Матеріал містить розробку конспекта уроку та презентацію PowerPoint до теми
Конспект уроку
«Мистецтво» 8 клас
розробив учитель образотворчого мистецтва та художньої культури вищої категорії Любимівської ЗОШ І-ІІІ ступенів –ДНЗ №1
Каховського району
Яцун Маргарита Іванівна
Урок 5
Тема: Візантійський стиль. Характерні риси візантійського стилю. Стиль візантійської архітектури. Види архітектурних споруд та їх особливості.Скульптура, декоративно-прикладне мистецтво, художня обробка металів.
Мета:
формувати такі мистецькі компетентності учнів:
Тип уроку: комбінований
Обладнання: Підручник для 8 класу Л.Кондратової, комп’ютер, мультимедійний проектор, картки .
Хід уроку
І. Організація класу .
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
На минулих уроках ми з вами ознайомились із кращими зразками античного мистецтва. Давайте пригадаємо деякі поняття з вивчених тем і спробуємо відгадати тему сьогоднішнього уроку.
Для цього потрібно розгадати кодограми, та з ключових букв скласти назву країни , з культурою якої будемо сьогодні знайомитись.
(учитель роздає кожній групі картки-завдання)
СИПАЗВО- вид декоративного розпису посудин із опаленої глини у Стародавній Греції
ЛАНІСУ– три-п’ятиповерховий будинок у Стародавньому Римі
АЛІБКАЗИ - в античній архітектурі прямокутна в плані споруда з простором, поділеним на нефи рядами колон.
КАРА– конструктивні елементи, які набули широкого поширення в архітектурі Стародавнього Риму при будівництві інженерних споруд та громадських будівель
РІНОМ–античний майстер, автор скульптури «Дискобол»
НОХІТ - вид сорочки чоловічого та жіночого нижнього одягуу стародавніх греків
ЛІЙЗОЕК - найбільший амфітеатр у Римі, один із символів Італії
ЯВІОЛЬ -грецька колонія в гирліПівденного Бугу
(виділені букви у довільному порядку прикріпляються на дошці, з них колективно складається назва
ВІЗАНТІЯ)
ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
Повідомлення теми,мети, головнихзавдань уроку.
(Запис теми у зошити)
IV. Вивчення нового матеріалу
перегляд відеофрагменту001
(за матеріалом переглянутого фрагменту та підручника с.49
учні роблять запис у зошиті - історичні відомості)
Візантійська імперія, Візантія - назва Східної Римської імперії в західній історичній науці. Назва «Візантійська імперія» держава отримала в працях західноєвропейських істориків уже після свого падіння. Самі візантійці називали себе римлянами - по-грецьки «ромеями», а свою державу - «римською», «ромейскою»
Західні джерела також називають Візантійську імперію «Романія» (Romania, Ρωμανία на грецькій мові). Протягом більшої частини її історії (десять століть) багато із західних сучасників називали її «імперія греків» через панування в ній грецького населення і культури. У Древній Русі її також зазвичай називали «Грецьким царством», а її столицю - «Царгородом».
Головна відмінність візантійців, які називали себе римлянами від давніх римлян те, що вони були християнами.
слайд
І самий значний внесок в світову культуру, який вони залишили по собі, - це християнські церкви. Тож сьогодні на уроці ми розглянемо особливості архітектури Візантії.
Робота з підручником
заповнити таблицю
нові принципи забудови міст (с. 49) |
імператорські палаци (с 52)
|
|
|
( колективна перевірка)
Але, безперечно, найбільшого рівня майстерності візантійські зодчі досягли при будівництві своїх храмів. І саме в них уже проявилась принципова відмінність з античними традиціями . Давайте спробуємо дослідити цю відмінність
Колективна робота ( слайд 4)
Тип античного храму був переосмислений відповідно до нових релігійних вимог. Тепер він служив не місцем зберігання статуї божества, як це було в античну епоху, а місцем зібрання віруючих для участі в таїнстві прилучення до божества і слухання «слова божого».
висновки роблять колективно
схему записують у зошит
Античний храм |
Християнський храм |
Усі свята проходять зовні, на площі
важливий зовнішнійвигляд храму
|
Обряди здійснюються всередині храму
важливе внутрішнє оздоблення храму |
Будова та види храмів у Візантії
відео 002
базиліка
центричні споруди
Роблять записи у зошит (с. 52)
відео 003
Одним із найяскравіших зразків купольної базиліки є Собор святої Софії в Стамбулі — втілення могутності Візантії
слайди
(або відео 004)
історична довідка
(попередньо підготовлений учень)
В історичному центрі Стамбулу височіє церква Премудрості Божої, відома як Софійський Собор на грецькій мові і Айя-Софія, – на турецькій.
З чотирма величезними мінаретами, Айя-Софія зовні нагадує ісламський храм, проте увійшовши у середину, легко вгадати убрання колись православної церкви. Перший храм на честь святої Софії був побудований ще в 326 році при імператорові Костянтині. Церква неодноразово руйнувалася і відновлювалася, поки імператор Юстиніан I не намірився звести будівлю, яка повинна була стати символом величі Візантії і затьмарити своєю красою не лише язичницькі святилища Риму, але і знаменитий Єрусалимський Храм.
Вважається, що план храму не був придуманий архітекторами, а був переданий Ангелом імператорові Юстиніану Великому уві сні. І коли виникали спори з приводу будови, Ангел знову являвся йому уві сні і казав, як потрібно вчинити.
У 537 році при освяченні Собору святої Софії, обійшовши його кругом, Юстиніан вигукнув: “Я перевершив тебе, о,великий Соломон”!
За словами очевидців, храм святої Софії “панував над містом як корабель над морськими хвилями”.
Завдяки світлу, що струмує з вікон,створювалося враження, що “купол Софії підвішений до Небес золотим ланцюгом”. Внутрішній простір храму обрамлявся галереями з малахітових і порфірних колон. Підлогу покривав візерунок з кольорових мармурів. Іконостас підтримували срібні колони із золотими капітелями. За легендою, імператор Юстиніан навіть хотів викласти стіни собору плитами з кованого золота, але йому напророчили, що у кінці віків прийдуть пожадливі царі, які захочуть оволодіти усіма скарбами храму і розберуть його до основи.
Більше 1000 років Собор святої Софії в Константинополі залишався найбільшим храмом всього православного світу.
У 1453 році султан Мехмед II завоював Константинополь і перетворив Собор святої Софії на мечеть Айя-Софія, добудувавши чотири мінарети.
Під час облоги Міста в Софійському храмі служили Літургію. Турки увірвалися в середину і перерізали усіх, прихожан (біля 2х тисяч християн). Султан верхи на коні заїхав в середину вже по убитих християнськіх тілах. Його кінь злякався такої кількості мертвих тіл, встав на диби.
Священик, який тоді служив Літургію, не встиг її завершити і на очах загарбників увійшов разом з Чашею в стіну храму. За переказами Константинопіль повинен повернутися назад до греків, а Собор святої Софії знову стане православним. У останні дні людства священик вийде зі стіни на останню Божественну Літургію зі святим Причастям.
Турки замазали вапном святі візантійські мозаїки, а на стінах повісили щити з верблюжої шкіри, з сурами.
У 1935 році президент Турецької Республіки Ататюрк заснував в Айя-Софія музей, і мозаїки були розчищені. До цього дня в храмі збереглися зображення християнських святих. Оскільки православні храми будуються вівтарем на схід, туркам-загарбникам довелося помістити свій михраб (молитовну нішу) в південно-східний кут собору.
Глава Константинопольської Православної Церкви Вселенський Патріарх Варфоломей в інтерв’ю турецькій газеті Milliyet вперше публічно висловився з приводу наміру влади Туреччини перетворити храм Cвятой Софії в Стамбулі в діючу мечеть.
“Ми хотіли б, щоб статус-кво залишався незмінним. Перетворили його на музей – нехай і залишається музеєм”, — сказав Вселенський Патріарх.
Будова хрестово-купольних храмів
відео 005
слайд
Роблять записи у зошит (с. 52)
Колони у хрестово-купольному храмі.
Проглянути відео 006 та виконати завдання підручника с. 52-53
Колони античні та візантійські
Спільні риси |
Відмінні риси |
|
|
V. Закріплення нового матеріалу
Отже, ми познайомились з основними досягненнями в архітектурі Візантії
Пропоную виконати невелике завдання
Визначити, який тип споруди зображено, вказати основні архітектурні елементи на схемі, та правильно встановити співвідношення між поняттям та його визначенням.
1-2 представники від групи презентують споруди
(1 – базиліка, 2- хрестово-купольний храм)
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання
- З мистецтвом якої держави ми познайомились на уроці?
- Які види архітектурних споруд візантійського стилю запам’ятали?
- Які нові терміни та поняття засвоїли на уроці?
- Що найбільше сподобалось і вразило? Чим саме?
- Які шедеври візантійської архітектури запам’ятали?
VІІ. Домашнє завдання
Перевірити свої знання, виконавши завдання на с. 82 «Друга зупинка:візантійський стиль»
Творча робота (за бажанням)
Варіант 1.Виконай замальовки візантійського храму (графітні і кольорові олівці, фломастери).
Варіант2.Створити сторінку електронної презентації «Шедеври візантійської архітектури».
Неф(нава)
|
піднесенасхідначастинахристиянського храму, призначена для священнослужителів |
Апсида
|
поздовжня або поперечна частина простору монументальної споруди, що розташована між рядами колон, стовпів, арок або між зовнішньою стіною та поздовжньою колонадою або аркадою. |
Алтар
|
крите передсіння при передній стіні храму біля західного, головного входу |
Притвор
|
виступ будівлі, здебільшого півкруглий в плані (зовні іноді багатокутний або квадратний), перекритий півкуполом або замкнутим напівсклепінням. |
Неф(нава)
|
горішня конструктивна частина будівлі циліндрична або багатокутна у плані, що підтримує баню, купол або зімкнуте склепіння. |
Апсида
|
поздовжня або поперечна частина простору монументальної споруди, що розташована між рядами колон, стовпів, арок або між зовнішньою стіною та поздовжньою колонадою або аркадою. |
Барабан
|
просторова несуча конструкція у вигляді опуклого покриття круглої, еліптичної, квадратної або многокутної в плані споруди |
Купол
|
виступ будівлі, здебільшого півкруглий в плані (зовні іноді багатокутний або квадратний), перекритий півкуполом або замкнутим напівсклепінням. |