Тема: Утілення в образі Айвенго кодексу лицаря.
Мета: формувати компетентності:
-
предметні: вчити розмірковувати над змістом прочитаного; розвиток зв’язного мовлення та критичного мислення; навички компаративного аналізу твору; прагнення до саморозвитку та самореалізації;
- ключові: уміння розвивати активну пізнавальну діяльність;
-
комунікативні: навички спілкування в колективі;
-
інформаційні: вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її;
-
загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, естетичний смак, толерантність, світогляд.
Обладнання: тексти роману «Айвенго»; презентація Power Point; виставка учнівських малюнків.
Очікувані результати: Опрацювати ГР1, ГР2, ГР3,ГР4.
Хід уроку
Лицарство… воно джерело найчистіших
і найшляхетніших прихильностей,
опора пригніченим, захист ображеним,
оплот проти свавілля володарів!
Без нього дворянська честь була б пустим звуком.
І свобода знаходить найкращих покровителів
у лицарських списах та мечах!
В. Скотт, «Айвенго»
І. Актуалізація опорних знань учнів.
Слово вчителя.
- Чи знаєте ви, кого називали лицарями? Звичайно, сміливих, мужніх, відважних людей, котрі готові були у будь який момент прийти на допомогу всім, хто потерпає. Відомо, що лицарями прагнули бути чоловіки, ними завжди захоплювалися жінки. На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про доблесного лицаря Айвенго – головного героя роману В. Скотта.
ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку.
(Перегляд презентації Power Point)
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
Робота з епіграфом.
-
Як ви розумієте слова В. Скотта, що служать епіграфом уроку?
Вікторина «Що ти знаєш про Айвенго?». ГР1
-
З якої родини походив Айвенго?
-
У яких країнах побував герой?
-
Кому служив Айвенго?
-
Що було зображено на його щиті?
-
Під яким іменем виступав Айвенго на турнірі?
-
Хто став переможцем першого дня турніру?
-
З ким вступив Айвенго у двобій?
-
Хто допоміг Айвенго у вирішальному поєдинку на лицарському турнірі?
-
Як звали даму серця Айвенго?
Представлення – захист «портретів» Айвенго, створених учнями. ГР4
Бесіда за питаннями. ГР1
-
Чому батько вигнав Айвенго з дому?
-
Що розповів Бріан де Буагільбер про Айвенго в домі Седріка?
-
На вашу думку, з якою метою Айвенго відвідує батьківський дім, переодягнувшись пілігримом?
-
Кому відкрився Айвенго?
Переказ тексту. ГР1
(Завдання учням)
-
Перекажіть, як Айвенго врятував єврея Ісаака від жорстокості храмовника. Які лицарські якості Айвенго виявилися в цьому епізоді? Як єврей віддячив юнакові?
Бесіда за змістом VIII – XII розділів.
-
Як на вашу думку, чому Айвенго не відкрив свого обличчя під час турніру?
-
Що свідчить про надзвичайну силу, мужність і витривалість Айвенго під час турніру?
-
Як сприйняли появу героя леді Ровена, Седрік, Фрон де Бреф?
Творче завдання «Рольова гра». ГР4
-
Розкажіть від імені Айвенго, що з ним сталося після турніру?
Виразне читання або інсценізація монологу Айвенго про лицарство
(Розділ ХХІХ.)
Бесіда за змістом прочитаного (чи побаченого).
-
Подумайте, чому Айвенго так цінує лицарство?
-
Що означали для героя лицарський дух, лицарська честь?
-
Як ви вважаєте, чи дотримується Айвенго законів лицарства?
Творче завдання. ГР3
-
На основі прочитаного визначте закони лицарства, про які із захопленням говорить герой.
Письмова відповідь на питання. ГР2
-
Чи пробачив Седрік свого сина?
-
Як ставився до Айвенго король Річард?
-
Як Айвенго характеризує той факт, що він став захисником Ребекки під час суду над єврейкою?
-
Як склалася доля Ровени та Айвенго?
-
Що відомо про подальшу долю героя?
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Проблемне завдання. ГР3
-
Визначте, втілення яких ідеалів автора є образ Айвенго?
V. Рефлексія.
VI. Домашнє завдання.