Конспект уроку ЯДС в 3 класі "Живлення тварин. Ланцюги живлення"

Про матеріал
На уроці Я досліджую світ при вивчені теми "Живлення тварин. Ланцюги живлення" діти познайомляться з групами тварин та особливостями їх живлення. Мета уроку сформувати поняття тварини рослиноїдні, хижі, тварини всеїдні, уміння розрізняти ці групи; формувати уявлення про ланцюги живлення, уміння складати їх та аналізувати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, досліджувати ланцюги живлення; розвивати спостережливість, уяву, кмітливість. Виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин, бажання вивчати природу.
Перегляд файлу

ТЕМА: ЖИВЛЕННЯ ТВАРИН . ЛАНЦЮГИ ЖИВЛЕННЯ.

(3-А, 2018) (Слайд 1)

Мета. Сформувати поняття тварини рослиноїдні, хижі, тварини
всеїдні, уміння розрізняти ці групи; формувати уявлення про ланцюги живлення, уміння складати їх та аналізувати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки. досліджувати ланцюги живлення; розвивати спостережливість, уяву, кмітливість. Виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин, бажання вивчати природу.

Обладнання. Ілюстрації тварин різних класів і різних груп за способом  живлення, таблиця «Ланцюги живлення». мікрофон, малюнки тварин, картки з проблемним   завданням , опорні схеми (еталони), картки із завданням до “ ланцюга живлення ”, тести, презентація.

Тип уроку: урок формування нових умінь і навичок.

Метод роботи: груповий метод.

 

Хід уроку

 

 

І. Ранкова зустріч. Девіз уроку. Мотивація.

 

 

- Дітки, у нас сьогодні на уроці гості. Привітайтесь з ними.

-Давайте станемо в коло. Як у вас настрій?. Як ви себе почуваєте?

-Щоб краще працювати на уроці ми скажемо наш девіз: (Слайд 2)

           

 

 Сьогодні на уроці ми будемо:

 Не просто слухати, а чути.

 Не просто дивитися, а бачити.

 Не просто відповідати, а міркувати.

 Дружно і плідно працювати.

  Швидше до роботи.

 

 

ІІ. Емоційний настрій.

 

 

(Під музику «В мире животных»)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Учись любити

 Учись любити все навколо себе:

 Траву і квіти, кущик, деревце.

 Жучка і пташку, і блакитне небо,

 Синьооке чисте джерельце.

 Усе прийшло на білий світ, щоб жити,

 Щоб дарувати радість і красу.

 Учися дивуватись і любити

 Чистеньку, мов перлиночка, росу.

 Поглянь на світ - це дивовижна казка!

 А квіти - це, мабуть, душа землі.

 У кожній з них струмить любові ласка,

 Вони, неначе діточки малі.

 Яка земля! Чарівна, пречудова!

 Вона нам мати. Ми - її дитя!

 Летить на землю весняна обнова,

 Бурлить, вирує на землі життя!

Надія Красоткіна

 

ІІІ. Актуалізація знань.

 

1. Вправа "Мікрофон" ( Діти передають мікрофон, даючи відповіді на поставлені запитання )

 

  • Про що будемо говорити сьогодні на уроці?
  • Як треба відноситись до природи?

 

Яка буває природа? (Жива та нежива)

Що належить до живої природи? (Люди, рослини та тварини)

Доведіть, що тварини належать до живої природи. (Вони дихають, живляться,

    ростуть, розмножуються, вмирають ).

Які особливі ознаки є у тварин, що відрізняють їх від інших живих організмів?

    ( Тварини бігають, стрибають, літають, повзають )

На які групи поділяються всі тварини і їх істотні ознаки?

                 (Черви – тіло м'яке, кільцями,

                   молюски - тіло м'яке, захищене черепашкою,

                   ракоподібні - ,

                   павукоподібні – вісім ніг;

                   комахи – шість ніг,

                   риби – живуть у воді, тіло вкрите лускою;

                   земноводні – живуть на суші і в воді;

                   плазуни – тіло вкрите сухими лусками, а іноді панциром;

                   птахи – тіло вкрите пір'ям;

                  звірі – тіло вкрите шерстю, вигодовують малят молоком)

 

 

 

 

2. Гра „Хто зайвий” (Робота в групі)

 

- Зараз ви будете працювати в групі. Давайте повторимо правила роботи в групі.

 

Правила роботи в групі: 1. Працюємо злагоджено.

                                           2. Не викрикуємо з місця.

                                           3. Думки виражаємо тихо та спокійно.

                                           4. Не перебиваємо один одного.

                                           5. Зауваження робимо ввічливо.

                                        6. Дотримуйся правила піднятої руки.

 

Завдання 1. Серед представників кожної групи  тварин знайти зайвого.

 

1. Комахи: бабка, джміль, комар, оса, слимак, сонечко, муха, колорадський жук,

                    мурашка.

2. Птахи: сойка, грак, шпак, дятел, комар, сорока, галка, ворона, синиця.

3. Риби: окунь, лящ, щука, карась, сом, акула, йорж, короп, товстолобик.

4. Риби: скат, минтай, щука, акула, камбала, севрюга, хамса, оселедець, тюлька.

5. Птахи: горобець, голуб, ворона, ластівка, сорока, сойка, дятел, синичка, сова.

6. Звірі: собака, білка, кінь, корова, кріль, кіт, вівця, коза, свиня.

 

Висновок. Я думаю, що в першій групі зайвий слимак – не комаха, у нього немає

                 шість ніг.

                  Я вважаю, що в другій групі зайвий комар – не птах, його тіло не вкрите

                пір'ям.

               Я думаю, що в третій групі зайва акула, тому що це морська риба.

               Я вважаю, що в четвертій групі зайва щука, бо вона річкова риба.

               Я гадаю, що в п'ятій групі зайва ластівка, бо вона перелітна пташка.

              Мені здається , що в шостій групі зайва білка – це дика тварина, а всі

               інші – свійські.

 

Яких тварин називають дикими?

Яких – свійськими?

Для чого людина тримає свійських тварин?

Чи зможуть дикі тварини жити серед людей? Чому?

А свійські зможуть жити в дикій природі? Чому?

 

ІV. Проблемна ситуація.

 

1.Гра „Хто зайвий”

 

Завдання 2.  (малюнки тварин) у всіх груп по 3 малюнки

 

- Роздивіться малюнки тварин, проаналізуйте, поспілкуйтеся і вилучить зайву тваринку. (аркуш А4)

 

 

Група 1- малюнки:заєць, кінь, вовк, миша, бджола, колорадський жук, лось, голуб.(слайд )

Група 2 – малюнки: вовк, ласка, щука, кіт, ластівка, божа корівка, їжак. (слайд )

Група 3 – малюнки: їжак, білка, борсук, ведмідь, коза, горобець, дятел, мураха, лящ.(слайд )

 

Висновок:       Ми не змогли визначити зайву тваринку.

 

V. Виявлення причини виникнення проблеми.

 

Чому ми не справились з цим завданням? (Не вистачає якихось знань)

А ви готові отримати нові знання, щоб виконати це завдання? (Так)

 

VІ. Побудова проекту виходу з проблемної ситуації.

 

Відгадайте тему нашого уроку за допомогою вправи "Морський бій".

 

Підказка – А-8, Б-10, Д-8, З-10, Г-7, Б-6, Ж-3, Г-2

                   В-2, А-4, Є-2, Д-5, Б-10, Ж-3.

                     (Живлення тварин)

 

                       Б-4, З-4, Г-8, В-6, Є-7, А-5, А-10

                      А-8, А-10, З-3, Б-4, Г-7, Б-6, Б-6, Г-2.

                      (Ланцюги живлення)

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

А

І

А

Б

В

Г

Д

В

Ж

З

И

Б

Ї

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

И

В

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Щ

Ь

Г

Ю

Я

Й

Ц

У

К

Е

Н

Г

Ш

Д

Щ

З

Х

Ї

Р

Ф

І

В

А

А

Е

П

Р

О

Л

Д

Ж

Є

Я

Ч

С

Є

М

А

И

Т

Ь

Б

Ю

И

Ц

У

Ж

К

Е

Н

Г

Ш

Щ

З

Х

И

Ї

З

Ф

І

В

А

Н

П

Р

О

Л

Д

И

Є

Я

Ч

С

М

И

Т

Ь

Б

Ю

 

  • Які ваші очікування від уроку? (засвоїти нові знання про способи живлення тварин, складати ланцюги живлення, виконувати цікаві завдання, розвивати кмітливість, любити природу)

 

 

 

VІІ. Формування нових знань.

 

 

 

 

1. Бесіда.

– За рахунок чого тварини живуть? (За рахунок їжі)

- До якої природи належать рослини і тварини? (До живої)

- А чим вони між собою відрізняються? ( Способом живлення і здатністю пересуватися)

-. Чим живляться рослини? ( Поживними речовинами, взятими із землі, води)

- Чим живляться тварини? (Рослинами, іншими тваринами)

 

2. Читання опорних схем.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІІ. Встановлення еталонів, опорних схем

 

Завдання 3. Вправа "Ґронування"

 

На які групи діляться тварини за способом живлення?

Запишіть за допомогою вправи "Ґронування" на аркушах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Запам'ятайте! У кожній групі тварин є рослиноїдні, хижі, всеїдні.

                                Всі плазуни і земноводні – хижі,  а черепахи – рослиноїдні

                                тварини.

 

Повернемося до ваших груп тварин.

Які ж тваринки зайві в кожній групі?

 

Висновок. Я вважаю, що в першій групі зайвий вовк - бо він хижак, а всі останні

                   рослиноїдні.

                   Мені здається, що в другій групі зайвий їжак – бо він всеїдна тваринка, а

                  всі останні хижі.

                 Я думаю, що в третій групі зайва коза – бо вона рислоноїдна тварина, а

                  всі останні всеїдні.

 

А для чого нам потрібні знання про способи живлення?   (Щоб вміти складати

    ланцюжки живлення)

 

ІХ. Фізхвилинка.

Йшов по лісу їжачок, (ходьба на місці)

В нього шубка з голочок.

Ніс багато грушечок,

 (нахиляння тулуба в сторони)

Аж болів йому бочок.

Раз, два, три, чотири, п'ять! (стрибки)

Зупинився спочивать.

Піклувався їжачок (вправи для кистей рук)

Про маленьких діточок,

Чарівних, непосидючих,

Дуже милих і колючих.

Десять, дев'ять, вісім, сім! (стрибки)

Грушки ці він ніс усім.

 

Х. Первинне закріплення в усному мовленні.

 

1. Бесіда.

 

А що таке ланцюг живлення? (Варіанти дітей)

Якщо я не знаю, а мені треба знайти інформацію, де я її можу знайти?

    (В підручнику, в інтернеті, в бібліотеці, запитати у дорослих)

На даний момент будемо шукати в підручнику на сторінці 128-129. Відкрийте

     підручник, самостійно прочитайте статтю і виділіть головне.

 

Висновок.  

Так що таке ланцюг живлення? (Ланцюг живлення – це поступовий

     перехід енергії від рослин до різних груп тварин)

З чого складається кожний ланцюг живлення? (З ланок)

Яка перша ланка? (Рослини)

Друга? (Рослиноїдні тварини)

Третя? (Комахоїдні тварини)

Четверта (Хижі тварини)

Я стверджую, що всі живі організми не взаємозв'язані між собою. Як ви думаєте:

     моє твердження хибне чи правильне? (Хибне)

Чому? (Тому що всі живі організми пов'язані між собою ланцюгами живлення)

Переконаймось у цьому на конкретних прикладах. Стрілочками покажемо, хто

     чим живиться. На парті в групах малюнки тварин. Вам треба розмістити малюнки

     у правильному порядку хто чим живиться і прикріпити результати на дошку)

 

Завдання 4. Вправа "Ланцюги живлення" (у конверті вирізані тварини)

 

1 група. Дятел, личинка хруща, яструб, дуб.

               Дуб       личинка хруща      дятел         яструб

2 група.  Заєць, лисиця, борсук, кора вільхи.

                 Кора вільхи → заєць-русак → лисиця звичайна → борсук звичайний 

3 група. Рачки дафнії, водорості, карась, щука.

               Водорості      дафнії        карась        щука.

4 група.  Мурахи, листя, ведмідь, гусінь.

                Листя      гусінь        мурахи          ведмідь.

5 група. Орел, плодожерка, синиця, яблуня.

               Яблуня       плодожерка        синиця      орел.

6 група. Миша, гадюка, пшениця, орел.

               Пшениця        миша        гадюка         орел.

 

Висновок.   Що це ми зробили? (Ланцюжки живлення)

                     З чого складається кожний ланцюг живлення? (З ланок)

                      Назвіть порядок ланок? (Рослина, рослиноїдні тварина. Комахоїдна

                         тварина, хижак)

                     Заповніть схему № 2 ланцюжки живлення за допомогою вправи

                         "Ґронування"

 

Завдання 5. Висновок.    Запам'ятайте! Порядок при складанні ланцюжка

                                                                     живлення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Увага! Ось приклад сітки живлення екосистеми "Ліс".

 

 

Ланцюги живлення 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХІ. Самостійна робота за еталонами.

 

Завдання 6. Вправа "Зоопарк"

 

                  Вам потрібно в зоопарку розмістити кролика, щура, курку, черепаху

                    їжака т лисицю на ніч у вольєри, нагодувати  їх дотримуючись певних

                  умов:

1.  Розмістіть тварин так, щоб вони не з’їли один одного: вольєрів лише чотири, а

    тварин шість.

2.  Покладіть два продукти в кожний вольєр (Водою тварини забезпечені).

 

Користуйтеся табличкою "Інформація про тварин"

 

Заповніть  таблицю.

 

 

Вольєр

№ 1

Вольєр

№ 2

Вольєр

№ 3

Вольєр

№ 4

Тварина чи тварини

 

 

 

 

 

Корм 1

 

 

 

 

Корм 2

 

 

 

 

 

Вода

Вода

Вода

Вода

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інформація про тварин

 

Кролик -

рослиноїдна тварина. Кролики їдять моркву, буряк, картоплю, листя капусти, зерно. Для попередження шлункових хвороб кроликам потрібно давати трав’янисті рослини (кульбабу, подорожник, полин та ін..)

 

Їжак

полюбляє їсти комах. У природі він харчується жуками, гусінню, личинками, черв’яками, яйцями дрібних птахів, часто ловить мишей. Відомий випадок, коли у неволі їжак з’їв отруйну змію.

 

 

Щур -

всеїдна тварина. Їсть зерно, овочі й фрукти. У  природі щури нападають на дрібних тварин, птахів, крадуть кроленят, курчат та яйця, продукти з будинків та сараїв, знищують урожай на полях.

 

Курка -

переважно рослиноїдний птах. Курей годують зерном, овочами (капустою, буряком, морквою, картоплею, та ін..), травою. Крім цього вони їдять черв'яків і комах.

Черепаха Середньоазіатська рослиноїдна тварина. Вона живе в степах, пустелях і напівпустелях Азії. У природі черепахи харчуються рослинами пустелі, кавунами і динями, ягодами, фруктами, що впали в садах. У неволі їх годують листям капусти, кульбабою і конюшиною, гарбузом, огірками, яблуками та ін. фруктами.

Лисиця -

типовий хижак, в природі поїдає гризунів (мишей і щурів), зайців, жаб, ящірок та ін.. дрібних тварин. У неволі її годують м'ясом, яйцями, молоком, вітамінними сумішами.

 

 

Корм для тварин, який є в зоопарку

 

М'ясо, молоко, капуста, зерно, морква, трава

 

 

Перевірка. Кожна група вивішує свій аркуш і доводить правильність

                     відповіді.

 

 

Вольєр

№ 1

Вольєр

№ 2

Вольєр

№ 3

Вольєр

№ 4

Тварина чи тварини

Кролик

Курка

Їжак

Черепаха

Щур

 

Лисиця

 

Корм 1

Морква

Молоко

М'ясо

М'ясо

Корм 2

Трава

Капуста

Зерно

Молоко

 

Вода

Вода

Вода

Вода

 

 

 

 

 

Відповідь:

Корм:

Лисиця: м’ясо, молоко.

Їжак:          м’ясо, молоко.

Щур:    будь-які  2 продукти (м’ясо, молоко, капуста, зерно, морква, трава)

Кролик:     2 будь-яких рослинних продукти

Курка:       2 будь-яких рослинних продукти

Черепаха:  2 будь-яких рослинних продукти

Парами можуть бути розміщені:

Кролик - курка

Курка - черепаха

Кролик – черепаха

Їжак - черепаха

Щур, лисиця – без пари

 

 

Рубрика "Цікаво знати"

 

Пропоную послухати рубрику "Цікаво знати"

 

Кажан  сліпий, але має надзвичайно гострий слух. Він чує, як шелестять  крильця маленького метелика за 10 метрів.

Бобри живуть до 35 років.

Ведмідь дуже сильний. Здатний наздогнати коня, одним ударом зламати хребет бику, лосю, оленю. Добрий плавець.

Лисиця добре плаває, тому може  ловити рибу.

Заєць, втікаючи від ворога, може робити стрибки до 5 м .

Їжаки – нічні тварини. Нікого не бояться – від ворогів їх захищає панцир із 6-8 тис. голок.

Вовк може з’їсти відразу близько 10 кг м’яса. Живиться свіжим м’ясом, поїдає падаль, комах, плазунів.

Лосі добре плавають, легко переходять болото. Їх малюки через 25 хв після народження стають на ноги і можуть зразу бігати.

Змії не мають вух. Вони сприймають звукові коливання язиком.

 

Рубрика "Жива природа у задачах". Бліц – турнір

 

Задача 1. Доросла зозуля за 1 годину може з'їсти 100 гусениць. Скільки вона може з'їсти за 2, 3, 4 години? (200, 300, 400)

Задача 2. Протягом дня шпак з'їдає 140 г їжі. Скільки кілограмів їжі йому потрібно на тиждень? (980 г)

Задача 3. За одну ніч пташеня козодоя з'їдає 44 нічних метелики, одного жука і 5 інших комах. Скільки всього комах з'їдає пташеня? (50 комах)

Задача 4. Верблюд може випити відразу 10 відер води. В одному відрі 10 л. Скільки літрів випиває верблюд відразу? (100 л)

Задача 5. Щоб поїсти досхочу, леву потрібно 20 кг м'яса, причому він їсть 1 раз у 2 дні. Скільки кілограмів м'яса йому потрібно на 10 днів? (100 кг)

 

ХІІ. Рефлексивно-оцінювальний етап

 

У вас у кожного є тестові завдання. Виберіть правильні відповіді, обведіть їх в

     кружечок. Роботу підпишіть.

 

1. Тестові завдання

1) Який ланцюг правильний?

а) Синиця - орел — плодожерка

б) Яблуня - орел — синиця

в) яблуня — плодожерка - синиця - орел

2) У природі завжди більше:

      а) хижаків

      б) рослиноїдних тварин

в) всеїдних тварин

3) Хижі звірі - це...

      а) вовк, білка, лисиця

б) вовк, лисиця, рись

в) білка, заєць, бобер

4) Рослиноїдна тварина – це

      а) жаба

б) коза

      в) сова

5) Як називаються тварини, які живляться тільки іншими тваринами?

      а) всеїдними

б) хижими

в) рослиноїдними

6) До якої групи за способом живлення належить ведмідь?

      а) Хижі

б) Рослиноїдні

в) Всеїдні

 

Ключ: в, в, б, б, б, в.

 

2. Домашнє завдання (диференційоване)

 

Середній рівень. Опрацювати статтю у підручнику с.128-129.

Достатній рівень. Скласти 5 ланцюжків живлення тварин нашої місцевості.

Високий рівень. Скласти сітку живлення тварини, що мешкає у Африці.

 

 

 

 

 

 

3. Рефлексія

 

- Чи справдилися ваші очікування?

- У вас у кожного карточка з назвою "Рефлексія". Продовжіть речення.

 

                            - Я дізнався ...

                            - Я навчився …

                            - Мені було важко …

                            - Мені було цікаво …

                           - У мене добре вийшло ...

                           - Раджу самому собі ...

                           - Мені ці знання потрібні ...

 

- На форумі щойно з’явилося повідомлення: «На нашій планеті є тварини без яких ми могли би спокійно жити».

- Як ви вважаєте, чи є хтось зайвий серед мешканців нашої планети?

         Люди, рослини, тварини - ми всі мешканці однієї планети і є частиною  природи. І ми всі одне одному дуже потрібні. В природі немає зайвих, нікому не потрібних істот, яких можна безжально знищувати.

          - Як ми повинні ставитися до природи? (Берегти її, любити, піклуватися,

                                                                             охороняти)

. Дітки, ви молодці. Гарно працювали на уроці. Дякую всім. Оцінки за тести я поставлю після перевірки.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Василенко Ірина Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
6 березня 2023
Переглядів
6719
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку