Тема уроку: Вчитель очима дітей.
Мета: сприяти активізації мислення та мовленнєвої діяльності; розвивати творчу активність; спонукати до самостійних рішень;виховувати толерантне ставлення один до одного; допомагати учням оцінити свої можливості щодо використання польської мови як засобу комунікації.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, зошит,мультимедійна дошка.
Хід уроку
І Організаційний
1. Привітання
Dzień dobry!
Cieszę się że Wаs widzę!
Proszę usiąść!
2. Введення в іншомовну атмосферу
To nauczyciele pomagają nam kształtować
nasze charaktery już od najmłodszych lat.
To oni często muszą zmierzać się z naszym
buntem i niechęcią do współpracy.
To jednak dzięki nim możemy wyrosnąć
na mądrych, pewnych swoich umiejętności,
znających swoją wartość ludzi.
Dlatego w ten dzień chcemy by czuli się wyjątkowi.
Dziękujemy Was – nasi nauczyciele i wychowawcy-
za zaangażowanie w nasze życie i chęć pomocy,
za to, że zawsze chętnie rozwiązujecie nasze problemy,
które nie zawsze są związane z naszą edukacją.
3. Перевірка домашнього завдання
4. Повідомлення теми і мети уроку
Na dzisiejszym zajęciu porozmawiamy o nauczycielu i uczniu, a tаkże będziemy kontynowаć wiedzę o słowotwόrstwie.
II Основна частина уроку
Pani Anna Adamczyk nie jest Polką. Ona mieszka w naszym kraju od wielu lat wraz z rodziną, którą założyła. Przyjechała do Polski z Ukrainy, aby zapoznać się z naszą kulturą, tradycjami, językiem oraz zrealizować swoje plany dotyczące studiów i dalszych planów przyszłościowych. Jest ona średniego wzrostu i ma bardzo fajny styl jeśli chodzi o garderobę. Włosy, podobnie jak oczy, są koloru czarnego. Ma śniadą cerę i zwyczaj patrzenia przez okno. Pani Adamczyk nauczała niegdyś matematyki w szkole podstawowej, do której uczęszcza moja najlepsza koleżanka. Nauczycielka bardzo dobrze daje sobie radę z nauczaniem wybranego przez siebie przedmiotu. Jest osobą bardzo miłą i sympatyczną. Otwarta na pomoc uczniom oraz nowe pomysły. Jest nauczycielką z powołania. Uczniowie bardzo lubią panią Annę, bo zawsze pomoże, kiedy mają problem. Pani Anna świetnie dogaduje się ze swoimi wychowankami i organizuje im w czasie wolnym ciekawe zabawy. Na jej lekcjach można nie tylko się wiele dowiedzieć, ale także poznać szczyptę humoru. Myślę, że niejedna osoba chciałaby mieć takiego nauczyciela w swojej szkole. (Wg Internetu)
ĆWICZENIE 6 Na podstawie tekstu z ćw. 5. opisz w podobny sposób swoją nauczycielkę/ swojego nauczyciela. Skorzystaj ze słownictwa z ramki.
Był (jakim/jaką), kim, o (czym), z (czym).
Dał się poznać jako, jaki, kto.
Cechował się (czym).
Wyróżniał się (czym).
Jest bardzo uczciwy.
Uprzejmy i stanowczy.
Вивчення граматичного матеріалу
Podstawa słowotwórcza to część wyrazu podstawowego, wchodzącego w skład wyrazu pochodnego, np.:
Często w obrębie podstawy występują oboczności, np:
Podstawą słowotwórczą może być jeden wyraz, dwa wyrazy czy wyrażenie przyimkowe, np.
Formant – to cząstki, przy pomocy których tworzymy nowe wyrazy, formanty możemy podzielić na następujące typy:
• przedrostki – występują przed podstawą słowotwórczą:
w- pisać wy- chodzić
pod- pisać pod- chodzić
na- pisać do- chodzić
za- pisać s- chodzić
roz- pisać nad- chodzić
(w wyrazie może być więcej przedrostków)
prze- naj- świętszy po- prze- rabiany
• przyrostki – występują po podstawie słowotwórczej:
pis- arz chod- nik
pis- any chod- ak
pis- mak chodz- enie
pis- ak chodz- ony
pis- mo chodz’- ik
(w wyrazie może być więcej przyrostków)
święto- wa- nie rob- ot- ni- ca
• wrostki – występują między podstawami słowotwórczymi:
łam- i- główka mocz- y- gęba
żyw- o- płot gaz- o- mierz
kąt- o- mierz grot- o- łaz
wiatr- o- łap par- o- statek
mebl- o- ścianka
• „mieszanka” – różne formanty:
cudz- o- ziem- iec de- tron- izować
• formanty zerowe – nic nie dodajemy i w dodatku skracamy wyraz podstawowy:
(wyraz podstawowy) -> (wyraz pochodny) – ø
dźwigać -> dźwig ø
napisać – napis podmuchać – podmuch
żółty – żółć słuchać – słuch
rysować – rysa zakupić – zakup
Rola formantów jest ogromna. Dzięki nim nie tylko tworzymy wyrazy, ale możemy także różnicować ich znaczenie. Jak widać, wszystkie wyrazy są podobne, ale każdy z nich oznacza albo osobę (różnej płci), albo zjawisko, czynność, cechę. Za sprawą formantów możemy nazwać dosłownie wszystko.
Закріплення вивченого матеріалу
ĆWICZENIE 7 Napisz opowiadanie „Moja lekcja, którą pamiętam” (200 słów). Pamiętaj, żeby włączyć do opowiadania opis i dialog.
ІІІ Заключна частина
1. Підсумки уроку
2. Домашнє завдання
ĆWICZENIE 11 Porozmawiajcie w grupie o rozkładzie pomieszczeń w waszej szkole. Skorzystaj ze słownictwa z ramki. Według planu opisz, co jest w waszej klasie.
1. Ławki (ile, czy są nowe i wygodne?).
2. Tablica (gdzie jest umieszczona?).
3. Sprzęt (jaki?).
4. Ściany (kolor, portrety – czyje?).
5. Książki (gdzie są umieszczone, jakie są?).
6. Okna (ilość, wąskie/ szerokie)?
7. Kwiaty (doniczki, na parapecie/ półkach).
8. Czy Tobie się podoba pokój, w którym mieści się klasa?
9. Ekran (nowoczesny czy stary)?
10. Rzutnik multimedialny (jaki)?
Sala gimnastyczna, sklepik szkolny, szatnia, gabinet dyrektora, gabinet pielęgniarki, pokój nauczycielski, boisko, klasa (sala), korytarz, schody, piętra, sekretariat, stołówka, biblioteka, świetlica, gabinet chemii, gabinet fizyki..
3. Оцінення учнів