Конспект уроку "В. Лучук «Скільки рік в Україні». Чим схожі всі річки ?"

Про матеріал

Конспект інтегрованого уроку з літературного читання та природознавства. Урок відобрадує інтерактивні форми роботи та елементи критичного мислення. До уроку додається презентація.

Перегляд файлу

Тема : В. Лучук «Скільки рік в Україні». Чим схожі всі річки ?

 

 Мета: Удосконалювати навички читання віршованих творів, формувати уміння вникати у їх зміст, розширювати та доповнювати знання дітей про річки України, збагачувати мовлення учнів словами-назвами річок; розвивати пам’ять, допитливість; дати поняття «річка»,  виховувати любов до природи, шанобливе ставлення до річок.

 

Обладнання: проектор, комп’ютер, презентація

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

                 Створення емоційного настрою

Уявіть, що у ваших долоньках – дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто поряд з нами. Починаємо наш урок.

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Артикуляційна гімнастика

  • «Пароплав гуде».

Губи в посмішці, відкрити рот, з напругою вимовити довгий «и-и-и...».

  • «Слоник п’є».

Витягнувши вперед губи трубочкою, утворити «хобот слоника». «Набирати водичку», злегка при цьому прицмокуючи.

  • «Індик базікає».

Язиком швидко рухати по верхній губі — «бл-бл-бл-бл...».

       2.Прочитайте анаграми, здогадайтесь за ознаками про що йде мова

Видшка – швидка

Касьгір – гірська

Счиат - чиста

Каширо – широка

Рхубилва – бурхлива

     3. Прочитайте слова «пеньки»

Пічка- річка      

Ручище – річище

Протока - притока

   4. Прочитайте загадку, роз’єднавши на окремі слова.

Блищитьбіжитьгадючитьсяівседонизукрутиться. (Ріка) 

Блищить, біжить, гадючиться і все до низу крутиться. (Ріка)

IІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

  • Усіх видах завдань ключовим є слово – річка
  • Я пропоную переглянути вам відео.
  •  І скажіть ,яка головна проблема показана на відео?

                       Перегляд відео

  • Яка ж головна проблема водойм ? (Забруднення)
  • Хто є основним забруднювачем річок? (Людина)

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

 

  • Мабуть ці люди, що забруднюють річки не читали вірша, який ми сьогодні читатимемо на уроці читання. Це вірш Володимира Лучука «Скільки рік в Україні» та  пов’яжемо його з природознавством і дізнаємося  чим схожі річки.
  • Ви знаєте, діти, скільки річок в Україні?
  • Які назви річок вам уже знайомі? (Відповіді дітей.)

                Хвилинка – цікавинка

— Ви так багато знаєте назв річок! Всього в Україні 73 тисячі річок

Володимир Лучук узявся поетичним пером порахувати ріки.

                           «Авторське крісло»

 

 

 

 

 

  1.    Розповідь про поета.

 

 

 

 

 

 

Володимир Лучук народився  27 серпня 1934 року  в селі Матче (тепер  це територія Польщі). Зростав поет серед працьовитого люду і сам був роботящим. Вищу освіту здобув у Львівському університеті. Вірші почав друкувати ще студентом.

 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

    -   Послухайте вірш і скажіть чи згадується назва нашої річки Інгулець у ньому?

1 Виразне читання вірша вчителем. (с.73 – 74)

  • Отже, чи згадується назва річки Інгулець у вірші?
  • Перед самостійним читанням давайте з’ясуємо які у вірші для вас  можуть бути незрозумілі слова.

- Прочитайте їх «Луною»

1. Словникова робота

Гін    терикон    

Пруг   плесо

Зорять   

Свічадо   

  • Зверніть увагу на тлумачення слів в кінці сторінки.

 

  • Прочитайте вірш «Скільки рік в Україні» самостійно і порахуйте скільки назв річок згадується у вірші.

2.Самостйне читання вірша (с. 73–74)

  • Скільки назв річок згадується у вірші?
  • А що ж таке річка? (відповіді дітей)
  • Відкрийте підручник з природознавства і  прочитайте на с.134 визначення , що таке річка?
  • Отже, що таке річка?
  • А тепер прочитайте назви річок, що зустрічаються у вірші

Читання «ланцюжком»  назви річок

Тиса, Прут, Латориця, Черемош, Дністер, Стрий,

  Уж, Донець,  Дніпро, Дон, Десна, Ворскла, Західний Буг.

3.Підготовка до виразного читання

 - Які речення за метою висловлювання є у вірші? (розповідні,)

 - А за інтонацією ? ( Окличні, неокличні)

 - Зачитайте окличне речення.

 ( А над Ужем, кожен знає,

   місто Ужгород зростає!)

— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете  читати вірш?(спокійно, середня сила голосу),

 - Що означає три крапки в кінці речення? (незакінчена думка)

 - як треба читати, коли стоїть тире? (Після тире, з більшою силою голосу)

          4. Вибіркове читання вірша учнями

Читання  «Сніжинка»

Фізкультхвилинка

Читали, читали, за всім слідкували.

А очі, у діток, втомлятися стали.

Їм слід відпочити, то ж зробим зарядку.

Сідайте зручніше і все по порядку.

 

Очі закрили. Ви бачили ніч?

Відкрили, закрили. Ще раз повторіть.

Тепер подивіться то вправо, то вліво,

       вгору та вниз. Усі відпочили?.

         Берімось за діло.

 

 5. Читання з передачею почуттів.

- Яке речення ви прочитаєте із захопленням,

(А по той бік гір чимдуж,

Поспішає долом Уж.

А над Ужем кожен знає

місто Ужгород зростає) 

- Яке речення ви прочитаєте із гордістю?

(Ось Дніпро біжить невпинний

річка – символ України.)

 - Яке речення ви прочитаєте із здивуванням?

(На зеленій на Десні

Просто диво навесні)

               7.Аналіз тексту «Чи вірите ви…?»

— Чи вірите ви, що річка Тиса гірська? (так)

— Чи вірите ви, що Черемош Білий та Блакитний? (ні)

  Чи вірите ви, що Дністер розпростер плесо під Карпатами? (так)

     Чи вірите ви, що Стрий впадає у Дніпро (ні)

  • Чи вірите ви,що Донець є притокою Дону?
  • Чи вірите ви, що Ворскла протікає через Полтавську область?

— Знайдіть у вірші порівняння.

— Яку річку називають символом України?

            8. Гра «Добери ознаку»

Тиса    зелена

Черемоші   тихий

Стрий   буйна

Дон    голубий

Десна   сміливі та проворні

 

                      9.Бесіда

  • Що спільного, в цих річках?

(Кожна річка має свій початок і кінець, має два берега,)

  • А що них відмінного?

         (річка буває довга і коротка, бурхлива  спокійна, широка і вузька)

Отже, кожна річка має свою будову.

     Розгляньте схематичний малюнок будови річки.

Картинки по запросу схема будови річки
Знайдіть у підручнику з природознавства на с. 134 -135 визначення: витік, гирло, русло, притока.

      Русло – це заглиблення  в грунті по якому тече річка.

Схема

 -Яка річка протікає в нашій місцевості? ( Інгулець і  вона теж є притокою Дніпра)

  - Що ви можете розповісти про цю річку?( Зачитування твору)

 

 

 

 

 

 

 

                          Гра «Знайди себе»

 

 

 

 

 

 Ріки України — це багатство нашої Батьківщини.

Дунайдруга за протяжністю річка в Європі.

Дніпронайбільша в Україні і третя за величиною в Європі річка. «Символ України»

Дністердруга за величиною річка України, яка протікає у семи областях.

 Дніпро бере початок з Валдайської височини і впадає в Чорне море. Протікає через Росію, Білорусь, Україну, долаючи шлях 2201 км.

 Притоками Дніпра є Десна, Ворскла, Інгулець.  Дністер початок бере  в Карпатах  «тихе плесо розпростер» і впадає у Дністровський лиман Чорного моря. «У Дністер впадає Стрий».

 Дунай  називають «інтернаціональною» річкою, оскільки від витоку до гирла вона протікає по території або по межі 10 держав. В нього «котить буйні води Тиса», до нього поспішає долом Уж» , «Рине Прут і Латориця»

Західний Буг – рівнинна річка , протікає через Білорусь, омиває «України крайній пруг»

Розподіл на групи

Дунай                                        Дніпро                        Дністер                        Західний Буг

друга за протяжністю     найбільша в Україні  «тихе плесо                   Рівнинна річка

                                                                       розпростер»               «України

                                                                                                          крайній пруг»

в Європі                             річка                      «впадає Стрий»

«інтернаціональна» річка «символ України»      протікає у семи областях

«котить буйні води Тиса». Притока Десна, Ворскла,бере початок в Карпатах

«поспішає долом Уж»         Інгулець                    друга за величиною в Україні

«рине Прут і Латориця»    довжина 2201км

                                                Впадає в Чорне море

Перевірка

Домашнє завдання.

 

VІ. Підсумок у   уроку

    - Чим же схожі річкиУкраїни?

     - Скільки річ згадується у вірші?

     - Які з них найбільші?

2. Гра «Закінчи речення»

• Місце, де починається річка, називається...(Витік)

• Місце, де річка впадає у море, озеро або іншу річку, називається...(гирлом)

• Руслом називається...

 • Менші річки, що впадають у велику річку, називаються...

 

                                         «Коло знань»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Літературне читання 4 клас (Чумарна М. І.)
Додано
14 березня 2018
Переглядів
6899
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку