Конспект уроку "Узагальнення знань про іменник"

Про матеріал
Розробка уроку української мови з теми "Узагальнення знань про іменник. Ознайомлення з прикметником як частиною мови"
Перегляд файлу

Урок з української мови, 3 клас
Тема. Узагальнення знань про іменник. Ознайомлення з прикметником як частиною мови.

Мета: повторити вивчене про синоніми, будову слова; закріпити знання учнів про слова-назви предметів, основні граматичні категорії іменників, ознайомити з поняттям “прикметник”, його граматичними категоріями, роллю в реченні;

розвивати мовлення учнів, уміння добирати синоніми до різних частин мови, уміння аналізувати і систематизувати вивчене, збагатити активний словник учнів, вчити помічати та добирати виразні мовні засоби для вираження думки;

Виховувати любов і повагу до рідної мови, до своєї Батьківщини.

Обладнання: презентація “Частини мови”,  фішки для гри “Граматична мозаїка”, картки для індивідуальної роботи, словники синонімів.

Хід уроку:

 

  1. Мотивація навчальної діяльності. Поетична хвилинка.

І знов покликав дзвоник в клас-

знання нові чекають нас.

Ми дуже любим рідну мову,

її мелодію чудову-

тож починаємо урок,

 нехай знання ідуть нам в толк !

      Я вас вітаю. А що це значить? Я бажаю вам  впевненості, інтересу, творчості, активності!

       Наша мова – милозвучна, поетична. Красивою її роблять також слова, близькі за значенням. Одне й те саме поняття, дію, явище ми можемо називати різними словами. Як називаються слова, близькі за значенням нам підкаже  каліграфічна хвилинка:  но    ми   Си   ні

            Із розсипаних складів  складіть слово і запишіть його цілий рядок

-         Давайте попрацюємо над синонімами.  Картка:

 http://xvatit.com/uploads/posts/2008-12/1228306099_1.png

-         За якою ознакою ми об’єднали ці слова? (за близьким значенням)

-         Чи можна їх розподілити на такі ж самі групи, але за іншою ознакою? (за частинами мови)

 

Диктант із словникових слів:

вчитель говорить два слова, треба записати іменник: веселий  депутат;   лежить  апельсин;   вокзал красивий,    наша  Батьківщина;   абрикос  малий;   стоїть криниця;   директор прийшов; взути черевики;   м’який диван;  вулиця світла.

-         Які це слова? (іменники, словникові)

-         Прочитайте істоти, неістоти, власні, загальні, чоловічого роду, жіночого роду.

 

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

      Сьогодні ми потрапимо до країни Морфології. В цій країні багато жителів, які люблять свою країну, підтримують в ній порядок. Там діють свої закони і правила поведінки.  Називають цих жителів – Частини мови.

Чи ти задумувавсь, звідкіль оті

У нашій мові злитки золоті?

Як намистинки диво калинове

Частини мови!!!

Який співець, поет, який письменник

Уперше слово вигадав-іменник?

ІМЕННИК! Він узяв собі на плечі

Велике діло – визначати речі, -

Ім’я, найменування і наймення:

Робота. Біль. І радість. І натхнення.

Ну а візьмемо назву - ДІЄСЛОВО,

Саме підказує, що діє – слово.

Ще й прикладу на нього не навів,

А вже до півдесятка дієслів

ПРИКМЕТНИК дасть іменнику предмету

Якусь його ознаку чи прикмету.

Частини мови! Назви наче й звичні,

Полюбиш їх – красиві, поетичні!

                                                                (Д. Білоус)

3.Актуалізація знань учнів про частини мови 

- Які частини мови ми знаємо?

- Що ми знаємо про іменник?

4.  Нова тема

     Слайд-фільм “Прикметник”. Вчитель коментує слайд-фільм.

5.  Релакс

       Гра “Права рука, ліва рука, обидві руки”

       Учитель називає слова, діти піднімають праву руку, якщо це  слово – іменник,

 ліву, якщо – прикметник,  обидві, якщо дієслово.

       Учень, гарна, сонце, світить, портфель, паперовий, навчатись.

6. Закріплення нової теми. Розвиток умінь і навичок.

       6.1 Інтерактивна гра “Граматична мозаїка”

       “Слова, наче кольорові камінці. І мало їх назбирати купу… Треба ще й уміти викладати узори з них. Вміти складати речення і правильно вимовляти їх.” – це слова Вільде. Зараз ми спробуємо поскладати ці “кольорові камінці”

      У учнів є поле для мозаїки і фішки трьох кольорів. Якщо вчитель називає слово-прикметник жіночого роду, діти викладають червону фішку, прикметник чоловічого роду – зелену, середнього – жовту.  Повинен вийти певний візерунок.                                              

    

гарне

смілива

смачне

 

веселий

мальовнича

       кольоровий

 

бадьоре

весняна

солодке

 

 6.2    Гра “Будуємо слово”: Словотворчі вправи

      Ми нещодавно працювали по темі “Будова слова”. З цієї країни до нас надійшов лист. Відгадайте загадки:

            Я житель підземний лісів і полів

            І спільна частина споріднених слів.   (корінь)

            Як стану перед коренем, я ніби голова

            І залюбки утворюю нові й нові слова.   (префікс)

            Слова я не утворюю, наприкінці стою,

            І змінюватись дуже я, повірите, люблю! (закінчення)

            Хоч за коренем позаду, в мене теж значна посада

           Я без зайвої розмови утворю новеньке слово. (суфікс)

   

       6.3.   Відгадаємо слово:

                                Корінь в слові - “написати”.

                                 Префікс – в слові “заспівай,

                                 А закінчення та суфікс

                                 В слові “казка” пошукай.

     Це слово… (записка). До якої частини мови воно належить? 

     Доберемо спільнокореневе слово  -  прикметник.  

 

                                        Корінь в слові “відгадай”

                                       Префікс в слові “запитай”

                                       Суфікс в слові “нічка”

                                       Закінчення – в “криничка”   

      Це слово… (загадка). До якої частини мови воно належить? 

      Доберемо спільнокореневе слово, щоб воно належало до прикметників. Змінимо його за родами.

                                                                                                                

7. Рухлива командна гра “Естафета!”

На дошці таблиця. Діти поділяються на 3 команди і заповнюють     

 клітинки. Працюють коло дошки. Потрібно підібрати слово відповідно

до граматичних ознак і записати його.

 

Ім., одн., ч.р., іст., заг.

Ім., одн., ж.р., іст., заг.

Ім., одн., с.р., іст., заг.

Ім., одн., ж.р., іст., вл

Ім., одн., ч.р., іст., вл.

Ім., одн., ч.р., іст., заг.

Ім., мн., іст., заг.

Ім., мн., іст., вл.

Ім., одн., ж.р., іст., заг.

Прикм., ч.р.

Прикм., ж.р., 

Прикм.мн.

 

Індивідуальні картки на закріплення:

 

http://xvatit.com/uploads/posts/2008-12/thumbs/1228306769_2.png

 

Оцінювання за картками (взаємоперевірка)

         Діти міняються картками з сусідом по парті, перевіряють, виставляють оцінку і повертають картку хазяїну.

 

7. Підсумок уроку. Оцінювання.

       Підкажіть словечко:

Він предмети називає,

Навіть рід свій власний має!

На питання хто? І що?

Залюбки відповідає.

Хто? – зайчисько.

Що? – вареник.

Що воно таке?... (іменник)    

Називає він ознаки

Все він знає про предмет:

Липовий, смачний, солодкий.

Здогадаєшся, що мед!

А про всі його прикмети

Розповів нам хто? …(прикметник)

Знає точно, хто що робить, що робитиме й робив:

Спить дідусь, приїде родич, А Сашко вікно розбив.

Різні дії називає

Ця частина мови

Кожен учень її знає!

Що це? ………(дієслово)

               Яку частину мови ми сьогодні вчили? Що ми дізналися?

Сьогодні на уроці кожен учень отримав оцінки за картки, кожен відповідав, був активним, старався.

 

Ось і пролунав дзвінок,

закінчився наш урок.

За роботу по заслузі,

Щиро дякую вам, друзі!

 

 

 

 

 

 

 

 

Ім.,   одн.,   ч.р., іст.,  заг.назва

Ім.,  одн.,  ж.р., іст.,    власна назва

Ім.,  мн.,  іст.,   заг. назва

 

Прик.,   ч.р.

 

 

Ім., одн., ж.р., іст.,  заг. назва

Ім., одн., ч.р., іст.,  вл.назва

Ім., одн, іст.,

  вл. назва

 

Прик.,   ж.р., 

 

 

 

 

 

 

Ім., одн., с.р., іст., заг.

Ім., одн., ч.р., іст., заг.

Ім., одн., ж.р., іст., заг.

 

  Прик.    мн.

 

doc
Додано
13 лютого
Переглядів
76
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку