Конспект уроку української літератури у 5 кл. "Олександр Олесь. Драма-казка "Микита Кожум'яка" (урок-мандрівка)

Про матеріал

Тема: Олександр Олесь. Драма-казка «Микита Кожум'яка»

Мета: - з'ясувати рівень засвоєння змісту твору;

- ознайомити п'ятикласників із поняттям драматичний твір та його особливостями;

- розвивати навички порівняльної характеристики героїв, виразного читання;

- формувати критичне мислення;

- виховувати національну свідомість учнів.

Обладнання: ММД, ілюстрації до твору, виставка народних казок про богатирів, літературознавчі словники, картини В. Васнецова «Три богатирі», «Витязь на роздоріжжі», «Витязь на коні»

Тип уроку: урок-мандрівка (комбінований із використання ІКТ)

Перегляд файлу

Конспект уроку

Тема: Олександр Олесь. Драма-казка «Микита Кожум’яка»

Мета: - з’ясувати рівень засвоєння змісту твору;

           - ознайомити п’ятикласників із поняттям драматичний твір та його особливостями;

           - розвивати навички порівняльної характеристики героїв, виразного читання;

           - формувати критичне мислення;

           - виховувати національну свідомість учнів.

 

Обладнання: ММД, ілюстрації до твору, виставка народних казок про богатирів, літературознавчі словники, картини В. Васнецова «Три богатирі», «Витязь на роздоріжжі», «Витязь на коні»

 

Тип уроку: урок-мандрівка (комбінований із використання ІКТ)

Очікувані результати:

Учні після цього уроку:

  • виразно за особами читатимуть драму-казку;
  • поповнять словниковий запас;
  • вмітимуть виділяти у творі найнапруженіші епізоди;
  • матимуть чітку уяву про побудову драматичного твору.

Епіграф уроку:

                                                           Олесеві твори є е лише нашою

                                                           славною історією, а й тим

                                                           Джерелом, яке живить сучасність і не                    

                                                           зміліє в будущині.

                                                                               А.Мойсеєнко

 

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Слово вчителя

Ми підходимо до завершення розділу.

? Яку назву він мав?

? Чи сподобався він вам? Чому?

? Про яких видатних людей в ньому йшлося?

? Що ви дізналися про князя Олега з вірша О.Олеся «Поход на Царгорд»?

? Дайте характеристику образу княгині Ольги ( з поезії О.Олеся «Княгиня Ольга»).

? За що князя Ярослава в народі називали Мудрим?

? Яка заслуга Михайла-семилітка ( з однойменного твору А. Лотоцького)?

? На кого із князів Київської Русі ви хотіли б бути схожим? Чому?

 

2. Кросворд « Історичний ».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Як звали сестру трьох братів: Кия, Щека, Хорива? (Либідь)
  2. Син княгині Ольги. (Святослав)
  3. Герой драматичного твору О.Олеся. (Микита)
  4. Хто з князів помер від свого коня? (Олег)
  5. Бог грому та блискавки у давніх слов’ян. (Перун)
  6. Один з розділів «Княжої України» О.Олеся має назву «Україна в … (старовину)
  7. Плем’я, від якого потерпали давні русичі. (печеніги)
  8. Автор «Повісті минулих літ» (Нестор)
  9. Ім’я сина Володимира на прізвисько Семиліток (Михайло)
  10. Князь, який прославився своєю мудрістю і любов’ю до книг. (Мудрий)

 

 

 

 

ІІІ . МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Вступне слово вчителя

Усна народна творчість завжди була й залишається  невичерпним джерелом натхнення письменників. Ось і О.Олесь за мотивами народних казок, легенд, билин створив чудову драму-казку « Микита Кожум’яка», головним героєм якої є справжній богатир.

 

  1. Перегляд картини В.Васнецова «Три богатирі», «Витязь на роздоріжжі», «Витязь на коні».

          Слово вчителя

Народ складав про мужніх лицарів пісні, легенди, казки, у яких ці воїни мужньо боролися з ворогами-загарбниками, захищаючи рідну землю.

? Пригадайте, яких билинних богатирів ви знаєте? (Ілля Муромець, Альоша Попович, Добриня Микитич).

 

   Слово вчителя

 

Художники уявляли богатирів справжніми героями, здатними протистояти злу. Саме такими вони постають перед нами на картинах В.Васнецова.

 

  1. Оголошення теми та завдань уроку.

Слово вчителя

 

На сьогоднішньому уроці ми детально ознайомимося з драмою-казкою О.Олеся «Микита Кожум’яка», написаною за мотивами народних казок, переказів, билин; порівняємо її з народною казкою; визначимо, які найкращі риси втілено в образі богатиря Микити; розкриємо особливості драматичного твору. Після нашого уроку очікую від вас таких результатів (на дошці)

Очікувані результати

  • Виразно за особами читати драму-казку;
  • Поповнити свій словниковий запас;
  • Дати повну характеристику головному героєві;
  • Виділити у творі найнапруженіші епізоди;
  • Мати чітку уяву про побудову драматичного твору.

 

IV. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Актуалізація опорних знань

Слово вчителя

Давайте звернемось до епіграфа нашого уроку.  /Учениця зачитує/

Справді у своїх творах О.Олесь стверджує, що рідну землю боронили перш за все не князі, а прості люди, які й були справжніми героями і захисниками рідного краю. Письменник висловлює віру в народні сили, бо «народ доріг до щастя без князів шукати став». Ця ж ідея простежується і в його драмі-казці «Микита Кожум’яка».

? Хто такий богатир?

Богатир-оспіваний у народній творчості герой, хоробрий воїн, людина-велетень, з надзвичайною силою і відвагою. Саме про таку людину йдеться у творі О.Олеся «Микита Кожум’яка».

 

? Де він жив?

(Справді, Кирило Кожум’яка – образ богатиря-змієборця у героїко-фантастичних казках. Жив він, за переказами, у Києві над Дніпром).

/Перегляд виставки народних казок/

 

  1. Перевірка усвідомлення змісту драми-казки О.Олеся «Микита Кожум’яка»

 

                      Літературна гра «Так – Ні»

 

  1. Князь із княгинею сумували, бо повинні були віддати Змієві улюбленого сина? (Ні)
  2. Посланець Змія був «чорний та окатий, як та ніч» (Так)
  3. Народ боявся Змія?  (Так)
  4. Князь зібрав воєвод, щоб повідомити їм про своє рішення добровільно віддати Змієві дочку? (Ні)
  5. Чи всі воєводи одностайно погодилися з Князем боротися проти Змія? (Ні)
  6. У три роки Микита міг побороти свого батька? (Так)
  7. Микита злий , жорстокий, безсердечний? (Ні)
  8. У Микити було п’ять братів? (Ні)
  9. Микита одразу погодився боротися із Змієм? (Ні)
  10. Замок Змія був похмурий, темний? (Ні)
  11. Чи важко було Микиті боротися зі Змієм? (Так)
  12. Микита врятував Князівну від Змія? (Так)

 

  1. Усвідомлення змісту

 

  1. Пояснення вчителя

 

Читаючи твір О.Олеся «Микита Кожум’яка», ви, звичайно, звернули увагу на своєрідність, особливість цієї казки. Такі твори призначені не лише для читання, а й для постановки на сцені, зокрема в театрі. Називаються вони драматичними (або драмами чи п’єсами) і мають свої особливості:

 

 

 

 

  1. Запис визначення драматичного твору до зошита (із літературознавчого словника).

 

  1. Робота в групах.

  І станція. Учитель: Оскільки в нас сьогодні урок незвичайний – урок-мандрівка, то пропоную зупинитися на першій станції. Вона має назву «Літературознавча»

Завдання для юних літературознавців

Порівняти народну казку «Кирило Кожум’яка» із драмою-казкою «Микита Кожум’яка»:

Допоміжні запитання:

  • жанри обох творів;
  • Хто закохався у князівну? (у казці –  Змій, у драмі – Микита);
  • Чи відразу батько погодився віддати дочку Змієві?(у казці – так, у драмі – ні, спершу скликає воєвод);
  • Чи бореться князівна за своє визволення? (у казці – так, хитрощами: посилає голуба-звістку батькові; у драмі – згодна добровільно загинути у Змієвій пащі, не докладає зусиль для свого звільнення);
  • Що спільного у цих творах? (щасливий кінець; перемого добра над злом; уславлення героїзму народного богатиря).

 

 ІІ станція «Мовознавча»

Завдання для юних мовознавців

Словникова робота (пояснення значень слів)

 

 

 ІІІ станція «Театральна»

Завдання для юних акторів

Інсценізація уривка твору

Дівчина /

Княгиня /

Князь /

Князівна /

Посланець /

/Княгиня сидить , тужить.  Входить дівчина, князь./

 

Дівчина:  Сумний наш Князь,

Сумний наш Князь,

Лягли йому на чоло хмари,

Неначе ждуть нас знов удари,

Неначе знов орда знялась…

 

Княгиня:   Ах, я так серцем не боліла,

Коли орда в степах кипіла,

І він з мечем і на коні

Літам орлом між ворогами,

А кров червоними квітками

Цвіла на дикім буряні.

Тепер же я горю в огні, -

Невже віддати мушу Змію

Дочку мою, красу, надію,

Сама згубити її мушу…

Ах, краще б взяв мою він душу…

Дівчина:   Лишіть… Послухайте мене:

Ще, може, лихо і мине.

Ще, може, найдеться в державі

Юнак хоробрий, молодий,

Що й сам повернеться у славі

І вславить трон ваш золотий.

Хай Змій віки уже лютує,-

Всьому на світі край свій є…

Княгиня:   Покинь свої химерні мрії

І в очі правді подивись:

Прийшла черга – і смерть надії,

І не змагайся, і корись…

Князь:       Невже країна вся байдужа?..

Невже у нас немає мужа

Палкого серцем, молодого,

Який би зваживсь на двобій,

Невже не знайдеться нікого

В державі нашій молодій?!

                                 /Входить посланець/

Посланець: Наш пан, Великий Володар

Землі й самого пекла цар,

Прислав мене тобі сказати,

Що мусиш ти Дочку віддати.

Лишає він тобі три дні…

                               /Виходить/

                               /Входить Князівна/

Князівна:  Мамо, тату! Не журіться!..

Ви навколо подивіться:

Смерть зливається з життям,

Розцвіт тут, занепад там…

Хай я згину в пащі Змія,

Та в мені живе надія,

Що загине й він колись,

І потоки людських сліз

Згодом висохнуть росою…

Княгиня:   Доню, донечко, з тобою

Хтось навік розлучить нас…

Чи ж коли настане час,

Що тебе угледжу знову

І голівоньку шовкову

Знов до серця притулю…

Князь:       Ні, до  зброї, до двобою!

Зараз скличу воєвод,

І коли вони, безсилі,

Схилять голови похилі,

Підніму я весь народ!

Або більше я не Князь.

Джуро! Слухати наказ:

… Доволі!...

Хто не бореться, той раб!

IV станція «Психологічна»

Завдання для юних психологів

 

Давайте поміркуємо!

  1. Додайте імена персонажів (старовинні!)
  • гонець –
  • дід –
  • сини –
  • джура –
  • парубок –
  • дівчина –
  1. Створіть словесний портрет головного героя (яким він постає у вашій уяві)?
  2. Що є найнапруженішим (кульмінаційним) моментом у творі?
  3. Яка головна думка твору?
  4. Для чого використовують у драмі-казці застарілі слова (історизми)?
  5. Чого в драмі-казці більше: слів автора чи слів дійових осіб? Чому?
  6. Який епізод твору вам найбільше запам’ятався? Чому?
  7. За словами батька, Микита – людина надзвичайної сили і впертості. Доведіть це.
  8. Чому саме діти змогли переконати богатиря йти на двобій зі Змієм?
  9. кому належать слова (спробуйте впізнати персонажа за  його висловлюванням)?

 

11.   Поясніть слова Князя:

    …Але є ще в нас орли,

Та не тут, не в цій палаті.

  1. Чому драматичні твори краще читати за ролями?

 

V станція  «Художня»

Завдання для юних художників

Ілюстрації до твору (готували заздалегідь)

 

V. ПІДСУМКИ УРОКУ   (опираючись на очікувані результати)

 

Метод «Незакінчені речення»

  1.  Розповідь про події у творі О.Олеся»Микита Кожум’яка» подається через… (розмови та вчинки дійових осіб)
  2.  Тема твору – боротьба … (народного богатиря з ворогом – жорстоким Змієм)
  3.   Найнапруженіший момент твору – кульмінація – це … (Двобій Микити і Змія)
  4.  Головна думка твору – уславлення … (народного героя-богатиря)
  5. Твір О.Олеся «Микита Кожум’яка» навчив мене …

 

VI. ОЦІНЮВАННЯ (з коментуванням).

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

           Підготуватися до написання контрольної роботи, повторивши розділ «Історичне минуле нашого народу»

 

1

 

doc
Додано
9 серпня 2018
Переглядів
19441
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку