Тектонічна будова. Корисні копалини
Мета уроку: сформувати уявлення про тектонічну будову материка Євразія; засвоїти перелік тектонічних структур та їх розміщення на материку; стимулювати активну пізнавальну діяльність засобами самостійного оволодіння матеріалом за допомогою карти під контролем учителя; виховати трудову дисципліну, чесність, відповідальність.
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності
(Організаційний момент)
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Виконати запропоновані завдання:
- Назвати об’єкти, по яких проводять межу між Європою та Азією, показати цю межу на карті.
- Назвати та показати на карті, у яких півкулях лежить Євразія.
- Назвати та показати на карті, якими океанами омивається материк.
- Назвати та показати на карті найближчі до Євразії материки.
- Назвати та показати на карті крайні точки Євразії.
- Назвати 2-3 імена дослідників материка Євразія та їхній внесок.
ІІІ. Етап засвоєння нових знань
Учитель пропонує учням за допомогою пункту параграфа підручника (ст. 147) укласти таблицю:
Ера |
Подія |
Періоди горотворення |
Архей |
Сформувалися давні гори Уралу, Тянь-Шаню, Алтаю, Саяну. Утворені молоді, палеозойського віку, платформи. |
Байкальськи |
Протерозой |
||
Палеозой |
Каледонський |
|
Герцинський |
||
Мезозой |
Євразія остаточно відокремилася від Північної Америки. Уздовж східного узбережжя виник ряд гірських хребтів. Євразія на півдні закінчувалась Тибетським масивом, морями, глибоководними жолобами. |
Мезозойський (кіммерійський) |
Кайнозой |
Зіткнення Індо-Австралійської та Євразійської літосферних плит. Утворення високих гірських систем. Новітні тектонічні рухи. |
Альпійський |
Учитель пропонує перелік літосферних плит і платформ, поясів складчастості. Учні записують у робочі зошити цей перелік, встановлюючи їх розташування на карті.
Літосферні плити:
Євразійська
Індо-Австралійська,
Африкано-Аравійська
Платформи:
Східноєвропейська
Сибірська
Китайська
Індостанська
Аравійська
Пояси складчастості:
Альпійсько-Гімалайський
Тихоокеанський
Учитель зображує на дошці схему (рис.1), коментуючи і показуючи на карті названі території поширення зазначених корисних копалин.
Учні замальовують в зошит.
IV. Узагальнення та систематизація вивченого.
Учитель пропонує учням по-черзі назвати:
- в межах яких тектонічних структур лежить Євразія;
- основні платформи;
- пояси складчастості.
Учні також показують їх на карті.
V. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф підручника. Знати основні тектонічні структури та їх розміщення на материку.
Рис. 1. Корисні копалини Євразії