6 клас
Тема: Різноманітність плодів.
Лабораторне дослідження: “Будова плода”
Мета:
Методи і методичні прийоми:
Обладнання: зображення плодів різних рослин, натуральні об’єкти (колекція плодів), плакат «Поширення плодів».
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Слайд
Діти, приготуйтесь до уроку.
Добрий день!
Знову звична мелодія нас зібрала у клас. Посміхніться один одному та побажайте успіхів на уроці. Розпочнемо урок із добрим настроєм. Сядьте зручно, не забувайте про правильну поставу. Я хочу, щоб девізом нашого уроку було:
Слайд
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати!
ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
Слайд
Учитель.
Учитель. А зараз мешканці царства пропонують нам гру «Кольоровий диктант». (Учні заздалегідь готують сигнальні картки з червоними та зеленими кольорами).
Якщо твердження вірне, піднімаємо зелену картку. А якщо ні, то червону.
Учитель зачитує твердження:
Молодці!
Термінологічна робота. На дошці прикріплені терміни і визначення (2 учні біля дошки)
Суцвіття - це система видозмінених пагонів, що несуть квітки.
Запилення – процес перенесення пилку з пиляка на приймочку маточки.
Запліднення – це процес злиття статевих клітин.
Гамети – статеві клітини.
Тичинки – частина квітки на якій знаходяться пилкові зерна.
Квітка – генеративний орган, який забезпечує статеве розмноження.
Зигота – клітина, яка утворюється після запліднення.
Маточка – генеративний орган квітки.
ІІІ. Повідомлення теми, визначення завдань уроку.
На дошці записано:
Учні:
1. Повинні знати: |
2. Повинні вміти розрізняти:
|
(СЛАЙД) |
1. сухі та соковиті плоди; 2. розкривні та нерозкривні плоди; 3. однонасінні та багатонасінні плоди; 4. виробляти практичні навички при виконанні лабораторної роботи. |
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Люди з давніх-давен вирощують рослини задля продуктів харчування. Зернівки жита, пшениці, кукурудзи дають людині хліб, печиво, крупи. З кістянок сливи, черешні, персика отримують джеми, мармелади, соки. З бобових готують овочеві страви, з сім’янок соняшника роблять олію. Ну, а хто ж не любить ласувати цитрусовими, суницями, виноградом, які не тільки смачні, а й багаті вітамінами.
А якже називаються ці смачні частини рослин, і які вони бувають? Щоб дізнатися про це нам протягом уроку потрібно відповісти на такі запитання:
На дошці написано:
Що таке плід? Яка його будова?
Які типи плодів існують?
Яке значення плодів у природі та житті людини?
Як же розповсюджується насіння? (ЗАПИС ДОШКА)
VІ. Етап вивчення нового матеріалу.
(СЛАЙД)
Плід – це генеративний орган рослини, що розвивається із квітки в результаті запліднення.
В основному він утворюється із зав’язі маточки, але інколи в його утворенні беруть участь інші частини квітки. Плід складається з оплодня та насінини.
(СЛАЙД)
Насінина утворюється з насінного зачатка.
Оплодень утворюється із стінок зав’язі маточки.
(СЛАЙД)
Оплодень захищає насіння від низьких температур, висихання, механічних пошкоджень, а також сприяє поширенню насіння в природі.
Лабораторне дослідження “Будова плода”
Мета: формувати вміння розпізнавати й визначати біологічні об’єкти за основними морфологічними ознаками; на прикладі різних типів плодів розвивати вміння порівнювати біологічні об’єкти.
Обладнання: картки із зображенням різних типів плодів, натуральні об’єкти плодів.
Хід роботи:
(СЛАЙД)
В оплодні розрізняють три шари: зовнішній, середній і внутрішній.
Дія 1. Розріжте яблуко навпіл і розгляньте його поперечний зріз. Роздивіться плід горіха.
Дія 2. Визначте, які частини плоду сформувались із стінок зав’язі (стінка плода).
Дія 3. Визначте, скільки насінних зачатків брало участь в утворенні насінин, які містяться в досліджуваному яблуці.
Дія 4. Зробіть підписи до малюнків.
(СЛАЙД) (СЛАЙД)
Висновок:
(СЛАЙД)
За числом насінин плоди бувають одно – і багатонасінні.
(СЛАЙД)
Стінки плодів бувають різні. Вони можуть містити багато води(75-80%), такі плоди називають соковитими або ж дуже мало води і плоди відповідно сухі.
Типи сухих плодів залежно від того, розкривається плід чи ні:
- розкривні; - нерозкривні
Якщо плід утворюється із зав’язі маточки квітки з одним насінним зачатком, то у плода буде одна насінина, а якщо багато насінних зачатків, то й стільки ж насінин.
Фізкультхвилинка.
ПЛОДИ |
||
СУХІ |
СОКОВИТІ |
|
Нерозкривні
Горішок Крилатка |
|
|
Розкривні
Листянка |
Багатокістянка |
|
Приклади рослин |
|
соковиті |
||
кістянка (однонасінний плід з дерев’янистим внутрішнім шаром) |
вишня, слива, абрикос, персик |
|
ягода (багатонасінний плід зі шкірястим зовнішнім шаром) |
смородина, картопля, виноград, аґрус |
|
яблуко (багатонасінний плід з плівчастими камерами для насіння) |
яблуня, груша, горобина |
|
гарбузина (багатонасінний плід з твердим шкірястим зовнішнім шаром) |
гарбуз, кавун, огірок, диня |
|
багатокістянка (плід, що складається з кістянок, утворених з багатьох маточок однієї квітки) |
Малина, ожина |
|
сухі не розкривні |
||
сім’янка (оплодень не зростається з насінною шкіркою) |
соняшник, кульбаба |
|
зернівка (оплодень щільно зростається з насінною шкіркою ) |
пшениця, овес, рис |
|
горіх (плід з твердим нерідко здерев’янілим оплоднем) |
ліщина, бук, липа |
|
горішок (відрізняється від горіха меншим розміром) |
Бук, липа, бук |
|
жолудь (плід з твердим оплоднем та плоскою чашеподібною здерев’ янілою кришечкою) |
дуб |
|
крилатка (плід, який має біля насінини виріст у вигляді прозорого тонкого крильця) |
Клен, ясень, вяз |
|
сухі розкривні |
||
біб (утворений двома стулками, на яких розташовується насіння) |
горох, квасоля, акація |
|
коробочка (розкривається дірочками, кришечкою, зубчиками, щілинами) |
мак, петунія, бавовник |
|
стручок (утворений двома стулками, між якими є перетинки, а на перетинках – насіння ) |
капуста, гірчиця, редька
|
|
стручечок (схожий на стручок, але менший за розмірами) |
грицики, рижій |
|
Листянка (плід, який розкривається по одному шву) |
Півонія, сокирки |
СУПЛІДДЯ (робота з підручником)
Плоди можуть розвиватися і без запліднення. Тоді в них не утворюєьться насіння. Здатність рослин утворювати плоди без насіння людина використовує при виведенні нових сортів рослин, наприклад винограду, мандаринів. Розмножуються такі сорти вегетативно.
Значення плодів
- забезпечують дозрівання насіння
- захищають насінину (насіння) від ушкоджень
- сприяють поширенню насіння (наприклад, плоди «привертають» увагу різних тварин, як-от комах, птахів, звірів, які, поїдаючи плоди, поширюють насіння).
А чи знаєте ви з насіння яких рослин отримують ці крупи?
Манна (пшениця)
Перлова (ячмінь)
Геркулес (овес)
Пшоно (просо)
4. Поширення плодів і насіння (Д/з)
Спосіб поширення |
Приклади |
Пристосування насіння й плодів до поширення |
Вітром |
кульбаба, клен, верба, тополя, береза |
пухнасті волоски, парашутики, крилоподібні вирости |
Водою |
латаття біле, глечики, кокосова пальма |
порожнини і вирости плодів, заповнені повітрям |
З допомогою людини і тварин |
будяк, лопух, підмаренник чіпкий, череда, горобина, калина, малина |
липучки, крючечки зубчики, смачна м’якоть плода |
Самостійно |
огірок-пирскач, акація, деякі фіалки, мак, квасоля |
насіння розкидається довкола або висипається при розкриванні плоду |
Гра «Класифікація плодів»
VI. Підсумок уроку. Оцінювання.
Учитель. Отже, сьогодні ми розглянули різноманітні плоди, особливості їх будови, знайшли відмінності між сухими і соковитими плодами, однонасінними та багатонасінними плодами. З’ясували значення плодів і як вони розповсюджуються.
Рефлексія
Напишіть на яблуках, що вам сподобалось, що ви вмієте, що знаєте, що для вас було важливим. Зачитайте нам свої враження і прикрасьте ними кошик.
ОЦІНЮВАННЯ
VII. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріал підручника §38.
2. с. 144 терміни / словник, пит. (у.)
3. Міні-проект
«Листопад»,
«Квіти та комахи»,
«Рослини мандрівники»,
«Рослини хижаки».