Конспект уроку "Василь Симоненко. Лебеді материнства"

Про матеріал
Метою уроку є збагачувати знання учнів новими відомостями про життєвий і творчий шлях В.Симоненка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння добирати правильну інтонацію під час читання; навчати сприймати почуття, передані у вірші; вчити аналізувати прочитане; привернути увагу школярів до багатства художніх засобів у вірші; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати пошану до народних геніїв, інтерес до їх творчості та прищеплювати любов до матері та Батьківщини.
Перегляд файлу

 

Тема. Василь Симоненко. ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА

Мета: збагачувати знання учнів новими відомостями про життєвий і творчий шлях В.Симоненка;

вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння добирати правильну інтонацію під час читання;

навчати сприймати  почуття, передані у вірші;

 вчити аналізувати прочитане;

привернути увагу  школярів до багатства художніх засобів у вірші;

розвивати зв’язне мовлення  учнів;

виховувати пошану до народних геніїв, інтерес до їх творчості та прищеплювати любов до матері та Батьківщини.

Обладнання: матеріал для мовленнєвої розминки(у кожної дитини на парті), відеоролики, виставка книг В.Симоненка.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Ось почули ми дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався –
До уроку приготувався.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок розпочинаймо.

Учні (хором)

Добре читаймо,
Все пам’ятаймо.
Новенькі словечка
В скриньку складаймо.

Девіз уроку(на дошці)

Україно! Ти для мене – диво!

Ради тебе перли в душі сію,

Ради тебе мислю і творю.

Очікування від уроку.

  • Я очікую від вас плідної праці. Сподіваюсь, що ви будете активними, кмітливими, розумними, уважними, організованими.
  • А що ви очікуєте від уроку?
  1. Мовленнєва розминка

А) Скоромовка

Тато,тут,тато там,

Тато, тато тут і там.

Мама тут, мама там,

Мама, мама тут і там.

Тато тут, мама там,

Тато, мама тут і там.

Б) Прислів’я(читають з різною інтонаціє та пояснюють)

          Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини.

Одна Батьківщина і двох не буває, місця де родилися завжди святі.

         Без верби і калини немає України.

Кожному мила рідна сторона.

Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.

В)Відшукайте у прислів’ях  синоніми до слова Батьківщина ( Вітчизна, рідна сторона, Україна.)

Г) Прочитайте вірш, чим він особливий?

У мандри я хотів піти
Країну сонячну шукати
Роками можна так блукати
А так її і не знайти
ЇЇ - найкращу батьківщину
Не треба по світах шукать
А лиш любити Україну...

  1. Перевірка д/з
  • Що було задано додому?
  • Відеоролик (продовжити знайомити дітей з біографією Симоненка)
  • Група дітей розповідає біографію, яку самостійно готували
  • Виразне читання вірша «Матері» (з Перлинки)
  • Декілька дітей самостійно шукали вірші про маму В.Симоненка
  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

БАТЬКІВЩИНА (асоціативний кущ на дошці)

Вітчизна, рідна сторона, рідний край, мама, тато, соловей калина, верба, тополя, вишиванка…

Батьківщина — це земля, на якій народилися ми, наші батьки, дідусі й бабусі, де поховані наші предки. Батьківщина — це найдорожче, найсвітліше, найрадісніше, найкраще місце на землі, все те, що ми найбільше любимо і шануємо своїм серцем.

(Діти читають в особах)

Йде Пізнайко по шляхах,
По зарошених стежках
І питає в дітлашні:
– Це ж чиї дзвенять пісні?
– Наші.
– А оці рясні лани,
Що не змірять ширини?
– Наші!
– А оці густі ліси
Дивовижної краси?
– Наші.
– А чиї стрімкі річки
Мчать до моря навпрошки?
– Наші.
– А чиї гірські верхи
Височіють навкруги?
– Наші.
– А осяяні міста,
Де малеча вироста?
– Наші.
– А матусі та батьки
Цих країв трудівники?
– Наші.
– Як же зветься ця земля,
Гарна зблизька і здаля?
– Україна

  • Отож, яка тема нашого уроку. /На дошці закрито: В.Симоненко. Лебеді материнства/
  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

А) Виразне читання вірша (Відеоролик – читає Симоненко)

Василь СИМОНЕНКО

ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА

Мріють крилами з туману лебеді рожеві,
Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві.

Заглядає в шибку казка сивими очима,
Материнська добра ласка в неї за плечима.

Ой біжи, біжи, досадо, не вертай до хати,
Не пущу тебе колиску синову гойдати.

Припливайте до колиски, лебеді, як мрії,
Опустіться, тихі зорі, синові під вії.

Темряву тривожили криками півні,
Танцювали лебеді в хаті на стіні,

Лопотіли крилати і рожевим пір'ям,
Лоскотали марево золотим сузір'ям.

Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,
Виростуть з тобою приспані тривоги.

У хмельні смеркання мавки чорноброві
Ждатимуть твоєї ніжності й любові.

Будуть тебе кликать у сади зелені
Хлопців чорночубих диво-наречені.

Можеш вибирати друзів і дружину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.

Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.

За тобою завше будуть мандрувати
Очі материнські і білява хата.

І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі.

Стануть над тобою, листям затріпочуть,
Тугою прощання душу залоскочуть.

Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.

Весна 1962

 

Б) Словникова робота(у кожної дитини на парті)

Лимани –  витягнута мілководна затока

Сургучеві(зорі) – червоні

Досада – почуття незадоволення, гіркоти, викликане чим-небудь.

Марево – сухий туман.

Мавки – казкова лісова істота в образі гарної дівчини з довгим розпущеним волоссям; лісова німфа.

Образи «Лебеді материнства» (підказка для дітей)

1) Мати — в народному уявленні мати завжди ототожнювалася з Батьківщиною. Тому зрада їй вважалась непростимим гріхом, а втрата — катастрофою. Вибір іншої Батьківщини постійно осуджувався, оскільки призводив до самознищення нації.

2) Лебеді — зажди асоціювалися з вірністю, тому не випадково

В. Симоненко звертається до них, пов’язуючи їх з материнством.

3) Національна символіка постає надійним оберегом українців, хоч би де вони опинилися, навіть якщо на чужину закинула їх недоля:

 І якщо впадеш ти на чужому полі, Прийдуть з України верби і тополі…

Тополя (у народних легендах) — це перевтілена дівчина (про це йдеться і в поемі Т. Шевченка «Тополя»)

 Верба — це дерево життя.

В)Повторне читання вірша учнями (мовчазне)

- Про що розповідається у вірші?Яка тема?

( На початку вірша перед маленьким героєм постає захоплюючий і чарівний світ казки, який бентежить і манить його.

Потім мати каже синові напутнє слово, адже колись він вирушить у життєву дорогу і буде змушений робити важкий вибір.

Материнська тривога за долю її сина, перед яким відкривається дійсність, виповнена дива та любові, яку охороняють, «мавки чорноброві», та водночас постають і суворі реалії,— від них прагне вберегти дитину материнське серце. Та «приспані тривоги», «чуже поле» — неминучі, і протистояти їм може тільки людина з твердим переконанням, з органічним чуттям родової пам’яті, з великою волею бути самою собою. )

  • Яка основна думка?

Мати — найдорожча у світі людина. Їй несе людина болі й радощі, сумніви й успіхи, помилки й гріхи. З нею хочеться порадитись, поділитись турботами, покаятись їй у гріхах. І хіба може бути присутній при цій сповіді хтось третій? Бодай навіть брат, сестра, чи й батько? Ні — з матір’ю на самоті. Такою була для Василя мама, Ганна Федорівна Симоненко-Щербань, людина з щирою поетичною душею, закохана у народну пісню, передала все це синові, виховувала його за мудрими заповідями народної педагогіки. Природа наділила літературними здібностями і саму Ганну Федорівну. Був у неї зошит «Перлини поміж людей», куди збирала вона прислів’я, приказки у рідних Біївцях. Багато серед них придуманих матір’ю поета. І багаті вони на гумор і глибину думок, що тривожили її свідомість. Саме образ мами є основним у творі.

Г)Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

- Автор використав багато художніх засобів, щоб передати свої почуття до мами і Батьківщини. Давайте їх відшукаємо у вірші.

 

  • Знайдіть звертання і зачитайте речення.
  • Які ці речення за метою висловлювання?
  • Знайдіть порівняння?
  • Речення з переносним  значенням.
  • Речення із повторами.

Д) Вправа для розвитку швидкості читання

  • Як ви розумієте такі рядки……(вчитель зачитує початок, а діти продовжують)
  • Які ще символи України є у вірші?
  1. Закріплення вивченого.

А) Вправляння у виразному читанні

  • У якому темпі, з якою інтонацією  і силою голосу будемо читати?

- Чому автор назвав так вірш? (Лебеді – це вірність на все життя)

Б) Гра «Знайдіть ознаку»

Лебеді….(рожеві)

Зорі… (сургучеві)

Ласка….( материнська добра)

Хата….(білява)

Очі…(материнські)

Мавки… (чорноброві)

Тривоги …(приспані)

В) За збірку «Лебеді материнства» В. Симоненку присуджено Державну премію України ім. Т.Г. Шевченка.

Мелодійна основа вірша та мотив материнської любові настільки полонили композитора Андрій Пашкевича, що він поклав цей твір на музику.

Відеоролик (пісня)

  1. Підсумок уроку
  • -  Чи справдилися ваші очікування?
  • - Який висновок ви зробили для себе після прочитаного твору?
  • - Чого він вас навчив?
  • -  Прочитавши твір, ми можемо вважати себе патріотами?
  • - А що ж потрібно
  •  

8. Домашнє завдання (на вибір)

1. Виразно навчитися читати вірш

2. Намалювати малюнок до вірша

3.Відшукати інші вірші присвячені Батьківщині

 

1

 

docx
Додав(-ла)
Мандзик Тетяна
Додано
30 липня 2021
Переглядів
922
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку