Конспект уроку української мови за підручником К. І. Пономарьової (к «Українська мова та читання» для 3 класу у 2-х частинах. Тема: Прикрашаю своє мовлення прикметниками

Про матеріал
Конспект уроку української мови за підручником К. І. Пономарьової (к «Українська мова та читання» для 3 класу у 2-х частинах. Тема: Прикрашаю своє мовлення прикметниками
Перегляд файлу

 

Конспект уроку української мови за  підручником К. І. Пономарьової (к «Українська мова та читання» для 3 класу у 2-х частинах.

Тема:   Прикрашаю своє мовлення прикметниками

Мета: формування предметних компетентностей: формувати в учнів уміння визначати в тексті прикметники, ставити потрібні питання,  опрацьовувати теоретичний матеріал підручника, робити висновки, узагальнення; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати творчу уяву, критичне мислення, мовлення; виховувати повагу до рідної мови,  до традицій своєї країни;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: поглибити знання про прикметники, вчити прикрашати своє мовлення прикметниками, виконувати завдання за зразком удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма, самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;

комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз), а також критичне мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, усне і писемне мовлення

соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі спілкуватися рідною мовою;

інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.

Конкретні очікувані результати:

-  визначає слова, які називають ознаки предметів,

- вміє ставити потрібні питання,

- опрацьовує теоретичний матеріал підручника,

Комунікативні:

- користується на доступному рівні всіма видами мовленнєвої діяльності (говорити чітко, повільно, виразно, дотримувати пауз);

- висловлює свою думку .

Комплекс наскрізних умінь:

- уточнює, що було складно на уроці;

- оцінює власну роботу на уроці.

 

Обладнання:  мультимедійний комплект, «Чарівна скринька», пензлик, фарби;  LEGO  (6 цеглинок),

 

Тип уроку: комбінований

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

 Емоційне налаштування.

Моя рідна Батьківщина
              Має назву Україна.
              В мене й нація своя –
              Українка в батьків  я.
              Є у мене й рідна мова,
              Де вкраїнське кожне слово.

 

  • Чи подобається вам наша мова?
  • Яка вона?

Вправа «Ланцюжок». Учні передають один одному іграшку у вигляді серця й дають відповідь на питання.

  • На яке питання  відповідають названі вами слова?
  • До якої частини мови вони належать?

СЕНКАН мoва

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Бліц-опитування. Продовж речення.

  • Як змінюються прикметники …       (за числами, за питаннями).
  • Як змінюються прикметники в однині   (за родами).
  • Як визначити число прикметника…  (за іменником, пов'язаним з ним).
  • Від чого залежить рід прикметника?    (від іменника). 
  • У множині рід прикметника …       (не визначається).

Психолого-емоційне налаштування

Перегляд відео-фрагменту(море)

 

Хвилинка каліграфії.

 Море Ів ан Іван Ай ваз зов ськ  ий   Айвазовський

Офтальмологічна хвилинка.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Гра «Чарівна скринька»
  • У мене є чарівна скринька, а що знаходиться у ній ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадки.

Він для фарби — незамінний,

Бо художник він відмінний.

Розфарбує все, як треба,

І малюнок є вже в тебе.  (Пензлик)

 

 

Пензлик, аркуш та вода…
Де ж малюнок? От біда!
Що іще забув я взяти,
Щоб пейзаж намалювати?    (Фарби)

 

  1. Інтерактивна технологія «Проблемне запитання».
  • Кому можуть належати ці речі?
  • А чи використаємо ми ці предмети на уроці?

ІV. Повідомлення теми,  завдань уроку.

  •          Сьогодні на уроці ми будемо вчитися прикрашати своє мовлення прикметниками.

Відвідаємо художній музей. Познайомимося з  художником Іваном Айвазовським та його картинами.

       V. Вивчення нового матеріалу.

Вправа 1 , с. 101

  •         Наші друзі Щебетунчик, Читалочка, Родзинка, Гаджик вже побували  на Миколаївщині.
  •         Дізнайся з рекламного плаката, де саме вони побували. Розкажіть, яку інформацію   містить  цей  плакат.

Відповіді учнів.

У картинній галереї.

Знайомтесь – художник  Іван Костянтинович Айвазовський (1817-1900).

За 65 років своєї творчості він створив понад 6 000 картин, які зараз прикрашають усі музеї світу й приватні зібрання.

Перегляд картин «Буря на морі», «Штиль», «Дев'ятий вал», «Захід сонця», «Місячна доріжка», «Морський берег», «Ніч на Чорному морі»)

  • Які картини сподабались?

 Вправа 2, с. 101

  •          Розгляньте світлини картин, які зацікавили друзів («Буря на морі» та «Штиль»).
  • Зробіть висновок, що малював Іван Айвазовський?

VІ. Усвідомлення вивченого матеріалу.

Вправа 3, с. 101.   Прочитай текст.

Іван Айвазовський — відомий художник, який написав багато полотен на морську тематику. Він жив і працював у Криму. У місті Феодосія розташований великий музей його картин.

Експрес тест.

  • Де  жив і працював Іван Айвазовський?
  • У якому місті розташований музей його картин?
  • На яку тематику писав свої картини?

Щоденні 5.  Робота з словом.

Художника, що малює марини (морську тематику) називають мариністом.  Отже, Іван Костянтинович Айвазовський художник – мариніст.

Запис у зошит. Художник – мариніст.

Визначити наголос у слові мариніст.

Скласти речення з цим словом.

Робота в парах.   Вправа 4-5, с. 102 

 Прочитайте  розповідь  Ґаджика про картину І. Айвазовського.  Чи  зрозуміло,  яку  саме  картину  він  описав?

Море …, …, … . На морі …, … корабель.  Його оточують …, …, … хвилі. Картина викликає … настрій.

      Скориставшись словами з довідки встановіть відповідність.

Вправа 5-6, с. 102

Доповніть розповідь Ґаджика словами з довідки і запиши.

Прочитайте утворений текст.

Чи зрозуміло тепер, яку з картин, зображених у завданні 2, описав Ґаджик? 

 Вправа 7.

Якою частиною мови є вставлені в розповідь Ґаджика слова?

Зробіть  висновок про роль прикметників у мовленні.

Прикметники допомагають детальніше і точніше уявити предмет.

 Фізкультхвилинка.

VІІ. Систематизація та узагальнення навчального матеріалу.

Розвиток зв'язного мовлення.

Робота в парах. Вправа 8-9, с. 102

Розгляньте малюнки. Як ви думаєте, хто з хлопчиків розбив м'ячем вікно, а хто — забив гол. Придумайте хлопчикам імена. Вибери з довідки прикметники, які характеризуйте кожного з футболістів.

Довідка:   радісний, задоволений, похнюплений, сумний, щасливий, пригнічений.

 Вправа 9, с. 102

  • Складіть з прикметниками речення про кожного хлопчика.

Після закінчення гри у хлопців були різні настрої. Сашко повертався додому радісний, задоволений, щасливий. А Петро був похнюплений, сумний, пригнічений, тому що його команда програла у футбол.

Самостійна робота. Вправа 10.

  • Складіть про одного з хлопчиків розповідь (3–4 речення) і запишіть. Використайте прикметники.

   Сашко …, …, … .

   Петро …, …, … .  

VІІ.  Підсумок уроку.

  1. Робота з цеглинками лего. Інтерактивна технологія
  2. Метод “Мікрофон”

З яким художником ми познайомились, що цікавого ви дізнались про нього?

Яку роль мають  прикметники у мовленні?

Що може статись, якщо прикметники зникнуть з нашої мови?

Склади речення з кількома прикметниками.

Навіщо потрібні знання, здобуті сьогодні на уроці?

 

VІІІ.  Рефлексія. Інтерактивна технологія  «Емоційна самооцінка»

  • Дай відповіді цеглинками LEGO.

Зелена - у мене все вийшло

Жовта - було важко

Червона - нічого не зрозумів

      ІХ. Домашнє завдання.

   Підручник с.102,  впр. 11. Спиши текст, добираючи пропущені прикметники.

 

docx
Додав(-ла)
Побережна Інна
Додано
30 березня 2023
Переглядів
1502
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку