

 

 

 

 

 

 

Підрядна частина відповідає на питання

 

 

 

 

 

Підрядна частина поєднується з головною за допомогою

 

 

 

 

 

 

Підрядна частина може стояти (схеми):

 

 

 

 

Приклади речень

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ група - опрацювати п. 122, С. 144, підготувати пояснення теоретичного матеріалу для товаришів. Додаткову інформацію ви можете отримати за QR кодом.

C:\Users\Tanya\Desktop\код правильний.png

Заповніть таблицю

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Складнопідрядне речення з підрядним мети

Підрядна частина вказує на

 

 

 

 

 

 

 

 

Підрядна частина відповідає на питання

 

 

 

 

 

 

 

Підрядна частина поєднується з головною за допомогою

 

 

 

 

 

 

 

 

Підрядна частина може стояти (схеми):

 

 

 

 

 

 

 

Приклади речень

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ група - опрацювати п. 122, С. 147, підготувати пояснення теоретичного матеріалу для товаришів. Додаткову інформацію ви можете отримати за QR кодом.

C:\Users\Tanya\Desktop\код правильний.png

Заповнити таблицю

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Складнопідрядне речення з підрядним причини

Підрядна частина вказує на

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підрядна частина відповідає на питання

 

 

 

 

 

 

 

 

Підрядна частина поєднується з головною за допомогою

 

 

 

 

 

 

Підрядна частина може стояти (схеми):

 

 

 

 

 

Приклади речень

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Лайфхаки до ЗНО»

 

СПР з підрядним умови

СПР з підрядним мети

СПР з підрядним причини

Підрядна частина вказує

 

 

 

 

 

 

 

Відповідає на питання

 

 

 

 

 

 

 

Поєднана сполучниками, сполучними словами

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Місце відносно головної (схематично)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приклади

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Лайфхаки до ЗНО»

 

СПР з підрядним умови

СПР з підрядним мети

СПР з підрядним причини

Підрядна частина вказує

 

 

 

Відповідає на питання

 

 

 

Поєднана сполучниками, сполучними словами

 

 

 

Місце відносно головної (схематично)

 

 

 

Приклади

 

 

 

 

«Лайфхаки до ЗНО»

 

СПР з підрядним умови

СПР з підрядним мети

СПР з підрядним причини

Підрядна частина вказує

 

 

 

Відповідає на питання

 

 

 

Поєднана сполучниками, сполучними словами

 

 

 

Місце відносно головної (схематично)

 

 

 

Приклади

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Грижимайло Ольга
    Чудовий урок! Дякую за родзинки!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Москаленко Світлана Борисівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Пристай Людмила
    Змістовний і життєствердний урок. Дякую за цікавий підхід.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
18 березня 2018
Переглядів
7369
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку