Тема: Води суходолу Африки.
Практична робота.
Позначення на контурній карті водних об’єктів Африки.
Виконала вчитель Лановецький ЗЗСО I-III ст. №1 імені Юрія Коваля
Шуманська І.О.
Мета: сформувати загальні уявлення про особливості вод Африки, річкові системи, озера, підземні води. Удосконалювати вміння працювати з фізичною картою і картами атласу. Розвивати мислення, пам’ять. Формувати вміння порівнювати, аналізувати.
Обладнання: фізична карта Африки, підручники, атласи, комп’ютер, мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
Ось дзвінок сигнал подав
До роботи час настав
Ось і ми часу не гаймо
А урок свій починаймо.
Епіграф уроку:
«Вода — джерело життя на Землі»
Учням роздаються листки самоконтролю для самостійного оцінювання наданих відповідей під час уроку.
Крок за кроком ми продовжуємо здійснювати дослідження материка Африка. Після кліматичних рекордів ми ознайомимося з гідрографічними рекордами.
Усі річки, озера, водоспади — це чудовий дар природи. На території Африки є повноводні річки, озера, великі площі боліт.
Африканське прислів’я говорить: «Вода дорожча за борошно». Це показує ставлення місцевих жителів до води, як до найбільшого багатства. Нерівномірність поширення водойм в Африці пов’язане з кліматом.
Води Африки — це багатство материка, яке потребує ощадливого ставлення до нього.
Тема сьогоднішнього уроку:
Води суходолу Африки.
Проблемне запитання до учнів: «Чому більшість річок Африки (крім Нілу) не придатні для судноплавства, хоча мають велику повноводність?».
Відповідь на запитання учні нададуть в кінці уроку.
До вод суходолу належать річки, озера, штучні водойми, болота, льодовики, підземні води.
Формування вод суходолу залежить від кліматичних умов і рельєфу території. Рельєф впливає на похил і падіння річок. Клімат впливає на живлення і режим річок.
Вправа «Водна розвідка».
Запитання до учнів.
Пригадайте типи живлення річок?
Відповідь учнів.
Що таке режим річки?
Відповідь учнів.
Які є режими річок?
Відповідь учнів
Презентація «Найбільші річки Африки».
Слайд 1. Річка Ніл ― це найдовша річка Африки й одна з найдовших річок світу (6671 км.) Витік Нілу – річка Кагера, починається в екваторіальному поясі на Східноафриканському плоскогір’ї та несе свої води в озеро Вікторія. Витікаючи з озера Вікторія, отримує назву ― Білий Ніл. Біля м. Хартум в Білий Ніл впадає Голубий Ніл, який бере початок з озера Тана в Ефіопії.
В гирлі Ніл утворює велику дельту. На берегах річки Ніл росте папірус, з якого місцеве населення виготовляло папір.
Слайд 2. Річка Конго (Заїр) ― найповноводніша і друга за довжиною річка Африки ― 4700 км. Найглибша річка світу, глибина досягає до 250 м.
Слайд 3. Річка Нігер бере початок на схилах Леоно-Ліберійської височини. Довжина річки ― 4180 км. Впадає в Гвінейську затоку. Протікаючи по посушливих територіях, річка Нігер має велике значення для зрошення. У дельті р. Нігер ― нафтові родовища.
Слайд 4. Річка Оранжева бере початок у Драконових горах і впадає в Атлантичний океан. Довжина річки ― 2200 км.
Слайд 5. Річка Замбезі, довжина ― 2574 км. Найбільша з річок Африки, що впадає в Індійський океан. Бере початок на території Демократичної Республіки Конго. На р. Замбезі розташований один з найбільших у світі водоспадів – Вікторія.
«Творча лабораторія»
Робота в парах.
Завдання. На кожну парту роздати …
Виконання 2 хвилини.
Встановіть відповідність між океанами та річками Африки.
1. Басейн внутрішнього стоку А. Замбезі, Лімпопо, Руфіджі
2. Індійський океан Б. Шарі, Окаванго
3. Атлантичний океан В. Конго, Нігер, Оранжева
Завдання.
За планом охарактеризуйте найбільшу річку Африки – Ніл, використовуючи карти атласу.
План характеристики річки.
10. Господарське використання річки.
11. Екологічні проблеми річки.
Рубрика «Цікаво знати!»
В річці Ніл виловлюють нільського окуня ― вага до 200 кг., довжина ― 2 м. Нільський сом має довжину ― 1.7 м., вага 60 кг.
Річки Африки в сухий період пересихають. Пересохлі русла річок в Африці називають ― ваді. Поповнюються водою під час опадів.
«Математичний калейдоскоп»
Географічна дуель між р. Ніл і Дніпро.
Порівняй і дізнайся.
Найбільша річка України ― Дніпро ― довжина ― 2201 км. Довжина р. Ніл ― 6671 км. На скільки річка Ніл довша за річку Дніпро?
Учні працюють в парах.
Яка пара швидше визначила, і як?
6671 км. – 2201 км. = 4470 км.
Відповідь: Ніл довший за Дніпро на 4470 км.
Вправа «Гідро ― так чи ні?»
1. Річки Африки належать до басейнів 4 океанів? (ні)
2. Найдовша річка Африки Ніл? (так)
3. Найповноводніша річка Африки Конго? (так)
4. Живлення річок Африки переважає дощове? (так)
До вод суходолу належать також озера.
Запитання до учнів
Що таке озеро?
Відповіді учнів.
Запитання до учнів.
Які є озера за походженням улоговин?
Відповіді учнів.
За типом живлення озера поділяють на:
а) стічні
б) безстічні
в) проточні
Презентація «Озера Африки»
Слайд 1. Озеро Танганьїка,
коротка характеристика.
Слайд 2. Озеро Ньяса,
коротка характеристика
Слайд 3. Озеро Чад,
коротка характеристика
Слайд 4. Озеро Вікторія,
коротка характеристика.
Учні показують озера на фізичній карті.
Африка багата на підземні води.
Великі запаси підземних вод зосередженні під Сахарою і рівнинами Судану.
Водоносні пласти залягають на глибинах від 20 до 2000м.
У місцях, де підземні води розташовані близько до поверхні або де у вигляді джерела виходять на поверхню, виникають оазиси ― ділянки пустель з природною та культурною рослинністю.
Рубрика «Домашня заготовка»
Учні підготували повідомлення про водоспади Африки.
Відповіді учнів про водоспади Вікторія, Стенлі, Лівінгстона.
Вправа «Водний стратег»
Завдання для учнів.
Уявіть, що ви ― молоді підприємці. Вам потрібно запропонувати ініціативу, яка допоможе місцевим громадам ефективніше використовувати воду річки Ніл для зрошення і в господарстві.
Відповіді учнів.
Екологічні проблеми водних ресурсів Африки
Через нестачу прісної води люди в багатьох регіонах Африки п’ють забруднену воду, бо не мають доступу до чистих джерел.
Через нестачу води виникають хвороби людей, гинуть врожаї.
Забруднення річок фабриками, сміттям, шкодить природі та здоров’ю людей.
На рівні держав Африки проводяться бесіди з населенням про заборону скидання відходів у річки. Будують очисні споруди на річках, особливо в сільських районах.
У Кенії діє проект «Life Straw» ― школярам безкоштовно дають фільтри для очищення води від бактерій і паразитів.
У Мавританії та Марокко використовують сонячну енергію для опріснення морської води з Атлантичного океану.
Географічний практикум.
Практична робота
Позначення на контурній карті водних об’єктів Африки.
Гра: « Хто швидше».
Вчитель називає водні об’єкти із зошита-практикуму, учні показують на фізичній карті і позначають в зошит-практикум.
Річки: Ніл, Конго, Замбезі, Нігер, Оранжева.
Озера: Вікторія, Танганьїка, Ньяса, Чад.
Водоспади: Вікторія, Лівінгстона, Стенлі.
Відповіді учнів на проблемне запитання на початку уроку: «Чому більшість річок Африки (крім Нілу) не придатні для тривалого судноплавства, хоча мають велику повноводність?»
Відповіді учнів.
1. Річки мають стрімку течію, пороги, водоспади.
Наприклад: річка Конго має багато порогів.
2. Через нерівномірний режим річок.
В дощовий період ― повноводні, в сухий ― міліють, пересихають.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Вправа «Продовжіть речення».
а) За площею…? (Вікторія).
б) Найглибші озера в Африці…? (Танганьїка, Ньяса).
Робота в групах.
Прийом «Мандрівка в інтернет».
Дізнайтеся про найбільші оазиси Сахари, їхню роль в минулому та сьогоденні.
VI. Підсумок уроку, рефлексія.
Заочна подорож по річках і озерах Африки закінчилася.
Учні шістьма реченнями формулюють висновки уроку.
Учні здають листки самоконтролю.
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати тему: «Води суходолу Африки».
Скласти кросворд: «Озера Африки».