Урок я досліджую світ у 3-Б класі
06.04.2026
Підготувала:
Олена БЕРЕЗЯНСЬКА
Тема. Ти і світ людей
Мета: формування предметних компетентностей: розвивати вміння співпрацювати і взаємодіяти з іншими у різних ситуаціях (навчання, гра), називати правила поведінки у сім'ї, школі, громаді, встановлювати взаємозв'язки у соціальному житті (між учинком і наслідком, порушенням правил і відповідальністю), передбачати наслідки своїх учинків, розпізнавати алгоритми в різних способах подання під час розв'язання задач у повсякденній діяльності;
формування ключових компетентностей: усвідомлення ролі мови для ефективного спілкування та культурного самовираження, готовність говорити українською мовою як рідною в різних життєвих ситуаціях; формування в учнів початкової школи умінь сприймати, аналізувати, інтерпретувати й оцінювати усну інформацію та використовувати її в різних комунікаційних ситуаціях, спілкуватися усно з іншими людьми діалогічні імунологічні формах заради досягнення життєвої мети; навчання впродовж життя, що передбачає опанування вмінь і навичок, необхідних для подальшого навчання.
Обладнання: плакат «Кола спілкувань», медіафайли, наочність.
Тип уроку: комбінований урок
Освітні галузі: соціальна і здоров’язбережувальна, математична, мовно-літературна, інформатична, природнича.
Хід уроку
І. Організація класу
1. Повторення правил безпеки. Емоційне налаштування.
- Дзвінок дав сигнал розпочинати урок. Як настрій? Покажіть на пальцях від 1 до 10, де 1 – це найкращий, найвеселіший, найщасливіший, а 10 – дуже сумний, розлючений.
- Головне щоб в одну мить для нас, як і решти українців настрій не погіршився через сигнал про повітряну небезпеку або замінування ліцею. Що потрібно робити аби якомога швидше продовжити урок в укритті, якщо пролунає сирена?
- Якими будуть наші дії, якщо почуємо 5 дзвінків? Що це означає?
- Що ж, до найгіршого ми підготувались, а тепер налаштовуємось на позитив та активну роботу на уроці.
2. Вправа «Криголам» (Із онлайн-курсу для освітян «Як навчати дітей мінної безпеки»)
- Розгляньте фото. Хто з цих людей шульга? (Людина, яка переважно використовує ліву руку або ногу у побуті, письмі чи роботі).
- Відверто кажучи, я і сама не знаю цих людей і хто з них шульга. Це тема для цілого дослідження. Як на вашу думку, визначити в реальному житті: людина правша чи шульга?
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Давайте пригадаємо, про що ми з вами говорили минулого уроку?
- Пропоную усно розв’язати задачу, щоб знову замислитись над тим, як можна зменшити свій екологічний слід та спробувати вирішити глобальну проблему людства.
Пластикова пляшка розкладається у ґрунті 180 років, поліетиленовий пакет – на 20 років довше, а папір – у 100 разів швидше, ніж поліетилен. За скільки років розкладеться папір у ґрунті?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Пригадайте байку Леоніда Глібова «Лебідь, Щука й Рак». Яка причина, що віз не зрушили з місця? (Незлагодженість дій)
- Що може зробити людина у співпраці з іншими? (РОЗУМНИКИ І част., 1 т., 13 завд.)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтесь, як людина вступає у взаємозв’язки з різними людьми, що означає спілкування, з чого воно починається, які існують правила спілкування. Отже, тема уроку «Ти і світ людей».
Вправа «Очікування»
- Яким ви хотіли б бачити наш сьогоднішній урок? А від чого це залежить? (Від того, як ми будемо мислити, допомагати одне одному, як ми вміємо слухати й чути одне одного, від нашого настрою, уваги тощо)
Руханка «5,4,3,2,1» від Світлани Ройз
- Повторюйте, будь ласка, разом зі мною.
1, 2, 3, 4, 5 (рухи руками)
1, 2, 3, 4 (хвостиком)
1, 2, 3 (ногами)
1, 2 (вдих-видих + руки)
1 (чмок)
V. Вивчення нового матеріалу
1.Пояснення вчителя з елементами демонстрування
- Ми вчимося, працюємо, виконуємо суспільні доручення, буваємо в гостях, на концертах, займаємося спортом, спілкуємося з безліччю людей. У кожного із нас протягом одного тільки дня відбуваються десятки контактів з іншими людьми – у ліцеї, вдома, на вулиці, у магазині, транспорті… Це може бути п’ять уроків з однокласниками, година з тренером, хвилинна розмова в коридорі, погляд, яким обмінялися перехожі. Вчені полічили, що протягом свого життя, людина спілкується приблизно з 2000 людей. Із них лише 150 можна назвати приятелями, або друзями. Що, на вашу думку, означає термін «спілкуватися»?
- Спілкування – це взаємодія людей, під час якої вони обмінюються інформацією, емоціями. Воно допомагає зрозуміти один одного. Людина постійно спілкується з іншими людьми.
2. Вправа «Як можна спілкуватись»?
- Розгляньте зображення. Потрібно обвести сучасні засоби зв’язку. Для цього до дошки вийде …(обираю ім’я учня/учениці записане на «олівцеві»)
3.Робота з підручником. Плакат «Модель кола спілкування»
- Розгорніть підручник на сторінці 122. Розгляньте модель кола спілкування. Перше коло спілкування, найближче, - це твоя сім’я і родичі. Наступне коло спілкування – друзі, однокласники. З ними весело гратися, цікаво разом учитися, допомагати одне одному. Ще є важливе коло людей, до якого належить кожен із нас, - народ. Це люди, які живуть в одній країні, вважають її культуру своєю. Найбільшою спільнотою для кожної людини є людство – усі люди планети Земля.
4.Електронний освітній ігровий ресурс «Розумники». Робота із зошитом.
І част., 1 т., 4, 5, 6 завд. Завдання в зошиті:1, ст. 50
І част., 1 т., 10 завд. Завдання в зошиті:2, 3 ст. 50(ДОМАШН.,ЗАВД.)
Підр. Ст. 122 І част., 1 т., 9 завд. З.ст. 51, п.ст. 122
САМООЦІНЮВАННЯ
5. Фізкультхвилинка «Dance Boy»
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Аналіз ситуацій
Ситуація 1. Коли трамвай рушив з місця, його раптом хитнуло – і Оксанка ненароком штовхнула жінку, яка стояла попереду. Дівчинка відразу промовила «чарівне слово» - і невдоволення на обличчі жінки змінилося усмішкою.
- Що, на вашу думку, сказала дівчинка?
- Які ще «чарівні» слова ви знаєте?
Ситуація 2. Олег вважав, що має унікальне почуття гумору, тому щоразу висміював своїх однокласників.
- Сергій навіть легку задачку розв’язати не може, теж мені «суперматематик»…
- У нашої Інни після фізкультури не зачіска, вибух на макаронній фабриці.
- Як ви гадаєте, діти, чи будуть з Олегом дружити його однокласники?
2. Метод «Фішбоун»
Аналіз проблеми «Чому виникають конфлікти між людьми?».
Голова риби: Проблема (Сварки між людьми).
Верхні кісточки (Причини): Грубість, егоїзм, нехтування правилами, непорозуміння.
Нижні кісточки (Факти/приклади): Хтось забрав річ без дозволу, хтось не захотів слухати іншого.
Хвіст: Висновок (Щоб не було сварок, треба вміти домовлятися).
3. Робота з підручником
- Уявіть, у вас з’явився друг, що живе в іншій країні. Якими засобами ви можете спілкуватись?
- Через деякий час у вас з’явиться можливість поїхати до нього в гості. Які сувеніри ви звідти привезете? Скористайтесь малюнками-підказками у підручнику (ст.123)
4. Перегляд та обговорення відео «Жестова мова: привітання»
- Кожній людині певною мірою властива потреба у спілкуванні. З одного боку, це потреба у нових враженнях, почуттях, знаннях, а з іншого – це потреба поділитися з кимсь власними переживаннями й думками. Тому спілкування – це обмін інформацією. Зазвичай ми спілкуємось завдяки мові слів – мовленню. Але існує інша мова, де кожен жест означає слово. Ви, напевно, бачили передачі, де текст диктора перекладають мовою жестів. Вона дає можливість позначати літери, словосполучення, слова окремими комбінаціями долонь та пальців рук. Розгляньте малюнки. Спробуйте привітатися, познайомитися, подякувати за допомогою жестової мови.
Відео
VII. Підсумок уроку. Wordwall
Вправа «Незавершене речення»
- Як слід поводитися серед людей?
VIII. Рефлексія
- Як настрій? Чи змінився він протягом уроку? Покажіть на пальцях від 1 до 10, де 1 – це найкращий, найвеселіший, найщасливіший, а 10 – дуже сумний, розлючений.
- Розгляньте зображення 4 доріг. Подумайте, оцініть чесно та оберіть одну з доріг так щоб я розуміла під час підготовки до наступного уроку чи потрібно більше завдань на повторення чи можна готувати більше нового матеріалу.
1