Конспект уроку "Вода як середовище існування організмів"

Про матеріал
Конспект уроку з людини і світ за науково - педагогічним проектом "Інтелект України" з теми "Вода як середовище існування організмів". 2 клас
Перегляд файлу

 

 

 

Конспект уроку з людини і світ

за науково – педагогічним проектом «Інтелект України»

з теми «Вода як середовище існування організмів»

2  клас

 

 

 

                                                Підготувала:

                                                                      вчитель початкових   класів

                                           Любчик І.С

 

Рівне - 2019

Тема: Вода як середовище існування організмів

Мета:

  • розширити знання учнів про воду як середовище існування організмів;
  • знати суттєві ознаки існування глибоководних риб;
  • з’ясувати поняття «освітленість, «червоні водорості», «кальмар», глибоководні риби», «унікальний», «світіння»;
  • розвивати в учнів мислення, пам’ять і увагу, уміння аналізувати, систематизувати та узагальнювати інформацію, робити висновки;
  • вчити робити висновки спираючись на власні спостереження, життєвий досвід;
  • продовжити практичну роботу з географічними картами;
  • формувати навички дослідницько-пошукової роботи, роботи в групі, самоосвіти;
  • виховувати свідоме ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання:ілюстрації агрегатних станів води, ілюстрації глибоководних риб, сигнальні картки, картки для вправи «Мій настрій», аудіо запис для фізкультхвилинки «Австралійський дощик», презентація для вправи «Тлумачний словник»,  карта, відеозапис пісні «Капітошка», картки з героями (Капітошка, Ценртаврик, бортовий комп`ютер Адаптера), малюнок океану, картинки для Стемп технології,  картки для «Роботи в парі», скелет риби для технології «Фішбоум»

Тип уроку: поліфункціональний.

 

 

 

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

  • Діти сьогодні до нас прийшли гості :

Повернемось  обличчям до  гостей

і скажемо привітно Добрий день!

  • О, подивіться хто це  до нас завітав? (Перегляд «Капітошка» - 1 хв)
  • То хто це? (Капітошка)
  • Діти спіймайте посмішку Капітошки і прикрасьте нею своє обличчя!
  • Подаруйте свою веселу посмішку сусідові по парті, нашим гостям, а тепер доторкніться одне до одного, усміхніться одне одому і подаруйте чудовий настрій. Коли ми даруємо чудовий настрій, тепло своїх долонь іншим, нам стає також тепло на душі. Погляньте наш Капітошка ще більше посміхнувся.
  • Він бажає, щоб  цей урок приніс вам радість від спілкування один з одни, щоб за час роботи ви піднялись на сходинку вище. І підготував для вас фокус – сюрприз, але покаже його як ми виконаємо всі завдання.
  • З чого ж зроблений Капітошка? (З води)

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань.

  1. Технологія «Фішбоум»
  • Щоб розпочати нашу роботу, пропоную перевірити, що ми вже знаємо про воду?
  • Для цього звернемося до стіни слів.

D:\Иванка\школа\НУШ\Заготовки\Стіна слів\41507756_2163131747295703_6717849997980729344_n.jpgJ:\Вода\охорона води.jpgD:\Иванка\школа\НУШ\Заготовки\Стіна слів\агрегатний стан.jpgD:\Иванка\школа\НУШ\Заготовки\Стіна слів\рідкий.jpgD:\Иванка\школа\НУШ\Заготовки\Стіна слів\газоподібний.jpgD:\Иванка\школа\НУШ\Заготовки\Стіна слів\твердий.jpgD:\Иванка\школа\НУШ\Заготовки\Стіна слів\кругообіг води.jpg

(Під час опитування заповнюється скелет риби)

 

 

Перше слово на стіні - Охорона води

  1. 1. Робота в парах
  • Щоб пригадати для чого потрібно охороняти воду, попрацюємо в парах. У вас на партах лежать слова, складіть з них речення, яке мали вивчити вдома.

На парті лежать  картки. Учні з них мають скласти речення

( Від забруднення води потерпає все живе: гинуть рослини, тварини. Забруднена вода шкідлива для здоров’я людини.)

 

Друге слово – агрегатний стан.

  • Які агрегатні стани води ми вивчили? (Твердий, рідкий, газоподібний)
    1.        Завдання 3 с50
  • Розглянь світлини на сторінці 50 завдання 3. Підпишіть агрегатні стани води.
  • Картинки по запросу хмариКартинки по запросу лідКартинки по запросу вода
  •  

 

 

Газоподібний                        рідкий                                         твердий

Третє слово - кругообіг води

  1.        Завдання 2 с 50
  • Пригадай, що називають кругообігом води. Допиши речення на сторінці 50 завдання 2.

Кругообіг води – це перехід води з одного стану в інший.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку

  1. Прослухування листа Центаврика (1хв 25с)
  • А нас уже зачекався Центаврик. Він написав нам листа, в якому підготував для вас завдання. Допоможіть знайти у вірші рядки. У яких ідеться про те, що…

Дівчатка – вода потрібна для росту й розвитку організмів;

Хлопчики – вода є середовищем існування багатьох організмів.

Стежимо уважно.

ЛИСТ ЦЕНТАВРИКА

Добрий день, друзі!

Прослухайте вірш Надії Красоткіної.

Вода

А вода це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.

Є вода — ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля.

Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть.
Розцвітають в лузі квіти.
І рясні дощі ідуть.

Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!

  • Прочитайте рядки де йдеться про те, що вода потрібна для росту й розвитку організмів.

Є вода — ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.

Прочитайте рядки де йдеться про те, що вода є середовищем існування багатьох організмів.

Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть.

  1. Повідомлення теми  і мети уроку
  • Сьогодні на уроці ми працюватимемо над темою «Вода як середовище існування організмів».
  • Що ви очікуєте від уроку?
  • А від себе?

VI Сприйняття та усвідомлення нового навчального матеріалу

1. Вправа «Повітряні кульки»

  • Більше про воду як середовище існування живих організмів ми дізнаємося з довідки бортового комп’ютера Адаптера. Але спочатку підготуємось. І допоможуть нам «Повітряні кульки»
    1. стовпчик
  1. Читання за вчителем луною.
  2. Робота над тлумаченням слів.
  3. Читають разом дівчатка.
  4. Читають разом хлопці.
  5. Спускаємося разом.
  6. Спускається  1 учень.

 

 

 

 

  1. стовпчик
  1. Читання луною
  2. Робота над тлумаченням слів.
  3. Читання 1 учень
  4. Спускаємося разом
  5. Спускається 1 учень

  1. Читаємо луною

середовище існування

освітленість

червоні водорості

кальмар

 

глибоководні риби

унікальний

суцільна темрява

світіння


  1. Тлумачний словничок (використовується презентація)
  • Середовище існування (середовище проживання) – це сукупність умов, у яких мешкають особини, популяції та угруповання організмів різних видів. 
  • Освíтленість — освітлення поверхні, що створюється світловим потоком, який падає на поверхню.
  • червоні водорості - відділ водоростей, що мають червоне забарвлення. 
  • Кальмар - ряд головоногих молюсків. Хоча ця група вважається парафілетичною, вона зберігається у деяких класифікаціях. Зазвичай мають розміри 0,25 — 0,5 м, але гігантські кальмари роду Architeuthis можуть досягати до 20 метрів з щупальцями і є найбільшими безхребетними.
  • Глибоководні риби - будь-які види кісткових риб (Osteichthyes), які мешкають на екстремальних глибинах океану, зазвичай більше 600 м і навіть до 8 370 м. Ці види, що представляють більше десятка родин морських риб, характеризуються величезними ротом, збільшеними очима і наявністю світяться органів ( фотофор) на деяких або декількох частинах тіла. 
  • Унікальний - рідкісний, винятковий.
  • Світіння - видиме світіння живих організмів, пов'язане з процесами їхньої життєдіяльності. 
  • От тепер готові працювати над довідкою Адаптера.
    1. Довідка від бортового комп’ютера Адаптера
  1.        Випереджувальне завдання
  • Читаючи довідку уважно слідкуйте за диктором і знайдіть відповіді на наступні запитання.

1 ряд - Які рослини виживають на глибині 200 – 250 м?

2 ряд - Кого вважають унікальними істотами нашої планети?

  1. Ряд - Чим глибоководним рибам допомагає світіння?
  1.        Читання довідки

Стежимо

Довідка від бортового комп’ютера Адаптера (2 хв )

Для багатьох організмів вода — середови­ще існування зі своєрідними умовами життя. Так, вода менш прозора, ніж повітря, а отже, гірше пропускає світло. А ти знаєш, що рос­лини виробляють для себе «їжу» з повітря й води лише під дією сонячного світла. У верхніх шарах водойм рослинний і тваринний світ різноманітний, тому що світла достатньо. Але дедалі глибше освітленість вивішується. І вже на глибині 200-250 м з усіх рослин ансклвають тільки червоні водорості, оскільки вони здатні сприймати дуже слабке світло. З тварин на великій глибині мешкають лише ті, що харчуються іншими тваринами рештками організмів (наприклад, гігантські кальмари), глибоководних риб уважають унікальними істотами нашої планети. У багатьох із них є органи, що випромінюють світло. Такі органи нагадують автомобільні фари. В одних риб вони розташовані біля очей, у других — на довгих відростках  голови, у третіх — у роті. Існують риби, у яких свто випромінюють очі й навіть уся поверхня тіла! В умовах суцільної темряви на великій глибині світіння  допомагає рибам орієнтуватися, приваблювати здобич або ворогів.

  1.        Відповіді на питання
  • Які рослини виживають на глибині 200 – 250 м?( І вже на глибині 200-250 м з усіх рослин ансклвають тільки червоні водорості, оскільки вони здатні сприймати дуже слабке світло.)
  • Кого вважають унікальними істотами нашої планети? (глибоководних риб уважають унікальними істотами нашої планети)

Демонстрація глибоководних риб на дошці.

  • Чим глибоководним рибам допомагає світіння? (В умовах суцільної темряви на великій глибині світіння  допомагає рибам орієнтуватися, приваблювати здобич або ворогів.)

Показ фотографій глибоководних риб

  1. Фізкультхвилинка «Австралійський дощик» (аудіозапис)

Хід вправи: учні стоять. Учитель показує рух, усі повторюють його, поступово приєднуючись один до одного.

  • Чи знаєте ви, який австралійський дощ?
  • Піднімається вітер (потираємо руки).
  • Падають перші краплини дощу (клацаємо паль­цями).
  • Почалася злива (плескаємо долонями по стег­нам).
  • Злива перетворилася на бурю (тупаємо).
  • Ось буря стихає (плескаємо долонями по гру­дині).
  • Стихає злива (плескаємо долонями по стег­нам).
  • Закінчується дощ, падають останні краплі (кла­цаємо пальцями).
  •  Шумить тільки вітер (потираємо долоні).
  • Австралійський дощ скінчився. Сонце! (Діти піднімають руки вгору)

 

 

  1. Завдання від Капітошки
  • Капітошка підготував для вас питання:

(у дітей на партах віяла з буквами АБВ)

Завдання 6 с.52.

  • Укажи ознаку водного середовища існування:

А освітленість не залежить від глибини;

Б чим глибше, тим кількість світла менше

В чим глибше, тим кількість світла більша.

Напиши, чому на великій глибині не живуть навіть водорості.

_________________________________________________________________

  • Укажи, чим живляться глибоководні риби:

А рослинною їжею;

Б рослинною і тваринною їжею

В іншими тваринами або рештками організмів

  1. Вправа «Фотоапарат»

Підготуйте свої фотоапаратики. Покліпали очима. Фотографуємо.

Для багатьох організмів вода – середовище існування.

  1. Вправа
  • Що ви сфотографували? (Для багатьох організмів вода – середовище існування)
  • Ми з вами подивимось  які ж  організми можуть існувати у океанах. У вас на партах є рослина або тварина, яка мешкає у воді. Кожен група визначити де в нашому океані її розмістити.

На дошці намальоване океан. Дітям роздається на картках  фото тварин і рослин, що живуть у океані. Учень підходить до дошки і аналізує чи рослина або тварина мешкає у морі, де її розмістити на дошці.

Організми

  1. Дельфін
  2. Акула
  3. Кальмар
  4. Кит
  5. Морська черепаха
  6. Молюск
  7. Медуза
  8. Червоні водорості
  9. Бурі водорості
  10. Зелені водорості
  11. Морська капуста
  12. Краб
  13. Камбала
  14. Морський коник
  15. Восьминіг
  16. Мідія
  17. Морський їжак
  18. Морська зірка
  19. Риба-вудильник
  20. Морський нетопир
  21. Бассогігас
  22. Восьминіг Думбо

F:\Вода\65965421_383742975833652_8716343502520188928_n.jpg

V Узагальнення навчального матеріалу

  1. Завдання від Знайка

Завдання 8 с.52

  • Поміркуй, як пов’язані між собою освітленість і температура шарів води в морях та океанах. Допиши речення.

На поверхні: світла більше, температура більша.

На глибині: світла менше, температура менша.

VІ Підведення підсумків. Рефлексія.

1.  Зоряні перегони.

  1. Найпооширеніша речовина на Землі:

К вода; Л повітря;

М пісок.

  1. У рідинах молекули розташовані...

П у певному порядку, дуже щільно;

Р на значній відстані, тому вони можуть рухатися;

С  на відстані, що значно перевищує їхні розміри.

  1. Більшу частину води на Землі становить...

А солона вода морів та океанів;

Е прісна вода льодовиків, річок та озер;

И водяна пара повітря.

  1. Лід  складається з молекул...

Л води; М льоду;

Н повітря.

  1. Укажи  рослини, які можуть існувати на глибині 200-250 м:

Б зелені водорості;

В бурі водорості;

Ь червоні водорості.

  1. Глибоководні  риби харчуються...

П рослинною їжею;

Н рослинною і тваринною їжею;

М іншими тваринами й рештками організмів

  1. Агрегатний стан, у якому речовини зберігають свій об'єм, але змінюють форму:

А рідкий стан;

М газоподібний стан;

О твердий стан.

  • Час закінчився у вас. Чи є учні, що не встигли виконати завдання? (Якщо такі учні є, прошу підкреслити завдання , що виконані червоним олівцем. Невиконані виконати до кінця, але не враховуємо)
  • Перевірку прошу здійснити учнів 1 ряду.  Працюємо ланцюжком, кожен дає правильну відповідь.
  • Яке слово зашифрував Центаврик у перегонах? (КАЛЬМАР)
  • Хто виконав завдання за 3 і більше хвилини?
  • Хто справився з виконанням за 2 і більше хвилин?
  • Прошу підтримати оплесками найшвидших учнів.
  1. Робота з картою

 ( Підпиши на карті держави, з якими Україна межує і на суходолі ,  і на морі.)

  • Прошу перевірити виконання роботи над картою. ( Один з учнів класу показує на карті записані об’єкти)
  1. Рефлексія
  • Чи збулися ваші очікування?
  • Що цікавого ви взяли для себе?
  • Де ви можете використати знання набуті на уроці?
  • У вас на парті лежать картки трьох кольорів. Оцініть свою роботу на уроці.

Червоний колір –  я не зрозумів, потрібно прочитати ще раз

Жовтий колір – мені ще потрібно попрацювати.

Зелений колір -  мені все було зрозуміло.

  • Ви гарно працювали на уроці, тому Капітошка покаже для вас фокус – сюрприз, але для нього потрібно щоб ви  на квіточці одним словом записали чим для вас є вода.

(На столі стоїть акваріум, діти підходять до нього і кидають у воду квітку)

3. Домашнє завдання.

  • А вдома ви ще раз прочитаєте все, що для вас є важливим. Обов’язково вивчите правила, поняття, нові терміни. Виконаєте завдання на сторінці 55 ваших посібників.

VІІ. Оцінювання діяльності класу

Час уроку пролетів, мов ракети,

Що летять до яскравих зірок.

Ви сьогодні, як справжні пілоти,

Не барились ніде ні на крок.

Бачу я ваші звершення й цілі,

Що змогли на уроці здолать.

Побажаю  такими ж лишатись,

Щоб Вкраїну свою прославлять

 

1

 

Завантаження...
docx
Додано
6 липня 2019
Переглядів
1306
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку