Конспект уроку української літератури "Всеволод Нестайко. «Чарівні окуляри» (скорочено). Замальовка життєпису письменника. Повість-казка про фантастичні пригоди сучасних школярів"

Про матеріал
На уроці української літератури "Всеволод Нестайко. «Чарівні окуляри» (скорочено). Замальовка життєпису письменника. Повість-казка про фантастичні пригоди сучасних школярів" учні поглиблять свої знання про історію української літератури та її сучасний стан. Урок побудований з метою навчити п'ятикласників працювати з текстом, а саме: вміти виділити головне; давати відповіді на проблемні питання; виконувати практичні завдання: складати цитатний план; визначати тему, ідею твору; ставити питання однокласникам. Цікаві факти з життя письменника і країни сконцентрують увагу учнів на особистості письменника.
Перегляд файлу

Мовно-літературна галузь.

Конспект уроку української літератури   5 клас

Тема. Всеволод Нестайко. «Чарівні окуляри» (скорочено). Замальовка життєпису письменника. Повість-казка про фантастичні пригоди сучасних школярів

Мета: познайомити із повістю В. Нестайка «Чарівні окуляри», познайомити із поняттями: епічний твір, повість-казка; розвивати навички читання, роботи в групах; аргументування власної думки; виховувати повагу до однокласників, до інакшої думки, гуманне ставлення до оточуючих.

Очікувані результати:

  •          учень/учениця уважно слухає повість-казку; коротку

інформацію про життя та творчість автора;

  •          вичерпно відповідає на запитання за змістом почутого повідомлення; читає виразно художній твір;
  •          виокремлює в художньому тексті мікротеми; формулює тему твору;
  •          стисло переказує зміст твору; висловлює в усній формі власні почуття, враження, викликані прочитаним твором;
  •          творчо опрацьовує прочитаний твір, у разі потреби змінюючи персонажів, додаючи окремі епізоди;
  •          створює власний медійний продукт (мультфільм, відеоролик тощо) або письмові творчі роботи різних жанрів за мотивами прочитаного.

Види навчальної діяльності:

  •          виразне читання епізодів твору (уголос, в особах);
  •          бесіда за запитаннями;
  •          стислий переказ епізодів твору;
  •          аналітико-синтетична робота над текстом повісті-казки: визначення теми, елементів сюжету; складання графічного плану до розділів твору; створення візуальних засобів передачі інформації (перебіг подій, розрізнення персонажів);
  •          створення візуального медіапродукту.

Тип уроку: засвоєння знань.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

1. Інтерактивна вправа «Чарівні окуляри»

- Вітаю на уроці української літератури!

- Чи вірите ви в дива та в чарівні предмети?

- Скажете, що це все вигадка? Так спочатку думали й герої твору, який ми вивчатимемо сьогодні. Але звичайний предмет, як з’ясувалося, став казковим.

Що ж це?

Так, окуляри.

Можемо погодитися, що для людей, у яких є проблеми із зором, ця річ просто незамінна.

Але наші герої добре бачили, і не мали ніякої потреби носити окуляри.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

  •          Діти, сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про життя і творчість

Всеволода Нестайка. Розглянемо його правдиво-фантастичну повість «Чарівні окуляри». З’ясуємо, чому автор визначив жанр свого твору як правдиво-фантастична повість. Проаналізуємо, як змінюються головні герої після всіх пригод, що з ними відбулися.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  •          Пропоную познайомитися з автором.

Цікаві факти

30 січня 1930 року у Бердичеві народився Всеволод Нестайко, якому судилося стати одним із найпопулярніших у світі дитячих письменників. За 55 років літературної діяльності він написав більше 30 повістей, романів і збірок оповідань, частина яких увійшла до золотого фонду дитячої літератури України.

Цікаво знати

Незважаючи на нелегкі випробування, які випали на долю хлопчика (Голодомор, трагічна загибель батька, воєнне лихоліття, бідність), Всеволод Нестайко не втратив оптимізму, дитячої безпосередності та почуття гумору.

      Письменник стверджував: якби в школах  проводити уроки гумору,  то діти зростали б доброзичливими. Тому  однією з визначальних особливостей творів письменника є гумор.

     Цікавим є те, що навіть злодії у його книжках не страшні, а кумедні.

Цікаві факти

Книги Всеволода Нестайка перекладені 20-ма мовами світу.

Його твори відзначені багатьма літературними преміями, а повість «Тореадори з Васюківки» внесено до особливого Почесного списку                    Г. К. Андерсена як один із найвидатніших творів сучасної дитячої літератури.

Його творчість дуже популярна серед дітей, тому не здивуюся, що ви вже читали його книжки. А якщо ні, тоді розпочну знайомство з автором із його слів: «А коли я став по-справжньому дорослим, мені страшенно захотілося повернутись назад у дитинство— догратися, досміятися, добешкетувати… Вихід був один — стати дитячим письменником. Так я й зробив. І, пам’ятаючи своє невеселе дитинство, я намагався писати якомога веселіше».

Ось так гумористично, тобто весело, Всеволод Нестайко, представник Житомирщини, пояснив, чому він обрав письменницький фах.

Всеволода Нестайка називають тією людиною, яка дарує дитинство.

Він рано втратив батька, і з мамою, учителькою за професією, переїхали до родичів у Києві. У часи Другої світової війни хлопцеві з мамою було несолодко.

Мама у підпіллі продовжувала вчителювати. Всеволод був особливим талановитим хлопчиком.

Ось що він розповідав про свої дитячі роки:

«У дитинстві я був худенький і маленький — чи не найменший у першому класі.

І страшенно хотів якнайшвидше вирости. За порадою однокласника Васі, такого ж, як я, шпінгалета, я прив’язував до одної ноги важку праску, до другої — цеглину, хапався за верхню планку одвірка і висів, поки вистачало сил, намагаючись витягти своє тіло. А ще той Вася мені сказав, що від дощу все росте.

І я довго простоював під дощем, підставляючи струменям свою грішну руду голову. Мама дивувалася, чого в мене постійний нежить».

Так, хлопчик мав руде волосся. Його постійно дражнили «рудим їжачком».

Усі свої дитячі пригоди він переніс на папір, і ми сьогодні можемо насолоджуватися цікавими історіями для дітей і про дітей.

Твір «Чарівні окуляри» є за жанром повістю-казкою.

Метод «Мозковий штурм»

Повість — епічний твір, який за широтою зображення дійсності посідає проміжне місце між оповіданням і романом.

Епос — рід літератури, ознакою якого є розповідь.

Повість-казка — це більший від оповідання літературний твір, у якому діють одночасно люди й казкові персонажі, а фантастичне тісно поєднується з реальним.

Автор називає свій твір так: «Правдиво-фантастична повість про надзвичайні пригоди київських школярів».

Твір складається з 13-ти частин — 13-ти пригод.

У повісті-казці діють і реалістичні герої, як-от: школярі Вася Богданець та Ромка Черняк, і фантастичні (Козачок Ґулька, Баба Яга, Дід Мороз, Ображайло тощо).

Характер твору — повчальний, а образи — символічні.

Наприклад, чарівні окуляри уособлюють багату фантазію, творчість, уміння бачити незвичайне у звичайному, буденному.

Народознавчий словничок

Рожеві окуляри – фразеологізм. Дивитися крізь рожеві окуляри означає ідеалізувати щось або когось, не помічати вад, дивитися на світ по-дитячому.

Цікаво знати

Арт-об’єкт "Світ крізь рожеві окуляри" на Співочому полі в Києві. 2014 р. Автори арт-об’єкту – Володимир Падун та Людмила Роздобудько-Падун. Висота скульптури – 2,9 метри, вага – 250 кг, на скло для гігантських окулярів витратили 800 пар звичайних лінз. Фото Владислава Мусієнка / УНІАН

Робота з підручником

Розгляньмо першу пригоду, яка називається «Загадкова записка, з якої починаються чудеса». Оповідь ведеться від першої особи — хлопця Василя Богданця, якого дражнять у класі «африканським рудим їжачком».

 

Гімнастика для очей

https://youtu.be/8G87kg9s1HM

Бесіда за змістом прочитаного (Пригода перша «Загадкова записка, з якої починаються чудеса») – Метод «Інтерв’ю»:

1) Про що йдеться в повісті?

2) Коли відбуваються події?

3) Які слова нам допомагають зрозуміти ,що це сучасний твір?

4) Хто є головним героєм повісті?Знайдіть його опис.

5) Де шукав чарівні окуляри Вася Богданець?

6) Як Васю покарала вчителька математики Юлія Юхимівна?

7) Де потім Їжачок шукав чарівні окуляри?І де саме їх знайшов?

8) Що побачив хлопець,одягнувши чарівні окуляри?

9) Як Їжачок зрозумів,що вони дійсно чарівні?

10)Я к Вася довів Ромці,що чарівні окуляри існують?

 

ІV. Узагальнення вивченого

1. Інтерактивна вправа «Коло думок»

-Чому Всеволод Нестайко визначив жанр свого твору як правдиво-фантастична повість?

-Визначте тему та провідну ідею твору.

-Які особливості мови повісті ви помітили?наведіть приклади.Яка їх роль у художньому творі?

2. Мікрофон

  •          Всеволод Нестайко повістю-казкою «Чарівні окуляри» вчить нас…
  •          Мені сподобались Вася Богданець та Ромка Черняк, тому що…
  •          Персонажі твору хоч і люблять витівки, проте завжди…
  •          Я хотів би мати чарівні окуляри, щоб…

V. Підсумок

Які пригоди чекатимуть на хлопців і чи знайдуть вони окуляри — про це поговоримо на наступному уроці.

VІ. Рефлексія. Самооцінювання

  • Мені сподобалась повість-казка...
  • Найбільше запам’яталися пригоди...
  • Найсмішнішим є епізод…
  • Я був схвильований…

 

VІІ. Домашнє завдання, оцінювання учнів

Обери один із епізодів повісті «Чарівні окуляри», що тобі найбільше сподобався, і створи на його основі комікс на 4-5 ілюстрацій (можна використовувати онлайн-ресурси).

 

До зустрічі.

 

 

docx
Додано
1 травня
Переглядів
100
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку