Урок узагальнення і систематизації знань учнів з теми "Написання з великої букви імен людей та кличок тварин ." Урок вміщує тренувальні та узагальнюючі вправи за темою.
Українська мова
Дата _____________________ Клас ______________
Тема: Закріплення написання з великої букви імен людей та кличок тварин.
Мета: поглиблювати знання учнів про назви тварин та їхні клички; уміння
розрізняти слова – назви тварин і слова – клички тварин;
удосконалювати навички написання кличок тварин, імен та прізвищ
людей з великої букви; навчити школярів опрацьовувати текст,
доповнювати речення словами з тексту, розвивати творчу уяву,
мислення, мовлення.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Перевірка готовності класу до уроку.
2. Доповідь чергових.
ІІ. Мотивція навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Демонстрація предметних малюнків: корова, кінь, кішка, собака.
Довідка: Мурка, Орлик, Рекс, Квітка.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Хвилинка каліграфії.
2. Робота з демонстраційною дошкою
На дошці слово ведмідь.
Після кожного запитання на демонстраційну дошку вивішуються картки з відповідними характеристики іменника (Хто? Істота, однина, іменник).
IV. Закріплення та засвоєння набутих знань.
І група: визначити межі речень. Прокоментувати вживання розділових знаків в кінці речення та великої букви на початку речення.
Знахідка.
Володя йшов стежиною і побачив зайчика. Хлопчик піймав його і поніс додому. У Володі були собака Бровко і котик Мурчик. Вони подружилися із зайчиком.
а) Виконання вправи 1, ст. 80.
Читання тексту.
Робота над усвідомленням прочитаного.
Де відбуваються події?
Що читала жабка?
Як називається газета, яку вона читає? (Доповнення асоціативного куща).
Прочитайте, про що саме вона дізналася з газети. Про яку пору року?
Знайдіть і прочитайте в тексті вірша іменники, поставте до них питання. Хто? (жабка, лелеки).
Що? (осінь, листопад, листя, сад, моря, краї, газета).
Зверніть увагу на написання слів:
очерет, лелеки ( буквосполучення – ере -; – еле-).
в) Списування речень, які записані в газеті.
а) Читання тексту.
Робота над усвідомленням прочитаного.
Робота над засобами художньої виразності.
Де відбуваються події? (У палаці чарівних казок)
Як називається казка, у якій живуть згадані герої? (Лікар Айболить)
Перелічіть усіх персонажів тексту.
- Як пишемо назву тварини, а як її кличку? (качечка Кіку, песик Авва,свинка Хрю-Хрю, папуга Карудо, сова Бумба, мавпочка Чічі. Назва тварин пишеться з маленької букви, а кличка з великої букви).
б) Підберіть перевірні слова до слів:
Веселі – весело
Зелений – зелено
Чому в свинки така кличка?
Вимовіть звуки, назвіть букви в слові герої – [– 0 – 0 = 0] – [г е р о й і].
в) Виконати завдання подане в підручнику.
4. Гра «Велика чи мала буква?»
У дітей картки різного кольору.
У І варіанту червоний – велика буква.
У ІІ варіанту зелений – мала буква.
Підняти відповідну картку.
Мурка, дівчинка, Леся, Олег, корова, Іван Григорович, їжак, Барсик, Лиска, Павлюк, лисичка, Маргарита, Бровко, Оксана Петрівна, Камянське, вулиця, Україна.
V. Підсумок уроку.
- Прочитати правило «Іменник» за таблицею на дошці.
- Прочитати правило «Велика буква» за таблицею на дошці.
VІ. Домашнє завдання.
С. 81. Впр. 3.